Národní muzeum··6 min

200 let poznáváme svět. Poznejte vy nás na Pikniku z Nového světa!

Pro všechny, kdo rádi tráví čas v přírodě na dece s malým občerstvením a za poslechu příjemné hudby, připravilo Národní muzeum v Muzeu Antonína Dvořáka akci k 200. výročí od svého založení s názvem Piknik z Nového světa. V samotném srdci Prahy si tak v sobotu 28. července vychutnáte neopakovatelnou atmosféru zahrady letohrádku Amerika a navíc budete mít možnost se i něco dozvědět o významném českém skladateli, Antonínu Dvořákovi přímo od kurátorů Národního muzea, kteří vám ochotně představí i svou práci a zákulisí muzea.

Muzeum Antonína Dvořáka sídlí již od svého založení roku 1932 v barokním letohrádku Amerika na pražském Novém Městě. Pohádkově vyhlížející letohrádek je navíc lemovaný nádhernou zahradou se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna. V roce 1976 se stalo muzeum součástí Národního muzea jako jedno z oddělení Českého muzea hudby, kterým je dodnes.

Muzeum disponuje autorovou nejkomplexnější sbírkou na celém světě, která je tvořena především unikátním souborem skladatelových notových rukopisů, korespondence a dobových fotografií. Dále uchovává podstatnou část Dvořákova notového archivu a knihovny. Jedinečnost dané sbírky dokazuje i to, že je v současné době připravována žádost o zapojení do Programu UNESCO Paměť světa 2018, který byl založen za účelem zvýšení povědomí o dokumentárním dědictví, které je součástí světového dědictví lidstva. V samotné expozici se mohou návštěvníci blíže seznámit například s okolnostmi vzniku nejznámějších skladeb, jako jsou Symfonie č. 9, zvaná také Z Nového světa, Moravské dvojzpěvy či opera Rusalka.

A v tomto malebném prostředí jsme se rozhodli uspořádat pro návštěvníky program Piknik z Nového světa, který bude opravdu bohatý. Kromě toho, že si zde můžete na celý den zdarma zapůjčit piknikovou deku, na vás čekají i komentované prohlídky výstavy Hříšné radosti Antonína Dvořáka doplněné o zajímavosti z pohledu muzejních pracovníků, dále pak moderně zhudebněné Dvořákovy skladby nebo přednáška o budově Muzea Antonína Dvořáka. Pro ty návštěvníky, kteří by rádi strávili čas v jedinečné zahradě hraním her, je připraven workshop Dvořákovy oblíbené karetní hry „darda“ a k zapůjčení budou i různé společenské hry včetně ruských kuželek.

Samozřejmě jsme nezapomněli ani na dětské návštěvníky. Svůj talent mohou projevit na připraveném podlahovém pianu a k dispozici bude dětem i loutkoviště nabízející pět originálních konstrukcí s různými kulisami a sadou loutek určených ke hře a rozvíjení fantazie celé rodiny.

A co by to bylo za piknik bez malého občerstvení? Kromě grilovaných dobrot a Dvořákova oblíbeného nápoje – piva bude součástí programu také ochutnávka upečených vanilkových štanglí a preclíků podle původních receptů z kuchařské knihy Terezie Liehmannové, Dvořákovy první lásky ze Zlonic.

Z bohatého programu si jistě vybere každý. Kdo by však v tento den nestihl Piknik z Nového světa, nemusí zoufat. Národní muzeum si v rámci oslav 200 let od svého založení připravilo i řadu dalších zajímavých akcí. Celý srpen se například ponese v duchu festivalů, v rámci kterého se můžete zúčastnit třeba akce Etnopiknik v Náprstkově muzeu.

Více informací o programu k oslavám 200 let od založení Národního muzea naleznete na stránkách www.nm.cz

Program akce Piknik z Nového světa:

10.00–10.45 / 13.00–13.45

Hříšné radosti muzejníka

Krátká přednáška o muzejní práci během realizace výstavy Hříšné radosti Antonína Dvořáka, která přibližuje umělce jako obyčejného člověka se svými radostmi i neřestmi.

Poslechněte si, přímo od autorů výstavy, zajímavé informace o práci muzejníka a komentovanou prohlídku výstavy.

11.00–12.00

Workshop s karetní hrou „darda“

Vyzkoušejte si karetní hru darda, kterou Dvořák s oblibou hrával se svými přáteli. Historií a pravidly hry vás provede předseda Clubu sběratelů hracích karet Petr Bílý.

12.00–12.45 / 14.00–14.45

Na cestě s Muzeem Antonína Dvořáka

Ve stálé expozici Cesty Antonína Dvořáka poznejte, co vše obnáší práce v Národním muzeu. Cestu jednotlivých sbírkových předmětů vám přiblíží kurátoři expozice. Kromě zajímavých faktů o Antonínu Dvořákovi se také dozvíte o tom, jaké podmínky jsou potřeba k vystavení sbírkových předmětů, nebo co obnáší jejich restaurování a mnoho dalšího.

15.00–15.30 / 17.00–17.30

Collegium 419

Vokální soubor, v jehož podání zazní zhudebněné Dvořákovy oblíbené recepty.

16.00–16.45

Michnovský letohrádek zvaný Amerika

Přednáška o budově Muzea Antonína Dvořáka a historii okolní zástavby s historikem umění Jakubem Syneckým, s nímž se jindy můžete setkat například při vycházkách a přednáškách Pražských domů (prazskedomy.divadlokamen.cz).

