E.ON··7 min

Vodní elektrárna ve Vranově funguje už 90 let. E.ON oslaví výročí novou prohlídkovou trasou

E.ON

E.ON

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem na 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více jak 65 000 km dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,2 milionu zákazníků, zejména v jižních Čechách a na jižní Moravě. Její tržní podíl v tomto sektoru činí 20 %. V oblasti plynu disponuje více jak 4 000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činí téměř 11 %.

Tisková zpráva

Vranovská přehrada, jejíž součástí je i vodní elektrárna, kterou vlastní a provozuje společnost E.ON, slaví letos 90 let od uvedení do provozu. Od samého počátku byl hlavním posláním obou staveb energetický a vodohospodářský přínos, což platí dodnes. Lokalita se za devět desetiletí stala i významnou turistickou destinací. Společnost E.ON se i proto zapojila do projektu Vranovská přehrada 90, který bude významné jubileum připomínat po celou letošní sezonu. E.ON připravil pro návštěvníky vylepšenou prohlídkovou trasu uvnitř vodní elektrárny, ale i nový turistický okruh v rámci projektu Turistika beze stop, jehož cílem je edukovat návštěvníky k udržitelnému způsobu turistiky, a snaží se také unikátním způsobem ukázat nově vytipované trasy, které mohou lidé při svých výletech navštívit.

„Udržitelnost je v naší společnosti jedno z hlavních témat. Už šestnáct let například pořádáme soutěž E.ON Energy Globe, která hledá, oceňuje a zviditelňuje projekty z oblasti ekologie, už osm let také chodíme Uklízet Česko a tohle je další dílek do skládačky našeho přístupu k tomuto tématu. Co považuji za hodně důležité, to je fakt, že nejde o jeden výkřik, ale Turistice beze stop se chceme věnovat a podporovat ji dlouhodobě. Při přípravě projektu jsme také spojili síly s profesionály z oboru cestovního ruchu nebo ochrany přírody, abychom ukázali a nabádali k tomu, že i turistika se dá provozovat tak, aby po nás příroda zbyla i pro další návštěvníky,“ vysvětluje Tomáš Bělohoubek, jednatel společnosti E.ON Česká republika.

Právě Vranov nad Dyjí a okolí zařadila společnost E.ON dohromady s Klubem českých turistů a agenturou CzechTourism mezi osmnáct tras, které mohou veřejnosti poskytnout alternativu k vytíženým místům. Každá trasa má nějaký ekologický cíl, který sleduje, a ve spolupráci s influencerem Lukášem Hejlíkem byla doplněná i o udržitelný gastrotip, který se na té trase přímo nachází.

Záměrem bylo vytipovat lokality ve všech krajích České republiky. Všechny lokality, stejně jako více informací o projektu najdou zájemci na webu turistikabezestop.cz. Trasy naleznou i v aplikaci Mapy.cz, kde stačí do vyhledávače zadat jen heslo: „Turistika beze stop“ a nabídka tras se sama zobrazí přímo v mapách, jako je tomu i u Vranova.

Speciální medailonky pak o trasách natáčí internetová televize DVTV. Před letními prázdninami takto vznikne devět tras. Na podzim pak přibude dalších devět. První díl ukázal právě zajímavé stezky kolem Vranova nad Dyjí. Trasa vede nádhernou přírodou na hranici jednoho z nejkrásnějších českých národních parků – Podyjí. Turisté se mohou zastavit i na zámku Vranov a přímo v srdci vodní přehrady se dozví, jak se ekologicky vyrábí elektřina.

