Lékaři bez hranic··7 min

Jemen: Počet podvyživených dětí roste. Krizi způsobuje nedostatek péče, potravin i osvěty

Saná/Praha, 3. ledna 2023

  • Míra podvýživy u dětí v Jemenu stoupá. Umírají zejména děti mladší pěti let. Jen od ledna do října 2022 ošetřili Lékaři bez hranic v zemi 7 597 podvyživených dětí, což je o 36 % více než ve stejném období rok předtím.
  • Týmy organizace navíc zaznamenaly dřívější nástup této zdravotní krize, která běžně vrcholí mezi červnem a zářím. Jemen se v roce 2022 nacházel v kritickém bodě již na přelomu dubna a května.
  • Dřívější nástup vrcholu krize spolu s vysokým počtem těžce podvyživených dětí, které je třeba přijmout do péče, zahltil místní zdravotnická zařízení.
  • V některých lokalitách vyhlásily týmy pohotovost v reakci na prudký nárůst akutních případů a zhoršujících se zdravotních komplikací, jako jsou průjmová onemocnění, zápal plic a chudokrevnost.

Podvýživa představuje pro jemenské děti trvalé riziko. Zemi sužují sezónní i roční rekordní počty případů podvýživy, které obvykle souvisejí s obdobím neúrody ve venkovských oblastech. Tento vzorec trápil Jemen již před eskalací války v roce 2014 a zhoršil se v důsledku konfliktu, který nadále prohloubil potravinovou nejistotu. Podle týmů Lékařů bez hranic situaci v Jemenu zhoršuje hned několik faktorů.

Cena potravin

Mnoho rodin v Jemenu si kvůli ekonomické krizi a zvýšeným cenám nemůže dovolit dostatek potravin. Obyvatelé totiž v důsledku 8 let trvající války přišli většinou nejen o práci, ale i své domovy. Hodnota oficiální jemenské měny klesá a náklady na potraviny a pohonné hmoty nadále rostou, což místním ztěžuje přístup nejen k jídlu, ale i zdravotní péči.

Jedním z malých pacientů, jenž se léčí v nemocnici Abs, kterou Lékaři bez hranic podporují v guvernorátu Hadždža, je čtyřletý Abdullah. Chlapce, který trpěl podvýživou a dalšími komplikacemi, přivedla do zařízení jeho babička Shohra Mohamed. „V nemocnici jsme už poněkolikáté. Vždy ho zdarma ošetřili a jeho stav se zlepšoval, naposledy byl propuštěn před 20 dny. Spolu s jeho matkou se ho snažíme krmit tím, co zrovna máme. Málokdy si však můžeme dovolit dávat mu mléko,“ dodala chlapcova babička.

Nedostatečný přístup k primární zdravotní péči

Zdravotnictví se v Jemenu však nadále hroutí. Došlo k uzavření mnoha veřejných zdravotnických zařízení kvůli nedostatku materiálu, vybavení a finančních zdrojů, mimo jiné i těch, které byly určeny na mzdy zdravotníků. Spolu s vysokými náklady na pohonné hmoty tyto faktory přispívají k tomu, že lidé mají omezený přístup k neodkladné lékařské péči. To vede ke komplikacím, kterým by se při včasnějším ošetření dalo předejít.

Týmy Lékařů bez hranic v guvernorátu Amrán zaznamenaly od konce května trvalý nárůst počtu pacientů s těžkou akutní podvýživou, přičemž míra obsazenosti lůžek ve výživovém centru vystoupala v září 2022 na 396 %. Zároveň došlo k více než pětinovému nárůstu počtu urgentních konzultací. Od ledna do září 2022 zemřelo po přijetí do nemocnice 31 pacientů. Většina z nich dorazila příliš pozdě a trpěla zdravotními komplikacemi, které již nebyly slučitelné se životem.

Chudoba a nestabilní životní podmínky

K nárůstu případů podvýživy přispívají také špatné životní podmínky, se kterými se potýkají zejména osoby, které přišly o své domovy. Do zmíněné nemocnice Abs přichází pacienti i z okolních oblastí, kde žije mnoho vnitřně vysídlených osob bez řádného přístřeší a s velmi omezeným přístupem k základním potravinám nebo příjmům. Od ledna do září 2022 přijalo lůžkové oddělení pro terapeutickou výživu 2 087 dětí s podvýživou a souvisejícími zdravotními problémy. Pacienti byli nejčastěji ve věku od 6 do 23 měsíců.

„Většina vysídlených osob nemá pravidelný příjem a pracovních příležitostí je málo,“ uvedl Saddám Shayea, vedoucí osvětových aktivit Lékařů bez hranic v nemocnici Abs. „Dalším faktorem je pak nedostatečný přístup k čisté vodě, což zvyšuje například výskyt průjmových onemocnění. Navíc chybí hygienické pomůcky, které jsou nezbytné pro omezení šíření některých nemocí či snížení souvisejících rizik,“ dodává.

