VZP··5 min

Čas na podání žádosti o příspěvek se krátí, upozorňuje své klienty VZP

VZP

VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (zkratkou VZP ČR nebo VZP) je největší zdravotní pojišťovna, která zabezpečuje veřejné zdravotní pojištění a je zřizována státem. Byla zřízena zákonem č. 551/1991 Sb. s účinností od 1. ledna 1992. Podle zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění pak vede Centrální registr pojištěnců.

Tisková zpráva

Přibližně měsíc zbývá klientům VZP, aby si zažádali o letošní příspěvek z fondu prevence. Termíny pro podání žádostí končí v některých případech už v polovině prosince, pokud klient žádá prostřednictvím aplikace, je čas až do konce roku. Případným zájemcům doporučujeme podmínky a termíny podání žádostí o konkrétní příspěvek včas prověřit, aby se vyvarovali případným následným komplikacím.

O benefity je možné žádat nejen v aplikaci Moje VZP, ale také osobně na pobočce nebo například poštou. Elektronickou cestu přitom volí čím dál více klientů, v letošním roce již zhruba 70 %, ještě vloni to byla zhruba jen necelá třetina.

VZP každoročně nabízí klientům širokou škálu benefitů, které jsou určené pro všechny věkové skupiny od novorozenců po seniory. „Tato finanční podpora může při péči o zdraví vlastní i svých blízkých výrazně ulevit rodinnému rozpočtu, od příjemců často slyšíme, že příspěvek byl pro ně motivací k absolvování například preventivních vyšetření, v tom případě můžeme být spokojeni, fond prevence plní svůj účel,“ říká Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP ČR pro služby klientům. Zájem klientů o příspěvky i celkově vyplacená částka v letošním roce přitom zaznamenaly skokový růst. V meziročním srovnání bylo za první pololetí vyplaceno o víc než čtvrtinu příspěvků a téměř o polovinu vyšší celková suma.

Na pohyb i na očkování

Nejčerpanějším příspěvkem je ten na pravidelný pohyb dětí (1 000,-) i dospělých (500,-). Příspěvek je možné využít na organizované sportovní aktivity, u mladistvých nad 15 let například také na permanentky na cvičení. Výraznou podporu najdou u VZP také nastávající maminky, resp. maminky po porodu, které mohou získat příspěvek 3 500 Kč třeba na předporodní kurz, ultrazvuk či monitor dechu a dalších tisíc korun pro nákup potřeb pro miminka. Nezanedbatelnou položku ve fondu prevence najdou také diabetici, VZP jim nabízí v součtu 6 000 korun na přístrojové ošetření diabetické nohy a na nákup diabetických pomůcek. Příspěvek 3 tisíce korun pojišťovna připravila pro klienty, kteří podstoupili a uhradili si komplexní onkologickou prohlídku. Pětistovkou přispěje na sonografické vyšetření prsu nebo preventivní prohlídku u dermatologa v případech, kdy nejsou vyšetření hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Nejširší nabídka se týká příspěvků na očkování, které je jedním z nejdostupnějších opatření k ochraně veřejného zdraví. V tuto chvíli je vhodná doba například na očkování proti chřipce (na níž VZP přispívá 300 Kč, resp. 200 Kč), nebo na očkování proti RS virům, které mohou být nebezpečné zejména seniorům a dětem do 1 roku. VZP proto na tuto vakcínu přispívá 2 000 korun nejen klientům starším 60 let, ale také těhotným, které očkováním chrání nejen sebe, ale také své narozené dítě do 6 měsíců věku.

Nejsnazší je podat žádost elektronicky

Nejrychlejší a nejpohodlnější cesta, jak podat žádost, je on-line přes aplikaci Moje VZP. Do aplikace se lze přihlásit například prostřednictvím identity občana nebo bankovní identity. Vloni došlo elektronickou cestou zhruba třetina žádostí o příspěvek, letos už je to víc než dvojnásobek (70 %).

