Ministerstvo dopravy··6 min

České výrobky ve vesmíru: Česká republika slaví 10 let členství v Evropské kosmické agentuře

Ministerstvo dopravy

Ministerstvo dopravy

Ministerstvo dopravy České socialistické republiky bylo zřízeno v rámci federalizace Československa zákonem ČNR č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České socialistické republiky, z 8. ledna 1969. Tento kompetenční zákon nadále (v podstatně novelizovaném znění) vymezuje základní působnost ministerstva. Souběžně však zůstalo působit federální ministerstvo dopravy a tak bylo MD ČSR již k 1. lednu 1971 stejně jako ministerstvo pošt a telekomunikací zrušeno zákonem 147/1970 Sb.

Tisková zpráva

Meteorologické mise nové generace, telekomunikační platformy, nový systém řízení letového provozu nad Evropou, technologie pro drony či sondy směřující ke Slunci a Jupiteru, tam všude lze nalézt českou stupu pocházející od našich předních dodavatelů. Největší úspěchy a přínosy vyplývající z 10 let trvajícího členství České republiky v Evropské kosmické agentuře (ESA) představila stejnojmenná konference pořádaná u příležitosti desátého výročí v pražském Kongresovém centru. Konference je součástí Czech Space Week, kterým chtějí Ministerstvo dopravy a CzechInvest spolu s dalšími partnery přiblížit kosmické aktivity a jejich přínos pro rozvoj průmyslu, vědu, podnikání i každodenní život odborné i široké veřejnosti.

České výrobky ve vesmíru: Česká republika slaví 10 let členství v Evropské kosmické agentuře

„Účast České republiky v programech ESA přináší českým firmám příležitost podílet se na přípravě špičkových technologií i pokrokových aplikací družicových systémů, které pak nacházejí uplatnění i v letectví, obraně či automobilovém průmyslu.“ uvedl ministr dopravy Daň Ťok.

Takových firem, co se již dnes podílí na kosmických projektech ESA, je přes 40, dále je do projektů zapojeno i 22 českých výzkumných ústavů a vysokých škol. Další desítky firem se účastní jako subdodavatelé. To vše je odrazem neustále se navyšujícího příspěvku České republiky do ESA. Pro rok 2018 činí 46 milionů EUR, což představuje takřka sedminásobný nárůst oproti roku 2009. Postupné navýšení příspěvků do ESA tak znamená stále více příležitostí pracovat se špičkami ve svých oborech, učit se od nich, přispívat k řešení a výsledky pak zúročit v české ekonomice. Tzv. geografická návratnost pak zajišťuje, že prostředky vložené do programů ESA se po odečtení režijních nákladů ESA vrátí do České republiky ve formě zakázek pro průmysl a výzev k účasti výzkumných ústavů a vysokých škol na vědeckých projektech.

Cílem České republiky v ESA není jen samotná účast na programech, ale především zvýšení konkurenceschopnosti a inovace firem a jejich zapojení do velkých dodavatelských řetězců dodávajících komerční řešení, po kterých dnes dynamicky roste poptávka. Například účast na přípravě nosné rakety Ariane 6 pro kosmickou dopravu znamená pro firmy ukotvení v dodavatelském řetězci po celou dobu užívání této rakety, což budou desítky let. Obdobné je to i u obecných technologií, družicové telekomunikace nebo pozorování Země, na kterých se podílí desítky českých firem. Neméně významným cílem je účast na excelentních vědeckých projektech stojících na samotné hraně současného poznání.

Práce prováděné v České republice přitom mají rok od roku vyšší přidanou hodnotu. Dobrým příkladem je příprava kompozitových dílů pro nosné rakety, které připravuje společnost 5M, to přináší i další zakázky na výrobu sendvičových kompozitových panelů pro letadla Airbus o objemu zakázek přes 100 mil. Kč. ročně. K předním technologickým firmám patří BBT – Materials Processing, která vyrábí optické krystaly speciálních vlastností. Jejich použití povede k zásadnímu zjednodušení designu kamer na družicích pro pozorování Země. Společnost AVX, která vyrobila pro NASA 630 kondenzátorů pracujících ve vozítku Curiosity na Marsu nebo společnost MCE, jež vyrábí startovací rampu pro raketu Ariane 6.

České firmy se pracují i na rozvoji družicových aplikací zejména družicové navigace a pozorování Země, které nacházejí uplatnění v dopravě, zemědělství, sledování životního prostředí, energetice, smart cities a v dalších odvětvích. Aplikace přináší nové informace, přispívají k zefektivnění procesů, úspoře času a peněz.

