Národní muzeum··5 min

Den otevřených dveří Historické budovy Národního muzea

Zajímá vás, jak to momentálně vypadá v Historické budově Národního muzea? Ačkoliv zde stále probíhá rekonstrukce, nyní máte u příležitosti výročí 200 let od založení Národního muzea jedinečnou možnost nahlédnout dovnitř a podívat se, jak práce na této památce pokračují. V sobotu 19. května 2018 od 10.00 do 15.00 hodin u příležitosti 127. výročí zpřístupnění budovy veřejnosti a Mezinárodního dne muzeí bude pro návštěvníky připravena speciální trasa, kterou si budou moci zdarma projít a seznámit se se stavem rekonstrukce. Akci pořádá Národní muzeum společně se zhotovitelem stavby sdružením M-P-I, v čele se společností Metrostav.

Návštěvníci budou mít výjimečnou příležitost prohlédnout si Historickou budovu Národního muzea během její generální rekonstrukce, nahlédnout pod ruce řemeslníkům a restaurátorům, kteří jí vracejí původní krásu a seznámit se s novými prvky budovy a zajímavostmi z její historie i současnosti. Připravena je speciální trasa s nahlédnutím do zajímavých prostor. Během dne otevřených dveří budou návštěvníkům k dispozici pracovníci jak sdružení M-P-I, tak Národního muzea, kteří budou podávat informace a odpovídat na případné otázky. Celý sobotní den jsou též zdarma přístupné výstavy a expozice v sousední Nové budově Národního muzea.

Rekonstrukce Historické budovy Národního muzea je jednou z největších a nejsložitějších v České republice. Budova byla postavena v roce 1891 a od té doby nikdy nebyla celkově opravována. V roce 2011 se již nacházela v havarijním stavu a musela být pro veřejnost uzavřena. Nyní podstupuje generální rekonstrukci včetně opravy veškerých technologií, rozvodů energií, bezpečnostních a dalších systémů. Budova je též národní kulturní památkou. Všechny interiérové i exteriérové prvky tak procházejí restaurováním a památkovou obnovou pod přísným dohledem památkářů. Budově se díky tomu po rekonstrukci navrátí její původní krása z 19. století.

„Jsme rádi, že můžeme široké veřejnosti ukázat alespoň část naší práce, kterou jsme při rekonstrukci dosud odvedli,“ uvedl za zhotovitele ředitel výstavby muzea, Jan Kučera z Metrostavu. „Rekonstruovat Historickou budovu je sice krásné, ale i náročné a odpovědné, zvláště za bedlivého dozoru památkářů a investora, kteří hlídají každý detail oprav. Jedná se o jednu z nesložitějších staveb v současnosti, na které se musíme vypořádávat nejen s celou řadou technických záležitostí, ale i složitými zákonnými procesy při každé změně. Věřím však, že zvládneme postup prací tak, jak předpokládá harmonogram,“ dodal.

„Rekonstrukce vrcholí a začíná její závěrečná etapa. Národní muzeum i zhotovitele čeká ještě mnoho práce, ale již se nám pod rukama začíná objevovat obnovená krása této významné budovy. Těším se, že společně se zhotovitelem stavby, sdružením M-P-I vedeným Metrostavem dáme republice hezký dárek k jejím 100. narozeninám a Historickou budovu částečně veřejnosti otevřeme letos 28. října,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Vlastní rekonstrukce začala 15. dubna 2015 po náročných přípravných etapách, během kterých byly dostavěny depozitáře Národního muzea mimo centrum Prahy, podařilo se přestěhovat přibližně 7.000.000 sbírkových předmětů a byly připraveny potřebné projekty a povolení. Ve výběrovém řízení zvítězilo sdružení M-P-I s cenou díla --- Kč. V současnosti činí vícepráce, které vznikly vlivem nepředvídatelných okolností, 6,2 % z původní ceny.

Budova bude uvedena do zkušebního provozu a otevřena návštěvníkům 28. října 2018 u příležitosti 100. výročí Československa. Návštěvníci budou moci obdivovat nejen opravené interiéry budovy, ale též navštívit první výstavy. Rozsáhlou Česko-Slovenskou výstavu mapující život Čechů a Slováků ve společném státě, výstavu 200 let/200 předmětů, která vznikla k 200. výročí od založení Národního muzea a výstavu o Historické budově samotné. Většina expozic pak bude otevřena na podzim roku 2019.

