Držení telefonu patří k nejnebezpečnějším přestupkům, BESIP na to upozorňuje novým videem od Mikýře

|

Držení telefonu patří k nejnebezpečnějším přestupkům, BESIP na to upozorňuje novým videem od internetového baviče Mikýře

Držení telefonu patří k nejnebezpečnějším přestupkům, BESIP na to upozorňuje novým videem od Mikýře

Díky chytrým telefonům jsme si zvykli být pořád online, reagovat na zprávy, sledovat videa, pouštět si hudbu, nastavit navigaci a tak dále. 34 % řidičů podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven přiznává, že telefon při řízení někdy používá. Kvůli nepozornosti za volantem přitom zemřelo v roce 2023 na českých silnicích 53 lidí, to je 13 % ze všech smrtelných nehod. Pokud vás zajímá, jak téma mobilu za volantem shrnul pro BESIP internetový tvůrce Mikýř, podívejte se na naše nové video ➡️ZDE.

Z dopravních statistik vyplývá, že za posledních 10 let vzrostla četnost přestupků nedovoleného držení telefonu za jízdy o téměř 50 %. Ze všech bodovaných přestupků je držení telefonu nebo jiného záznamového zařízení 3. nejčastějším přestupkem. Pokud jde o souhrn všech dopravních nehod, včetně těch méně závažných, nepozornost za volantem drží dokonce smutné prvenství: jde o nejčastější příčinu dopravních nehod na našich silnicích. Ročně se jedná o více než 16 tisíc nehod, při nichž zemře v průměru více než 50 lidí. Nehody, které vzniknou v důsledku nepozornosti řidiče, mívají velmi vysokou závažnost.

I proto se od ledna výrazně zpřísnila sankce za držení telefonu při řízení. Nyní za tento přestupek řidič dostane 4 trestné body a pokutu na místě v rozmezí 2500-3500 Kč. Ve správním řízení může pokuta za držení telefonu nebo jiného záznamového zařízení dosáhnout dokonce až 10 000.

Při přípravě nové podoby bodového systému jsme vycházeli z analýzy toho, jaké přestupky jsou nejnebezpečnější z pohledu závažných dopravních nehod. Spolu s novelou zákona je ale také důležité vysvětlovat, proč je například používání telefonu rizikové. Připravili jsme proto ve spolupráci s Mikýřem videa, která mluví hlavně k mladším řidičům jejich jazykem a dokážou je oslovit,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Mikýřovo video je součástí seriálu informačních spotů určených především mladším řidičům a středoškolákům. Unikátní koncept staví na spolupráci Mikýře a režiséra Víta Klusáka. Výsledkem je originální kreativa, která předává důležité sdělení.

„Za poslední roky jsme se celkem naučili předávat důležité informace humornou formou, což se, doufám, povede i v tomto případě. Spolupráce s režisérem formátu Víta Klusáka už je k tomu jen třešničkou na dortu,” říká k tomu Martin Mikyska alias Mikýř.

Zdroj: www.mdcr.cz

Ministerstvo dopravy

Besip vyzývá: o Velikonocích zbystřete, na silnicích přibude cyklistů a motorkářů

Jaro a zlepšující se počasí přirozeně nahrává pobytu venku. Na silnice se tak po zimní pauze postupně vrací zranitelní účastníci silničního provozu, řeč je zejména o cyklistech a motorkářích. Obzvláště s ohledem na nadcházející velikonoční svátky, které jsou přirozeně spjaté s mnohem větším provozem na silnicích, stojí za to si připomenout, na co si dát při jízdě pozor jak za volantem, tak za řídítky některého z jednostopých vozidel.

Zkontrolujte si řidičák! Letos vyprší platnost ještě více než 360 tisícům z nich

Od začátku letošního roku už sice není povinné mít na cestách po České republice řidičský průkaz vždy u sebe, je ale nutné, aby byl platný. Do konce roku zbývá vyměnit ještě přes 360 tisíc dokladů s končící platností, nejvíce ve Středočeském kraji (50 850), nejméně v kraji Karlovarském (9 506). O nový řidičák můžete požádat buď přímo na úřadě, nebo přes Portál dopravy.

Památkově chráněnou budovu v Jaroměři obsadí stavbaři

Správa železnic vybrala zhotovitele rekonstrukce historické budovy v Jaroměři. Stala se jím společnost Chládek a Tintěra, Pardubice, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 143 896 530 korun. Stavba zahrnuje obnovu fasády a střechy budovy, současně dojde k úpravám vnitřních dispozic. Práce začnou ještě letos na jaře, potrvají celkem 18 měsíců.