Vodafone··8 min

Bezpečně na vlnách internetu: Praktické tipy pro kyberbezpečnost a ochranu před podvodníky

Je kybernetická bezpečnost na prvních příčkách vašeho seznamu priorit? Pokud ne, měla by být. Počet kybernetických útoků stále roste a v dnešním digitálním světě se podvodníkům bohužel jen těžko vyhneme. Dobrou zprávou je, že dodržováním několika zásad jim lze situaci výrazně zkomplikovat a ušetřit tak svá data, nervy a peněženku v bezpečí.

V dnešní digitální éře, kdy každodenně využíváme internet a moderní technologie pro komunikaci, online nákupy nebo bankovní transakce, je bezpečnost osobních dat a soukromí nesmírně důležitá. Internet je jako rozlehlý oceán plný úžasných možností, ale také skrytých pastí. Online svět dokáže být velmi zábavný a užitečný, ale bohužel je často využíván jako prostor pro podvody a krádeže.

Právě proto by si každý uživatel internetu měl osvojit zásady kyberbezpečnosti, které mohou ochránit jeho osobní data i peněženku. Zdánlivě složitý pojem "kyberbezpečnost“ není ve skutečnosti žádná věda, ale spíše soubor návyků, které mohou podvodníkům velmi znepříjemnit situaci. Přinášíme proto přehled těch nejzákladnějších pravidel chování v online světě.

1. Heslo, které má sílu

Prvním krokem k bezpečnosti na internetu je vytvoření pevného přístupového hesla. Otřepané "123456" opravdu nepatří k těm nejlepším volbám a každý šikovný podvodník si s takto slabou kombinací snadno poradí. Buďte proto při vymýšlení hesel kreativní a vyberte takové, které obsahuje malá i velká písmena, čísla a speciální znaky. Vyplatí se použít například nějakou osobní frázi, kterou máte rádi a upravit ji do podoby, která bude těžko uhodnutelná pro ostatní. Hesla je potřeba také pravidelně aktualizovat a pokud je to možné, povolit dvoufaktorovou autentizaci. Tato bezpečnostní funkce vyžaduje dva nezávislé způsoby ověření totožnosti, což zvyšuje bezpečnost uživatelských účtů.

Vymysleli jste si pořádně silné heslo? Super. Tím to ale nekončí. Použít jedno a to samé heslo všude, byť je silné, je asi jako zamknout dveře na tři západy a přitom nechat otevřené okno v přízemí.

2.

Pozor, volá podvodník

Denně přicházíme do styku s mnoha osobami, z nichž mnohé jsou nám cizí. Nicméně je třeba si uvědomit, že ne každý je tím, za koho se vydává. Právě proto je důležité být obezřetný, zejména při telefonických hovorech. Ty mají svá specifika, která mohou ztížit rozpoznání skutečné identity volajícího. Podvodníci mohou volat z neznámých čísel, ale dokážou dokonce napodobit oficiální číslo banky, policie nebo vašeho známého – jde o takzvaný spoofing. Základním varovným signálem pak může být, pokud se kdokoliv přes telefon snaží získat vaše osobní data nebo přístupová hesla. Žádná legitimní instituce jako je například banka nebo policie by totiž nikdy nežádala o tyto citlivé informace po telefonu. Pokud se vám hovor zdá podezřelý, nejlepší obranou je zavěsit a zavolat zpátky na oficiální číslo, které si ověříte na webu instituce, za kterou se volající vydával. Pokud podvodník napodobí telefonní číslo vašeho známého, opět pomůže zavěsit a zavolat zpátky – zfalšované spojení se tím přeruší a dovoláte se skutečnému majiteli čísla. Pokud se s tímto podvodem setkáte, kontaktujte svého operátora a situaci popište.

Není každý tím, kým se tváří. A zvlášť po telefonu se to špatně poznává. Pokud se vám tedy hovor zdá jen trochu podezřelý, raději ho ukončete a ověřte si číslo na oficiální stránkách. A nikdy nikdy nikdy nesdělujte po telefonu své heslo ani přístupové kódy.

