Ministerstvo průmyslu a obchodu··7 min

Hospodářská strategie České republiky: Ministr Vlček představil cestu do top 10 zemí Evropské unie

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Hospodářská strategie má za cíl zvýšit konkurenceschopnost české ekonomiky a reagovat na globální ekonomické výzvy. Jejím cílem je zařadit Česko do top 10 zemí Evropské unie s nejvyšším hrubým domácím produktem na obyvatele. Aby byla strategie úspěšná, je nutná důsledná implementace více než 150 opatření, která dokument obsahuje. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) bude naplňování strategie pravidelně sledovat a vyhodnocovat. Na základě monitorování bude resort strategii pravidelně aktualizovat, aby odpovídala aktuálním trendům. Strategie je výsledkem dlouhodobého a pečlivého procesu, do kterého ministerstvo zapojilo odborníky napříč různými sektory včetně podnikatelských svazů.

„Jsem rád, že vláda minulý týden schválila naši Hospodářskou strategii. Tím ale naše cesta mezi top 10 nejvýkonnějších ekonomik Evropské unie nekončí, ale naopak teprve začíná. Základem bude více než 150 opatření vyplývající z této strategie, jejichž plnění budeme pravidelně monitorovat a vyhodnocovat i jejich výsledky tak, abychom mohli na průběžný vývoj flexibilně reagovat. Speciálně se zaměříme na rozvoj moderních odvětví s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou moderní polovodiče či čistá mobilita,“ říká ministr průmyslu a obchodu Vlček.

Strategie se speciálně věnuje industrializaci s přidanou hodnotou. Zdůrazňuje tedy pokročilé technologie jako čisté a udržitelné technologie, digitální technologie, biotechnologie a farmacii, a další klíčové technologie a obory s vazbou na výzkum a vývoj. Strategie pojmenovává odvětví, kterým je ze strany sátu třeba věnovat velkou pozornost a u kterých je nezbytná vzájemná koordinace. Jde především o čistou mobilitu, čipy a polovodiče, energeticky náročná odvětví či obranný a bezpečnostní průmysl.

„Strategickým odvětvím, které si zaslouží zvláštní pozornost, je výroba polovodičů. Čipy budou základním prvkem moderních technologií a v budoucnu se bez nich neobejdeme. Jde navíc o odvětví s vysokou přidanou hodnotou, které rozvíjí další oblasti jako elektromobilita, moderní energetika a další. K využití potenciálu České republiky v této oblasti je potřeba zavést opatření na podporu rozvoje návrhů čipů, stabilizovat financování výzkumných aktivit s důrazem na excelenci a podporovat aplikovaný výzkum. Důraz by měl být také kladen na podporu terciálního vzdělávání a zvýšení odbornosti pracovní síly,“ říká ministr Vlček a dodává: „Abychom náš potenciál v této oblasti přetavili v konkrétní výsledky, zaměřujeme se na spolupráci s americkou firmou onsemi, a na to, aby její plánovaná investice měla co nejpozitivnější vliv na rozvoj českého průmyslu. Pokračujeme také ve spolupráci s tchajwanskými partnery, kteří se zapojí do realizace budoucí továrny na čipy v Sasku. Snažíme se o to, aby co největší část dodavatelského řetězce byla umístěna v Česku.“

Využít potenciál v oblasti čipů dále pomůže Národní polovodičová strategie, kterou schválila vláda minulý týden. „Strategie pomůže navýšit výrobní kapacity čipů, zvýšit růst hrubého domácího produktu, rozvíjet průmysl s vysokou přidanou hodnotou a zvýšit kvalifikaci českých pracovníků,“ říká ministr Vlček s tím, že dokument obsahuje desítky provázaných opatření, jako jsou navýšení kapacit vybraných oborů na vysokých školách, tvorba analytických podkladů pro ekonomické diplomaty nebo podpora vzniku kompetenčního centra. Právě Národní kompetenční centrum, které bude součástí celoevropské sítě design kompetenčních center, pomůže vybudovat základnu odborných znalostí a technické infrastruktury potřebné pro vývoj moderních polovodičových technologií. Centrum by mělo vzniknout do konce první poloviny roku 2025.

Do konce roku 2024 bude také na agentuře CzechInvest zřízena specializovaná pracovní skupina, která bude sledovat a vyhodnocovat zahraniční příležitosti v oblasti polovodičových technologií. Ještě letos bude také spuštěn program zaměřený na posílení kapacit a schopností českých firem, které mohou dodávat komponenty pro globální polovodičový průmysl.

Na podporu výzkumu a zavádění v oblasti strategických technologií jako AI či polovodiče připravuje MPO nově schválený program TWIST. V prosinci bude vyhlášena první veřejná soutěž zaměřená na aplikaci AI do podnikových procesů. Ministerstvo také podporuje implementaci 5G sítí především v průmyslových zónách a dopravní infrastruktuře. Například v Plzeňském kraji probíhá testování autonomních dopravních systémů využívajících právě 5G síť a dále se připravují podobné aktivity v Karlovarském kraji.