Komentovaná prohlídka zdarma láká

Právě vodní elektrárna E.ONu patří k jedněm nejzajímavějších míst na Vranovsku, kam mohou lidé zavítat zdarma v rámci speciální prohlídkové trasy s komentovaným výkladem. V uplynulých letech na ni přišlo průměrně 8 500 návštěvníků ročně. Veřejnost se zde dozví, jak funguje vodní elektrárna nebo jaký je její přínos pro okolní prostředí. Návštěvníci si prohlédnou kompletní zázemí elektrárny, včetně turbínového sálu, strojovny nebo původního velína. „Veřejnost se stále více zajímá i o technické památky, které jen tak běžně neuvidí. I proto jsme se v souvislosti s oslavami 90 let od uvedení vodní elektrárny do provozu rozhodli upgradovat i prohlídkovou trasu. Zmodernizovali jsme zázemí nebo rozšířili časy prohlídek, na které se mohou zájemci zdarma registrovat na našem webu,“přibližuje Renata Votavová, senior manažerka marketingu společnosti E.ON.

Lidé mohou na nové prohlídkové trase obdivovat nejen technickou stránku elektrárny, ale i výstavu historických fotografií zachycujících výstavbu elektrárny. Na dalších obrázcích uvidí srovnání, jak místo vypadalo v minulosti a jak nyní. Vyfotografovat se mohou u Francisovy turbíny, která je vystavena v areálu elektrárny. Novinkou je vytvoření tzv. instaspotu. „Lidé se zde mohou zvěčnit a sdílet své zážitky na sociálních sítích. Vstupní budovy jsme nechali vyzdobit streetartovými malbami, na kterých návštěvníci najdou obrázky zvířat žijících v Podyjí, jako je mlok, různé druhy ryb, anebo vydru Máňu, jež je pomyslným maskotem vranovské elektrárny a skutečně zde žije. Motiv vydry nese i nově vyřezávaná lavička, na níž si turisté mohou odpočinout a kterou po dohodě s obecním úřadem umístíme na zajímavé místo ve Vranově nad Dyjí,“ dodává Renata Votavová.

Lidé mohou výjimečně nahlédnout i do strojovny přehrady

Společnost E.ON aktivně participuje na projektu Vranovská přehrada 90. Do něj se zapojila řada státních institucí, neziskových společností, ale i soukromých podnikatelských subjektů. Projekt má po celou sezonu až do konce září připomínat významné jubileum a upozornit na pestrou nabídku Vranovska. Oslavy začnou oficiálně o víkendu 25. a 26. května. „V rámci oslav, ale potom i každou další sobotu až do 30. září, vždy od devíti do třinácti hodin, budou prohlídky elektrárny rozšířeny i o ukázku spodní strojovny vranovské přehrady, která jinak není návštěvníkům běžně přístupná,“ uzavírá Renata Votavová.

O vodní elektrárně Vranov

Vodní elektrárna Vranov, kterou vlastní a provozuje společnost E.ON, byla spuštěna současně s dostavbou přehrady na jaře 1934. Již od prvopočátku byla stavěna, a dodnes tak funguje, jako špičková vodní elektrárna. Její hlavní charakteristikou jako tzv. špičkového zdroje je možnost rychlého startu a odstavení. Zároveň je záložním zdrojem pro znovunastartování jaderné elektrárny Dukovany v případě blackoutu. Také slouží i pro případy, kdy je potřeba využít služeb výkonové rovnováhy pro společnost ČEPS. Výrobu elektřiny ve vodní elektrárně na Vranově zajišťují tři Francisovy turbíny, každá s výkonem 6,3 MW. Řízení provozu elektrárny je zcela digitalizované a již několik let dokáže celou elektrárnu ovládat (výroba elektřiny, průtoky atd.) jeden člověk z dispečinku E.ONu v Brně. Ročně vyrobí vranovská vodní elektrárna v průměru zhruba 25 000 MWh elektrické energie. Pro představu, to odpovídá podle dat Českého statistického úřadu, kdy průměrná domácnost spotřebuje průměrně 3 MWh ročně, spotřebě zhruba 8 300 domácností.

