Praha··3 min

Dopravní podnik se zbaví nepotřebných pozemků, vymění je s hlavním městem za trať do Modřan

Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Tisková zpráva

Dopravní podnik a Praha vyřeší své majetkoprávní vztahy. Pražské zastupitelstvo dnes schválilo směnu 359 pozemků mezi Dopravním podnikem hl. m. Prahy a hlavním městem Prahou. Dopravní podnik se zbaví pozemků, které nijak nevyužívá, a zároveň získá tramvajovou trať z Braníka do Modřan, kterou dosud vlastnilo hlavní město.

Dopravní podnik vlastní na různých místech v metropoli 359 pozemků s celkovou hodnotou 724,89 milionu korun, které označuje jako zbytné. Jejich převedením na Prahu získá stavbu tramvajové trati vedoucí z Braníku do Modřan, která je dosud ve vlastnictví města. Ta má hodnotu přes 741,96 milionu korun. Dopravní podnik uhradí hlavnímu městu rozdíl ve výši přibližně 17 milionů korun.

„Dnes schválenou směnou jsme vyřešili dlouhodobé výhrady auditorů Dopravního podniku a Prahy, kteří nám vyčítali vzájemné využívání pozemků. Jsem rád, že jsme několikaletá jednání mezi Prahou a Dopravním podnikem dotáhli do konce," říká pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský.

„Po již schválených směnách nemovitého majetku mezi státem a městem je i tato transakce s Dopravním podnikem pro Prahu výhodná. Metropole najde pro tyto pozemky lepší využití ku prospěchu obyvatel hlavního města,” uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Na zmíněných pozemcích se v minulosti vybudovaly veřejné komunikace či jiné stavby. Řada z těchto majetků je v katastru nemovitostí vedena jako zeleň, jiná plocha, neplodná půda, sportoviště, rekreační plocha či společný dvůr. V případech, kdy na pozemcích nebyly vybudovány veřejné komunikace, lze pozemky označit za veřejný prostor pro případný budoucí rozvoj. Pro dopravní podnik se jedná o zbytný majetek, který svým charakterem neodpovídá předmětu jeho činnosti. Nicméně pro hlavní město se jedná o strategické pozemky.

„Dopravní podnik dnes získal do svého majetku důležité pozemky pod tramvajovou z Braníku do Modřan a dokončil tak první část dlouho diskutovaných směn pozemků s hlavním městem Prahou. Směny vnímám jako zajištění jistoty majetkového vlastnictví pro obě strany. Dvojsměrnou tramvajovou trať získá včetně objektů počínaje od výhybky na nádraží Braník. Trať dále vede jižně podél ulice Modřanská a Generála Šišky až k jejímu zatočení u křižovatky s ulicí Komořanská za stavební objekt Estakády na T6 u zastávky Čechova čtvrť o celkové délce 3,6 kilometru,” dodává Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora pro oblast dopravy.

„Vyřešení vlastnických vztahů mezi hlavním městem a jeho 100 % vlastněnou společností, Dopravním podnikem, je rozumný krok, který se připravoval velmi dlouho. Bude k užitku jak pro město, tak pro i Dopravní podnik a ulehčí všem práci," uzavírá pražský radní pro oblast financí Zdeněk Kovářík.

Zdroj: www.praha.eu

Další články

Další články od Praha

Praha zahájí vypouštění plavebního kanálu Troja

Praha zahájí vypouštění plavebního kanálu Troja

Stavba Definitivního uzávěru plavebního kanálu Troja vstoupila do své druhé fáze, při které je nutné uzavření a vypuštění plavebního kanálu. Městská společnost Pražská vodohospodářská společnost (PVS) v úzké spolupráci s Povodím Vltavy koordinují připravované vypuštění plavebního kanálu, které se uskuteční podle platných předpisů, dohodnutých podmínek a za stálého ekologického dozoru. Už od 1. listopadu 2024 je trojský plavební kanál uzavřen na šest měsíců pro lodní dopravu.
| Praha
Praha bude opět patřit oslavám 17. listopadu, v centru města budou platit dopravní omezení

Praha bude opět patřit oslavám 17. listopadu, v centru města budou platit dopravní omezení

Při příležitosti státního svátku, Dne boje za svobodu a demokracii, se v neděli 17. listopadu 2024 budou konat na řadě míst v metropoli akce a veřejná shromáždění. Zavedena tak budou dopravní opatření pro tramvajovou i automobilovou dopravu, která se budou týkat především oblasti kolem Národní třídy a Václavského náměstí.
| Praha
Na náměstí Republiky byla navezena hromada hadrů. Upozorňuje na problematiku textilního odpadu ve městech

