Český statistický úřad dnes vydal údaje o meziroční inflaci za měsíc prosinec a podle očekávání je rekordní. Oproti prognóze ČNB ze začátku listopadu je o 0,6 % vyšší a Index spotřebitelských cen je na hodnotě 6,6 %. Je tedy možné očekávat, že se bankéři v boji proti inflaci rozhodnou znovu zvýšit úrokové sazby.
Z velké části je tento pohyb vzhůru zapříčiněn akcelerující jádrovou inflací, a hlavně zvyšujícím se příspěvkem imputovaného nájemného. To jsou náklady vlastního bydlení – tržní ceny nových bytů a domů, jejich renovace, údržba, platba za realitní zprostředkování atd.
Nejzajímavější je odhad lednové inflace, kterou ČNB odhaduje na 9 % ale nevylučuje ani dvouciferné číslo, které může trvat několik měsíců. Proinflační makroekonomické klima může vést k většímu zdražování zboží, než by bylo možné očekávat. K tomu velkou měrou přispěje i růst regulovaných cen například energií, které od ledna již nejsou osvobozeny od DPH.
Vlivem zvyšujících se cen komodit na světových trzích porostou i ceny potravin, to je možné pozorovat už od začátku ledna, kdy například tukový rohlík překonal magickou hranici 2 Kč a v některých prodejnách stojí i 2,30 Kč.
Se zvyšující se inflací nemá problém pouze Česká republika, ale celý svět. Minulý týden byly zveřejněny zápisky bankéřů americké centrální banky (FED) a vyšlo najevo, že roste počet těch, kteří by rádi začali zvyšovat úrokové sazby dříve, než bylo původně plánováno a trhy na to zareagovaly poklesem. Inflace je ve Spojených státech na úrovni 6,8 % za měsíc listopad, za prosinec ještě data dostupná nejsou, ale hodnota bude zřejmě ještě vyšší.
Ačkoliv má Evropská centrální banka (ECB) stejný inflační cíl jako ČNB (2 %), na rozdíl od našich jestřábů se zatím rozhodla úrokové sazby nezvyšovat a pravděpodobně to tak zůstane i po další schůzi, která se bude konat začátkem února. ECB sází na výkup dluhopisů, který se ale na svém prosincovém zasedání rozhodla postupně začít omezovat. Protože nákup dluhopisů je financován nově vytisknutými penězi, tento krok by mohl růst inflace zpomalit.
V celé eurozóně je průměrná inflace 5 % a hlavním důvodem je růst cen energií, které jsou meziročně o 26 % výše. Inflace v Německu také roste, ale pomalu. Z listopadové hodnoty 5,2 % se zvýšila na 5,3 % v prosinci. Hodnota je nejvyšší od června 1992.
Na Slovensku jsou zatím dostupná data za listopad a hodnota inflace byla 5,6 % oproti 5,1 % v říjnu. Jedná se sice o nižší hodnotu než v ČR, ale i tak je to nejvyšší hodnota za posledních 17 let. Nejvíce inflaci táhnou vzhůru ceny bydlení, energií a pohonných hmot.
Rakousko drží inflaci na hodnotě 4,3 % za listopad i prosinec. Ačkoliv je to oproti tuzemsku hodnota relativně nízká, na rakouské poměry se jedná o vysokou inflaci. V roce 2020 byla inflace 1,39 %, rok před tím 1,49 %.
Inflace v Turecku se utrhla ze řetězu, její hodnota za prosinec je 36 % a hodnota liry kolabuje. Podle odhadu některých analytiků může inflace dosáhnout až k 50 %. Důvodem je silně proexportní politika prezidenta Erdogana a neochota dovolit centrální bance, aby zvýšila sazby. Za minulý rok ztratila lira už 44 % své hodnoty proti dolaru. Prezident Erdogan sice přichází s neotřelými nápady, jak propad zastavit, jedná se ale o nevyzkoušené metody a z dlouhodobého pohledu pravděpodobně nebudou mít požadovaný efekt.
Důležité body:
- Inflace v ČR je na hodnotě 6,6 %
- ČNB odhaduje v prvních měsících roku růst až na 9 %, možná i více
Kvůli zvyšující se inflaci zvedá ČNB úrokové sazby. To má dva hlavní důsledky:
- Posilování CZK vůči USD i EUR
- To je problém pro české firmy, které exportují své zboží do ciziny (dostanou za něj méně peněz) nebo pro investory, kteří nemají svou investici v cizí měně zajištěnou. Naše Portu Portfolia jsou všechna zajištěna
- Naopak je to dobrá zpráva například pro české cestovatele, kteří v zahraničí zaplatí méně
- Zvyšující se sazby hypoték, což pravděpodobně ochladí nemovitostní trh, růst cen ale pravděpodobně nezastaví
—————————————————————–
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.
Zdroj: www.portu.cz