I o letošních prázdninách budou po malebných tratích v jižních Čechách a na Šumavě jezdit oblíbené parní vlaky. V jejich čele pojede lokomotiva 354.195 Všudybylka, která poveze historické vagóny s dřevěnými sedačkami. Ve vlacích nebude chybět ani bufetový vůz. První nostalgické jízdy jsou naplánované už na konci června, cestující se svezou historickým vlakem na Písecku a také během Prachatického železničního dne. Další jízdy pak budou následovat o sobotách a nedělích 6., 7., 13. a 14. července, kdy historická souprava vyrazí na trasu z Volar do Nového Údolí a do Černé v Pošumaví. O víkendu 20. a 21. července se fanoušci železniční nostalgie svezou parním vlakem na Vimpersku a závěrečné jízdy o posledním červencovém víkendu jsou naplánované na Příbramsku a Blatensku.
V čele historických vlaků pojede parní lokomotiva Všudybylka. Autor: Jan Šnábl.
První historický vlak v čele s lokomotivou Všudybylkou vyrazí na trasu již v pátek 28. června odpoledne, a to na Písecku a Prachaticku. Parní vlak nejprve odjede z Protivína ve 12:20 do Písku. Ze stanice Písek město pak ve 13:35 vyjede na dlouhou cestu podél řeky Blanice přes Vodňany do pošumavských Prachatic kam dojede v 16:02. Tímto vlakem přivítáme příchod prázdnin.
Další den, v sobotu 29. června bude unikátní příležitost vidět pohromadě historická železniční vozidla i moderní vlaky v rámci „Prachatického železničního dne“. Nejprve bude z Českých Budějovic do Prachatic vypraven zvláštní přímý vlak s lokomotivou Brejlovec a patrovým vozem, následovaný dalším přímým vlakem vedeným zcela novou motorovou jednotkou RegioFox. Během dne RegioFox několikrát sveze cestující z Prachatic do Strunkovic nad Blanicí a zpět. Zejména děti se mohou těšit na jízdu motoráčkem M131 Hurvínek ze stanice Prachatice do zastávky Prachatice lázně a zpět. Zlatým hřebem programu Prachatického železničního dne budou jízdy parních vlaků s lokomotivou Všudybylkou z Prachatic do Chrobol a zpět. Vidět parní lokomotivu, jak stoupá úbočím hory Libín, bude opravdovým zážitkem. Zároveň s Prachatickým železničním dnem se budou na zdejším náměstí konat tradiční Slavnosti Zlaté stezky s bohatým programem.
Cyklus parních jízd ČD v Jihočeském kraji bude pokračovat v neděli 30. června, a to u příležitosti připomenutí 125 let železnice ve Volarech. Parní vlak bude odjíždět z Prachatic v 11:40 a do Volar dorazí ve 12:35. Po cestě zastaví ještě na zastávce Prachatice lázně a ve stanicích Chroboly a Zbytiny. V průběhu odpoledne udělá ještě jednu jízdu v úseku Volary – Zbytiny a zpět. Do Volar vyrazí také rychlíková dieselová lokomotiva Brejlovec (754.019) v dobovém nátěru, která pojede z Nového Údolí. Hlavním lákadlem celého dne pak bude bezesporu jízda zvláštního osobního vlaku „Boubín“ z Volar na nejvýše položenou železniční stanici v České republice – Kubovu Huť (995 m n. m.) a zpět. Ten poveze legendární prototypová dieselová lokomotiva Bardotka (T478.1001). Detaily včetně jízdních řádů a cen jízdného jsou zde.
Hlavní část Šumavského parního léta na Volarsku je naplánovaná na soboty a neděle 6., 7., 13. a 14. července. V tyto dny vyrazí parní vlak po romantických tratích vedoucích hlubokými šumavskými hvozdy. Souprava s lokomotivou Všudybylkou a historickými vozy řady Ce bude začínat vždy ve Volarech, odkud těsně před polednem zajede do Nového Údolí a následně bude pokračovat přes Černý Kříž do Černé v Pošumaví a během odpoledne se vrátí zpět do Volar. Lokomotiva bude dobírat vodu na romantickém nádraží ve Stožci, kde bude vlak stát od 12:12 do 12:33. Podrobnosti jsou zde.
V sobotu 20. července mohou cestující vyrazit parním vlakem na Slavnosti chleba v Lenoře. Parní vlak pojede nejdříve z Volar do Lenory a zpět, druhá jízda pak zaveze cestující až do Vimperka. Odtud se pak historický vlak vydá do Kubovy Hutě a zpět.
Kromě samotné jízdy vlakem si můžou cestující naplánovat třeba pěší výlet z Lenory kolem Soumarského rašeliniště do Volar, výstup ze Stožce nebo Černého Kříže ke Stožecké kapli anebo prohlídku volarského muzea s expozicí Železniční kancelář, která poukazuje na příjezd prvního vlaku do Volar. V Novém Údolí pak zejména děti mohou obdivovat výstavu „Klostermannova Šumava“, plnou skřítků a pohádkových bytostí, nebo se svézt drezínou po nejkratší mezinárodní železnici na světě do Bavorska a zpět.
Historický parní vlak ČD opustí Šumavu v neděli 21. července kdy se vydá podél řeky Volyňky z Vimperka (odjezd 10:52) do Strakonic (příjezd 11:51). Z Strakonic odjede ve 14:13 do Blatné, kam dorazí v 15:01. Podrobnosti jsou zde.
Svoji pouť po Jihočeském kraji završí parní lokomotiva Všudybylka o posledním červencovém víkendu. Nejprve v sobotu 27. července zavítá z Blatné do Středočeského kraje, kde se budou konat nostalgické jízdy mezi Příbramí – Březnicí a Rožmitálem pod Třemšínem. Detaily jsou na těchto stránkách.
V neděli 28. července proběhnu nostalgické jízdy na „Blatenkách“, tedy na tratích Blatná – Nepomuk a Blatná Strakonice. Ráno v 8:20 pojede Všudybylka nejprve no Nepomuku (příjezd 9:34) aby se po návratu do Blatné (11:29) vypravila ještě jednou do Strakonic (odjezd z Blatné ve 12:56, Příjezd Strakonice 13:40) a zpět do Blatné. Detaily jsou zde.
Pak už Všudybyllku čeká jen návrat do domovského depa v Železničním muzeu ČD v Lužné.
Parní lokomotiva ř. 354.1 (Všudybylka)
Oblíbené lokomotivy osobních vlaků a lehkých rychlíků, zejména pro svoji snadnou obsluhu a dobrou přechodnost. Vyráběly se v několika sériích a modifikacích. Původní rakouská konstrukce byla ve Škodových závodech postupně upravována. Několik lokomotiv bylo vybaveno unikátním ventilovým rozvodem páry. Poslední dojezdily v pravidelném provozu v roce 1978.
Podrobnosti k akci jsou k dispozici v porálu Vlakem na výlet a www.cdnostalgie.cz.
Zdroj: www.ceskedrahy.cz