
Pivovar ve středočeských Velkých Popovicích má nového šéfa. Od letošního března se jím stal Ondřej Koucký (43), který vystřídal ve funkci Václava Šimka. Ten v rámci Plzeňského Prazdroje od ledna vede pivovar v Plzni.
Ondřej Koucký má více než 20 let zkušeností v pivovarnictví. Pivu, jeho kvalitě a výrobě, zasvětil celý dosavadní profesní život. Vystudoval Střední průmyslovou školu potravinářských technologií a posléze také Vysokou školu chemicko-technologickou.
Pracovní kariéru zahájil ve Výzkumném ústavu pivovarsko-sladařském, kde se zaměřoval na senzorickou analýzu a pivovarskou technologii. Následně prošel celou řadou manažerských pozic ve skupině Drinks Union a ve společnosti Heineken. A to nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí v celkem 9 pivovarech ve 4 zemích na 3 kontinentech. Dva roky působil Ondřej Koucký v United Breweries v Indii, tři roky strávil v Bulharsku, kde jako supply chain manager řídil výrobu, logistiku a zákaznický servis. Donedávna pak zastával pozici ředitele pivovaru BRASCO v Kongu.
„Ondřej má bohaté zkušenosti s automatizací ve výrobě piva, které získal v mnoha zemích světa. Věřím, že i díky tomu bude velkým přínosem pro náš Velkopopovický pivovar. V posledních letech jsme zde v tomto směru udělali velký pokrok a do budoucna by se měl stát z hlediska automatizace a digitalizace premiantem mezi všemi našimi pivovary,“ uvádí technický ředitel Plzeňského Prazdroje Pavel Šemík.
Nový šéf Velkopopovického Kozla se chce zaměřit nejen na nové technologie ve výrobě, ale i na rozvoj týmu. „Během prvních dnů a týdnů jsem měl možnost potkat se s většinou lidí v pivovaru a poznal jsem, že jsou to profíci, kteří pro pivovar i naše piva dýchají. Věřím, že společně dokážeme úspěšně pokračovat ve zlepšování provozu pivovaru, a přitom zachovávat kvalitu našich piv,“ říká Ondřej Koucký, nový manažer Velkopopovického pivovaru.
Ondřej Koucký propojuje svou lásku k pivovarnictví s koníčky, jako jsou sportovní rybolov, gastronomie, párováním piva s jídlem, turistika a nové technologie. Je ženatý a má dvě děti.
Poznámka pro editory
- Ve Velkých Popovicích se vařilo pivo nejméně od 16. století. Vznik současného velkopopovického pivovaru inicioval František Ringhoffer II. (1817–1873), významný průmyslník, podnikatel, politik, starosta Smíchova a poslanec Českého zemského sněmu. Do dnešních dnů se z rozsáhlého komplexu Ringhofferových závodů zachoval pouze pivovar Velké Popovice. Je jediným výrobním závodem rodiny Ringhofferů, který nepřetržitě vyrábí svůj produkt od založení v roce 1874 až do současnosti.
- První várka piva byla v Ringhofferově pivovaru uvařena 15. prosince 1874. Velkopopovické pivo se postupně rozšířilo po celé zemi a s rostoucím odbytem se rozrůstal i samotný pivovar.
- Kde se vzal ikonicky kozel v jeho názvu a na etiketě? Legenda praví, že obrazová podoba kozla je dílem potulného francouzského malíře. Skutečnost je však prozaičtější – výraz „kozel“ byl v Čechách v minulosti běžně užíván pro silné černé pivo, právě takové, jaké vařili ve Velkých Popovicích. Zřejmě nejstarší vyobrazení kozla se objevilo přibližně v roce 1910 na reklamní tabuli pivovaru s nápisem „Velko-Popovický KOZEL“.
- Velkopopovický pivovar je součástí Plzeňského Prazdroje. S exportem do zhruba 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva.
- Plzeňský Prazdroj získal v roce 2024 v žebříčku aliance Byznys pro společnost TOP Odpovědná firma první místo v hlavní kategorii „TOP odpovědná velká firma“ a také první místo v oborové kategorii „TOP odpovědná firma v životním prostředí“.
Zdroj: www.prazdroj.cz