Praha··5 min

Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Tisková zpráva
Vizualizace projektu Soutok

Hlavním koncepčním pracovištěm města Prahy v oblasti architektury a urbanismu je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Do rozhodování kudy povedou koleje a potrubí, nebo kde vznikne park, se vždy snaží zapojit veřejnost, protože ta do projektů vnáší autentickou znalost prostředí a jeho problémů. Tímto způsobem vznikl i projekt Soutok, který získal 3. října 2024 v britském Birminghamu významné mezinárodní ocenění WMNP Awards. Je to velký úspěch, soutěže se zúčastnily týmy z celého světa, do finále jich postoupilo sedm.

Říční niva na soutoku Berounky a Vltavy na jižní hranici Prahy má rozlohu přes 1300 hektarů, území je rozděleno mezi pět městských částí a město Černošice. Střetává se zde spousta různých zájmů, jejichž výsledkem bývají nekoordinované zásahy ničící krajinu. IPR proto navrhl řešení v podobě příměstského parku Soutok.

„Projekt příměstského parku Soutok je zcela unikátní svým rozsahem, co se rozlohy území týká, i přístupem ke všem zúčastněným, tedy obyvatelům, institucím, městským částem a obcím a zejména k samotné přírodě. Zohlednit tolik vrstev a zájmů byla velká výzva a usilovná práce. A i díky tomuto významnému ocenění, které projekt a jeho autoři získali, můžeme říci že stála za to. Nebát se dělat městské projekty inovativně má smysl,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

„Budoucí podoba příměstského parku přispěje k biodiverzitě daného území, zajistí lepší zadržování vody v krajině skrze revitalizaci břehů obou řek a také zajistí k přírodě šetrnou protipovodňovou ochranu obcí s ním sousedícími. Je skvělé, že náš projekt zaujal i v zahraničí,“ říká náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Bez kontaktu s přírodou onemocníme

Návrh IPR se skládá ze dvou projektů: Interpretace aspektů krajiny prostřednictvím umění a Příměstský park jako nástroj pro snižování dopadů klimatické změny. První z nich reaguje na celosvětový fenomén „nature deficit-disorder,“ který ukazuje (zejména u dětí) na souvislost mezi poškozením zdraví a ztrátou kontaktu s přírodou, a zkoumá, jak prostřednictvím umění můžeme dosáhnout hlubších zážitků z přírody.

V rámci druhého projektu vypsal IPR mezinárodní krajinářsko-urbanistickou soutěž. Tu na jaře 2023 vyhrál tým složený z architektonických studií EMF (Katalánsko), Norma (ČR) a Pareto (Francie). Jejich společnou vizi pak institut představil kompetentním institucím a veřejnosti, a zapojil je do konzultací. Komentáře architektům posloužily při dopracování návrhu.

Soutok zvítězil

Precizně vypilovaný návrh byl vybrán do finále WMNP Awards a ze sedmi nejlepších krajinářských projektů z celého světa nakonec vzešel jako vítěz. „Porotci ocenili náš celkový přístup k celému území a kromě závazku k inovativním modelům řízení a financování vyzdvihli také program komunitních akcí, které mají za cíl zaujmout a přesvědčit místní obyvatele,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Vyhlášení výsledků se uskutečnilo ve čtvrtek 3. října 2024 v Birminghamu.

WMNP Awards

WMNP Awards je soutěž, kterou vyhlašuje West Midland National Park Lab, mezinárodní think-tank při univerzitě v Birminghamu. Smyslem jeho činnosti je výzkum, rozvoj a pomoc při realizaci domácích i mezinárodních projektů na přetváření krajiny, které jsou vybírány podle přísného etického kodexu. Vlajkovým projektem labu je zcela nový druh národního parku v britském regionu West Midland.

Co je příměstský park

Příměstský park je území pod koordinovanou správou místních aktérů, kteří se dohodli na trvale udržitelném rozvoji území jako celku. Konkrétně park Soutok má plnit funkci ochrany před suchem či povodněmi a stát se „laboratoří proměny“ otevřené krajiny, což zahrnuje např. integrovanou revitalizaci niv, úpravu příměstského zemědělství, zvýšení pohlcování slunečního záření apod. Cílem je zajistit ochranu a rozvoj přírodních hodnot krajiny, vzdělávat veřejnost a hledat řešení, která pomohou udržet město obyvatelným.

S týmem, který své kvality potvrdil už dvakrát, bude uzavřena naplánovaná smlouva o dlouhodobé spolupráci. Ta bude zahrnovat realizaci příměstského parku Soutok včetně návodu, jak celé území dále rozvíjet s ohledem na probíhající klimatické změny a rostoucí potřeby obyvatel.

Podrobné informace o projektu najdete na iprpraha.cz/projekt/9/soutok.