18.00–21.30

Alessandro La Rocca

Dvořák v novém kabátě! Poslechněte si Dvořákovy nejznámější „hity“ v novém a neotřelém podání italského performera, zpěváka a pianisty.

Vystoupení je rozděleno do setů po cca 30 minutách.

PROGRAM PRO DĚTI

13.00–18.00

Loutkoviště

Přijďte si zahrát svojí oblíbenou pohádku nebo si vymyslete úplně novou!

Kromě těch osvědčených si v Loutkovišti můžete zahrát svůj vlastní příběh a když nevíte, jak začít, je tu pro vás kouzelný „začátkovač“. Z něj si můžete vylosovat začátek pohádky a zahrát si třeba o tom, jak se Antonín Dvořák do Nového světa vydal nebo jak se zakládalo Národní muzeum.

Zdroj: www.nm.cz

Zadavatel
Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno v roce 1818 jako Vlastenské muzeum za vlády Františka I. ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Další články od Národní muzeum

Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!
Národní muzeum

Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum připravuje na příští rok dvě velké výstavy světového významu. Ve spolupráci se zahraničními muzejními institucemi v Mongolsku a na Taiwanu představí v březnu příštího roku návštěvníkům výstavu Čingischán, kterou v září vystřídá výstava 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea. V Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví.
Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu
Národní muzeum

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum miluje děti. Společně s Českou televizí připravilo na sobotu 8. června den pro rodiny s dětmi plný her, zábavy, tvoření a objevování. Známé pohádkové postavy z vysílání stanice Déčko, jako je ptáček Duháček, Jů a Hele, králíci z klobouku, Večerníček a další provedou dětské návštěvníky tvořivými dílnami, expozicemi Historické budovy a Dětským muzeem. Vstup pro děti a jejich doprovod je na akci v rámci muzejní hry zdarma.
Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu
Národní muzeum

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.
Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách
Národní muzeum

Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách

Právě dnes, kdy Historickou budovu opouští poslední exponáty, se Národní muzeum rozloučilo s velmi úspěšným výstavním projektem Baroko v Bavorsku a v Čechách. Unikátní skvosty z období 100 let 17. a 18. století si v době od 8. prosince do 8. května přišlo prohlédnout 103 295 návštěvníků, včetně žáků a studentů v rámci školních programů. I do budoucna chystá Národní muzeum velké výstavní projekty mezinárodního významu.
České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň
Národní muzeum

České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň

V rámci Roku české hudby připravilo Národní muzeum pro milovníky opery projekt, v němž představuje umění a úspěchy českých operních pěvkyň v zahraničí. Ve spolupráci s Českým centrem a Metropolitní operou v New Yorku otevřelo 22. května zbrusu novou výstavu s názvem České primadony v Met opeře. Nejen prostřednictvím unikátních divadelních kostýmů ze sbírek Národního muzea a Metropolitní opery uvádí výstava slavné české pěvkyně od počátku 20. století až po současnost, které během své kariéry vystupovaly v jednom z nejprestižnějších světových operních domů, Metropolitní opeře v New Yorku, a mnohdy se zde zasloužily o provedení významných českých oper.
Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic
Národní muzeum

Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur slaví 150 let od svého otevření. Významné výročí si připomene velkolepým sobotním Etnopiknikem, komentovanými prohlídkami běžně nepřístupných původních prostor domu U Halánků a tvořivými dílnami nejen pro děti.
Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený
Národní muzeum

Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený

V Náprstkově muzeu se v úterý 30. dubna otevírá nová výstava s názvem Vietnam blízký a vzdálený. Ta přiblíží návštěvníkům tradiční vietnamskou kulturu a dlouhou historii této země, ale i aktuální moderní Vietnam. Zároveň představí příběh početné komunity žijící v České republice, vzájemné vztahy obou kultur a problematiku společného soužití.
Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy
Národní muzeum

Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy

V pátek 26. dubna 2024 startuje už 7. ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude letos v České republice opět probíhat v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském hradišti. Nově se zapojí také Ostrava a mikroregion Veselsko. Cílem projektu, který do České republiky přivedlo Národní muzeum, je ukázat, že i příroda ve městech může být unikátní a bohatá, a je potřeba ji chránit.
Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak
Národní muzeum

Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak

Národní muzeum po zimní přestávce opět otevřelo Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích. Kromě stálé expozice návštěvníky přivítá také další výstava z cyklu Profily českých loutkových divadel. Loutky Marka Zákosteleckého je tentokrát zavedou do královéhradeckého Divadla Drak.
Národní muzeum vyráží Na turné. Nová výstava v Českém muzeu hudby vás vtáhne do světa hudebních hvězd
Národní muzeum

Národní muzeum vyráží Na turné. Nová výstava v Českém muzeu hudby vás vtáhne do světa hudebních hvězd

V Českém muzeu hudby Národního muzea je otevřena výstava mapující historii i současnost hudebního cestování. Jaké to je, když se hudebníci vydají na šňůru, jakým způsobem provozovali své řemeslo potulní muzikanti, jak cestovaly české hvězdy jako Antonín Dvořák či Jan Kubelík, a jak připravují svá turné současné rockové či big beatové hvězdy? Na tyto otázky odpoví výstava plná zajímavých vzpomínek a autentických předmětů nejen ze sbírek Národního muzea.