Důležité také je zajistit dostatek energií za přijatelné ceny, které rozvoj českého hospodářství umožní. Proto je jednou z priorit strategie zajištění diverzifikace dodávek ropy a plynu tak, abychom nebyli závislí ani na Rusku, ani na jiném nedůvěryhodném dodavateli. Dále se strategie zaměřuje na podporu obnovitelných zdrojů energie a vytvoření legislativního rámce pro modernizaci energetického sektoru. Klíčové projekty zahrnují rozšíření ropovodu TAL, legislativní změny v elektroenergetice v rámci novely energetického zákona LEX OZE III, která zavede modernější pravidla na trhu s elektřinou, či plné spuštění Elektroenergetického datového centra pro flexibilitu trhu. Dále se strategie zaměřuje na řízený odklon od uhlí, výstavbu nových jaderných zdrojů v Dukovanech, pokračování mezinárodní spolupráce na vývoji malých a středních reaktorů či na přípravu Databáze energetické náročnosti budov.

Strategie počítá také se vznikem Portálu podnikatele, který má sloužit jako centrální rozcestník pro elektronické služby veřejné správy podnikatelům. Ten rezort spustí do konce poloviny příštího roku. Podpora velkých strategicky významných investic, ke kterým stát přistupuje individuálně, je úkolem pro Státní investiční a rozvojovou společnost (SIRS). Tento „státní developer“ vyhledává a následně připravuje vhodné plochy pro rychlou realizaci investičních záměrů strategických partnerů.

„Spolupráce se strategickými investory na umístění výroby moderních technologií s vysokou přidanou hodnotou může přinést vhodný impuls pro rozvoj českého hospodářství. V mnoha ohledech jsme pro tyto investory atraktivním partnerem, škodí nám ale nedostatek vhodných ploch pro tyto investice. To má řešit SIRS, která urychlí přípravu strategických projektů o dva až tři roky,“ říká ministr Vlček a dodává: „V oblasti elektromobility bychom navíc díky těmto investicím mohli vybudovat celý dodavatelský řetězec, od výroby baterií až po finální montáž vozidel.“

Pro sledování pokroku v implementaci strategie jsou stanoveny konkrétní indikátory, které umožní pravidelné vyhodnocování dosažených výsledků. O pokroku bude pravidelně informován Vládní výbor pro strategické investice a vláda. Nástrojem řízení a realizace strategie bude implementační plán. Na výsledky průběžného monitoringu budou navazovat případné aktualizace strategie.

Hospodářská strategie a shrnutí priorit a klíčových oblastí jsou v příloze nebo ke stažení níže.

Zdroj: www.mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Smart City Expo World Congress v Barceloně: Česko jako premiant inovací

Smart City Expo World Congress v Barceloně: Česko jako premiant inovací

Česká republika má za sebou premiérovou oficiální účast na Smart City Expo World Congress v Barceloně. S neotřelým výstavnickým přístupem a řadou inovativních řešení získala nejen pozornost návštěvníků, ale i cenu za nejudržitelnější expozici v konkurenci 1100+ vystavovatelů ze 130 zemí světa. Účast otevřela bránu do světa padesátce českých subjektů, mezi nimiž nechyběly perspektivních start-upy, inovativní firmy, univerzity, rezorty, města a instituce z lokálních a krajských inovačních ekosystémů. V expozici organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a agenturou CzechTrade se celkem sešlo na 200 účastníků z České republiky.
SIRS a Cheb jednají o uzavření společného podniku. Městu přinese výhody a dohled nad přípravou Strategického podnikatelského parku

SIRS a Cheb jednají o uzavření společného podniku. Městu přinese výhody a dohled nad přípravou Strategického podnikatelského parku

Zástupci Státní investiční společnosti, agentury CzechInvest a pracovní skupiny Cheb spolu s vedením města jednali o uzavření společného podniku, který se týká přípravy Strategického podnikatelského parku v Chebu. Město díky tomu získá garantované zdroje pro financování navazujících projektů i větší dohled nad přípravou Parku včetně ovlivnění typologie koncového investora. Jednání pracovní skupiny navštívil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, kterému byly představeny základní parametry projektu.
Česko získá z Evropské unie dalších 41 miliard korun na modernizaci země

Česko získá z Evropské unie dalších 41 miliard korun na modernizaci země

Evropská komise (EK) projednala další žádost České republiky o platbu z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění celkem 63 dílčích milníků a cílů, u dvou milníků uvedla neúplné splnění. Po schválení členskými státy Česká republika obdrží dalších více než 37 miliardy korun ve formě grantů a více než 4 miliardy korun prostřednictvím půjčky.
V období předvánočních nákupů stát zaměří kontroly na obchody a výrobu potravin, cílem je ochránit spotřebitele a dohlédnout na férové tržní prostředí

V období předvánočních nákupů stát zaměří kontroly na obchody a výrobu potravin, cílem je ochránit spotřebitele a dohlédnout na férové tržní prostředí