Zdroj: www.eon.cz

Další články

Další články od E.ON

Nárazová odorizace plynu pomůže lépe objevit netěsnosti v rozvodech

Nárazová odorizace plynu pomůže lépe objevit netěsnosti v rozvodech

Od pondělí 18. do pátku 22. listopadu letošního roku je pro celou Českou republiku a všechny distributory naplánovaná nárazová odorizace plynu. Společnost EG.D, člen skupiny E.ON, ji provede v Jihočeském kraji a na Pelhřimovsku. Odběratelé musí v těchto dnech počítat se zvýšeným zápachem zemního plynu. Cílem odorizace je lepší diagnostika poruch a netěsností v plynových rozvodech na začátku topné sezony, která se provádí pravidelně a přispívá k větší bezpečnosti dodávek.
| E.ON
E.ON od ledna výrazně sníží ceny energií. Za dodanou elektřinu klienti zaplatí téměř o pětinu méně

E.ON od ledna výrazně sníží ceny energií. Za dodanou elektřinu klienti zaplatí téměř o pětinu méně

Společnost E.ON pokračuje ve zlevňování energií pro své stálé zákazníky. Od ledna zlevní elektřinu pro více než 700 000 stálých klientů, kteří nemají fixované ceny a bude se jednat už o páté plošné snížení cen energií za poslední dva roky. E.ON tím navazuje na letošní dvojí plošné snížení cen plynu. Poprvé ceny zlevňoval v květnu a podruhé začátkem října ještě před startem topné sezony. Klienti od ledna zaplatí za dodanou elektřinu o 18 % méně, než platili dosud a ti, kdo elektřinou topí, mohou na podobné spotřebě ušetřit i více než 12 tisíc korun ročně.
| E.ON
E.ON otevírá v Českých Budějovicích svůj největší dobíjecí hub v tuzemské síti E.ON Drive

E.ON otevírá v Českých Budějovicích svůj největší dobíjecí hub v tuzemské síti E.ON Drive

Nových pět dobíjecích stanic a výkon 1 000 kW. U českobudějovického hypermarketu Globus je otevřen nový dobíjecí hub, který řidičům elektromobilů nabídne nejvýkonnější dobíjecí stanice v Jihočeském kraji a zároveň disponuje i největším počtem dobíjecích bodů na jednom místě nejen na jihu Čech, ale také v celé síti E.ON Drive v České republice. V novém hubu nabije naráz až deset elektromobilů a když se k tomu přidá dosavadní 50 kW stanice, nabíjet v této lokalitě může až dvanáct vozů najednou.
| E.ON
Je větší a modernější. V karlínské Rustonce E.ON otevřel svým zákazníkům novou pobočku

Je větší a modernější. V karlínské Rustonce E.ON otevřel svým zákazníkům novou pobočku

Trend posledních let je jasný. Vyřídit si vše, co se týká energií, online, snadno a bez čekání. Pro zákazníky E.ONu je právě tohle čím dál větší samozřejmost. Online nástroje v současnosti využívá více než 67 % klientů společnosti. Přesto však existují momenty, kdy je osobní kontakt potřebný, a proto má E.ON po celém Česku širokou síť 29 poboček. V pondělí 30. září proto slavnostně otevřel novou moderní pobočku v Praze, kterou zákazníci najdou v Karlíně v areálu administrativního komplexu Rustonka.
| E.ON
E.ON dodal Globusu fotovoltaické elektrárny v celkové hodnotě 100 milionů korun

E.ON dodal Globusu fotovoltaické elektrárny v celkové hodnotě 100 milionů korun

Globus využije čtyři z šestnácti střech velkoplošných hypermarketů na fotovoltaiku s celkovou rozlohou 86 469 m2. Na střechách budov v Plzni, Ostravě, Liberci a Havířově bude vyrábět elektřinu pro vlastní spotřebu. Solární elektrárny, které dodala společnost E.ON, mají výkon 3,5 MWp a vyrobit by měly 3 280 MWh za rok. Cena projektu činí 101,3 korun milionu, z toho 22,7 milionů čerpá z Národního plánu obnovy. Globus využívá elektrickou energii nejen k běžnému provozu obchodu, ale také pro pekařské, řeznické a gastronomické výroby, které jsou nedílnou součástí každého jeho hypermarketu.
| E.ON
E.ON Energy Globe zná svého 16. vítěze. Ekologickým projektem roku je rezervace velkých kopytníků

E.ON Energy Globe zná svého 16. vítěze. Ekologickým projektem roku je rezervace velkých kopytníků

