Zimní humanitární opatření v Praze vstoupila do druhé poloviny

|

Zimní humanitární opatření pro lidi bez domova, která hlavní město zahájilo 1. prosince 2023, budou fungovat až do 31. března 2024. Město letos posílilo terénní služby a navýšilo oproti loňsku také počet lůžek pro lidi bez domova z 598 na 620. Vůbec poprvé byla také zajištěna krizová lůžka v nemocnicích. A to v Nemocnici Na Františku a v Nemocnici následné péče ve Vysočanech. Koordinátorem této pomoci je příspěvková organizace města Centrum sociálních služeb Praha.

„Největší zatěžkávací zkouškou, kterou jsme zatím prošli, byl zvýšený průtok Vltavy, kvůli kterému byla 14 dnů mimo provoz noclehárna na lodi Hermes. Souběžně s tím udeřily i ty nejsilnější mrazy. Situaci jsme ale díky zaměstnancům našeho Centra sociálních služeb skvěle zvládli,“ říká na úvod náměstkyně primátora Alexandra Udženija, která má tuto problematiku v gesci.

Centrum sociálních služeb Praha, které poskytuje ubytovací zařízení a propojuje organizace zapojené do systému zimních humanitárních opatření, na svém dispečinku přijalo už okolo 4 500 hovorů s denními a hygienickými centry, terénními programy, nemocnicemi, kurátory či Městskou policií Praha a Policií ČR. Vedle toho také eviduje kapacity a potřeby jednotlivých zařízení a vede Intervenční tým, který například spolupracuje s nemocnicemi při propouštění osob bez domova po ošetření či hospitalizaci.

„Osobně jsem navštívila naše noclehárny, kde poskytujeme útočiště lidem bez domova. Musím říct, že fungují perfektně a opravdu smekám před všemi, kteří v rámci našich zimních opatření poskytují péči a pomáhají. Poděkování patří všem, ať už zaměstnancům našeho centra, Armádě spásy, Naději, Arcidiecézní charitě, Sananimu a Drop Inu, Medikům na ulici a mnoha dalším,“ uvádí náměstkyně Alexandra Udženija.

Noclehárna Kloubovy domy eviduje 5 000 noclehů, Noclehárna Michle 5 500, loď Hermes i přes zmiňovaný čtrnáctidenní výpadek už poskytla bezmála 7 500 noclehů. V Troji našlo nocleh dohromady už více než 8 000 lidí a ve Vladimírově ulici okolo 800. Své velké využití našla také hygienická centra v Michli a v Malešicích.

„Zimní humanitární opatření 2023/2024 zatím probíhají velmi dobře, s dostatečnou kapacitou a příkladným nasazením. Chci poděkovat všem, kteří se na pomoci podílejí, a zejména těm mým kolegům a kolegyním, se kterými jsme museli urychleně vyřešit náhradní ubytování pro všechny, kteří byli nuceni opustit zázemí lodi Hermes z důvodu zvýšeného průtoku Vltavy. Máme před sebou ale ještě pár týdnů, takže nepolevujeme a věřím, že letošní opatření zvládneme,“ uzavírá ředitel Centra sociálních služeb Praha Roman Béla.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Zemědělci upravují příjezdové trasy. Rozsah akce může zcela ochromit celé město až do večerních hodin

V budově Nové radnice pražského magistrátu se dnes uskutečnila další koordinační porada kvůli pondělním protestům zemědělců. Na poradě bylo přítomno vedle několika organizátorů široké spektrum účastníků včetně složek IZS, zástupců dopravního podniku, ROPIDu, Středočeského kraje a dalších. Organizátoři avizovali, že zájem o účast na jejich protestu každým dnem velmi výrazně roste a informovali o záměru dalšího shromáždění u Úřadu vlády ČR, kde by také měla parkovat technika. Policie ČR dnes zvláště zdůraznila, že všichni řidiči musí bezpodmínečné respektovat všechny zákony a pravidla silničního provozu. Zemědělci proto změní příjezdové trasy a vyhnou se dálnicím. Praha prosí obyvatele, aby v pondělí do metropole, pokud možno, automobily vůbec nejezdili a případně využili vlaky.

Praha

Zemědělci oznámili příjezdové trasy do Prahy. Metropole žádá občany, aby v pondělí do města nejezdili

Organizátoři pondělních shromáždění zaslali po včerejší schůzce na Nové radnici magistrátu a dalším zúčastněným trasy příjezdu traktorů do metropole. Technika má do metropole mířit z celkem šesti tras – z Českých Budějovic a Tábora, ze Strakonic a Písku, od Slaného, od Lovosic, podél D11 ve směru od Hradce králové a také od Pardubic a Havlíčkova Brodu. Metropole důrazně prosí občany, aby do hlavního města v pondělí vůbec nejezdili a pokud je to možné, využili například možnost práce z domova. Pokud občané do hlavního města přesto budou muset cestovat, měli by zvolit vlakovou dopravu.

Praha

Základní kámen obnovy náměstí Jiřího z Poděbrad pochází z Pražského hradu

V rámci začínající kompletní obnovy náměstí Jiřího z Poděbrad poklepali dnes zástupci hlavního města a radnice Prahy 3 na základní kámen, který byl na místo přivezen z areálu Pražského hradu. Jedná se o originální dlažební kámen ze III. nádvoří, které navrhoval významný architekt Josip Plečnik, autor zároveň i kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Symbolicky se tak znovu obě místa propojují.