Lékaři bez hranic··5 min

Blížící se zima nejspíše dále zhorší situaci migrantů na bělorusko-litevské hranici

Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Tisková zpráva

Vilnius/Praha, 5. října 2022

  • Opakované zatlačování, omezený přístup k základním potřebám i spravedlivému azylovému řízení. Taková je situace na bělorusko-litevské hranici pro žadatele o azyl, včetně rodin s malými dětmi.
  • Litevské státní orgány v mnoha případech násilně vracely lidi na útěku do Běloruska, čímž porušily jejich práva. Státní pohraniční stráž v Litvě veřejně tvrdí, že od začátku roku provedla na hranicích tisíce odsunů.
  • Někteří lidé se Lékařům bez hranic svěřili, že byli opakovaně vytlačováni přes hranice sem a tam v průběhu několika dní až týdnů.
  • Mezinárodní organizace se s blížící se zimou obává ještě vážnějších dopadů na fyzické a duševní zdraví lidí.

„Je nepřijatelné, že se litevská vláda snaží normalizovat takové zacházení, a tím popírá práva lidem na útěku, kteří ze zoufalství opustili své země a hledají bezpečí a lepší život,“ uvedla Georgina Brown, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Litvě. „Žadatelé o azyl v Litvě mají právo na důstojné a humánní zacházení, včetně zaručení bezpečnosti a mezinárodní ochrany. Přesto víme, že mnoha lidem, kteří se snaží dostat do Litvy, je vše toto odepřeno, a místo toho jsou izolovaní, zneužívaní a ocitají se v bezvýchodné situaci,“ uzavřela Brown.

To potvrzuje i jedna z žen, která se Lékařům bez hranic svěřila s tím, že třicet dní nepobyla na jednom místě. „Za tu dobu jsme desetkrát nuceně přecházeli mezi Běloruskem a Litvou. Strážci nás neustále přesouvali tam a zpět,“ popsala Lékařům bez hranic. Jakmile ji spolu s rodinou zajali, dostali několik údajně prošlých konzerv, které žena schovávala pro své děti. „Pak nás zase naložili do aut a odvezli zpět na hranice. Byla to hra na kočku a myš. Přála jsem si jediné – aby to naše utrpení skončilo,“ dodala žena.

Nelegální cesty a prohlubování traumatu

Neustálé zatlačování za hranice umocňuje utrpení a trauma žadatelů o azyl na prahu Evropské unie „Lidé, kteří již v zemi původu prožili traumatické události, jako je sexuální násilí a mučení, nyní čelí novému stresu v podobě nuceného vytlačování. Mají pocit, že jsou znovu a znovu pronásledováni. Cítí, že se s nimi nezachází jako s lidskými bytostmi, a to zhoršuje jejich stresové vypjetí a úzkost,“ uvedla Heidi Berg, psycholožka Lékařů bez hranic v Litvě.

Ze strachu z toho, že budou znovu vyhnáni zpět se lidé na útěku snaží přejít hranice v odlehlých oblastech, mimo hlavní trasy, bez přístupu k základním potřebám a lékařské pomoci. Zdravotnické týmy Lékařů bez hranic v Litvě ošetřují osoby s kožními chorobami a potížemi dolních končetin, které si přivodily během překonávání dlouhých vzdáleností v lesích a bažinách. Pečují také o vyčerpané jednotlivce, kteří spali vystaveni přírodním živlům, často bez odpovídajícího oblečení a obuvi. Lékařské týmy vědí i o lidech, které trápily zažívací potíže, protože ze zoufalství snědli bobule a rostliny či pili vodu z bažin.

Cestu do bezpečí nic nezastaví

Nepřátelská migrační politika Litvy je dalším příkladem toho, kdy členský stát EU záměrně vytváří nebezpečné podmínky pro lidi, kteří si chtějí zažádat o azyl. Lidé se budou však i nadále ze zoufalství vydávat na obdobné cesty. A to s jediným cílem – pokusit se nalézt místo, kde jim budou poskytnuty mezinárodní ochrana, bezpečí a lepší budoucnost. A to i přesto, že jim hrozí nepřijetí, legálních a bezpečných cest je málo a často obnáší četná rizika. Litevská vláda by podle Lékařů bez hranic neměla jednat nezákonně proti zranitelným lidem, kteří hledají bezpečí.

„Lidé utíkají před konflikty, pronásledováním a nebezpečím a hledají mezinárodní ochranu. Rodiče přivedli své malé děti, chronicky nemocní podstoupili obtížnou a stresující cestu. Zatlačování, ploty a další nelidské snahy o odstrašení je nezastaví. S blížící se zimou a klesajícími teplotami v lesích na hranicích musí litevské úřady s těmito krutými praktikami urychleně přestat a reagovat na to, co tito lidé potřebují,“ uzavírá Brown.

Pomozte s námi lidem na útěku. Zajistěte pro ně nezbytné věci v Nemocnici bez hranic.

CHCI DAROVAT

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Další články

Další články od Lékaři bez hranic

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Rok 2024 se v Nigérii zapsal jako rekordní v počtu zjištěných případů podvýživy, situace je nejhorší na severu země. Lékaři bez hranic byli jen za první půlrok 2024 ve svých léčebných střediscích svědky až 40% nárůstu pacientů s podvýživou oproti minulému roku. Situaci rok od roku zhoršují faktory, jako je inflace, nedostatek potravin, nedostupná zdravotnická infrastruktura, přetrvávající bezpečnostní problémy a šíření epidemií, které zapříčiňuje nízká proočkovanost.
| Lékaři bez hranic
Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Boje v Chán Júnisu se přibližují k Násirově nemocnici, která je poslední hlavní fungující nemocnicí, ale především jediným poskytovatelem porodní a dětské péče na jihu Gazy. Zdravotnický personál jen v červenci reagoval na deset hromadných příjmů těžce raněných v návaznosti na probíhající boje. Lékaři bez hranic vyzývají bojující strany, aby zajistily bezpečný přístup lidí ke zdravotní péči a vyhnuly se rozhodnutí evakuovat tuto nemocnici.
| Lékaři bez hranic
Súdán: válka proti lidem

Súdán: válka proti lidem

Boje, zabíjení, mučení, sexuální násilí a neustálé útoky na zdravotnická zařízení a jejich pracovníky. Od začátku bojů v dubnu 2023 si válka v Súdánu vyžádala katastrofální počet obětí a vedla k úplnému zhroucení systému ochrany civilního obyvatelstva.
| Lékaři bez hranic
Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
| Lékaři bez hranic
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
| Lékaři bez hranic
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,
| Lékaři bez hranic