Lékaři bez hranic··5 min

Jižní Súdán: Tisíce lidí uvázly mezi frontovými liniemi

Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Tisková zpráva

Džuba/Praha, 1. června 2018 – Nová vlna násilí decimuje od konce dubna oblasti Leer a Mayendit na severu Jižního Súdánu. Tisíce lidí uvázly mezi bojovými liniemi, útočí se i na zdravotnická zařízení. Místní obyvatelé nemají kvůli těžkým bojům přístup k základním službám jako je lékařská péče, uvedla mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic/Médecins Sans Frontières (MSF).

Ženy, muži i děti v oblastech Leer a Mayendit čelí extrémní míře násilí, včetně hromadného znásilňování a zabíjení. Vesnice jsou drancovány a vypalovány. Zásoby jídla a osobní majetek jsou ničeny.

„Přišli do vesnice v šest hodin ráno, když jsme ještě spali. Probudili jsme se a utíkali. Neměli jsme čas si s sebou cokoliv vzít,“ popsala matka devíti dětí. „Viděla jsem, jak střílejí do lidí. Mého syna zasáhla střela přímo do hrudi. Začali zapalovat domy, když byli uvnitř ještě lidé. Nejhorší na těchto útocích je způsob, kterým ničí úplně všechno.“

Boje už donutily tisíce civilistů hledat úkryt kdekoliv, kde je to možné – v buši, v bažinách, na ostrovech. Někteří lidé museli kvůli opakujícím se útokům utíkat už několikrát.

„Zaútočili na ní stejní lidé. Tentokrát jsme však neměli šanci utéct, takže jsme se skryli tím, že jsme si lehli na zem. Nenašli nás. Když se situace uklidnila, utekli jsme do buše,“ přibližuje dále už zmíněná žena.

Lidé jsou už více než čtyři týdny bez přístupu k čisté vodě, jídlu a přístřeší. Dostupnost lékařské péče je rovněž velmi omezená. Nejvíce ohroženi nemocemi jsou ti nejzranitelnější, děti a těhotné ženy.

„V současné době se nejčastěji setkáváme s případy akutních průjmů, infekcemi dýchacích cest nebo kožními infekcemi. A také s muskuloskeletálními poruchami, které se u pacientů projevují bolestí svalů či kloubů,“ uvedla Giorgia Brown, koordinátorka zdravotní péče Lékařů bez hranic v Jižním Súdánu. „Všechny tyto zdravotní problémy souvisí se špatnými životními podmínkami. S nadcházejícím obdobím dešťů by mohlo onemocnět ještě více lidí.“

Lékaři bez hranic ošetřují i oběti sexuálního násilí

Komunitám, ke kterým bylo možné se dostat, Lékaři bez hranic poskytují základní zdravotní péči. Řada těchto lidí zažila i sexuální násilí.

„V jedné z vesnic, do které jsme se dokázali dostat, jsme za 48 hodin ošetřili jednadvacet lidí, kteří zažili sexuální násilí. Pár dní na to, v jiné oblasti, jsme ošetřili dalších dvacet lidí. Jejich počty jsou hluboce znepokojující,“ podotkla Giorgia Brown. „Avšak víme, že mnoha přeživším se žádné péče nedostalo. Lidé se stále skrývají v buši a bažinách, protože mají strach z pokračujícího násilí. Nemají tak přístup k základním službám včetně zdravotní péče. Dokud násilí neustane, nemůžeme se k těmto lidem dostat, abychom jim poskytli léčbu, kterou potřebují.“

Kromě toho odřezávají místní obyvatele od potřebné zdravotní péče také útoky na zdravotnická zařízení. Ve dvou místech, kde Lékaři bez hranic pracují, byly jejich zdravotnické zásoby vyrabovány a zdravotnická zařízení zničena.

Současné boje v oblastech Leer a Mayendit jsou další kapitolou v nemilosrdném konfliktu, který pustoší region už roky. Civilisté se stávají přímými terči všech válčících stran. Jsou odsouzeni k životu na útěku, pro který je příznačný špatný přístup k vodě, jídlu, přístřeší a život zachraňující lékařské péči.

Lékaři bez hranic proto vyzývají všechny ozbrojené strany konfliktu, aby okamžitě zastavily násilí vůči obyvatelům v oblastech Leer a Mayendit.

Lékaři bez hranic) pracují v oblasti dnešního Jižního Súdánu od roku 1983. Poskytují zdravotní péči v mnoha místech země, kde je přístup k lékařské a humanitární pomoci omezený. V souladu se svými principy nezávislosti, neutrality a nestrannosti jsou Lékaři bez hranic schopni rychle reagovat na krizové situace a poskytovat zdravotní pomoc čistě na základě potřeb pacientů a bez ohledu na jejich náboženství, etnickou příslušnost nebo politické přesvědčení. Lékaři bez hranic mají momentálně v Jižním Súdánu šestnáct projektů.

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Další články

Další články od Lékaři bez hranic

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Rok 2024 se v Nigérii zapsal jako rekordní v počtu zjištěných případů podvýživy, situace je nejhorší na severu země. Lékaři bez hranic byli jen za první půlrok 2024 ve svých léčebných střediscích svědky až 40% nárůstu pacientů s podvýživou oproti minulému roku. Situaci rok od roku zhoršují faktory, jako je inflace, nedostatek potravin, nedostupná zdravotnická infrastruktura, přetrvávající bezpečnostní problémy a šíření epidemií, které zapříčiňuje nízká proočkovanost.
| Lékaři bez hranic
Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Boje v Chán Júnisu se přibližují k Násirově nemocnici, která je poslední hlavní fungující nemocnicí, ale především jediným poskytovatelem porodní a dětské péče na jihu Gazy. Zdravotnický personál jen v červenci reagoval na deset hromadných příjmů těžce raněných v návaznosti na probíhající boje. Lékaři bez hranic vyzývají bojující strany, aby zajistily bezpečný přístup lidí ke zdravotní péči a vyhnuly se rozhodnutí evakuovat tuto nemocnici.
| Lékaři bez hranic
Súdán: válka proti lidem

Súdán: válka proti lidem

Boje, zabíjení, mučení, sexuální násilí a neustálé útoky na zdravotnická zařízení a jejich pracovníky. Od začátku bojů v dubnu 2023 si válka v Súdánu vyžádala katastrofální počet obětí a vedla k úplnému zhroucení systému ochrany civilního obyvatelstva.
| Lékaři bez hranic
Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
| Lékaři bez hranic
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
| Lékaři bez hranic
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,
| Lékaři bez hranic