Na náměstí Republiky byla navezena hromada hadrů. Upozorňuje na problematiku textilního odpadu ve městech

V pondělí ráno se na náměstí Republiky objevila hromada přibližně čtyř tun oblečení. Ta má upozornit na textilní odpad, kterým se musí všechna města vyrovnat. Od roku 2025 čekají nové povinnosti obce v rámci zajištění separovaného sběru a recyklace textilního odpadu. Právě předchází vzniku textilního odpadu i nakládání s ním se týká dnešní konference Cirkulární města a byznys 3: Města jako šatníky co praskají ve švech v Kampusu Hybernská. Pořádá ji hlavní město společně s Pražským inovačním institutem (PII).
| Praha
Praha schválila Plán rozvoje nadřazených cyklistických tras na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras

Praha schválila Plán rozvoje nadřazených cyklistických tras na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras

Hlavní město schválilo klíčový dokument k dalšímu rozvoji cyklistiky na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras schválený v roce 2022. Plán definuje konkrétní úseky nadřazených cyklotras určené k přednostní přípravě s ohledem na dostupné prostředky a přínos jednotlivých úseků. Aktualizace systému cyklotras pak reflektuje změny na území jednotlivých městských částí a též vyšší prioritu chráněných a zklidněných cyklotras v dalším plánování.
| Praha
Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠S rozlohou 895 hektarů tvoří historické centrum Prahy největší památkovou rezervaci v České republice a jednu z největších na světě. Od roku 1992 je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO, což přináší prestiž a zájem turistů, ale také určité závazky a výzvy. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vypracoval novou studii, která se stane důležitým dokumentem při rozhodování o budoucí podobě této cenné části hlavního města. Studii v srpnu 2024 schválil magistrátní odbor územního rozvoje a dnes ji odsouhlasila Rada hl. m. Prahy.
| Praha
Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Držitelem ceny Adapterra Awards pro nejlepší projekt, který připravuje Prahu na změnu klimatu, se stal Pavilon environmentálních studií České zemědělské univerzity. Budova propojuje prostor pro vzdělávání a výzkum s ekologicky šetrnou výstavbou veřejných budov. Hlavní výsadou budovy je fasáda s celkem 12 300 rostlinami.
| Praha
Praha hledá úspory v energetice. Řeší se úspory památkových objektů

Praha hledá úspory v energetice. Řeší se úspory památkových objektů

Oddělení energetického manažera Magistrátu hl. m. Prahy dlouhodobě hledá úspory v energetice a pomáhá naplňovat Klimatický plán hl. m. Prahy. Na základě rozhodnutí primátora Bohuslava Svobody pravidelně pořádá meetingy se zástupci městských částí, kterým pomáhá s úsporami. Na posledním meetingu se řešilo například téma úspor při rekonstrukci památkových objektů v centru města. Pro ty se nyní připravuje obecná metodika, která má urychlit povolovací procesy.
| Praha
Pražský primátor navštívil v Kolodějích novou okružní křižovatku a řešil i plány na rozšíření zdejší základní školy

Pražský primátor navštívil v Kolodějích novou okružní křižovatku a řešil i plány na rozšíření zdejší základní školy

Cesta primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody po jednotlivých městských částech pokračovala návštěvou MČ Praha–Koloděje. Prohlédl si nově otevřenou okružní křižovatku ulic K Běchovicím a V Lipách, seznámil se s plány na rozšíření zdejší základní školy a zajímal se také o koordinaci staveb dešťové a splaškové kanalizace.
| Praha
Gymnázium Na Zatlance staví novou tělocvičnu a jídelnu

Gymnázium Na Zatlance staví novou tělocvičnu a jídelnu

Stavba nové tělocvičny a jídelny Gymnázia Na Zatlance byla ve středu slavnostně zahájena poklepáním na základní kámen. Nová budova o třech nadzemních podlažích vznikne v prostorách vnitřního dvora školy. Jídelna i tělocvična budou umístěné v jednom objektu a s budovou gymnázia budou propojeny pomocí spojovacího krčku. Stavební práce by měly trvat přibližně dva roky.
| Praha
Pravidelná zkouška sirén

Pravidelná zkouška sirén

Dnes, ve středu 6. listopadu 2024, se uskuteční na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. Ve 12:00 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu 140 vteřin. Na území hlavního města Prahy budou před polednem na zkoušku lidé upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Informace zazní v českém a anglickém jazyce.
| Praha