V prostorách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze bylo 10. prosince 2024 za přítomnosti ministra zdravotnictví prof. Vlastimila Válka a předsedy Agentury pro zdravotnický výzkum (AZV) ČR prof. Ondřeje Slabého oceněno deset řešitelů nejlépe hodnocených projektů, které byly podpořeny agenturou a ukončeny v roce 2023.
Cenu ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj získal prof. MUDr. Mgr. Marek Mráz, Ph.D., z Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno a LF MU, a to konkrétně za projekt Prioritizace kombinací léčiv u chronické lymfocytární leukémie na základě analýzy adaptace buněk na ibrutinib a idelalisib in vivoFakultní nemocnice Brno. Čestné uznání ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj obdržel taképrof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., přednosta Ortopedické kliniky FN Brno a LF MU, zaprojekt Bioarteficiální 3D štep pro meziobratlovou fúzi páteře Lékařské fakulty MU.
„Je mi nesmírnou ctí, že mohu řešitelům vítězných projektů osobně předat ocenění. Ceny ministra zdravotnictví jsou důkazem, že v České republice vznikají vědecké výsledky světové úrovně. Členům vítězných vědeckých týmů a jejich kolegům blahopřeji a přeji na poli vědeckého bádání i nadále dostatek energie, inspirace, tvůrčího zápalu, vytrvalosti, sil a dalších úspěchů. Věřím, že kvalitní výzkumné projekty, jejichž výsledky přispějí ke zlepšování zdraví a života všech obyvatel a dopomohou k udržení dobrého jména českého zdravotnického výzkumu ve světě, budou vznikat i nadále,“uvedl ministr zdravotnictvíprof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR.
V loňském roce bylo dokončeno 103 projektů podpořených AZV ČR, přičemž odborné panely nakonec vybraly sedmnáct nejlépe hodnocených jako kandidátů na udělení Ceny ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj v roce 2024. Všechny tyto projekty jejich řešitelky a řešitelé prezentovali v září v Kongresovém centru České národní banky na slavnostní konferenci pořádané AZV ČR u příležitosti jejího 10. výročí založení.„Je třeba vyzdvihnout, že každý z těchto projektů přinesl vynikající výsledky, z nichž mnohé mají přímý dopad do zdravotní péče. Členové předsednictva a vědecké rady naší agentury proto stáli před nelehkým úkolem, když v tajném hlasování vybírali deset nejkvalitnějších projektů, jejichž řešitelky a řešitele následně doporučili ministru zdravotnictví k ocenění,“poznamenal prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D.
Jak připomněl, za dobu své desetileté existence podpořila AZV ČR prostřednictvím ministerstva zdravotnictví více než 1040 projektů z oblasti aplikovaného zdravotnického výzkumu v celkové výši přesahující 11,5 miliardy korun.
„Všem oceněným, jejich spolupracovníkům a výzkumným týmům srdečně gratuluji k dosaženým úspěchům. Vaše práce nejenže přispívá k pokroku v prevenci, diagnostice a léčbě závažných onemocnění, ale také významně posiluje postavení České republiky v mezinárodním výzkumném prostoru. Děkuji vám za vaše neocenitelné úsilí, které inspiruje a povzbuzuje další generace vědců. Těším se, že i nadále budeme společně pracovat na rozvoji českého zdravotnického výzkumu,“dodal Ondřej Slabý.
Významným počinem v oblasti zdravotnického výzkumu bylo letos rozšíření programu na podporu aplikovaného výzkumu (2024–2030) o nový Podprogram 3 zaměřený na Evropská partnerství v oblasti zdraví. První nadnárodní výzva byla vyhlášena minulý měsíc a otevírá možnosti pro české vědce zapojit se do širších mezinárodních konsorcií v rámci programu Horizont Evropa.
Zdroj: tisková zpráva AZV
Anotace projektu
PRIORITIZACE KOMBINACÍ LÉČIV U CHRONICKÉ LYMFOCYTÁRNÍ LEUKÉMIE NA ZÁKLADĚ ANALÝZY ADAPTACE BUNĚK NA IBRUTINIB A IDELALISIB IN VIVO
NU20-03-00292
Řešitel: Prof. MUDr. Mgr. Marek Mráz, Ph.D.
Inhibice signální dráhy B-buněčného receptoru (BCR) má zásadní význam v léčbě chronické lymfocytární leukémie (CLL), tj. nejčastější leukémie dospělých. Terapeutické cílení BTK kinázy v této dráze pomocí léčiva ibrutinibu se stalo standardem terapie CLL, neboť vede ke klinické odpovědi u více než 90 % pacientů. Inhibice BTK přeruší signalizaci BCR receptoru, což vede k inhibici růstu a přežití leukemických buněk. Nicméně schválené BCR inhibitory (ibrutinib, idelalisib, acalabrutinib, zanubrutinib) nevedou k vyléčení CLL a na tato léčiva postupně vzniká rezistence prakticky u všech pacientů. Projekt si kladl za cíl studovat mechanismy adaptace/rezistence na BCR inhibitory a také identifikovat potenciální nové cíle pro terapii v kombinaci s BCR inhibitory.
Popsali jsme mechanismus rezistence na BTK inhibitory u CLL, který je přítomen u cca 2/3 pacientů. Objevili jsme, že molekulární dráha FoxO1-GAB1 je zásadní pro regulaci adaptace buněk chronické lymfocytární leukémie na cílenou terapii BCR inhibitory. Ukázali jsme, že osa FoxO1-GAB1 posiluje takzvanou "tonickou" AKT signalizaci, která je nezbytná pro přežívání CLL buněk. To je obzvláště důležité během terapie ibrutinibem, na který CLL buňky reagují právě posílením osy FoxO1-GAB1-pAKT (Seda et al., Mraz, BLOOD, 2021; IF=25,7). Tyto výsledky nás vedly k vývoji a testování GAB1 inhibitorů jako možného terapeutika pro použití v kombinaci s BCR inhibitory. Ve spolupráci s lékařskými chemiky jsme testovali první inhibitory GAB1 a získali jsme americký patent na jejich použití v léčbě hematologických malignit v kombinaci s BCR inhibitory nebo samostatně (US 11648255B2). V souvislosti s leukémiemi B-buněk a lymfomy jsme popsali, že sloučeniny GAB1-001 a GAB1-004 inhibují migraci maligních CLL buněk a indukují buněčnou smrt. Také jsme popsali, že inhibice GAB1 je toxická pro buňky akutní myeloidní leukémie (velmi agresivní formy leukémie), což zvyšuje terapeutický potenciál těchto inhibitorů, které dále vyvíjíme. Dále jsme popsali důvody, proč není vhodná terapeutická kombinace BCR inhibitorů s monoklonální protilátkou rituximab cílenou na CD20, což je kombinace často testovaná v klinických studiích (Sandova et al., HAEMATOLOGICA, 2021, IF=11,05). Tyto poznatky jsou zásadní pro designování klinických studií kombinujících BCR inhibitory s dalšími léčivy.
Celkem za trvání grantu bylo publikováno 6 publikací se souhrnným impakt faktorem 79,6.
Kontakt na Oddělení komunikace FN Brno: https://www.fnbrno.cz/pro-media/t4053
Zdroj: www.fnbrno.cz