3. Hesla a PINy nesdělujte ani nejlepšímu příteli

Hesla, ověřovací kódy nebo PINy by neměly být nikdy zasílány žádnému jinému uživateli nebo firmě. Důvěryhodná organizace nikdy nežádá o zaslání vašich autorizačních kódů e-mailem, telefonicky nebo jiným způsobem. Protože jsou podvodníci stále sofistikovanější, může se stát, že si pro tyto účely vypůjčí identitu třeba dobrého známého na sociálních sítích a jeho jménem prosí o přeposlání kódu, ani v takovém případě jeho žádosti nevyhovte. Je potřeba být odolní vůči manipulativním pokusům.

Autorizační kódy jsou tu jen pro vaše oči. Nikomu je neposílejte a neukazujte, ani když vás hezky poprosí.

4. Výhra za všechny peníze

Do emailové schránky vám přijde oznámení o výhře nejnovějšího iPhonu nebo vám někdo nabízí podezřele výhodný příspěvek na bydlení a při prohlížení webových stránek dokonce výhru v loterii aniž byste se do jakékoliv soutěže zapojovali? Vypadá to jako velké štěstí, ale s největší pravděpodobností se jedná o phishingový útok. Podvodníci tyto praktiky používají k získání vašich cenných informací, jako jsou hesla, bankovní údaje nebo osobní údaje. Abyste falešnou cenu získali, nutí vás kliknout na jejich odkaz a vyplnit spoustu údajů včetně hesel. Nikdy není bezpečné své údaje zadávat na podezřelých webových stránkách nebo ve zprávách, které přišly od neznámých odesílatelů.

Vyhráli jste nejnovější iPhone, aniž byste někde vůbec soutěžili? Přáli bychom vám to, bohužel je ale asi tak 99,999999% šance, že půjde spíš o phishing. To znamená, že se vás podvodníci snaží nachytat a vytáhnout cenné informace. Tak jim na to neskočte.

5. Nepropadněte časovému tlaku

Nenechte se tlačit kýmkoliv do rychlé reakce. Podvodníci často vytvářejí urgentní situace nebo časový tlak, aby vás donutili rychle jednat. Někdo vám volá a chce po vás okamžitě sdělit osobní údaje nebo odeslat peníze, protože něco hoří. Nechte si aspoň pár minut na rozmyšlenou. Lidé si často hned po zavěšení telefonu nebo přeposlání SMS s autorizačním kódem uvědomí, že citlivé údaje předali podvodníkovi, ale už je pozdě. Nespěchejte a zamyslete se, proč po vás někdo chce peníze nebo citlivé údaje, dává to smysl?

Jak zajistit, že nenaletíte podvodníkům? Nejbezpečnější je žádné údaje jako heslo nebo citlivé informace nesdělovat po telefonu. Ani když se vás osoba na druhé straně snaží dostat pod časový tlak. Vzpomeňte si na jednoduchá pravidla, že žádná banka, operátor ani jiná důvěryhodná firma nikdy tyto údaje nezjišťuje telefonicky.

6. Pozor na podvodné webové stránky

Buďte pozorní, kam vyplňujete svoje přihlašovací údaje a hesla. Často se webové stránky tváří na chlup stejně jako vaše internetové bankovnictví, ale v internetové adrese chybí třeba jedno písmenko a v tu chvíli jde o podvodný web. Pak sami podvodníkům napíšete veškeré údaje a ti obratem získají peníze z vašeho účtu. Falešný odkaz může přijít e-mailem, ale citlivé údaje podvodníci z lidí lákají i prostřednictvím SMS. Jde o takzvaný „smishing“, mix slov SMS a phishing. Rozpoznání potenciálních podvodných stránek je důležité pro ochranu vašich osobních údajů. Existuje několik varovných signálů, které by vás měly upozornit na potenciální podvod. Důvěryhodné webové stránky obvykle mají název, který je v souladu s jejich obsahem a jsou důkladně propracované. Webovky, které jsou dílem podvodníků jsou plné chyb v pravopisu a gramatice.

Dejte pozor na podvodné stránky. Než vyplníte své údaje, ověřte si pořádně, že se jedná o reálnou komunikaci. Někdy to může prozradit zvláštní název stránky, jindy překlepy anebo čistě jen to, že není důvod, aby po vás někdo takové údaje chtěl.