Nedostatečná informovanost komunity

Osvěta v oblasti předporodní a poporodní péče je pro boj s podvýživou zásadní. Špatná dostupnost této péče vede ke komplikacím během těhotenství, což má negativní dopad na matky i novorozence. Více než polovina matek na porodnickém oddělení v nemocnici Abs trpěla loni podvýživou.

V roce 2021 se pouze 10 % žen, které v nemocnici rodily, zúčastnilo alespoň jedné předporodní konzultace. Ty obvykle slouží k případné identifikaci podvýživy u těhotných žen. Přitom včasné odkázání nemocných žen do rukou nutričních odborníků zlepšuje výsledky těhotenství a snižuje riziko podvýživy u novorozenců a kojenců.

Kromě toho je v komunitě nedostatečné povědomí o důležitosti kojení a běžného očkování dětí. Rodičům také chybí informace o tom, jak rozpoznat počáteční příznaky podvýživy, což zpožďuje odhalení nemoci.

Mezery v humanitární pomoci

Loňské škrty způsobily, že mnohá zdravotnická zařízení přerušila poskytování služeb nebo neměla dostatečné zásoby léků.;

„Mám čtyři děti a všechny trpěly podvýživou, odvezl jsem je proto do nejbližšího zdravotnického zařízení. Museli však mezi mými dětmi vybrat a upřednostnit, komu dají terapeutickou výživu, protože jí nebylo dost,“ popsal Ahmed Abu Al Ghaith, otec, který do nemocnice Ad Dahi mimo jiné přivezl i svou roční dceru.

Reakce na zvýšený počet pacientů s podvýživou

Lékaři bez hranic momentálně působí ve 13 z 21 jemenských guvernorátů. Zdravotnické týmy napříč zemí zaznamenaly znepokojivý nárůst počtu podvyživených dětí se zdravotními komplikacemi. Kapacity lůžkových oddělení pro léčbu akutních případů nestačí. Aby se podařilo snížit chorobnost a úmrtnost těch nejzranitelnějších pacientů, navyšují zdravotnické týmy v rámci možností své kapacity a více podporují střediska primární zdravotní péče.

V guvernorátu Amrán zavedla místní nemocnice od června 2022 na dětských odděleních pohotovostní plán, aby se vyrovnala s přílivem podvyživených pacientů. Celková kapacita se téměř zdvojnásobila. Podobná situace panuje i v guvernorátu Hudajdá, kde Lékaři bez hranic dokázali navýšit služby výživových center a rozšířit kapacity lůžek. Jen v listopadu 2022 bylo do nového oddělení přijato 282 pacientů trpících podvýživou s komplikacemi. Poté, co se nemocnice Abs v guvernotáru Hadždža naplnila na 180 %, se tamní tým výjimečně rozhodl využít také prostory ministerstva zdravotnictví, aby zvládnul příliv nových dětských pacientů.

Podvýživa představuje v Jemenu nadále velmi závažný problém a má na svědomí úmrtí dětí, kterým by se dalo pomocí řádné prevence předejít.

I vy můžete pomoci léčit podvýživu. Darujte v Nemocnici bez hranic.

CHCI POMOCI

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Zadavatel
Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Další články od Lékaři bez hranic

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize
Lékaři bez hranic

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí
Lékaři bez hranic

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání
Lékaři bez hranic

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu
Lékaři bez hranic

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených
Lékaři bez hranic

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují
Lékaři bez hranic

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči
Lékaři bez hranic

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,
Haiti: Hlavním městem zmítá chaos. Lékaři bez hranic otevírají novou nemocnici
Lékaři bez hranic

Haiti: Hlavním městem zmítá chaos. Lékaři bez hranic otevírají novou nemocnici

Od 28. února 2024, kdy vláda oznámila, že parlamentní volby mohou být oddáleny až na srpen 2025, začaly hlavním městem zmítat chaos a boje. Od uplynulého víkendu došlo k prudkému nárůstu počtu raněných. Mnoho z nich jsou ženy, děti i starší lidé. Tisíce lidí musely opustit své domovy, když se boje v jejich čtvrtích rozhořely. Násilnosti dohnaly tamní vládu k vyhlášení výjimečného stavu.
Evropská migrační politika je více o násilí než hledání řešení
Lékaři bez hranic

Evropská migrační politika je více o násilí než hledání řešení

Lékaři bez hranic už od migrační krize v roce 2015 neúnavně volají po tom, aby EU i její členské státy převzaly odpovědnost za řešení naléhavé potřeby pomoci a ochrany přicházejících žadatelů o azyl a uprchlíků.
Pomohli jste s námi víc než 3 milionům Ukrajinců a Ukrajinek, vzkazují české organizace.
Lékaři bez hranic

Pomohli jste s námi víc než 3 milionům Ukrajinců a Ukrajinek, vzkazují české organizace.

Ve čtvrtek 22. února 2024 si 66 českých nevládních organizací připomíná druhé výročí od začátku války na Ukrajině, která se brání za cenu vysokých ztrát na životech i majetku. Naši pomoc v celkové hodnotě cca 7 miliard korun za uplynulé dva roky získaly víc než tři miliony Ukrajinců a Ukrajinek.