Saná/Praha – Od začátku konfliktu v Jemenu musely být uzavřeny čtyři z tamních 32 center pro léčbu ledvinových onemocnění. Zbývajícím zařízením docházejí nezbytné zásoby, což omezuje jejich schopnost poskytovat lidem nepřerušovanou zdravotní péči. Kromě toho, pacienti mají problém dostat se do center a platit za léčbu. To ohrožuje životy pacientů, jimž selhávají ledviny, varuje mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic/Médecins Sans Frontières (MSF).
Lidé s ledvinným selháním závisejí na přístrojích pro čištění krve, což normálně vykonávají zdravé ledviny. Pacienti obvykle podstupují dialýzu třikrát týdně. V Jemenu museli počet dialýz zredukovat na dvě návštěvy za týden, což zvyšuje nežádoucí vedlejší účinky, snižuje kvalitu života a může vést ke smrti.
„Většina pacientů s renálním selháním nemá fyzickou sílu anebo peníze na to, aby mohli za léčbou dojíždět,“ přibližuje Djoen Besselink, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Jemenu. „I když se jim podaří dostat do střediska, které stále funguje, je možné, že si nebudou moci dovolit léčbu zaplatit. Významnou část pacientů, již potřebují dialýzu, tvoří státní zaměstnanci, kteří už přes osmnáct měsíců nedostali výplatu. Mají tak malou šanci, že se jim dostane život zachraňující péče.“
Pětatřicetiletému Mukbilovi selhávají ledviny. Už několik měsíců žije na nemocničním parkovišti, aby ušetřil na nákladech za dojíždění. „Nemám peníze na to, abych si kvůli každé proceduře platil cestu z domova do nemocnice, rozhodl jsem se tedy zůstat na parkovišti,“ vysvětluje.
Čtyřiadvacetiletý Saber si může dovolit dialýzu jenom díky tomu, že jeho tchýně prodala veškeré své cennosti, aby mu pravidelnou léčbu zaplatila. „Ta nemoc mě sráží do kolen a mojí blízcí trpí,“ říká.
Je to jeden příklad z důsledků války na obyvatele
„Situace, ve které se ocitli pacienti s ledvinovým selháním, je jeden příklad z důsledků války, jimž čelí místní lidé. Léků a zdravotnického materiálu ubývá, zdravotnický personál už osmnáct měsíců nedostává plat, nemocnice se jen stěží drží v provozu. Mnoho zdravotnických zařízení zasáhly nálety nebo bombardování, kvůli čemuž musely zavřít, což se týká i zařízení Lékařů bez hranic. Potřeby zdravotní péče jsou zde ohromné a situace kritická,“ upřesňuje Djoen Besselink.
Lékaři bez hranic za poslední dva roky dodali do Jemenu přes 800 tun vybavení potřebného k dialýze, a poskytli více než 83 tisíc dialyzačních procedur pro více než 800 pacientů – bezplatně. Nicméně Lékaři bez hranic nemohou pokrýt ohromnou poptávku po zdravotní péči v zemi. Vyzývají proto další organizace, aby zasáhly a pomohly více než 4 400 pacientům s renálním selháním, kteří urgentně potřebují léčbu.
Lékaři bez hranic jsou nezávislá mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace. V Jemenu působí v současné době v jedenácti governorátech a podporují více než 23 zdravotnických zařízení.
Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz