Je kybernetická bezpečnost na prvních příčkách vašeho seznamu priorit? Pokud ne, měla by být. Počet kybernetických útoků stále roste a v dnešním digitálním světě se podvodníkům bohužel jen těžko vyhneme. Dobrou zprávou je, že dodržováním několika zásad jim lze situaci výrazně zkomplikovat a ušetřit tak svá data, nervy a peněženku v bezpečí.
V dnešní digitální éře, kdy každodenně využíváme internet a moderní technologie pro komunikaci, online nákupy nebo bankovní transakce, je bezpečnost osobních dat a soukromí nesmírně důležitá. Internet je jako rozlehlý oceán plný úžasných možností, ale také skrytých pastí. Online svět dokáže být velmi zábavný a užitečný, ale bohužel je často využíván jako prostor pro podvody a krádeže.
Právě proto by si každý uživatel internetu měl osvojit zásady kyberbezpečnosti, které mohou ochránit jeho osobní data i peněženku. Zdánlivě složitý pojem "kyberbezpečnost“ není ve skutečnosti žádná věda, ale spíše soubor návyků, které mohou podvodníkům velmi znepříjemnit situaci. Přinášíme proto přehled těch nejzákladnějších pravidel chování v online světě.
1. Heslo, které má sílu
Prvním krokem k bezpečnosti na internetu je vytvoření pevného přístupového hesla. Otřepané "123456" opravdu nepatří k těm nejlepším volbám a každý šikovný podvodník si s takto slabou kombinací snadno poradí. Buďte proto při vymýšlení hesel kreativní a vyberte takové, které obsahuje malá i velká písmena, čísla a speciální znaky. Vyplatí se použít například nějakou osobní frázi, kterou máte rádi a upravit ji do podoby, která bude těžko uhodnutelná pro ostatní. Hesla je potřeba také pravidelně aktualizovat a pokud je to možné, povolit dvoufaktorovou autentizaci. Tato bezpečnostní funkce vyžaduje dva nezávislé způsoby ověření totožnosti, což zvyšuje bezpečnost uživatelských účtů.
Vymysleli jste si pořádně silné heslo? Super. Tím to ale nekončí. Použít jedno a to samé heslo všude, byť je silné, je asi jako zamknout dveře na tři západy a přitom nechat otevřené okno v přízemí.
2.
Pozor, volá podvodník
Denně přicházíme do styku s mnoha osobami, z nichž mnohé jsou nám cizí. Nicméně je třeba si uvědomit, že ne každý je tím, za koho se vydává. Právě proto je důležité být obezřetný, zejména při telefonických hovorech. Ty mají svá specifika, která mohou ztížit rozpoznání skutečné identity volajícího. Podvodníci mohou volat z neznámých čísel, ale dokážou dokonce napodobit oficiální číslo banky, policie nebo vašeho známého – jde o takzvaný spoofing. Základním varovným signálem pak může být, pokud se kdokoliv přes telefon snaží získat vaše osobní data nebo přístupová hesla. Žádná legitimní instituce jako je například banka nebo policie by totiž nikdy nežádala o tyto citlivé informace po telefonu. Pokud se vám hovor zdá podezřelý, nejlepší obranou je zavěsit a zavolat zpátky na oficiální číslo, které si ověříte na webu instituce, za kterou se volající vydával. Pokud podvodník napodobí telefonní číslo vašeho známého, opět pomůže zavěsit a zavolat zpátky – zfalšované spojení se tím přeruší a dovoláte se skutečnému majiteli čísla. Pokud se s tímto podvodem setkáte, kontaktujte svého operátora a situaci popište.
Není každý tím, kým se tváří. A zvlášť po telefonu se to špatně poznává. Pokud se vám tedy hovor zdá jen trochu podezřelý, raději ho ukončete a ověřte si číslo na oficiální stránkách. A nikdy nikdy nikdy nesdělujte po telefonu své heslo ani přístupové kódy.
