Lékaři bez hranic··6 min

D. R. Kongo: Lékaři bez hranic začali očkovat proti viru ebola

Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Tisková zpráva

Kinshasa/Praha, 30. května 2018 – Lékaři bez hranic začali v pondělí v konžském městě Bikoro očkovat proti ebole. Očkování je zaměřeno na pracovníky, kteří bojují proti tomuto viru v první linii. Vakcína bude zároveň nabídnuta lidem, již přišli do kontaktu s pacienty. Ebola se v Demokratické republice Kongo začala šířit zkraje května, k 28. květnu bylo podle konžského ministerstva zdravotnictví 35 potvrzených pacientů s ebolou, z nichž dvanáct lidí zemřelo.

Týmy Lékařů bez hranic pracují na čtyřech místech v provincii Equateur, kde poskytují lékařskou péči pacientům a snaží se zastavit šíření krvácivé horečky. Konkrétně působí v oblastech Mbandaka a Bikoro, kde postavili dvě centra pro léčbu eboly (jedno s 12 a druhé s 20 lůžky). Rovněž dohledávají lidi, kteří přišli do přímého či nepřímého kontaktu s pacienty, u nichž se ebola potvrdila. Kromě toho se snaží v místních komunitách šířit osvětu s cílem omezit riziko případné nákazy a podpořit bezpečné pohřbívání mrtvých.

Hugues Robert/MSF

Pohled na areál tranzitního centra v Itipu.

Pracují také v odlehlých oblastech Itipo a Iboko. V prvně jmenovaném postavili tranzitní centrum s deseti lůžky, kde jsou izolováni a ošetřováni pacienti s podezřením na virus ebola do doby, než se laboratorně prověří, zda ho skutečně mají či nikoliv. Pokud jsou testy pozitivní, zdravotníci pacienty přesunou do centra pro léčbu eboly v Bikoro. V Iboko organizace vybudovala izolované oddělení v místní nemocnici a zároveň buduje nové centrum pro léčbu eboly.

Na místě jsou jedni z nejzkušenějších spolupracovníků Lékařů bez hranic, včetně zdravotnického personálu, odborníků na kontrolu šíření infekčních nemocí a logistiků. V současné době bojuje s ebolou v provincii Equateur 106 místních a 60 mezinárodních pracovníků organizace. Lékaři bez hranic přitom spolupracují s místním ministerstvem zdravotnictví a Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Očkování je dobrovolné, vakcína bezplatná

Použití vakcíny proti ebole (rVSVDG-ZEBOV-GP) je součástí širší strategie, jejímž cílem je omezit šíření viru. Vakcína zatím neprošla všemi fázemi testování, není registrována a je tedy podávána pouze v rámci testovacího protokolu. Ten odsouhlasily úřady Demokratické republiky Kongo, Etická revizní komise v Kinshase a také Etická revizní komise Lékařů bez hranic. Protokol určuje komu, kdy a jak má být vakcína poskytnuta. Očkování je dobrovolné a vakcína je poskytnuta bezplatně. Než lidé očkování odsouhlasí, dostanou informace o vakcíně. Poté je budou zdravotníci pečlivě monitorovat.

MSF/Yap Boum

Očkování pracovníka, který přichází do kontaktu s pacienty. Očkování je dobrovolné a bezplatné, očkovaní budou pod pozorným dohledem.

V očkování se používá takzvaný kruhový systém. Spočívá v identifikování nově diagnostikovaných a laboratorně potvrzených pacientů s ebolou a vyhledání lidí, se kterými přišli do kontaktu. Často jde o rodinné příslušníky, sousedy, kolegy nebo přátele. Právě tito lidé tvoří onen „kruh“. Vakcína je nabízena rovněž zdravotníkům v postižené oblasti, u kterých hrozí největší riziko vystavení viru a nakažení. Proočkování lidí ve zmíněném „kruhu“ v podstatě vytvoří ochranné pásmo, čímž se zabrání šíření infekce.

Lékaři bez hranic se v minulosti podíleli na testování vakcíny proti ebole – bylo to během rozsáhlé epidemie této krvácivé horečky v roce 2015 v hlavním městě Guineje, spolupracovali přitom s místním ministerstvem zdravotnictví, WHO a dalšími organizacemi.

