ČNB··4 min

ČNB zpřístupní registr pro platby na kontakt

Nový registr umožní bankám zprovoznit službu platby na kontakt, která zjednoduší posílání peněz mezi lidmi. Registr pro platby na kontakt bude provozovat Česká národní banka. Namísto čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví bude stačit zadat mobilní číslo příjemce platby. Banky do něj budou mít přístup od 30. října 2023. Platby na kontakt by se pro veřejnost mohly spustit v průběhu listopadu.

Hlavním úkolem registru plateb na kontakt bude párování telefonních čísel s čísly účtů. Platby na kontakt budou moci přijímat klienti zapojených bank, kteří se ke službě u své banky aktivně přihlásí a spárují své telefonní číslo s číslem svého bankovního účtu. Při zasílání peněz uživatelům této služby pak bude možné namísto čísla účtu vyplňovat jejich telefonní číslo.

Pokud má majitel telefonního čísla více bankovních účtů, bude si muset při registraci vybrat, který zvolí pro příjem plateb na kontakt. Zároveň je ale možné, aby k jednomu bankovnímu účtu bylo připojeno více telefonních čísel. Například manželé mají jeden společný účet, ale každý vlastní mobilní telefon. Uživatelé by také měli vidět před odesláním platby název účtu příjemce, zpravidla jméno a příjmení. Telefonní čísla nezařazená do registru ČNB nebudou moci platbu na kontakt přijímat. Maximální limit pro jednu platbu bude pět tisíc korun.

Na přípravě služeb registru spolupracují Česká bankovní asociace a ČNB. Službu platby na kontakt budou provozovat zapojené banky, kterých se zatím přihlásilo devět. ČNB bude spravovat registr. Dokumentace, která je klíčová pro zprovoznění registru, je k dispozici na webu ČNB v sekci platební styk.

Inovace by také měla napomoci k omezení chyb, kterých se občas klienti při nesprávném vyplnění čísla bankovního účtu nebo kódu banky dopouští. Odeslané peníze tak v horším případě mohou skončit na jiném účtu. Vedle omezení takovýchto omylů mají platby na kontakt vést k dalšímu urychlení platebního styku.

Bezpečnost je pro ČNB i ČBA na prvním místě. Proto i s ohledem na nedávné kybernetické útoky na finanční instituce v ČR klademe nejvyšší důraz na zabezpečení všech plateb.

ČNB v rámci prevence proti finančním podvodům upozorňuje, aby klienti bank posílali peníze pouze lidem, které znají a důvěřují jim. Zejména by se měli mít na pozoru před nevyžádanými a potenciálně podvodnými žádostmi o peníze. S tím, jak se zvyšuje rychlost a komfort provedení plateb, zkracuje se i doba, za kterou mohou lidé o své peníze přijít. Více informací o tom, jak se bránit finančním podvodům, je možné najít na vzdělávacím webu ČNB PenizeNaUteku.cz v rubrice Podvody.

Na podvody v kyberprostoru upozorňuje i nová kampaň České bankovní asociace #nePINdej! Více informací o tom, jak vypadají nejrůznější pokusy a metody e-šmejdů a jak se jim bránit, je možné si vyzkoušet v interaktivním testu na webu KyberTest.cz.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

ČNB

Radek Šalša
vedoucí komunikace a PR ČBA

ČBA

Zdroj: www.cnb.cz

Zadavatel
ČNB

ČNB

ČNB je centrální bankou České republiky, orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem a orgánem příslušným k řešení krize na finančním trhu. Je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance.

Další články od ČNB

Mění se uspořádání sekce peněžní a platebního styku České národní banky na Moravě
ČNB

Mění se uspořádání sekce peněžní a platebního styku České národní banky na Moravě

V sekci peněžní a platebního styku České národní banky (ČNB) se ruší samostatné pobočky Ostrava a Brno a zřizuje se odbor region Morava. Ředitelkou nového organizačního útvaru se stane Martina Koudelová. Rozsah poskytovaných služeb pro klienty ČNB a veřejnost se touto organizační změnou nezmění. Na jednání 14. března 2024 o tom rozhodla bankovní rada ČNB. Změny budou účinné od 1. července 2024.
Výsledky mezinárodního šetření PISA 2022 k úrovni finanční gramotnosti
ČNB

