Občanům Ukrajiny, kteří mají v České republice dočasnou ochranu z důvodu probíhajícího válečného konfliktu, vyprší původní pobytové oprávnění nejdéle 31. března 2023. O prodloužení dočasné ochrany si musí opět zažádat, adekvátně k ní jim bude následně prodloužen i nárok na veřejné zdravotní pojištění a vystaven náhradní průkaz zdravotního pojištění s upravenou dobou platnosti.
Azylanti z Ukrajiny si musí požádat o prodloužení dočasné ochrany online na portálu Ministerstva vnitra ČR do 31.3.2023. Po tomto úkonu jim bude prodloužena do 30. 9. 2023. Budou-li chtít pobytové oprávnění prodloužit až do 31. 3. 2024, budou muset následně osobně navštívit také pobočku OAMP kvůli posouzení nároku a vylepení nového vízového štítku.
„Spolu s posledním březnem Ukrajincům se současným statusem dočasné ochrany končí také platnost vystavených náhradních průkazů pojištěnce, s nimiž se prokazují při návštěvě lékaře. K vystavení nového průkazu s prodlouženou platností mohou využít online cestu,“ říká náměstek ředitele VZP pro služby klientům Ivan Duškov. O průkaz zdravotní pojištění s novou platností si mohou azylanti aktivně zažádat prostřednictvím on-line formuláře, a to nejdříve po 5 pracovních dnech od prodloužení dočasné ochrany na OAMP MV ČR. „Pro ověření budou potřebovat pouze svůj původní náhradní průkaz pojištěnce. Prodloužený průkaz si budou moci stáhnout do telefonu nebo si ho vytisknout z počítače. Nebude nutné osobně navštěvovat naše pobočky,“ dodává Ivan Duškov.
Vzhledem k aktuální vytíženosti poboček VZP doporučuje využít k vyřízení nového dokladu právě online cestu, pokud to ale z jakéhokoli důvodu nebude pro žadatele možné, lze vše vyřídit i osobně.
O náhradní průkaz pojištěnce s novou platností může požádat při na kterémkoli klientském pracovišti VZP, kde předloží stávající průkaz zdravotního pojištění a doklad o prodloužení dočasné ochrany.
„VZP nejen o této nové povinnosti Ukrajince aktivně informuje. Aktuálně rozesíláme na dostupné kontakty online informace o tom, co všechno musí udělat, aby měli i nadále nárok na zdravotní péči, jak postupovat v různých životních situacích. Podobně jsme už vloni využili telefonních kontaktů, které na sebe Ukrajinci zanechali po příchodu do Česka, abychom je informovali o oznamovací povinnosti po 150 dnech pobytu,“ uzavírá Ivan Duškov.
Veškeré podrobnosti ohledně zdravotní péče v ukrajinštině na webu cz.pomocukrajine.vzp.cz.
Zdroj: www.vzp.cz