Ministerstvo průmyslu a obchodu··6 min

Komunitní energetika odstartovala. Zájemci o sdílení elektřiny se mohou registrovat u Elektroenergetického datového centra

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva
  • EDC zahájilo činnost tzv. dočasného řešení, které umožňuje sdílení elektřiny
  • Poslední podmínkou pro start EDC bylo schválení jeho Řádu Energetickým regulačním úřadem
  • S plným provozem, který rozšíří činnost i služby EDC týkající se agregace, akumulace a flexibility, se počítá v druhé polovině roku 2026

Elektroenergetické datové centrum (EDC) dnes zahájilo svou činnost a spustilo možnost registrace, která je nutným prvním krokem ke sdílení elektřiny v rámci nového systému komunitní energetiky. Ten zákazníkům nabízí nové možnosti, jak efektivněji využívat vlastní vyrobenou elektřinu.

Sdílení elektřiny dá zákazníkům možnost posílit jejich energetickou soběstačnost. Přispěje také k lepší ochraně životního prostředí díky vyššímu využití vlastní vyrobené elektřiny a podpoří další rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Změna spotřebního chování zákazníků spojená se sdílením elektřiny je rovněž způsobem, jak snížit vlastní výdaje za energie.

„Začátek sdílení elektřiny je prvním velkým milníkem v našem úsilí o modernizaci české energetiky. V život ho uvede náš zákon, který je jedním z nejmodernějších v celé Evropě, a věřím, že otevře komunitní energetiku co nejširší veřejnosti,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodal: „Na sdílení elektřiny navazuje další novela energetického zákona, která modernizuje pravidla energetického trhu a zavede nové pojmy jako akumulace, agregace a flexibilita. To během druhé poloviny roku 2026 společně s rozšířením funkcionalit EDC nabídne další možnosti, jak ještě efektivněji využívat obnovitelné zdroje energie. Akumulace a flexibilita umožní lidem a podnikům lépe řídit svoji spotřebu.“

Zapojit se do komunitní energetiky mohou zájemci z řad domácností, samospráv a firem, a to buď v jednodušším režimu aktivního zákazníka, který umožní sdílení elektřiny mezi až jedenácti předávacími místy napříč územím České republiky, nebo v rámci energetického společenství, které to umožní až tisícovce předávacích míst na souvislém území správních obvodů nejvýše tří obcí s rozšířenou působností nebo na území hlavního města Prahy.

„Máme za sebou mimořádně náročné období. Celý tým ze sebe vydal maximum, abychom umožnili fungování komunitní energetiky v rekordním čase. Děkuji všem, kteří se na zprovoznění EDC podíleli,“ sdělil Petr Kusý, předseda představenstva EDC.

Registraci provádí EDC v rámci procesu, který má tři navazující kroky. Ten první je spojený s registrací na portálu www.edc-cr.cz a s potvrzením ověření e-mailu účastníka. Druhý počítá s vyplněním žádosti o smlouvu pro přístup do EDC na tomto portále a třetí končí jejím podpisem. „O uzavření smlouvy budeme informovat žadatele prostřednictvím zprávy zaslané nejpozději do dvaceti dní od přijetí žádosti. Vyhověli jsme připomínkám při schvalování Řádu EDC a zkrátili jsme tuto lhůtu z původně uvažovaných třiceti na maximálně dvacet dní. To je určitě dobrá zpráva pro všechny zájemce o sdílení,“ doplnil P. Kusý.

Současně s přípravou IT systémů se EDC zaměřilo i na vybudování rozsáhlé komunikační podpory pro všechny zájemce o sdílení elektřiny. Na webu je rovněž k dispozici řada videonávodů a manuálů, jak se registrovat. „Od začátku července naše call centrum na telefonním čísle 800 720 204 vyřešilo přes tisíc telefonátů. Operátoři strávili více než 80 hodin vysvětlováním všech podrobností,“ připomněl P. Kusý.

EDC aktuálně funguje v tzv. dočasném řešení. To umožňuje sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky mezi aktivními zákazníky, výrobci elektřiny a v rámci energetických společenství. V druhé polovině roku 2026 se počítá se zahájením plného provozu, který nabídne nové možnosti sdílení elektřiny a současně rozšíří funkce EDC do dalších oblastí moderní energetiky, jako jsou akumulace, flexibilita nebo agregace. Úprava spotřeby podle ceny elektřiny na trhu či nabídka služby agregace flexibility pro zajištění rovnováhy přenosové soustavy v budoucnu umožní lidem a firmám další snížení účtů za elektřinu.