České výrobky budou rovněž součástí meteorologických misí nové generace (Meteosat a MetOp), telekomunikačních platforem NEOSAT, nového systému řízení letového provozu nad Evropou v rámci Single European Sky nebo například v rámci technologií pro drony i pseudodružice do vysoké atmosféry. Českou stopu lze již dnes nalézt také na robotických misích letících na Mars, na sondách mířících ke Slunci (Solar Orbiter) či k ledovým měsícům Jupitera (JUICE) nebo na kosmických dalekohledech EUCLID a PLATO.

Své aktivity představili také podnikatelský inkubátor ESA BIC Prague, vzdělávací centrum ESERO a centrum pro transfer kosmických technologií do pozemských aplikací, ESA Technology Transfer Broker. Právě uvádění nových slibných nápadů do praxe je jedním z klíčů k posilování naší konkurenceschopnosti, proto se jej ČR snažní v této oblasti maximálně podporovat.

„Podnikatelský inkubátor Evropské kosmické agentury ESA BIC Prague vznikl již více než před dvěma lety. Od té doby pomohl podnikatelsky zúročit nebo rozvinout nápady vycházející z kosmických technologií již 13 českým firmám. Jejich inovativní řešení pomáhají v nejrůznějších oblastech, od silničního nebo leteckého provozu, přes umění až po sport. Inkubátor se zároveň letos rozšířil o pobočku v Brně, kam jsme nedávno přijali první dvě firmy,“ řekla Silvana Jirotková, generální ředitelka agentury CzechInvest.

Konferenci „10 let České republiky v Evropské kosmické agentuře“ pořádalo Ministerstvo dopravy, agentura CzechInvest, hlavní město Praha a Úřad vlády České republiky ve spolupráci s dalšími partnery v rámci kosmického týdne Czech Space Week, který probíhá od 9. do 18. listopadu 2018.

ESA je mezinárodní organizací, jejímž cílem je mj. podpora spolupráce svých členských států v realizaci vysoce finančně, technologicky i vědecky náročných programů, které přesahují možnosti samostatných států. ESA se ve svých programech věnuje rozvoji technologií, nosným raketám, pilotovaným letům a experimentům v mikrogravitaci, družicové navigaci, družicové telekomunikaci a pozorování Země (systémům poskytujícím družicové snímky).

Zdroj: www.mdcr.cz

Další články

Další články od Ministerstvo dopravy

Ministři dopravy a pro místní rozvoj navrhují řešení pro digitalizaci stavebního řízení

Ministři dopravy a pro místní rozvoj navrhují řešení pro digitalizaci stavebního řízení

Ministr dopravy Martin Kupka a ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek představili vládě návrh řešení problémů spojených s digitalizací stavebního řízení (DSŘ). Tento krok je reakcí na aktuální stav, kdy systémy nenaplňují očekávání uživatelů a zákonné požadavky.
| Ministerstvo dopravy
Web a e-maily Ministerstva dopravy jsou nově také pod doménou gov.cz

Web a e-maily Ministerstva dopravy jsou nově také pod doménou gov.cz

Ministerstvo dopravy se připojilo k dalším ministerstvům a úřadům, které postupně přecházejí na jednotnou státní doménu. Webové stránky jsou nyní dostupné také na md.gov.cz, stejně tak e-mailové adresy jsou nyní odesílané ze shodné domény. Stávající doména pro příjem zpráv funguje dál, adresa „mdcr.cz“ bude dostupná ještě více než pět let.
| Ministerstvo dopravy
Příprava výhradního provozu ETCS míří do finále: je vybaveno 1304 vlaků a 2800 strojvedoucích má pot

Příprava výhradního provozu ETCS míří do finále: je vybaveno 1304 vlaků a 2800 strojvedoucích má pot

Evropský zabezpečovač ETCS přináší mnohem vyšší úroveň bezpečnosti na naší železnici. Výhradní provoz bude na 620 km tratí v ČR postupně začínat v průběhu čtyřech lednových týdnů na začátku roku 2025.
| Ministerstvo dopravy
Již 7 provizorních mostů pomáhá po povodních v Olomouckém a Moravskoslezském kraji

Již 7 provizorních mostů pomáhá po povodních v Olomouckém a Moravskoslezském kraji