Státní dozorové orgány zesílí v předvánoční době kontroly v obchodech s potravinami a zaměří se na produkty, které se nyní nejvíce nakupují, aby se předešlo klamání spotřebitele. Dohodli se na tom dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) a zástupci České obchodní inspekce (ČOI), Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Státní veterinární správy (SVS). Vlastní šetření již spustil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pod vedením Petra Mlsny. Skupina dnes na Úřadu vlády jednala o aktuální situaci na trhu s potravinami.
Future of Export Summit 2024 nastínil budoucí směry pro český export

Future of Export Summit 2024 nastínil budoucí směry pro český export

Agentura CzechTrade uspořádala již třetí ročník konference Future of Export Summit 2024 strategicky orientované na výzvy současného globálního trhu. O témata budoucnosti českého exportu projevilo zájem na 460 zástupců českých firem. Ti se účastnili zajímavých přednášek a diskuzí s odborníky z předních českých exportně orientovaných společností, jako jsou například Tawesco, EMCO, IGLUU, Livesport nebo Direct. Hlavními tématy summitu byly české investice v zahraničí, potenciál evropského trhu či startupová témata. Konferenci zahájil generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal na téma Nové exportní trhy v reakci na geopolitické výzvy a v průběhu akce vystoupil také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na téma významu českého exportu a důležitosti zajištění jeho podpory.
Podnikatelský projekt roku 2024: MPO a API ocenily 12 úspěšných projektů

Podnikatelský projekt roku 2024: MPO a API ocenily 12 úspěšných projektů

Na slavnostním večeru 7. listopadu 2024 v historické kapli Sacre Coeur v Praze ocenily Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Agenturou pro podnikání a inovace v prestižní soutěži Podnikatelský projekt roku úspěšné podnikatele z celé České republiky. Celkem se jednalo o dvanáct projektů realizovaných v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). V letošním ročníku soutěže bylo také poprvé uděleno zvláštní ocenění za významný přínos ve vědě a mezinárodní spolupráci.
Vláda schválila návrh zákona pro digitalizaci a efektivnější výstavbu a správu staveb v kontextu vystavěného prostředí

Vláda schválila návrh zákona pro digitalizaci a efektivnější výstavbu a správu staveb v kontextu vystavěného prostředí

Nižší náklady a rychlejší výstavba. Vláda dnes schválila návrh zákona o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí. Cílem tohoto zákona je vytvořit jednotné standardy a postupy pro správu a sdílení informací o stavbách a jejich vztazích v rámci vystavěného prostředí. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zákon připravilo ve spolupráci s dalšími vládními institucemi, Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním, Českou agenturou pro standardizaci a řadou odborných organizací a komor.
Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku. Plynárníci jednali o výstavbě evropských vodíkových koridorů

Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku. Plynárníci jednali o výstavbě evropských vodíkových koridorů

Společnost NET4GAS ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na vybudování páteřní sítě pro přepravu vodíku v Česku. Cílem je vytvořit evropské vodíkové koridory pro jeho dovoz a vybudovat kapacity pro výrobu cenově dostupného obnovitelného a nízkoemisního vodíku. Klíčovou roli v tom hrají strategické projekty, o kterých diskutovali provozovatelé evropských plynárenských přepravních soustav a další představitelé energetiky a průmyslu na Czech Hydrogen Backbone Dialogue. Konference, organizovaná společností NET4GAS a konaná pod záštitou MPO, přinesla konkrétní plány a dohodu o společném postupu při realizaci souvisejících projektů.
Posílení ekonomické spolupráce a podpora evropské integrace. Ministr Vlček jednal s ministry ze Severní Makedonie

Posílení ekonomické spolupráce a podpora evropské integrace. Ministr Vlček jednal s ministry ze Severní Makedonie

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal s delegací ze Severní Makedonie o posílení ekonomické spolupráce a podpoře evropské integrace tohoto regionu. S ministrem zahraničí a zahraničního obchodu Timčem Mucunskim a ministryní energetiky, těžby a nerostných surovin Sanjou Božinovskou diskutovali o řadě strategických témat, včetně průmyslových, energetických, dopravních a digitálních technologií, které by mohly přispět k dalšímu rozvoji spolupráce mezi oběma zeměmi. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu se konalo i Česko-makedonské business fórum.
Největší oficiální účast za posledních deset let značí český průlom do světa SMART řešení

Největší oficiální účast za posledních deset let značí český průlom do světa SMART řešení

Ve dnech 5. – 7. listopadu 2024 proběhne ve španělské Barceloně třináctý ročník Smart City Expo World Congress. Celosvětově nejvýznamnější akce pro téma chytrých měst letos nabídne i rekordní českou účast. V unikátní národní expozici organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu a jeho agenturou CzechTrade se za podpory dalších tří rezortů představí třicítka vystavovatelů z řad start-upů, inovativních firem a univerzit a tři klíčová česká města – Praha, Brno a Plzeň.