„Dnes ráno byl pravomocně schválen Řád EDC. S jeho přijetím tak mohlo EDC zahájit svou činnost a může přijímat žádosti zájemců o sdílení elektřiny. Tím se uzavřel náročný proces, který zahrnoval nejen schvalování Řádu EDC, ale především zásadní novely několika vyhlášek či cenového rozhodnutí. Vše jsme přitom museli stihnout od začátku roku v návaznosti na změny v energetickém zákoně, abychom co nejdříve umožnili reálné fungování komunitní energetiky,“ uzavřel Stanislav Trávníček, předseda Rady Energetického regulačního úřadu.

Obecnou podmínkou pro sdílení elektřiny je osazení průběhových elektroměrů na všech odběrných místech. Tato výměna je pro všechny zájemce o sdílení elektřiny ze zákona zdarma a provádí ji místně příslušný distributor. Na výměnu má distribuční společnost lhůtu tři měsíce.

Zdroj: www.mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Smart City Expo World Congress v Barceloně: Česko jako premiant inovací

Smart City Expo World Congress v Barceloně: Česko jako premiant inovací

Česká republika má za sebou premiérovou oficiální účast na Smart City Expo World Congress v Barceloně. S neotřelým výstavnickým přístupem a řadou inovativních řešení získala nejen pozornost návštěvníků, ale i cenu za nejudržitelnější expozici v konkurenci 1100+ vystavovatelů ze 130 zemí světa. Účast otevřela bránu do světa padesátce českých subjektů, mezi nimiž nechyběly perspektivních start-upy, inovativní firmy, univerzity, rezorty, města a instituce z lokálních a krajských inovačních ekosystémů. V expozici organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a agenturou CzechTrade se celkem sešlo na 200 účastníků z České republiky.
SIRS a Cheb jednají o uzavření společného podniku. Městu přinese výhody a dohled nad přípravou Strategického podnikatelského parku

SIRS a Cheb jednají o uzavření společného podniku. Městu přinese výhody a dohled nad přípravou Strategického podnikatelského parku

Zástupci Státní investiční společnosti, agentury CzechInvest a pracovní skupiny Cheb spolu s vedením města jednali o uzavření společného podniku, který se týká přípravy Strategického podnikatelského parku v Chebu. Město díky tomu získá garantované zdroje pro financování navazujících projektů i větší dohled nad přípravou Parku včetně ovlivnění typologie koncového investora. Jednání pracovní skupiny navštívil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, kterému byly představeny základní parametry projektu.
Česko získá z Evropské unie dalších 41 miliard korun na modernizaci země

Česko získá z Evropské unie dalších 41 miliard korun na modernizaci země

Evropská komise (EK) projednala další žádost České republiky o platbu z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění celkem 63 dílčích milníků a cílů, u dvou milníků uvedla neúplné splnění. Po schválení členskými státy Česká republika obdrží dalších více než 37 miliardy korun ve formě grantů a více než 4 miliardy korun prostřednictvím půjčky.
V období předvánočních nákupů stát zaměří kontroly na obchody a výrobu potravin, cílem je ochránit spotřebitele a dohlédnout na férové tržní prostředí

V období předvánočních nákupů stát zaměří kontroly na obchody a výrobu potravin, cílem je ochránit spotřebitele a dohlédnout na férové tržní prostředí

Státní dozorové orgány zesílí v předvánoční době kontroly v obchodech s potravinami a zaměří se na produkty, které se nyní nejvíce nakupují, aby se předešlo klamání spotřebitele. Dohodli se na tom dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) a zástupci České obchodní inspekce (ČOI), Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Státní veterinární správy (SVS). Vlastní šetření již spustil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pod vedením Petra Mlsny. Skupina dnes na Úřadu vlády jednala o aktuální situaci na trhu s potravinami.
Future of Export Summit 2024 nastínil budoucí směry pro český export

