Česká národní banka cílem kybernetického útoku

|

Česká národní banka se v pátek 1. září v ranních hodinách stala terčem cíleného útoku DDoS (Distributed Denial of Service), který může způsobit zpomalení, případně nedostupnost webu ČNB. Útok nezasáhl vnitřní informační systémy, nedošlo k úniku žádných dat.

ČNB je ve spojení s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který poskytl maximální možnou součinnost s řešením dané situace. V případě nedostupnosti webu ČNB využije pro komunikaci s veřejností svůj oficiální profil na sociální síti X (Twitter).

DDoS je forma kybernetického útoku, při kterém se útočníci snaží znepřístupnit webovou stránku, síť nebo jinou online službu, a to tím, že ji přetíží velkým množstvím falešných požadavků, dokud nedojde k poklesu výkonu, omezení nebo výpadku služby.

Petra Krmelová

ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

Zdroj: www.cnb.cz

ČNB

Zátěžové testy opět prokázaly vysokou odolnost domácích bank a pojišťoven

České banky a pojišťovny jsou i nadále schopné odolávat zhoršeným ekonomickým podmínkám. Bankovní sektor disponuje odpovídajícím kapitálovým polštářem, který umožňuje čelit i silným negativním šokům. Také pojišťovny jsou dostatečně kapitálově vybavené a dokážou absorbovat relativně významné změny rizikových faktorů. Vyplývá to z výsledků dohledových zátěžových testů České národní banky.