K žádosti pojištěnec nesmí zapomenout doložit potřebné doklady (dle typu příspěvku např. fakturu, doklad o zaplacení, příp. potvrzení o diagnóze atd.). Osobně lze žádost podat na kterékoli pobočce VZP. Žádost může klient zaslat také poštou.

V případě očkování VZP postup značně zjednodušila. Klient k žádosti o příspěvek pouze dokládá, že očkování podstoupil (např. kopií očkovacího průkazu či potvrzením o aplikaci očkovací látky). Žadatel k žádosti již nepředkládá žádné platební doklady o nákupu vakcíny (vyjma antimalarik u cestovního očkování). Pojištěnci bude následně vyplacena předem daná fixní částka.

Přehled všech příspěvků i podmínky a termíny čerpání jsou zveřejněny na www.vzp.cz/vyhody-a-prispevky.

VZP opět varuje před podvodnými SMS! Tentokrát lákají na peněžitý bonus z fondu prevence. Podvodníci se v posledních dnech snaží od důvěřivých občanů získat osobní údaje také pod falešným příslibem peněžitého bonusu z fondu prevence. VZP tímto způsobem klienty neoslovuje. Žádný bonus či příspěvek touto cestou nenabízí, ani nevyplácí. Zprávy opět obsahují (různé) odkazy na webové stránky, které vytváří dojem, že se jedná o web VZP ČR, kam je třeba vyplnit osobní či přihlašovací údaje. Tyto zprávy rozhodně ignorujte, nezkoušejte do nich cokoli zde vyplňovat. Pokud jste tak učinili, obraťte se na svoji banku s žádostí o prověření a případné zablokování účtů, obraťte se rovněž na Policii ČR a v rámci ochrany osobních údajů změňte přihlašovací heslo do internetového bankovnictví. Jediné oficiální webové stránky VZP ČR jsou: www.vzp

Viktorie Plívová
tisková mluvčí

Zdroj: www.vzp.cz

Další články

Další články od VZP

Říjen v růžové bojuje proti rakovině prsu

Říjen v růžové bojuje proti rakovině prsu

Měsíc říjen je tradičně věnován prevenci rakoviny prsu a podpoře žen, které s touto nemocí bojují. Symbolem kampaně je růžová stužka, která symbolizuje solidaritu a povědomí o rakovině prsu. VZP ČR dlouhodobě podporuje prevenci svých klientů, a proto se i letos připojuje k celosvětové kampani Pinktober. Aktuálně se s touto diagnózou léčí víc než 57 tisíc klientek pojišťovny.
| VZP
Ředitelem VZP zůstává Zdeněk Kabátek

Ředitelem VZP zůstává Zdeněk Kabátek

Správní rada VZP ČR dnes (30. 9. 2024) potvrdila ve funkci ředitele VZP Zdeňka Kabátka. Pro jeho jmenování hlasovalo 25 členů správní rady, pět se hlasování zdrželo. Jiného kandidáta do čela VZP správní rada nenavrhovala.
| VZP
VZP ČR a Sdružení praktických lékařů se dohodly na mimořádném režimu pro povodněmi zasažené ordinace

VZP ČR a Sdružení praktických lékařů se dohodly na mimořádném režimu pro povodněmi zasažené ordinace

VZP ČR a Sdružení praktických lékařů se dohodly na úpravě režimu poskytovatelů zdravotní péče v povodněmi zasažených oblastech. Zhruba tři desítky ordinací praktických lékařů zde byly velkou vodou přímo zasaženy. V některých případech došlo k poškození části vybavení či zdravotní dokumentace, v jiných byly vodou poškozeny ordinace natolik, že v nich momentálně není možné zajišťovat zdravotní služby. VZP ČR je připravena stejné podmínky zajistit i pro fungování ordinací pediatrů a stomatologů.
| VZP
Počet infarktů klesl, nemoci srdce ale stále patří k nejčastějším příčinám úmrtí v ČR

Počet infarktů klesl, nemoci srdce ale stále patří k nejčastějším příčinám úmrtí v ČR