Česko už zná jméno letošního nejlepšího ekologického projektu. Vítězem šestnáctého ročníku soutěže E.ON Energy Globe, prestižního tuzemského ocenění v oblasti ekologie a udržitelnosti, se stala světově unikátní milovická rezervace velkých kopytníků, kterou spravuje společnost Česká krajina. V rezervaci pomáhají divocí koně, zubři a pratuři efektivně obnovovat přirozené ekosystémy a celkově prospívají přírodě. Mezi šesticí finalistů rozhodlo o vítězi hlasování veřejnosti na webových stránkách soutěže E.ON Energy Globe. Od konce května do 20. srpna dorazilo přes 19 000 hlasů. Vítěz kromě podpory 500 000 korun na další rozvoj od společnosti E.ON získává i možnost účastnit se světového finále Energy Globe Award. Cenu pro vítěze převzali zástupci rezervace při slavnostním vyhlášení, které bylo součástí druhého ročníku E.ON Ekofestivalu, jež letos proběhl v Brně.
| E.ON
E.ON od října znovu sníží ceny plynu stálým zákazníkům. Oproti začátku tohoto roku bude cena nižší

E.ON od října znovu sníží ceny plynu stálým zákazníkům. Oproti začátku tohoto roku bude cena nižší

Společnost E.ON už podruhé během tohoto roku sníží ceny plynu svým stálým zákazníkům. Nižší ceny se budou od 1. října týkat zhruba 150 000 zákazníků, kteří mají nefixované ceny. Vzhledem k tomu, že k plošnému snižování cen plynu přistoupil E.ON letos už podruhé, ceny za dodávku 1 MWh poklesnou ve srovnání se začátkem roku až o čtvrtinu. Vedle toho mají všichni zákazníci E.ONu stále možnost výrazně si snížit i ceny elektřiny, pokud zvolí dvouleté produkty s fixovanou cenou.
| E.ON
E.ON věnuje nemocnici v ukrajinské Kolomyji solární panely v hodnotě jeden milion korun

E.ON věnuje nemocnici v ukrajinské Kolomyji solární panely v hodnotě jeden milion korun

Další ukrajinská nemocnice se bude moci spolehnout na solární energii. Společnost E.ON se zapojila do projektu Slunce pro Ukrajinu, pořádaného organizací NESEHNUTÍ, a svým darem v podobě solárních panelů podpořila nemocnici v Kolomyji. Nová elektrárna pomůže překonat časté výpadky proudu, které ohrožují stabilní provoz nemocnice. Takové výpadky mohou stát lidské životy. Aktuálně projekt Slunce pro Ukrajinu sbírá prostředky pro dětskou nemocnici v Záporoží.
| E.ON
EG.D podpořilo festival Urban Pictus. V Brně umělci street artem vyzdobili šest trafostanic najednou

EG.D podpořilo festival Urban Pictus. V Brně umělci street artem vyzdobili šest trafostanic najednou

Svítící zeměkoule v noci, abstraktní obrazce i geometrické tvary, anebo energický portrét ženy. Nejen těmito motivy oživila v rámci projektu Street Art distribuční společnost EG.D, která patří do skupiny E.ON, několik svých trafostanic v brněnské části Starý Lískovec. Umělci vůbec poprvé realizovali malby na šesti trafostanicích najednou a poprvé proběhlo jejich malování pod patronátem festivalu Urban Pictus.
| E.ON
Korporátní komunikaci skupiny E.ON v České republice nově vede Martin Pavlíček

Korporátní komunikaci skupiny E.ON v České republice nově vede Martin Pavlíček

V čele korporátní komunikace skupiny E.ON v České republice nově stojí Martin Pavlíček, který do E.ONu přichází ze společnosti MOL, kde v poslední dvou letech vedl marketingovou komunikaci a PR. Ve své nové roli bude mít na starost také agendy public affairs a ESG. Komunikaci E.ONu dosud vedla Martina Slavíková, která se po sedmi letech rozhodla své působení ve společnosti ukončit.
| E.ON