Zdroj: www.vodafone.cz

Zadavatel
Vodafone

Vodafone

Vodafone je telekomunikačním lídrem v Evropě a Africe. Naším cílem je „spojovat pro lepší budoucnost“ a naše odborné znalosti a rozsah působení nám dávají jedinečnou příležitost dosáhnout pozitivní změny pro společnost. Naše sítě udržují rodiny, přátele, firmy i vlády ve spojení a hrajeme zásadní roli při udržování chodu ekonomik a kritických odvětví, jako je vzdělávání a zdravotní péče. Vodafone je největším operátorem mobilních a pevných sítí v Evropě, je největším světovým poskytovatelem připojení k internetu věcí (IoT) a naše technologická platforma M-Pesa v Africe umožňuje 50 milionům lidí těžit z přístupu k mobilním platbám a finančním službám. Mobilní a pevné sítě provozujeme v 21 zemích a ve 47 dalších spolupracujeme v oblasti mobilních sítí s partnery. K 30. červnu 2022 jsme měli více než 300 milionů mobilních zákazníků, více než 28 milionů zákazníků s pevným připojením, více než 22 milionů televizních zákazníků a 160 milionů připojených IoT zařízení a platforem.

Další články od Vodafone

Potvrzeno! Máme nejlepší mobilní datovou síť v ČR
Vodafone

Potvrzeno! Máme nejlepší mobilní datovou síť v ČR

Vodafone má v roce 2024 nejlepší mobilní datovou síť v ČR. Ocenění vychází z výsledků nedávného nezávislého měření společnosti umlaut. Používáte-li mobilní data od nás, máte stoprocentní jistotu, že dostáváte to nejlepší, co je na trhu aktuálně k mání.
Změny ve vedení českého Vodafonu. Viceprezidenti Jan Klouda a Milan Kníže mění působiště
Vodafone

Změny ve vedení českého Vodafonu. Viceprezidenti Jan Klouda a Milan Kníže mění působiště

Dosavadní viceprezident pro finance a strategii společnosti Vodafone Czech Republic Milan Kníže přechází v rámci skupiny a od června se stává finančním ředitelem Vodafonu v Řecku, kde bude zodpovědný také za strategii a velkoobchod. Jan Klouda, viceprezident pro právní záležitosti a korporátní bezpečnost Vodafonu, letos opouští obor telekomunikací.
Evropa chce být konkurenceschopná, bez digitalizace to ale nepůjde, upozorňují experti i byznys
Vodafone

Evropa chce být konkurenceschopná, bez digitalizace to ale nepůjde, upozorňují experti i byznys

Evropská unie se v digitalizaci snaží držet krok s globálními trendy, v zavádění klíčových technologií, jako jsou kvantum, cloud computing, 5G, 6G a umělá inteligence, nicméně zaostává za světovými lídry. Zástupci byznysu, Evropské komise i experti varují, že pokud země EU nepropojí své digitální trhy, nebudou investovat do technologií a neposílí infrastrukturu, za konkurencí budou i nadále klopýtat. A to nejen na poli digitálu, ale i v dalších sektorech, které se dnes bez digitální dimenze neobejdou.
Spolupráce Vodafonu s Mobil Pohotovostí: sada výhod Vodafone FLEX garantuje zákazníkům nejvyšší výkupní cenu na trhu
Vodafone

Spolupráce Vodafonu s Mobil Pohotovostí: sada výhod Vodafone FLEX garantuje zákazníkům nejvyšší výkupní cenu na trhu

V rámci spolupráce s Mobil Pohotovostí garantuje Vodafone svým zákazníkům nejlepší výkupní cenu použitých telefonů a tabletů na trhu. Získané peníze mohou obratem použít při nákupu modernějšího modelu. Služba RE-START je součástí nově představené sady služeb Vodafone FLEX, se kterou operátor cílí na to, aby měli všichni zákazníci ty nejmodernější technologie vždy na dosah jednoduše a dostupně.
Sdílejte s námi Vary! Vodafone TV se rozrůstá o nový filmový KVIFF.TV Channel, přímo na festivalu vyroste Vodafone zóna
Vodafone

Sdílejte s námi Vary! Vodafone TV se rozrůstá o nový filmový KVIFF.TV Channel, přímo na festivalu vyroste Vodafone zóna