Future of Export Summit 2024 nastínil budoucí směry pro český export

Agentura CzechTrade uspořádala již třetí ročník konference Future of Export Summit 2024 strategicky orientované na výzvy současného globálního trhu. O témata budoucnosti českého exportu projevilo zájem na 460 zástupců českých firem. Ti se účastnili zajímavých přednášek a diskuzí s odborníky z předních českých exportně orientovaných společností, jako jsou například Tawesco, EMCO, IGLUU, Livesport nebo Direct. Hlavními tématy summitu byly české investice v zahraničí, potenciál evropského trhu či startupová témata. Konferenci zahájil generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal na téma Nové exportní trhy v reakci na geopolitické výzvy a v průběhu akce vystoupil také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na téma významu českého exportu a důležitosti zajištění jeho podpory.
Podnikatelský projekt roku 2024: MPO a API ocenily 12 úspěšných projektů

Podnikatelský projekt roku 2024: MPO a API ocenily 12 úspěšných projektů

Na slavnostním večeru 7. listopadu 2024 v historické kapli Sacre Coeur v Praze ocenily Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Agenturou pro podnikání a inovace v prestižní soutěži Podnikatelský projekt roku úspěšné podnikatele z celé České republiky. Celkem se jednalo o dvanáct projektů realizovaných v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). V letošním ročníku soutěže bylo také poprvé uděleno zvláštní ocenění za významný přínos ve vědě a mezinárodní spolupráci.
Vláda schválila návrh zákona pro digitalizaci a efektivnější výstavbu a správu staveb v kontextu vystavěného prostředí

Vláda schválila návrh zákona pro digitalizaci a efektivnější výstavbu a správu staveb v kontextu vystavěného prostředí

Nižší náklady a rychlejší výstavba. Vláda dnes schválila návrh zákona o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí. Cílem tohoto zákona je vytvořit jednotné standardy a postupy pro správu a sdílení informací o stavbách a jejich vztazích v rámci vystavěného prostředí. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zákon připravilo ve spolupráci s dalšími vládními institucemi, Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním, Českou agenturou pro standardizaci a řadou odborných organizací a komor.
Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku. Plynárníci jednali o výstavbě evropských vodíkových koridorů

Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku. Plynárníci jednali o výstavbě evropských vodíkových koridorů

Společnost NET4GAS ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na vybudování páteřní sítě pro přepravu vodíku v Česku. Cílem je vytvořit evropské vodíkové koridory pro jeho dovoz a vybudovat kapacity pro výrobu cenově dostupného obnovitelného a nízkoemisního vodíku. Klíčovou roli v tom hrají strategické projekty, o kterých diskutovali provozovatelé evropských plynárenských přepravních soustav a další představitelé energetiky a průmyslu na Czech Hydrogen Backbone Dialogue. Konference, organizovaná společností NET4GAS a konaná pod záštitou MPO, přinesla konkrétní plány a dohodu o společném postupu při realizaci souvisejících projektů.
Posílení ekonomické spolupráce a podpora evropské integrace. Ministr Vlček jednal s ministry ze Severní Makedonie

Posílení ekonomické spolupráce a podpora evropské integrace. Ministr Vlček jednal s ministry ze Severní Makedonie

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal s delegací ze Severní Makedonie o posílení ekonomické spolupráce a podpoře evropské integrace tohoto regionu. S ministrem zahraničí a zahraničního obchodu Timčem Mucunskim a ministryní energetiky, těžby a nerostných surovin Sanjou Božinovskou diskutovali o řadě strategických témat, včetně průmyslových, energetických, dopravních a digitálních technologií, které by mohly přispět k dalšímu rozvoji spolupráce mezi oběma zeměmi. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu se konalo i Česko-makedonské business fórum.
Největší oficiální účast za posledních deset let značí český průlom do světa SMART řešení

Největší oficiální účast za posledních deset let značí český průlom do světa SMART řešení

Ve dnech 5. – 7. listopadu 2024 proběhne ve španělské Barceloně třináctý ročník Smart City Expo World Congress. Celosvětově nejvýznamnější akce pro téma chytrých měst letos nabídne i rekordní českou účast. V unikátní národní expozici organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu a jeho agenturou CzechTrade se za podpory dalších tří rezortů představí třicítka vystavovatelů z řad start-upů, inovativních firem a univerzit a tři klíčová česká města – Praha, Brno a Plzeň.