Frýdek-Místek má plnohodnotný obchvat, odvede tranzitní dopravu z centra města

|

Ředitelství silnic a dálnic zprovozňuje II. etapu obchvatu Frýdku-Místku. Přestože již od prosince loňského roku se po obchvatu jezdí v polovičním profilu, až od dnešního dne bude dálnice průjezdná v režimu dvou jízdních pruhů v obou směrech bez dopravních omezení.

Frýdek-Místek má plnohodnotný obchvat, odvede tranzitní dopravu z centra města

„Kompletní zprovoznění obchvatu Frýdku-Místku odvede z města všechny osobní a nákladní automobily, co doposud projížděly skrz centrum. Díky tomu ubyde hluk, zlepší se ovzduší a výrazně se zvýší bezpečnost. Zprovozněním obchvatu byl také odstraněn poslední úsek na trase dálnice D48, který vedl skrz takto hustě zastavěnou oblast," říká ministr dopravy Martin Kupka.

Dálnice D48 tvoří v rámci Moravskoslezského kraje důležitou dopravní tepnu orientovanou západovýchodním směrem. Začíná u obce Bělotín, kde se odpojuje z dálnice D1 a kolem Nového Jičína, Příbora a Frýdku-Místku vede až do Českého Těšína k hranici s Polskem. Z chybějících 21 kilometrů je aktuálně již 17 km v realizaci.

"Obchvat Frýdku-Místku není ovšem jedinou stavbou, kterou v letošním roce na D48 zprovozníme, na konci roku půjde do provozu úsek mezi Bělotínem a Dubem. V realizaci jsou také úseky z Dubu do Palačova a dále do Nového Jičína. V přípravě tak máme již pouze poslední úsek z Nového Jičína do Rybí a mimoúrovňovou křižovatku Nošovice,“ představil stavby na dálnici D48 generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Stavba je navržena ke spolufinancování z Fondu soudržnosti v rámci Programu Doprava 2021 – 2027 (OPD3).

D48 Frýdek-Místek, II. etapa

Hlavní trasa:

délka: 4,3 km

kategorie: R 25,5/120

počet všech stavebních objektů: 72

zhotovitel: Strabag, Eurovia

cena stavby dle smlouvy: 1 976 mil. Kč bez DPH.

realizace stavby: 2019 – 2023

  1. Ředitelství silnic a dálnic aktuálně realizuje celkem 275,1 kilometrů nových staveb. Jedná se o 177,3 km dálnic a 97,8 km silnic I. třídy.
  2. Ve výběrovém řízení se nachází dalších 86,8 km dálnic a silnic I. třídy.
  3. Kompletní přehled všech připravovaných i realizovaných staveb naleznete v interaktivní mapě na webu: www.rsd.cz.

Zdroj: www.mdcr.cz

Ministerstvo dopravy

Senát projednal přehlednější bodový systém, zavede možnost řídit auto už od 17 let s doprovodem

Novela zákona o silničním provozu zjednodušuje i zpřehledňuje bodový systém; zpřísňuje sankce za nejzávažnější přestupky. Zavede zároveň povinný preventivní program pro začínající řidiče, kteří se dopustí závažného porušení pravidel silničního provozu. Návrh, který projednal Senát, také umožnuje řídit auto už od 17 let pod dohledem mentora. Pokud novelu podepíše prezident republiky, bude platit od ledna 2024.

Ministerstvo dopravy

Ministerstvo dopravy otevírá dveře veřejnosti ke vzpomínce na srpnovou okupaci 1968

Ministerstvo dopravy připomene ve čtvrtek 17. srpna významný milník naší nedávné historie – 55. výročí srpnové okupace 1968, která významně ovlivnila osudy naší země. Budova ministerstva byla v době okupace sídlem Ústředního výboru Komunistické strany Československa, a tedy i významným cílem agrese vojsk Varšavské smlouvy. V rámci připomínkové akce se otevřou dveře ministerstva od 16:30 do 21 hodin, v 19 hodin zároveň začne veřejné natáčení podcastu Přepište dějiny.