Prima··5 min

Den peoplemetrů, sledovanost ve 2023 překonala evropský průměr

Asociace televizních organizací (ATO) slaví 2. 6. Den peoplemetrů! Sledovanost v roce 2024 zůstává stabilní a průměrná sledovanost televize v České republice dokonce překonala v loňském roce evropský průměr.

Hodnota průměrné doby strávené u televize (ATS) letos v květnu navíc zaznamenala meziroční nárůst: domácí Mistrovství světa v hokeji nekompromisně přilákalo diváky k obrazovce i přes krásné jarní počasí. Závěrečné minuty finále se Švýcarskem sledovalo na TV obrazovkách přes 4 mil. osob a další čtvrt milionu živě na internetu na dalších zařízeních.

Projekt crossplatformního elektronického měření sledovanosti a konzumace obsahu (PCEM), který je nejrozsáhlejším mediálním výzkumem v ČR, oslavil v neděli 2. června již 27 let své existence. Odstartován byl pod hlavičkou Asociace televizních organizací totiž už v roce 1997. Od roku 2002 zajišťuje stabilitu projektu, kvalitu a včasnou denní dodávku dat o sledovanosti televize výzkumná agentura Nielsen. Jádrem zůstává reprezentativní panel měřených domácností. Velikost panelu se od roku 1997 ztrojnásobila a nyní činí 1 900 domácností. Do měření realizovaného pod hlavičkou ATO je aktuálně zařazeno celkem 59 denně samostatně reportovaných televizních stanic. ATO ale také poskytuje prostor pro ověření TV sledovanosti pro nové vysílatele, zejména malé stanice ve formě jednorázových reportů z projektu PCEM.

Evropa versus Česká republika

Sledovanost televize v České republice v roce 2023 dosáhla v cílové skupině osob 4+ průměrné denní hodnoty 3 hodiny a 19 minut. Tím překonává evropský průměr, který činí 3 hodiny a 13 minut, jak je uvedeno v ročence Glance One TV Year in The World za rok 2023.

Dlouhodobě roste podíl odložené sledovanosti na celkové sledovanosti TV na televizorech: v roce 2023 již představoval 11 %. Celkovou sledovanost TV pořadů dále navyšuje jejich sledovanost přes internet na dalších zařízeních, což je zvlášť patrné u mladších cílových skupin, zejména u 15-24 let.

Rekordní květen

Květnová hodnota průměrné doby sledování (ATS) překonala sledovanost z roku 2023. Zásadní podíl na tom mělo Mistrovství světa v hokeji, které českým divákům přineslo fantastické zážitky. Třešničkou na dortu sledovanosti bylo finálové utkání, ve kterém se Česko stalo mistrem světa.

Projekt PCEM aktuálně

Data z projektu PCEM jsou za celé období měření TV sledovanosti dostupná prostřednictvím softwarových nástrojů, včetně dat z doplňkových mediálně-lifestylových výzkumů, jako je Kontinuální výzkum (KV) a Výzkum životního stylu (LSS). Klíčovým softwarovým nástrojem pro zpracování těchto dat je v současnosti Adwind Kite. Televizní data lze však zpracovávat také pomocí dalších technologií, například softwarů od společností Lerach a TechEdge. ATO ve spolupráci s realizátorem projektu PCEM sleduje změny ve způsobu šíření a trendy ve způsobu sledování televize a TV obsahu a reflektuje je plynulým rozvojem projektu. Např. na začátku letošního roku bylo zahájeno měření Smart TV aplikací. Horkým tématem je možné rozšíření projektu o měření sledovanosti mimo domov (např. na chalupách či v restauracích), které je jedním z aktuálních trendů i v zahraničí.

Jak vidí budoucnost projektu PCEM a na co se těší v roce 2024 Michal Jordan?

Věřím, že i v období probíhající technologické změny a měnících se diváckých zvyklostí bude televizní měření nadále pevným bodem mediálního trhu, které všechny nové trendy věrohodně zachytí i v budoucnosti. Těším se, že se nám podaří dotáhnout k realizaci některá další dílčí rozšíření projektu, která umožní dále zkvalitnit jeho parametry a zvýšit jeho rozsah. Obchodní, ale i společenský význam má jen takový videoobsah, který je možné věrohodně změřit.

Jak vidí budoucnost projektu PCEM a na co se těší v roce 2024 Petr Matyáštík, Market Leader Nielsen?

Měření televizní sledovanosti v ČR je pro Nielsen nesmírně významným projektem, který nás velmi baví a snažíme se ho posouvat vpřed. Díky působení na globální úrovni a měření sledovanosti TV v mnoha zemích světa a zároveň hluboké znalosti lokálního trhu přinášíme do projektu širší pohled na aktuální dění v této oblasti a snažíme se využít tu nejlepší praxi pro české prostředí. A sám jsem zvědavý, jak letošní významné sportovní akce zahýbají čísly o sledovanosti za rok 2024.

