Aršík ke 125. výročí narození českého polárníka

|

Portrét polárníka je hlavním motivem známky nového příležitostného poštovního aršíku František Běhounek, který Česká pošta uvede do prodeje ve středu 18. října. Nominální hodnota známky je 72 Kč. Autorem výtvarného návrhu emise je Milan Bauer a rytinu připravil Václav Fajt. Od Běhounkova narození uplyne 125 let.

Český fyzik, radiolog, akademik, profesor, spisovatel a polárník František Běhounek se narodil 28. října 1898 v pražských Holešovicích a zemřel 1. ledna 1973 v Karlových Varech. Jako autor odborné literatury, literatury pro mládež a science fiction se podepsal pod více než 65 žánrově rozdílných knih, publikací a ohromné množství článků v časopise vydaných u nás i v zahraničí.

Vedle portrétu Františka Běhounka v poměrně mladém věku je dalším výrazným motivem známky vzducholoď, která symbolizuje dvě jeho výpravy k severnímu pólu. První cestu absolvoval v roce 1926 vzducholodí Norge s Roaldem Amundsenem a druhou v roce 1928 s Umbertem Nobilem vzducholodí Italia. Vlevo od portrétu je znázorněn stan, který polárníci používali k částečné ochraně. Pozadí známky vyplňují ledové útesy. Velkou inspirací auorovi byla kniha Trosečníci polárního moře a film Červený stan. Grafické motivy v okolí známky vyjadřují různorodá zaměření, jimiž se za svého života Běhounek zabýval.

Součástí emise je obálka prvního dne vydání (FDC), jejímž motivem je globus zasazený do exotické krajiny s ptáky.

Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., aršík ocelotiskem z ploché desky kombinovaným ofsetem v nákladu 23 000 kusů aršíků a FDC ocelotiskem z ploché desky v nákladu 2 300 kusů.

Zájemci si mohou nový příležitostný poštovní aršík zakoupit na specializovaných filatelistických přepážkách nebo v e-shopu ne webových stránkách České pošty.

Zdroj: www.ceskaposta.cz

Česká pošta

Známka k výročí nejstarší moravské univerzity

Ve středu 18. října uvede Česká pošta do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku Univerzita Palackého v Olomouci, od jejíhož založení letos uplyne 450 let a je tak nejstarší univerzitou na Moravě a druhou nejstarší v Česku. Grafický návrh známky připravil akvarelem Josef Dudek.

Česká pošta

Balíkovna rozšířila svou nabídku o doručování na adresu

Klienti Balíkovny doposud využívali možnosti nechat si zasílat své zásilky do některého ze 7 500 výdejních míst po celé republice, umístěných na pobočkách České pošty, u externích partnerů nebo ve výdejních boxech. Nedávno také Balíkovna oznámila novou možnost odesílání balíků prostřednictvím AlzaBoxů. A nyní přichází s další novinkou, kterou je služba nazvaná Balíkovna na adresu. Tento nový produkt pod brandem Balíkovny umožní klientům doručení zásilky na adresu domů nebo třeba do kanceláře.