Lékaři bez hranic··5 min

Během útoků v Myanmaru bylo zabito nejméně 6 700 Rohingů, vyplývá z průzkumů provedených Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Tisková zpráva

V Rakhinském státě v Myanmaru zemřelo od 25. srpna do 24. září nejméně devět tisíc Rohingů, vyplývá z průzkumů provedených v uprchlických táborech v Bangladéši mezinárodní humanitární a zdravotnickou organizací Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF). Z tohoto počtu bylo - dle nejkonzervativnějších odhadů - nejméně 6 700 Rohingů zabito, násilí se nevyhnulo ani dětem mladším pěti let.

Výsledky průzkumů Lékařů bez hranic ukazují, že se Rohingové stali terčem násilí. Zároveň jsou tyto výsledky dosud nejzřetelnější známkou rozsáhlého násilí, které začalo 25. srpna, kdy myanmarská armáda, policie a milice zahájily v Rakhinském státě nejnovější operace, a to v reakci na útoky provedené Arakanskou armádou za spásu Rohingů. Od té doby uprchlo z Myanmaru do Bangladéše více než 647 000 Rohingů.

„Setkali jsme se a hovořili s lidmi, kteří přežili násilí v Myanmaru, a nyní přežívají v nehygienických podmínkách v přeplněných táborech v Bangladéši. To, co jsme zjistili, bylo šokující. A to jak z hlediska počtu lidí uvádějících smrt člena rodiny v důsledku násilí, tak v tom, jakými otřesnými způsoby byli jejich příbuzní podle nich zabiti nebo vážně zraněni. Nejvyšší počet úmrtí se časově shoduje se zahájením nejnovějších operací myanmarských bezpečnostních sil během posledního srpnového týdne,“ uvedl Sidney Wong, vedoucí zdravotnických aktivit Lékařů bez hranic.

Lékaři bez hranic provedli počátkem listopadu šest retrospektivních průzkumů mortality v různých částech uprchlických táborů v bangladéšském městě Cox´s Bazar. Celkový počet obyvatel v oblasti, kde Lékaři bez hranic prováděli průzkumy, byl 608 108 lidí. Z nich 503 698 opustilo Myanmar po 25. srpnu (mezi nimi 100 464 dětí mladších pěti let).

Celková úmrtnost v období mezi 25. srpnem a 24. zářím byla 2,26 procent (mezi 1,87 procenty a 2,73 procenty) u vybraného vzorku populace. Pokud by byl tento poměr aplikován na celkovou populaci, která do uprchlických táborů (kde Lékaři bez hranic prováděli průzkum) dorazila po 25. srpnu, naznačovalo by to, že během zmíněných 31 dní po vypuknutí násilí zemřelo 9 425 až 13 759 Rohingů, z toho nejméně tisíc dětí mladších pěti let.

Z průzkumů vyplývá, že 71,7 procent z těchto lidí zemřelo v důsledku násilí. To představuje nejméně 6 700 lidí včetně 730 dětí. Střelba byla příčinou smrti v 69 procentech případů, devět procent lidí bylo upáleno ve svých domech a pět procent ubito. U dětí mladších pěti let, jež byly oběťmi násilí, bylo ve stejném období více než 59 procent údajně zastřeleno, 15 procent bylo upáleno v domovech, ubito jich bylo sedm procent a dvě procenta zemřely kvůli explozím nášlapných min.

„Pravděpodobně jde o velmi nízký odhad, jelikož jsme neprováděli průzkum ve všech uprchlických táborech v Bangladéši, a také z toho důvodu, že průzkumy nezohledňují rodiny, které se nikdy nedostaly z Myanmaru. Slyšeli jsme o celých rodinách, které zahynuly poté, co byly uvězněny ve svých domovech a ty pak byly zapáleny,“ doplnil Sidney Wong.

„Lidé stále prchají z Myanmaru do Bangladéše. Ti, kterým se daří překračovat hranice, upozorňují, že se stali oběťmi násilí i v posledních týdnech. Jelikož do oblasti Maungdaw v Rakhinském státě má přístup jen málo nezávislých humanitárních organizací, máme obavy o osud Rohingů, jež tam stále zůstávají,“ podotkl Sidney Wong.

Z těchto důvodů je podpis dohody mezi vládami Myanmaru a Bangladéše o návratu uprchlíků předčasný. Rohingové by neměli být nuceni k návratu a jejich bezpečnost a práva by měla být garantována dříve, než budou podobné plány dohodnuty.

Detailní přehled výsledků průzkumů je k dispozici (v angličtině) zde.

Lékaři bez hranic pracují v Bangladéši od roku 1985. Poblíž provizorního osídleni Kutupalong v oblasti Cox‘s Bazar provozují od roku 2009 zdravotnické zařízení, kde poskytují základní a urgentní zdravotní péči. Je tam lůžkové oddělení a laboratoř, které slouží rohingským uprchlíkům a místní populaci. V reakci na příliv uprchlíků do oblasti Cox´s Bazar Lékaři bez hranic výrazně navýšili své zdravotnické aktivity, které také rozšířili o zajišťování pitné vody a sanitace.

V dalších částech Bangladéše působí Lékaři bez hranic ve slumu Kamrangirchar, jenž se nachází v hlavním městě Dháka. Zajišťují tam psychologickou pomoc, gynekologickou péči, poradenství v oblasti plánovaného rodičovství a take program na ochranu zdraví při práci pro dělníky v továrnách.

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Další články

Další články od Lékaři bez hranic

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Rok 2024 se v Nigérii zapsal jako rekordní v počtu zjištěných případů podvýživy, situace je nejhorší na severu země. Lékaři bez hranic byli jen za první půlrok 2024 ve svých léčebných střediscích svědky až 40% nárůstu pacientů s podvýživou oproti minulému roku. Situaci rok od roku zhoršují faktory, jako je inflace, nedostatek potravin, nedostupná zdravotnická infrastruktura, přetrvávající bezpečnostní problémy a šíření epidemií, které zapříčiňuje nízká proočkovanost.
| Lékaři bez hranic
Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Boje v Chán Júnisu se přibližují k Násirově nemocnici, která je poslední hlavní fungující nemocnicí, ale především jediným poskytovatelem porodní a dětské péče na jihu Gazy. Zdravotnický personál jen v červenci reagoval na deset hromadných příjmů těžce raněných v návaznosti na probíhající boje. Lékaři bez hranic vyzývají bojující strany, aby zajistily bezpečný přístup lidí ke zdravotní péči a vyhnuly se rozhodnutí evakuovat tuto nemocnici.
| Lékaři bez hranic
Súdán: válka proti lidem

Súdán: válka proti lidem

Boje, zabíjení, mučení, sexuální násilí a neustálé útoky na zdravotnická zařízení a jejich pracovníky. Od začátku bojů v dubnu 2023 si válka v Súdánu vyžádala katastrofální počet obětí a vedla k úplnému zhroucení systému ochrany civilního obyvatelstva.
| Lékaři bez hranic
Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
| Lékaři bez hranic
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
| Lékaři bez hranic
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,
| Lékaři bez hranic