3. Hesla a PINy nesdělujte ani nejlepšímu příteli
Hesla, ověřovací kódy nebo PINy by neměly být nikdy zasílány žádnému jinému uživateli nebo firmě. Důvěryhodná organizace nikdy nežádá o zaslání vašich autorizačních kódů e-mailem, telefonicky nebo jiným způsobem. Protože jsou podvodníci stále sofistikovanější, může se stát, že si pro tyto účely vypůjčí identitu třeba dobrého známého na sociálních sítích a jeho jménem prosí o přeposlání kódu, ani v takovém případě jeho žádosti nevyhovte. Je potřeba být odolní vůči manipulativním pokusům.
Autorizační kódy jsou tu jen pro vaše oči. Nikomu je neposílejte a neukazujte, ani když vás hezky poprosí.
4. Výhra za všechny peníze
Do emailové schránky vám přijde oznámení o výhře nejnovějšího iPhonu nebo vám někdo nabízí podezřele výhodný příspěvek na bydlení a při prohlížení webových stránek dokonce výhru v loterii aniž byste se do jakékoliv soutěže zapojovali? Vypadá to jako velké štěstí, ale s největší pravděpodobností se jedná o phishingový útok. Podvodníci tyto praktiky používají k získání vašich cenných informací, jako jsou hesla, bankovní údaje nebo osobní údaje. Abyste falešnou cenu získali, nutí vás kliknout na jejich odkaz a vyplnit spoustu údajů včetně hesel. Nikdy není bezpečné své údaje zadávat na podezřelých webových stránkách nebo ve zprávách, které přišly od neznámých odesílatelů.
Vyhráli jste nejnovější iPhone, aniž byste někde vůbec soutěžili? Přáli bychom vám to, bohužel je ale asi tak 99,999999% šance, že půjde spíš o phishing. To znamená, že se vás podvodníci snaží nachytat a vytáhnout cenné informace. Tak jim na to neskočte.
5. Nepropadněte časovému tlaku
Nenechte se tlačit kýmkoliv do rychlé reakce. Podvodníci často vytvářejí urgentní situace nebo časový tlak, aby vás donutili rychle jednat. Někdo vám volá a chce po vás okamžitě sdělit osobní údaje nebo odeslat peníze, protože něco hoří. Nechte si aspoň pár minut na rozmyšlenou. Lidé si často hned po zavěšení telefonu nebo přeposlání SMS s autorizačním kódem uvědomí, že citlivé údaje předali podvodníkovi, ale už je pozdě. Nespěchejte a zamyslete se, proč po vás někdo chce peníze nebo citlivé údaje, dává to smysl?
Jak zajistit, že nenaletíte podvodníkům? Nejbezpečnější je žádné údaje jako heslo nebo citlivé informace nesdělovat po telefonu. Ani když se vás osoba na druhé straně snaží dostat pod časový tlak. Vzpomeňte si na jednoduchá pravidla, že žádná banka, operátor ani jiná důvěryhodná firma nikdy tyto údaje nezjišťuje telefonicky.
6. Pozor na podvodné webové stránky
Buďte pozorní, kam vyplňujete svoje přihlašovací údaje a hesla. Často se webové stránky tváří na chlup stejně jako vaše internetové bankovnictví, ale v internetové adrese chybí třeba jedno písmenko a v tu chvíli jde o podvodný web. Pak sami podvodníkům napíšete veškeré údaje a ti obratem získají peníze z vašeho účtu. Falešný odkaz může přijít e-mailem, ale citlivé údaje podvodníci z lidí lákají i prostřednictvím SMS. Jde o takzvaný „smishing“, mix slov SMS a phishing. Rozpoznání potenciálních podvodných stránek je důležité pro ochranu vašich osobních údajů. Existuje několik varovných signálů, které by vás měly upozornit na potenciální podvod. Důvěryhodné webové stránky obvykle mají název, který je v souladu s jejich obsahem a jsou důkladně propracované. Webovky, které jsou dílem podvodníků jsou plné chyb v pravopisu a gramatice.
Dejte pozor na podvodné stránky. Než vyplníte své údaje, ověřte si pořádně, že se jedná o reálnou komunikaci. Někdy to může prozradit zvláštní název stránky, jindy překlepy anebo čistě jen to, že není důvod, aby po vás někdo takové údaje chtěl.
Zdroj: www.vodafone.cz