Zdroj: praha.eu

Další články

Další články od Praha

Letečtí záchranáři mají v Praze po desítkách let novou moderní základnu

Letečtí záchranáři mají v Praze po desítkách let novou moderní základnu

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři, kteří k pacientům vyrážejí z areálu Letiště Praha, získávají novou základnu. Vyhovující zázemí posádkám poskytne moderní modulární řešení, které splňuje zvýšené bezpečnostní nároky vzhledem k umístění ve střežené SRA zóně mezinárodního letiště.
| Praha
Praha prostřednictvím programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče, zdravotní služby pro znevýhodněné skupiny obyvatel a nově také například vybavení ordinací pediatrů

Praha prostřednictvím programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče, zdravotní služby pro znevýhodněné skupiny obyvatel a nově také například vybavení ordinací pediatrů

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2025. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 68,9 milionu korun. Smyslem záměru je prostřednictvím dotací podpořit osoby dlouhodobě nemocné nebo s postižením, další rozvoj paliativní péče, ale také zajistit zdravotní péči pro znevýhodněné skupiny obyvatel nebo například podpořit vzdělávací a osvětové akce v oblasti zdravotnictví.
| Praha
Na Průmyslový palác se v rámci pokračující celkové rekonstrukce vrací obnovená hodinová věž

Na Průmyslový palác se v rámci pokračující celkové rekonstrukce vrací obnovená hodinová věž

Rekonstrukce Průmyslového paláce na Výstavišti dospěla do zlomové fáze, kdy se v úterý 15. října 2024 na své původní místo přesunula hodinová věž, která je nejvýraznějším prvkem historického objektu. Postupně se navrací do původní podoby i zdobné prvky, jako vitráže nebo malovaný strop v hlavní lodi. Celá rekonstrukce by měla být dokončena v červnu 2026.
| Praha
Praha pronajme komunitní zahradě MetroFarm další pozemek, kde kolektiv plánuje rozšířit aktivity pro školy a rodiny s dětmi

Praha pronajme komunitní zahradě MetroFarm další pozemek, kde kolektiv plánuje rozšířit aktivity pro školy a rodiny s dětmi

Praha propachtuje spolku provozujícímu komunitní zahradu další pozemek na Císařském ostrově. Spolek již od roku 2020 hospodaří na parcele o velikosti 9 260 m². Zahrada s políčka je otevřena zahradníkům z řad veřejnosti, spolek zde také chová slepice, kozy a včely. Nyní spolek požádal o další pozemek o výměře 3 788 m².
| Praha
Hlavní město a zdravotnická záchranná služba pomáhají i v zahraničí, do Bosny a Hercegoviny vyšlou humanitární pomoc

Hlavní město a zdravotnická záchranná služba pomáhají i v zahraničí, do Bosny a Hercegoviny vyšlou humanitární pomoc

Radní hlavního města Prahy na svém pondělním zasedání schválila humanitární pomoc pro města Jablanica a Konjic v Bosně a Hercegovině. Na místa, která fatálně zasáhly povodně a sesuvy půdy, poputují dva starší záchranářské SUV vozy a defibrilátory. Vozidla používali pražští záchranáři od roku 2008 a v zasažených oblastech mohou ještě vykonat spoustu práce.
| Praha
Praha zakáže noční turistické tahy po hospodách

Praha zakáže noční turistické tahy po hospodách

Pražští radní v pondělí schválili novelu tržního řádu, která omezí takzvané pub crawls, tedy organizované tahy turistů od hospody k hospodě rušící noční klid zejména v centru Prahy. Podle navrhované úpravy bude na území hlavního města Prahy v době nočního klidu od 22:00 do 6:00 hodin zakázáno pochůzkové poskytování služeb.
| Praha
Praha upraví vyhlášku o buskingu. Zakáže účast zvířat při provozování pouliční umělecké veřejné produkce

Praha upraví vyhlášku o buskingu. Zakáže účast zvířat při provozování pouliční umělecké veřejné produkce

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh novely obecně závazné vyhlášky hl. m. Prahy upravující provozování pouliční umělecké veřejné produkce, tzv. buskingu (č. 1/2016 Sb. hl. m. Prahy, o omezujících opatřeních k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti s provozováním pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 13/2019 Sb. hl. m. Prahy). Návrh obsahuje čtyři úpravy ve vyhlášce, z nichž tou nejzásadnější je zákaz účasti zvířat při pouličních uměleckých produkcích pro veřejnost.
| Praha
Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

Hlavním koncepčním pracovištěm města Prahy v oblasti architektury a urbanismu je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Do rozhodování kudy povedou koleje a potrubí, nebo kde vznikne park, se vždy snaží zapojit veřejnost, protože ta do projektů vnáší autentickou znalost prostředí a jeho problémů. Tímto způsobem vznikl i projekt Soutok, který získal 3. října 2024 v britském Birminghamu významné mezinárodní ocenění WMNP Awards. Je to velký úspěch, soutěže se zúčastnily týmy z celého světa, do finále jich postoupilo sedm.
| Praha
V Praze otevírá unikátní Centrum perinatální duševní péče. V Česku dosud podobné zařízení chybělo

V Praze otevírá unikátní Centrum perinatální duševní péče. V Česku dosud podobné zařízení chybělo

Specializované zařízení, které by nabízelo komplexní podporu v oblasti duševního zdraví v období těhotenství a po porodu, až doposud v celé České republice chybělo. To se nyní mění: ve středu 9. října hlavní město slavnostně zahajuje provoz unikátního Centra perinatální duševní péče v Poliklinice na Zeleném pruhu v Praze 4.
| Praha
Praha spouští kampaň na podporu i nábor pracovníků v sociálních službách: Srdce na pravém místě

Praha spouští kampaň na podporu i nábor pracovníků v sociálních službách: Srdce na pravém místě

V rámci Týdne sociálních služeb ČR spouští hlavní město Praha společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS) novou kampaň „Srdce na pravém místě“. Kampaň, která je postavena na tvářích a citacích reálných zaměstnanců v sociálních službách, si klade za cíl upozornit na důležitost těchto profesí, poděkovat zaměstnancům za jejich službu. Nabídne ale také volné pracovní pozice v příspěvkových organizacích hl. m. Prahy, které sociální služby poskytují.
| Praha