Zdroj: www.skupinaprima.cz

Zadavatel
Prima

Prima

Skupina Prima provozuje v České republice vysílání devíti volně šířených televizních stanic. Hlavní z nich je plnoformátová TV Prima pro celou rodinu, jejíž obsah zrcadlí kanál s posunutým programem o jednu hodinu Prima +1. Na mladší muže se orientuje stanice Prima COOL, další je Prima LOVE, zaměřená na odpočinkové pořady převážně pro ženy. V portfoliu skupiny nechybí ani dokumentární kanál Prima ZOOM a filmový kanál Prima MAX, na detektivní a kriminální pořady se pak zaměřuje Prima KRIMI. V roce 2020 přibyl do rodiny Prima zpravodajský kanál CNN Prima NEWS. V roce 2021 došlo ke spuštění nového kanálu Prima STAR, který přináší pořady vlastní tvorby.

Další články od Prima

BLUE STYLE PRIMA FEST opět překonal rekord v počtu diváků
Prima

BLUE STYLE PRIMA FEST opět překonal rekord v počtu diváků

Největší rodinný festival BLUE STYLE PRIMA FEST (BSPF) přilákal na jubilejní pátý ročník na 17 tisíc návštěvníků, což je nejvíce v historii festivalu. Jedna z mála dvoudenních akcí zaměřených na zábavu pro celou rodinu v Česku překonala rekord i přes nepřízeň počasí. Návštěvníci vytvořili skvělou atmosféru pro všechny interprety, a navíc si užili bohatou nabídku areálových zážitků a doprovodného programu včetně rozmanitých soutěží. BSPF tradičně pořádá primácká agentura SOLOOTIONS ve spolupráci s CK Blue Style, nejposlouchanějším nadregionálním rádiem KISS a zábavním parkem Šikland.
Skupina Prima i v červnu vládne mezi komerčními televizními skupinami. Z malých tematických kanálů si polepšily Prima KRIMI a CNN Prima NEWS
Prima

Skupina Prima i v červnu vládne mezi komerčními televizními skupinami. Z malých tematických kanálů si polepšily Prima KRIMI a CNN Prima NEWS

Skupina Prima opět nenašla přemožitele v CS 15+. První příčku mezi komerční konkurencí si tak udržela i v červnu. Media Club nadále vládne v prime time u CS 15+, v celodenním vysílání boduje jak u diváků ve věku 15+, tak i 18–69. Mezi malými tematickými stanicemi se nejvíce zvýšila sledovanost Prima KRIMI a CNN Prima NEWS.
Tereza Pergnerová přichází na televizi Prima s novou reality show Honeymoon – líbánky k nepřežití
Prima

Tereza Pergnerová přichází na televizi Prima s novou reality show Honeymoon – líbánky k nepřežití

Nová extrémní seznamovací reality show přináší nejen vztahová dramata, ale místy se mění i v boj o přežití. Diváci budou moci sledovat několik nových párů, které budou čelit nejen nástrahám nehostinného prostředí opuštěné pláže, ale také faktu, že tam jsou s člověkem, kterého vůbec neznají. Páry spojené jen prvotní sympatií a odborníky uvíznou na opuštěném ostrově. Izolovaní a postaveni proti silám přírody zde budou hledat lásku. Reality show Honeymoon – líbánky k nepřežití pochází z dílny tvůrců celosvětově uznávaného seznamovacího formátu Svatba na první pohled, ale zde, místo luxusní dovolené, páry čeká dobrodružství na celý život.
Prima dnes slaví 31. narozeniny. Na léto nachystala premiérové filmy, novou soutěžní show i oblíbenou oddechovou klasiku
Prima

Prima dnes slaví 31. narozeniny. Na léto nachystala premiérové filmy, novou soutěžní show i oblíbenou oddechovou klasiku

Přesně před třiceti jedna roky začala vysílat první komerční televize FTV Premiéra, a to pro diváky v Praze a středních Čechách. Aktuálně má ve svém portfoliu 11 kanálů s nabídkou pořadů pro celou rodinu, desítky webů, rádia a tištěná média. Za poslední rok dosáhla share 27,58 % (meziroční nárůst o 0,47 p. b.) a patří mezi komerční jedničky v CS 15+. Na letošní léto si pro své diváky připravila rozmanitý program, ve kterém si na své přijdou milovníci všech žánrů. Páteční večery budou již od zítra patřit soutěžní show Kdo se ptá? a televizní premiéry se dočkají například filmy Děti Nagana i Top Gun: Maverick. Streamovací služba prima+ uvede nově komedii Jak přežít svého muže a zbrusu nový formát Ve službě: Za mřížemi, který zprostředkuje unikátní návštěvu světa za mřížemi z pohledu odsouzených i těch, kteří na ně dohlížejí. První díl mohou diváci zhlédnout i na hlavním kanále Prima 17. července od 21.30. V exkluzivních předpremiérách nabídne v létě prima+ také nové díly populárního seriálu ZOO.
Retro, které nemůžeme nechat spát! CNN Prima NEWS spouští nový pořad Prima ARCHIV
Prima

