Lékaři bez hranic··6 min

Dvacetiletý boj proti HIV/AIDS v Kongu přinesl zlepšení, chybějící zdroje však brání úplnému vítězství

Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Tisková zpráva

Kinshasa, 1. prosince 2022

  • Letos je tomu již 20 let, kdy Lékaři bez hranic otevřeli ambulantní centrum pro léčbu HIV v konžském hlavním městě Kinshase. Jako vůbec první v zemi zde poskytli pacientům bezplatnou péči.
  • V té době byla nákaza pro mnoho lidí v Konžské demokratické republice rozsudkem smrti. Antiretrovirová léčba (ART) léčba byla v zemi nedostatkovým zbožím a kvůli její vysoké ceně k ní neměla většina pacientů přístup.
  • Zdravotnické zařízení, které Lékaři bez hranic v roce 2002 založili, je však dodnes plné pacientů. I přes značný pokrok v zemi se nepodařilo nemoc zcela vymýtit. Zaostává nejen testování, ale nadále je částečně omezený i plošný přístup k léčbě, což si ročně vyžádá tisíce úmrtí, kterým by bylo možné předejít.

Podle posledních dostupných údajů Světového programu OSN pro HIV/AIDS (UNAIDS) žije v současnosti v Kongu více než 500 000 lidí nakažených HIV. Z toho každý pátý člověk stále nemá přístup k léčbě. V roce 2021 mělo HIV/AIDS na svědomí téměř 14 000 úmrtí a asi 20 000 lidí se nově nakazilo.

V Kongu se léčí asi jen třetina nakažených dětí. Navíc aktivity v oblasti prevence přenosu nemoci z matky na dítě v posledních letech klesají.

Když se ale v roce 2002 poprvé otevřely dveře ambulantního centra Lékařů bez hranic, situace v africké zemi byla kritičtější. V Kongu žilo tehdy více než milion mužů, žen a dětí nakažených virem HIV. Podle statistik UNAIDS na začátku milénia podléhalo viru 50 000 až 200 000 lidí ročně.

„Pro mnoho lidí znamenala nákaza HIV rozsudek smrti. Kvůli vysokým nákladům nebyla antiretrovirová léčba pro většinu pacientů dostupná. Dokonce ani Lékaři bez hranic v prvních měsících fungování centra neměli tyto léky, mohli tedy léčit pouze symptomy a oportunní infekce,“ říká Maria Mashako, koordinátorka zdravotnických aktivit v Kongu.

Dnes šedesátiletá Clarisse Mawika byla pozitivně testována v roce 1999. „Nerada na ty časy vzpomínám,“ říká. Když se dozvěděla výsledek krevního testu, skoro začala chystat svůj pohřeb. Naštěstí ji podpořila rodina, její příbuzní se složili poslali jí léky z Evropy. Clarissin stav se ale začal zhoršovat v momentě, kdy musela léčbu přerušit kvůli finančnímu tlaku na rodinu. V té době se od známého dozvěděla o Lékařích bez hranic.

Lékaři bez hranic jsou hnací silou v boji proti HIV

Centrum Lékařů bez hranic, kde jako první v Kinshase nabízeli pacientům antiretrovirové léky zdarma, bylo brzy zahlceno velkým počtem lidí, kteří potřebovali léčbu, stejně jako Clarisse.

„Bylo to neúnosné. Konzultace začínaly za úsvitu a končily v noci,“ vzpomíná lékařka Mashako.

Aby se dostupnost péče zvýšila plošně, Lékaři bez hranic začali spolupracovat s dalšími zdravotnickými středisky a nemocnicemi v zemi a zajistili bezplatné screeningové testy a přístup k léčbě. Jen v Kinshase využilo této podpory za posledních dvacet let přibližně 30 zdravotnických zařízení.

Týmy mezinárodní organizace navíc zavedly nový model péče, který umožnil zdravotním sestrám předepisovat léčbu a dohlížet na HIV pozitivní pacienty. Jednalo se o zásadní krok, jelikož do té doby mohla tuto práci vykonávat jen hrstka lékařů v každé provincii.

