Honduras: Lékaři bojují proti horečce dengue pomocí komárů

|

Tegucigalpa/Praha, 4. října 2023

  1. Horečka dengue v současné době ohrožuje více než polovinu světové populace. Očekává se, že v důsledku změny klimatu bude touto nemocí v příštích desetiletích ohrožena další miliarda lidí.
  2. Dengue je infekční onemocnění. To je způsobeno virem přenášeným komáry. Jedná se o celosvětovou zdravotní hrozbu, která se rychle šíří. Za posledních 50 let se výskyt zvýšil 30krát.
  3. Nemoc momentálně představuje v Hondurasu a širším regionu amerického kontinentu zdravotní krizi.
  4. Lékaři bez hranic úzce spolupracují s místními komunitami a honduraskými orgány
  5. a zavádějí inovativní řešení, která mají za cíl snížit výskyt nemocí způsobených arboviry, jako jsou dengue, zika a chikungunya.

„Současné metody prevence nedokážou lidi před horečkou dengue ochránit,“ říká Edgard Boquin, koordinátor projektu Lékařů bez hranic v Hondurasu, kde je každoročně hlášeno více než 10 000 případů nemoci.

Momentálně není k dispozici žádná konkrétní léčba a nebyla dosud vyrobena ani vakcína, která by poskytovala dostatečnou ochranu před nákazou. Používání zastaralých technik vedlo navíc k tomu, že se komáři stali odolní vůči současným metodám prevence a pesticidům.

Řešením je bakterie

Lékaři bez hranic se proto spolu s honduraskými partnery rozhodli vyzkoušet metodu, která se osvědčila již v jiných zemích. V nejvíce postižených oblastech se nasadí komáři Aedes aegypti, kteří jsou nositeli bakterie Wolbachia.

Tato bakterie konkuruje virům, jako je dengue, a ztěžuje jejich množení uvnitř komára, a tím mu zabraňuje arboviry přenášet na člověka. „To znamená, že v oblastech, kde je Wolbachia

v populaci komárů zavedena, výskyt horečky dengue by se měl snížit,“ popisuje Claire Dorion, technická poradkyně Lékařů bez hranic.

I když se Wolbachia přirozeně vyskytuje v 50 procentech hmyzu, včetně některých komárů, ovocných mušek, molů, vážek a motýlů, u hlavních přenašečů arbovirů, jako je právě komár Aedes aegypti, není přirozeně přítomna.

Pomocí technologie se proto bakterie vnáší do vajíček komárů v laboratoři. Později, když dospějí, jsou komáři vypuštěni do intervenčních oblastí, kde se množí s místními komáry

a zajišťuje se tak snížení přenosu nemoci. Tito komáři se budou vypouštět každý týden po dobu šesti měsíců v 50 čtvrtích hlavního města. Během tří let se provedou testy komáří populace, aby se zjistilo procento komárů s Wolbachií.

Dengue může být smrtelná

Pro Victorii, obyvatelku jedné z nejlidnatějších čtvrtí honduraského hlavního města Tegucigalpy, se komáří kousnutí stalo téměř osudné. „Nejprve jsem dostala horečku, pak bolest kloubů, která mi znemožnila se hýbat. Když jsem začala krvácet, myslela jsem, že zemřu. Jediné, co jsem chtěla, bylo přežít, abych se mohla starat o svou dceru,“ vzpomíná Victoria.

Horečka dengue se nejčastěji vyskytuje v městských oblastech v tropickém podnebí. Mezi příznaky patří horečka, bolesti hlavy, těla a nevolnost. Lidé trpící těžkou formou onemocnění musí být hospitalizovaní, v některých případech je nákaza smrtelná.

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Lékaři bez hranic

Situace už nikdy nebude stejná. Gazané se chtějí vrátit domů.

„Před 7. říjnem bylo všechno v pořádku,“ říká 62letý Hussein*, který žije v Gaze, ale než propukla válka, pracoval 37 let v Izraeli. „Jezdil jsem do práce do Ašdodu, izraelského města vzdáleného asi 35 až 40 kilometrů severně od Gazy. Někdy jsem tam přespával, jindy jsem se vracel do Gazy, abych mohl trávit čas s rodinou,“ vzpomíná.

Lékaři bez hranic

„Je to uzavřená oblast, nikdo o nás neví,“ říká o situaci v nemocnici Šífa spolupracovník Lékařů bez hranic. Klíčová je nyní každá hodina

Chirurg Lékařů bez hranic, který v nemocnici Šífa stále působí, zdůrazňuje, jak je situace špatná. „Před hlavní branou jsou mrtví i zranění pacienti. Dovnitř je ale dostat nemůžeme. Když jsme poslali ven sanitku, aby pacienty dovnitř přivezla, zaútočili na ni. A přitom šlo o pár metrů.