Vzhledem k tomu, že v prostorách stále probíhá rekonstrukce, není k dispozici bezbariérový přístup a prostory nejsou vhodné ani pro kočárky a návštěvníky s omezenou schopností pohybu a orientace. Prohlídka je vhodná jen pro fyzicky zdatné osoby. Malé děti se mohou prohlídky zúčastnit pouze v doprovodu dospělé osoby. Doporučujeme pevnou obuv.

Zdroj: www.nm.cz

Zadavatel
Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno v roce 1818 jako Vlastenské muzeum za vlády Františka I. ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Další články od Národní muzeum

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu
Národní muzeum

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur si mohou návštěvníci nově prohlédnout výstavu s názvem Etiopie objektivem diplomata. Výběr fotografií, jejichž autorem je Miroslav Kosek, představuje přírodní krásy a geografickou rozmanitost Etiopie i každodenní život jejích obyvatel.
Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!
Národní muzeum

Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum připravuje na příští rok dvě velké výstavy světového významu. Ve spolupráci se zahraničními muzejními institucemi v Mongolsku a na Taiwanu představí v březnu příštího roku návštěvníkům výstavu Čingischán, kterou v září vystřídá výstava 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea. V Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví.
Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu
Národní muzeum

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.
Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu
Národní muzeum

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum miluje děti. Společně s Českou televizí připravilo na sobotu 8. června den pro rodiny s dětmi plný her, zábavy, tvoření a objevování. Známé pohádkové postavy z vysílání stanice Déčko, jako je ptáček Duháček, Jů a Hele, králíci z klobouku, Večerníček a další provedou dětské návštěvníky tvořivými dílnami, expozicemi Historické budovy a Dětským muzeem. Vstup pro děti a jejich doprovod je na akci v rámci muzejní hry zdarma.
Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách
Národní muzeum

Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách

Právě dnes, kdy Historickou budovu opouští poslední exponáty, se Národní muzeum rozloučilo s velmi úspěšným výstavním projektem Baroko v Bavorsku a v Čechách. Unikátní skvosty z období 100 let 17. a 18. století si v době od 8. prosince do 8. května přišlo prohlédnout 103 295 návštěvníků, včetně žáků a studentů v rámci školních programů. I do budoucna chystá Národní muzeum velké výstavní projekty mezinárodního významu.
České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň
Národní muzeum

České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň

V rámci Roku české hudby připravilo Národní muzeum pro milovníky opery projekt, v němž představuje umění a úspěchy českých operních pěvkyň v zahraničí. Ve spolupráci s Českým centrem a Metropolitní operou v New Yorku otevřelo 22. května zbrusu novou výstavu s názvem České primadony v Met opeře. Nejen prostřednictvím unikátních divadelních kostýmů ze sbírek Národního muzea a Metropolitní opery uvádí výstava slavné české pěvkyně od počátku 20. století až po současnost, které během své kariéry vystupovaly v jednom z nejprestižnějších světových operních domů, Metropolitní opeře v New Yorku, a mnohdy se zde zasloužily o provedení významných českých oper.
Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic
Národní muzeum

Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur slaví 150 let od svého otevření. Významné výročí si připomene velkolepým sobotním Etnopiknikem, komentovanými prohlídkami běžně nepřístupných původních prostor domu U Halánků a tvořivými dílnami nejen pro děti.
Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený
Národní muzeum

Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený

V Náprstkově muzeu se v úterý 30. dubna otevírá nová výstava s názvem Vietnam blízký a vzdálený. Ta přiblíží návštěvníkům tradiční vietnamskou kulturu a dlouhou historii této země, ale i aktuální moderní Vietnam. Zároveň představí příběh početné komunity žijící v České republice, vzájemné vztahy obou kultur a problematiku společného soužití.
Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy
Národní muzeum

Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy

V pátek 26. dubna 2024 startuje už 7. ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude letos v České republice opět probíhat v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském hradišti. Nově se zapojí také Ostrava a mikroregion Veselsko. Cílem projektu, který do České republiky přivedlo Národní muzeum, je ukázat, že i příroda ve městech může být unikátní a bohatá, a je potřeba ji chránit.
Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak
Národní muzeum

Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak

Národní muzeum po zimní přestávce opět otevřelo Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích. Kromě stálé expozice návštěvníky přivítá také další výstava z cyklu Profily českých loutkových divadel. Loutky Marka Zákosteleckého je tentokrát zavedou do královéhradeckého Divadla Drak.