VZP ČR zaznamenala za poslední dekádu pokles počtu pacientů s infarktem myokardu. Zatímco v roce 2014 postihl téměř 10 888 klientů pojišťovny, vloni jich bylo o čtvrtinu méně, přesně 8 120. I přes tento pozitivní vývoj patří nemoci srdce stále k nejčastějším příčinám úmrtí v Česku.
| VZP
Očkování proti chřipce? Nejlepší čas je právě teď

Očkování proti chřipce? Nejlepší čas je právě teď

Chřipka každoročně postihuje statisíce lidí, na svědomí má také v průměru až 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou proti komplikovanému průběhu onemocnění je vakcína. Česko se však dlouhodobě potýká s velmi nízkou proočkovaností. Virus chřipky se u nás vyskytuje v zimních měsících, a proto je vhodné očkovat na podzim, před začátkem chřipkové sezóny.
| VZP
Včasná diagnostika je klíčová pro zpomalení demence, praktici vloni provedli o třetinu víc testů než v roce 2022

Včasná diagnostika je klíčová pro zpomalení demence, praktici vloni provedli o třetinu víc testů než v roce 2022

Alzheimerovou chorobou a jinými formami demence trpí stále více lidí. Vloni se tak léčilo více než 67 tisíc klientů VZP, přičemž nemoc dvakrát častěji postihuje ženy.
| VZP
S koncem prázdnin riziko dětských úrazů rozhodně nekončí

S koncem prázdnin riziko dětských úrazů rozhodně nekončí

V posledních letech se v České republice zvyšuje počet dětských úrazů, přičemž nejčastěji postihují náctileté. Dle statistiky VZP ČR muselo v loňském roce vyhledat lékaře více než 220 tisíc dětí, nejčastěji kvůli poranění ruky, nohy a hlavy. Nejvíce dětí bylo ošetřeno na začátku a na konci školního roku. Náklady na léčbu úrazů přesáhly 830 milionů korun.
| VZP
Vrácení přeplatků za léky za první pololetí 2024 láme rekordy

Vrácení přeplatků za léky za první pololetí 2024 láme rekordy

VZP svým klientům za první pololetí 2024 vrací na přeplatcích za léky 345 milionů korun. Oproti stejnému období loňského roku vzrostla celková částka o 27 %. Suma bude rozdělena mezi více než 435 tisíc pojištěnců, což je o 18 % pojištěnců více než za loňské první pololetí. Průměrná výše přeplatku u VZP za první pololetí loňského roku činila 793 Kč (tj. o 56 Kč víc než v roce 2023). VZP přeplatky posílá automaticky, není třeba o ně žádat.
| VZP
Klienti VZP mění přístup ke svému zdraví, počet preventivních prohlídek roste

Klienti VZP mění přístup ke svému zdraví, počet preventivních prohlídek roste

Účast na preventivních prohlídkách i screeningových vyšetřeních meziročně významně vzrostla. Na prevenci tak VZP ČR letos vydá o čtvrtinu víc než vloni, a to 9 miliard korun. V případě screeningových prohlídek stoupá návštěvnost meziročně téměř o 17 %.
| VZP
Vloni se v lázních léčilo na křížek 55 tisíc klientů VZP ČR

Vloni se v lázních léčilo na křížek 55 tisíc klientů VZP ČR

Klientů, kterým VZP ČR hradí lázeňskou péči, rok od roku přibývá. Během deseti let vzrostl počet takových pacientů téměř o 40 %. Zatímco vloni hradila Všeobecná zdravotní pojišťovna lázeňskou péči 55 tisícům svých klientů, v roce 2013 jich bylo necelých 39 tisíc. Dospělé posílá pojišťovna do lázní nejčastěji s nemocemi pohybového ústrojí, děti kvůli problémům s dýcháním. V roce 2024 má VZP pro své klienty na lázně (komplexní i příspěvkové) připraveno celkem 2,5 miliardy korun.
| VZP