Výsledky mezinárodního šetření PISA 2022 k úrovni finanční gramotnosti

Česká školní inspekce zveřejnila národní zprávu z mezinárodního šetření PISA věnovanou úrovni finanční gramotnosti patnáctiletých žáků. Ve zprávě jsou představeny výsledky žáků České republiky a dalších 19 zemí, které se šetření v roce 2022 zúčastnily. Výsledky šetření představili ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal, státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Andrys a člen bankovní rady České národní banky Jan Procházka na společné tiskové konferenci konané v Návštěvnickém centru ČNB.
ČNB snižuje úrokové sazby
ČNB

ČNB snižuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 4,75 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,75 % a lombardní sazby na 5,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 28. června 2024.
ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.
ČNB

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen „Fair Credit Czech“) oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru. Současně s tím byla společnosti Fair Credit Czech uložena pokuta ve výši 1 000 000 Kč.
ČNB bude s klienty komunikovat elektronicky, omezí počet poboček
ČNB

ČNB bude s klienty komunikovat elektronicky, omezí počet poboček

Česká národní banka zahajuje proces nejvýznamnějších změn v oblasti služeb klientům za poslední tři desítky let. Cílem je kompletní přechod na digitální komunikaci, což přinese zjednodušení a zrychlení poskytování služeb pro klienty. Těmi jsou primárně státní instituce a veřejné organizace, jako jsou ministerstva, celní správa, školy a školky, policie, hasiči, nemocnice či státní podniky.
Tramvaj ČKD Tatra T3 na pamětní minci ČNB s dílčím pokovením
ČNB

Tramvaj ČKD Tatra T3 na pamětní minci ČNB s dílčím pokovením

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní minci v nominální hodnotě 500 Kč, na které je zobrazena tramvaj ČKD Tatra T3. Stříbrná mince doplněná o dílčí pokovení žlutým a červeným zlatem je součástí pětidílné řady Slavné dopravní prostředky. V prodeji je od úterý 18. června 2024.
Výměna neplatných bankovek 100–2000 Kč v bankách je možná už jen do konce června
ČNB

Výměna neplatných bankovek 100–2000 Kč v bankách je možná už jen do konce června

Poslední možnost výměny neplatných bankovek s úzkým stříbřitým proužkem na pokladnách všech komerčních bank na území České republiky se blíží. Naposledy tak bude možné učinit 30. června 2024. Následně bude výměna možná pouze na pokladnách České národní banky (ČNB), a to po neomezenou dobu.
ČNB ponechává nastavení pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů. Na vývoj povahy systémových rizik reaguje změnou struktury kapitálových rezerv při zachování jejich souhrnné výše
ČNB

ČNB ponechává nastavení pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů. Na vývoj povahy systémových rizik reaguje změnou struktury kapitálových rezerv při zachování jejich souhrnné výše

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes projednala Zprávu o finanční stabilitě – jaro 2024, která slouží jako východisko pro nastavení nástrojů makroobezřetnostní politiky, zejména kapitálové rezervy bank a horní hranice úvěrových ukazatelů hypotečních úvěrů. Zároveň hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a jeho odolnost vůči nepříznivým šokům.
Guvernér ČNB Aleš Michl pokřtil knihu matematických hádanek
ČNB

Guvernér ČNB Aleš Michl pokřtil knihu matematických hádanek

Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl pokřtil v sobotu 1. června svou novou knihu nazvanou Matematické hádanky guvernéra ČNB. Jak název napovídá, publikace má za cíl rozhýbat mozkové buňky zvídavých čtenářů. Obsahuje rovnou stovku úloh ze světa finanční gramotnosti, aritmetiky, prostorové představivosti, geometrie, teorie her, aplikované matematiky a teorie pravděpodobnosti. Kniha ukazuje, že ani matematika nemusí být nudná záležitost. Křest se uskutečnil v rámci veřejných oslav 2. narozenin Návštěvnického centra ČNB.
Vítězem druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB je učitel z Brna
ČNB

Vítězem druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB je učitel z Brna

V pořadí druhým vítězem Ceny guvernéra České národní banky (ČNB) za mimořádný přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti se stal učitel odborných předmětů na Střední škole technické a ekonomické Brno Martin Svoboda. Ocenění od guvernéra ČNB Aleše Michla převzal v sobotu 1. června během oslav druhých narozenin Návštěvnického centra ČNB.