Televize od Vodafonu se rozrůstá o nový filmový kanál KVIFF.TV Channel, který bude dostupný výhradně na Vodafone TV. Od 26. června nabídne v nepřetržitém vysílání domácí i zahraniční filmy a dokumenty, které budou proložené reportážemi a pořady vznikajícími zejména během filmového festivalu v Karlových Varech. Během festivalu vyroste nedaleko hotelu Thermal také tradiční Vodafone zóna, která nabídne řadu akcí, odpočinek, občerstvení i soutěže. Festivalem bude provázet aplikace Vodafone KVIFF Guide.
Bez starostí a s dvojnásobkem dat ve více než 120 zemích. Vodafone vylepšuje službu Roaming na den
Vodafone

Bez starostí a s dvojnásobkem dat ve více než 120 zemích. Vodafone vylepšuje službu Roaming na den

V Evropské unii voláte jako doma a pro cestování mimo EU nabízí Vodafone zvýhodněný balíček Roaming na den. Ten je ode dneška ve vylepšené podobě. Bez obav tak lze využívat mobilní služby ve více než 120 zemích, třeba v Turecku, Thajsku, Egyptě, Švýcarsku nebo USA. Zároveň platí, že pro všechny zákazníky nastavuje Vodafone automaticky roamingový datový limit na 1300 korun. Nehrozí tak, že by někdo omylem na dovolené za mobilní data utratil tisíce korun.
Vodafone v létě přidává data k předplaceným kartám. Například 6,5 GB tak vyjde na 149 korun měsíčně
Vodafone

Vodafone v létě přidává data k předplaceným kartám. Například 6,5 GB tak vyjde na 149 korun měsíčně

Ode dneška rozdává Vodafone v rámci letní akce gigabyty dat k předplaceným kartám. Během června, července i srpna si každý zákazník a zákaznice po splnění podmínek může vyzvednout 5 GB dat navíc, u vyšších balíčků jde dokonce o 10 GB dat.
Vzniká nová esportová soutěž. Díky Vodafone Talent League se může kdokoliv dostat až na vrchol
Vodafone

Vzniká nová esportová soutěž. Díky Vodafone Talent League se může kdokoliv dostat až na vrchol

V Česku na začátku června odstartuje nová soutěž zaměřená na rozvoj nadějných hráčů esportu nazvaná Vodafone Talent League. Nejen mladým hráčům přinese dlouhodobou možnost k rozvoji, cenné zkušenosti a otevře cestu mezi esportovou elitu. Soutěž bude probíhat online, ale finále pro ty nejlepší týmy se odehraje v prostředí pražské Vodafone PLAYzone Areny.
Prima spojení! Vodafone přináší jako jediný operátor na trhu streamovací službu prima+
Vodafone

Prima spojení! Vodafone přináší jako jediný operátor na trhu streamovací službu prima+

Vodafone TV přidává od 21. května do svého názvu znaménko plus. Od nynějška tak bude součástí každého balíčku Vodafone TV+ i předplatné videoslužby prima+, a to rovnou v jejím nejvyšším standardu PREMIUM. Diváci se mohou těšit na originální tvorbu skupiny Prima, kterou uvidí dříve než v televizi a bez reklam, na více než 2000 českých i zahraničních titulů i na archiv odvysílaných pořadů TV Prima. Cena je přitom nejlepší na trhu.
Den linky 155: Loni pomohla více než milionu lidí, každý den přitom byla v akci i aplikace Záchranka
Vodafone

Den linky 155: Loni pomohla více než milionu lidí, každý den přitom byla v akci i aplikace Záchranka

Každý den v roce, sedm dní v týdnu, 24 hodin denně je Zdravotnická záchranná služba připravena poskytnout nezbytnou pomoc všem občanům České republiky. V loňském roce ošetřila více než milion pacientů a z operačních středisek vyjíždí vozidlo záchranné služby přibližně každých 28 vteřin k lidem, kteří potřebují pomoc. Proto si každoročně připomínáme Den linky 155, který symbolicky připadá na 15. května, abychom ocenili práci záchranářů. Součástí systému ZZS je také aplikace Záchranka, dlouhodobě podporovaná Nadací Vodafone, která přináší rychlou pomoc prostřednictvím moderních technologií.