Čtyřicet šest procent Čechů je ochotno zaplatit za lepší lékařskou péči, ukázal průzkum

|

Osmdesát pět procent dotázaných Čechů vnímá kritický nedostatek stomatologů. Podle nadpoloviční většiny respondentů ale chybějí i pediatři, praktičtí lékaři, psychiatři a psychologové. Téměř polovina lidí by přitom byla ochotna si zaplatit za lepší lékařskou péči. Vyplývá z průzkumu agentury Ipsos, která pro zpravodajský web Seznam Zprávy zpracovala exkluzivní data o českém zdravotnictví. Průzkumu provedeného v červnu roku 2023 se zúčastnilo 1034 respondentů.

Češi jsou s úrovní tuzemského zdravotnictví většinou spokojení a v celkovém hodnocení ho 64 % dotázaných vnímá pozitivně, zavisí to však na nejvyšším dosaženém vzdělání i na místě bydliště respondentů.

Nejméně spokojeni jsou lidé v Olomouckém a v Ústeckém kraji (shodně 40 %). Obecně pak platí, že čím vyšší má dotázaný vzdělání, tím větší je jeho spokojenost s českým zdravotnictvím.

Nedostatek vnímají Češi hlavně v počtu stomatologů (85 %), pediatrů (63 %), praktických lékařů (58 %), psychiatrů a psychologů (shodně 55 %).

Dvě třetiny dotázaných trápí dlouhé čekací doby u specialistů

Jako jeden z velkých problémů vnímají Češi dlouhé čekací doby u specialistů. Jako krátkou či velmi krátkou ji označila jen 2 % dotázaných. Jako dlouhou ji pak vidí 75 % respondentů.

Na otázku, zda by byli ochotni jet za lepší péčí do vzdálenějšího zařízení, uvádí 52 %, že ano. Naopak ale 42 % cestovat za lékařskou péčí nechce. A připlatit si za lepší zdravotní péči je ochotno 46 % dotázaných, neochotu vyjádřilo 47 % z nich.

Další průzkumy agentury Ipsos, která je zpracovala exkluzivně pro Seznam Zprávy se týkaly nakupování, bydlení a zdražování. Data, reportáže a analýzy naleznou čtenáři zpravodajského portálu v sekci Jak se žije v Česku.

Zdroj: blog.seznam.cz