Retro, které nemůžeme nechat spát! CNN Prima NEWS spouští nový pořad Prima ARCHIV

Zpravodajský archiv televize Prima čítá tisíce hodin videomateriálu, který nemůžeme nechat v zapomnění. Na obrazovky televize proto míří nový pořad s názvem Prima ARCHIV, díky kterému mnohdy obyčejné záběry získají neuvěřitelnou výpovědní hodnotu. Diváky čekají reportáže i živé vstupy od prvních relací až po současnost. Dvanáctiminutovým pořadem provází reportér a moderátor Jan Hošek. Na první díl pořadu Prima ARCHIV se mohou diváci těšit už ve čtvrtek 20. června ve 14:45 na CNN Prima NEWS a poté každou sobotu v 8:30.
Fotr na tripu a Autosalon.tv lámou rekordy
Prima

Fotr na tripu a Autosalon.tv lámou rekordy

Květen byl ve znamení Fotra na tripu. Sedmá řada zábavně cestovatelského pořadu natočená v Jižní Koreji, která se právě v premiéře vysílá na televizních kanálech Prima a Prima COOL, dosáhla v některých epizodách ve věkové skupině 18+ rekordního zásahu (Reach dle metodiky nezávislého měření ATO Nielsen) více než 300 tisíc diváků! Prozatím nejlepšího výsledku dosáhla sedmá epizoda s premiérou 22. května se zásahem 329 tisíc diváků. Podrobnosti v příloze.
Nejnovější díl Mission: Impossible i Tlapkovou patrolu ve velkofilmu nabídne letošní Paramount MAX kino. Promítání bude jako vždy zdarma
Prima

Nejnovější díl Mission: Impossible i Tlapkovou patrolu ve velkofilmu nabídne letošní Paramount MAX kino. Promítání bude jako vždy zdarma

Čtyři čtvrteční večery na začátku prázdnin a čtyři čtvrteční večery na jejich konci budou letos v Centru Černý Most opět patřit filmům. Na travnaté ploše u hlavního vstupu totiž již 27. června odstartuje další ročník oblíbeného Paramount MAX kina. Pro děti budou tentokrát připravena hned tři promítání, na oslavu konce školního roku bude již tradičně připraven i tematický zábavný program v duchu Tlapkové patroly ve filmu. Na své si přijdou i dospělí, kterým letošní program nabídne loňský hit Mission: Impossible Odplata – První část nebo nejnovější díl série Transformers: Probuzení monster. Malé i velké pak jistě pobaví Želvy Ninja: Mutantí chaos, ve kterém se loni na plátna vrátily kultovní kreslené postavičky. Za promítáním letního kina stojí opět kanály Paramount Network a Prima MAX. Vstup na akci, kterou pořádá primácká agentura SOLOOTIONS, bude jako vždy pro všechny diváky zdarma.
Prima v létě nabídne premiérové filmy, novou soutěžní show i oblíbenou oddechovou klasiku
Prima

Prima v létě nabídne premiérové filmy, novou soutěžní show i oblíbenou oddechovou klasiku

Skupina Prima pro své diváky připravila na letošní léto rozmanitý program, ve kterém si na své přijdou milovníci všech žánrů. Páteční večery budou už od 21. června patřit soutěžní show Kdo se ptá?, kterou provede oblíbený moderátor Martin Dejdar. Televizní premiéry se dočkají filmy Děti Nagana i Top Gun: Maverick a celou řadu premiérových snímků nabídnou také tematické kanály skupiny. prima+ uvede nově komedii Jak přežít svého muže a uvede zbrusu nový formát Ve službě: Za mřížemi, který zprostředkuje unikátní návštěvu světa za mřížemi z pohledu odsouzených i těch, kteří na ně dohlížejí.
Skupina Prima je v květnu opět komerční jedničkou. Stále rostou i Prima LOVE, Prima KRIMI a Prima MAX
Prima

Skupina Prima je v květnu opět komerční jedničkou. Stále rostou i Prima LOVE, Prima KRIMI a Prima MAX

Skupina Prima vládne cílové skupině 15+. Od začátku roku si v průměrném sharu drží prvenství mezi komerční konkurencí, a ani v květnu tomu nebylo jinak. Media Club vede v prime time u cílové skupiny 15+, v celodenním vysílání boduje jak u 15+, tak u 18–69. Z malých tematických kanálů si nejvíce polepšily Prima LOVE, Prima KRIMI a Prima MAX.
Den peoplemetrů, sledovanost ve 2023 překonala evropský průměr
Prima

Den peoplemetrů, sledovanost ve 2023 překonala evropský průměr

Asociace televizních organizací (ATO) slaví 2. 6. Den peoplemetrů! Sledovanost v roce 2024 zůstává stabilní a průměrná sledovanost televize v České republice dokonce překonala v loňském roce evropský průměr.