Vakcína je pouze jedním z nástrojů pro boj s ebolou

Vzhledem k výsledkům tehdejších testů jsou Lékaři bez hranic přesvědčeni, že je vhodné v současné situaci vakcínu použít. „Jelikož ale ještě není registrována, budeme očkování důkladně monitorovat. Výsledky testů naznačují, že vakcína bude lidem vysoce ohroženým nakažením ebolou skutečně ku prospěchu, že je před infikováním ochrání. Nicméně očkování nadále zůstává pouze jedním z nástrojů pro boj s touto nemocí. Prvním krokem je identifikování pacientů a jejich kontaktů,“ přibližuje Micaela Serafini, vedoucí lékařka Lékařů bez hranic.

Louise Annaud/MSF

Proočkovaní lidé nadále dodržují stejné bezpečnostní protokoly jako před vakcinací a zdravotnický personál musí nadále nosit ochranné vybavení. K zastavení šíření nákazy je nutné dodržovat „pilíře“ intervence proti ebole. Těmi jsou:

  • izolace nemocných pacientů, poskytování zdravotní a psychologické péče
  • dohledání lidí, kteří přišli do styku s nakaženými pacienty
  • informování lidí o nemoci, jak jí předcházet a kde vyhledat pomoc
  • podpora místní zdravotní infrastruktury
  • dočasné přizpůsobení kulturních zvyků – například pohřebních rituálů

Ebola se v Demokratické republice Kongo objevila v posledních čtyřiceti letech už podeváté. Ve většině případů byl virus v relativně odlehlých a izolovaných oblastech a nákaza se příliš nešířila. Naposledy se tam vyskytla v oblasti Likati v květnu loňského roku – nakazilo se osm lidí, z nichž čtyři zemřeli. V roce 2014 se objevila v Boende, hlavním městě provincie Tshuapa. Tehdy se nakazilo 66 lidí, z nichž jich zemřelo 49.

Tentokrát jsou pacienti nakažení ebolou mimo jiné rovněž v Mbandace, přístavním městě na řece Kongo, kde žije přes milion obyvatel. Snadný přístup k dopravě tak zvyšuje riziko šíření viru, nicméně v oblasti jsou posíleny sledovací mechanismy a k včerejšímu dni (29. květnu) tam byly laboratorně potvrzeny pouze čtyři případy. Nákaza se tak ve městě prozatím příliš nerozšířila. Se správnou intervencí a pečlivým monitorováním situace je možné šíření nemoci omezit.

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Další články

Další články od Lékaři bez hranic

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Rok 2024 se v Nigérii zapsal jako rekordní v počtu zjištěných případů podvýživy, situace je nejhorší na severu země. Lékaři bez hranic byli jen za první půlrok 2024 ve svých léčebných střediscích svědky až 40% nárůstu pacientů s podvýživou oproti minulému roku. Situaci rok od roku zhoršují faktory, jako je inflace, nedostatek potravin, nedostupná zdravotnická infrastruktura, přetrvávající bezpečnostní problémy a šíření epidemií, které zapříčiňuje nízká proočkovanost.
| Lékaři bez hranic
Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Boje v Chán Júnisu se přibližují k Násirově nemocnici, která je poslední hlavní fungující nemocnicí, ale především jediným poskytovatelem porodní a dětské péče na jihu Gazy. Zdravotnický personál jen v červenci reagoval na deset hromadných příjmů těžce raněných v návaznosti na probíhající boje. Lékaři bez hranic vyzývají bojující strany, aby zajistily bezpečný přístup lidí ke zdravotní péči a vyhnuly se rozhodnutí evakuovat tuto nemocnici.
| Lékaři bez hranic
Súdán: válka proti lidem

Súdán: válka proti lidem

Boje, zabíjení, mučení, sexuální násilí a neustálé útoky na zdravotnická zařízení a jejich pracovníky. Od začátku bojů v dubnu 2023 si válka v Súdánu vyžádala katastrofální počet obětí a vedla k úplnému zhroucení systému ochrany civilního obyvatelstva.
| Lékaři bez hranic
Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
| Lékaři bez hranic
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
| Lékaři bez hranic
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,
| Lékaři bez hranic