Během 20 let se podařilo vyškolit nespočet zdravotnických pracovníků a jen v hlavním městě dostalo bezplatnou léčbu téměř 19 000 lidí.

„Tato lékařská podpora byla samozřejmě nezbytná, ale nestačila,“ dodává Mashako. „Museli jsme omezit přetížení zdravotnických zařízení a zároveň pacientům zpřístupnit léčbu. Proto jsme zřídili distribuční místa, která jsou řízena přímo samotnými pacienty,“ vysvětluje lékařka. Právě Clarisse byla jednou z hnacích sil, které stály za spuštěním těchto komunitních distribučních míst nazývaných „PODI".

V roce 2010, kdy se otevřela první dvě stanoviště v Kinshase, dostávalo zde podle Mashako léčbu méně než 20 pacientů. „Dnes existuje 17 PODI v osmi provinciích a pro léky si tam chodí více než 10 000 pacientů,“ dodává lékařka. Tento přístup se stal natolik úspěšným, že byl nakonec začleněn do národního plánu boje proti HIV/AIDS.

Chybějící zdroje komplikují pokrok

V boji proti HIV/AIDS bylo v Kongu v průběhu let dosaženo velkého pokroku a současná situace je nesrovnatelná s rokem 2002. Léčba je přístupnější a za posledních 10 let se počet nových infekcí snížil o polovinu.

Přesto se práce Lékařů bez hranic v zemi neustále odehrává na pozadí chybějících národních a mezinárodních zdrojů, které by umožnily zvítězit v boji proti HIV/AIDS a zajistit přístup k léčbě každému.

„Když jsme v roce 2008 zřídili lůžkovou jednotku pro pacienty s pokročilým stupněm HIV, nenapadlo nás, že bude plná pacientů i o více než deset let později,“ popisuje lékařka Mashako. V průběhu let se zdvojnásobila původní kapacita, ale i nadále se musí pravidelně stavět provizorní stany, aby bylo možné se o všechny pacienty postarat. Od svého otevření zde Lékaři bez hranic přijali více než 21 000 pacientů.

Podle loňských odhadů UNAIDS v Kongu stále nemá přístup k léčbě až pětina z 540 000 lidí s HIV, nákaza si navíc v minulém roce vyžádala 14 000 obětí. „Děsí mě, že tolik životů je stále zmařeno zbytečně,“ uzavírá Mashako.

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Další články

Další články od Lékaři bez hranic

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Rok 2024 se v Nigérii zapsal jako rekordní v počtu zjištěných případů podvýživy, situace je nejhorší na severu země. Lékaři bez hranic byli jen za první půlrok 2024 ve svých léčebných střediscích svědky až 40% nárůstu pacientů s podvýživou oproti minulému roku. Situaci rok od roku zhoršují faktory, jako je inflace, nedostatek potravin, nedostupná zdravotnická infrastruktura, přetrvávající bezpečnostní problémy a šíření epidemií, které zapříčiňuje nízká proočkovanost.
| Lékaři bez hranic
Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Boje v Chán Júnisu se přibližují k Násirově nemocnici, která je poslední hlavní fungující nemocnicí, ale především jediným poskytovatelem porodní a dětské péče na jihu Gazy. Zdravotnický personál jen v červenci reagoval na deset hromadných příjmů těžce raněných v návaznosti na probíhající boje. Lékaři bez hranic vyzývají bojující strany, aby zajistily bezpečný přístup lidí ke zdravotní péči a vyhnuly se rozhodnutí evakuovat tuto nemocnici.
| Lékaři bez hranic
Súdán: válka proti lidem

Súdán: válka proti lidem

Boje, zabíjení, mučení, sexuální násilí a neustálé útoky na zdravotnická zařízení a jejich pracovníky. Od začátku bojů v dubnu 2023 si válka v Súdánu vyžádala katastrofální počet obětí a vedla k úplnému zhroucení systému ochrany civilního obyvatelstva.
| Lékaři bez hranic
Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
| Lékaři bez hranic
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
| Lékaři bez hranic
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,
| Lékaři bez hranic