V letošním ročníku soutěže Adapterra Awards, jejímž partnerem je hlavní město, se utkají o vítězství dva pražské projekty. Jedná se o Udržitelné rezidenční bydlení Císařská vinice a Pavilon environmentálních studií ČZU. Do finále je odborná porota vybrala společně s 18 dalšími projekty ze 77 přihlášených. Vyhlášena je opět Cena sympatie, o níž rozhodne v hlasování na adapterraawards.cz veřejnost. Soutěž Adapterra Awards pořádaná Nadací Partnerství a Integra Consulting přináší inspirativní příklady adaptací na změnu klimatu.
Do finále letošního ročníku Adapterra Awards se dostaly dva pražské projekty. „Gratuluji oběma nominovaným projektům. Dělá mi velkou radost, že i naše pražská univerzita dokáže realizovat takto ambiciózní a náročný projekt, který plně odpovídá požadavkům našeho klimatického plánu. Doufám, že podobných vizionářských projektů pracujících s modrozelenou infrastrukturou bude v následujících letech přibývat,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.
Hlavní město Praha je partnerem soutěže, kterou již šestým rokem organizuje největší česká environmentální nezisková organizace Nadace Partnerství s odborným garantem Integra Consulting. Soutěž je určena pro realizované projekty, přihlásit je mohou obce, kraje i jednotlivci. Vyhlašovány jsou tři hlavní kategorie: Krajina, Sídla a Budovy. V letošním roce je navíc nově zavedena speciální kategorie pro průmyslové projekty.
Porota uděluje také speciální ocenění, mezi něž patří Cena Prahy pro nejlepší projekt na území metropole. Do finále postupují dva projekty z Prahy: Udržitelné rezidenční bydlení Císařská vinice a nový Pavilon environmentálních studií ČZU, který je unikátní spojením moderních technologií a přírody.
Dalšími finalisty z celého Česka jsou obnovy mokřadů a rašelinišť, revitalizovaný lom, udržitelné budovy pro bydlení, zahradu s přírodním jezírkem hospodařící efektivně s dešťovou vodou i nové veřejné parky s přesahem do protipovodňových opatření nebo zkvalitnění veřejného života. Z kategorie průmyslu se dostaly do finále projekty: Udržitelná výkrmna prasat, Rozšíření Sonnentoru o ekologickou budovu Solis, Administrativní budova FORTEMIX Paskov či Administrativní budova Kloboucká lesní, jejichž stavby reprezentují celistvě udržitelný přístup k podnikání.
Vítěz Ceny sympatie, kterého určí lidé ve veřejném hlasování, získá 50 tisíc korun od partnera soutěže společnosti Deloitte na rozvoj dalších adaptačních opatření. „Jsem rád, že Deloitte může být již druhým rokem partnerem Adapterra Awards, která vyznamenává projekty s pozitivním dopadem na životní prostředí. Ocenění je důležité nejen z pohledu podpory jednotlivých projektů, propagace celkového přístupu k udržitelnosti, ale také proto, že může sloužit jako inspirace pro další možné následovatele. Při snaze o budování společnosti odolné vůči změně klimatu není takových skvělých počinů nikdy dost,“ popisuje Antonín Weber, porotce soutěže a expert na problematiku energetické udržitelnosti z poradenské a technologické společnosti Deloitte.
Hlasování o Cenu sympatie je nyní otevřeno na stránkách www.adapterraawards.cz a potrvá do 15. října 2024. Vítěze Nadace Partnerství vyhlásí na slavnostním ceremoniálu 6. listopadu 2024 v Praze. Další finanční a věcné odměny udělí ve spolupráci s partnery Nestlé Česko, IVT Tepelná čerpadla, SolSol a Heidelberg Materials.
Hlavní kategorie ceny pro vítěze
Krajina – 100 tisíc Kč
Sídla – 50 tisíc Kč
Budovy – věcná cena v hodnotě 50-100 tisíc Kč
Cena sympatie – 50 tisíc Kč
Speciální ocenění
Průmysl
Odpovědná energetika (projekt s nejkvalitnějším technickým řešením energetického hospodářství) – věcná cena v hodnotě 50-100 tisíc Kč
Zdroj: praha.eu