Bělá pod Pradědem, Nové Heřminovy, Holčovice, Velká Kraš, Hošťálkovy, Vápenná … Co obec, to rozdělení velkou vodou a jejími následky. Provizorní mosty pomáhají opět spojovat a obnovovat život v zasažených oblastech. Což je před zimou pod jesenickými a rychlebskými horami dost důležité. 7 z přibližně 25 mostních provizorií, které vyčlenilo Ministerstvo dopravy ze svých zásob pro pomoc v nejpostiženějších místech, již zamířilo od Správy státních hmotných rezerv díky armádě do těch nejpostiženějších oblastí, jsou usazené na místě a pomáhají.
| Ministerstvo dopravy
Začala dlouho očekávaná stavba dálnice D11 z Trutnova k polským hranicím

Začala dlouho očekávaná stavba dálnice D11 z Trutnova k polským hranicím

Ředitelství silnic a dálnic začalo se stavbou úseku dálnice D11 z Trutnova ke státní hranici s Polskem. Stavba je největší dálniční zakázkou v historii veřejných soutěží ŘSD. Práce na 21,2 kilometru dlouhé stavbě vyjdou na 11,7 miliardy Kč bez DPH, potrvají 3,5 roku.
| Ministerstvo dopravy
První stavby vysokorychlostních tratí začnou v roce 2025

První stavby vysokorychlostních tratí začnou v roce 2025

Ministerstvo dopravy ve spolupráci se Správou železnic představilo vládě aktuální stav projektu Rychlých spojení (RS) v České republice. Jedná se o dlouhodobý plán modernizace, rozvoje a posílení kapacity české železnice, který výrazně zkrátí cestovní doby. První stavby, které jsou součástí plánu vysokorychlostních tratí, budou zahájeny už v příštím roce v úsecích Nezamyslice – Kojetín a Kojetín – Přerov.
| Ministerstvo dopravy
Příhraniční úsek dálnice D11 k polským hranicím má zelenou, stavba může začít

Příhraniční úsek dálnice D11 k polským hranicím má zelenou, stavba může začít

Ředitelství silnic a dálnic dnes uzavřelo smlouvu se zhotovitelem stavby. Dostavba 21kilometrového úseku dálnice D11 mezi Trutnovem a státní hranicí s Polskem začne v pátek 11. října odpoledne.
| Ministerstvo dopravy
Ministr Kupka a AutoSAP usilují o změnu emisních limitů pro automobily a dodávky

Ministr Kupka a AutoSAP usilují o změnu emisních limitů pro automobily a dodávky

Evropa potřebuje systematickou změnu na cestě k dekarbonizaci a musí flexibilněji reagovat na aktuální stav průmyslu i vývoj trhů. To je klíčové pro posílení konkurenceschopnosti Evropy a českých firem, snížení strategické závislosti na Číně a udržení pracovních míst v odvětví.
| Ministerstvo dopravy
Vláda schválila vznik Silniční inspekce i fungování poptávkové dopravy, zelenou dostal i rozpočet SF

Vláda schválila vznik Silniční inspekce i fungování poptávkové dopravy, zelenou dostal i rozpočet SF

V rámci novinek návrhu novely zákona o silniční dopravě schválených vládou se k 1. červenci 2025 změní Centrum služeb pro silniční dopravu na Inspekci silniční dopravy (INSID). Kromě nových pravomocí získají silniční kontroloři zaměřující se zejména na kamiony i nové mobilní jednotky na kontrolu emisí či technického stavu přímo na silnicích. V případě zjištěných nedostatků budou moci sami uložit pokuty či zabránit v další jízdě. Změna silničního zákona dále umožní vznik nového druhu veřejné dopravy. Obce budou moci cíleně reagovat na potřeby svých občanů, tedy na to, kdy a kam se lidé aktuálně potřebují dopravit. Projednán byl i rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).
| Ministerstvo dopravy
Hledá se zhotovitel pro první úsek rychlotratě mezi Brnem a Přerovem

Hledá se zhotovitel pro první úsek rychlotratě mezi Brnem a Přerovem

Správa železnic plánuje v příštím roce zahájit modernizaci trati z Brna do Přerova, nyní vyhlásila tendr na zhotovitele prací v úseku mezi Nezamyslicemi a Kojetínem. Stejně jako ostatní části důležité spojnice jižní a severní Moravy získá druhou kolej, traťová rychlost bude 200 km/h. Odstraní se všechny přejezdy, cestující získají bezbariérový přístup na nástupiště a pohodlný nástup do vlaků. S přestavbou prvního úseku se počítá od poloviny příštího roku do konce roku 2028.
| Ministerstvo dopravy