Vranovská přehrada, jejíž součástí je i vodní elektrárna, kterou vlastní a provozuje společnost E.ON, slaví letos 90 let od uvedení do provozu. Od samého počátku byl hlavním posláním obou staveb energetický a vodohospodářský přínos, což platí dodnes. Lokalita se za devět desetiletí stala i významnou turistickou destinací. Společnost E.ON se i proto zapojila do projektu Vranovská přehrada 90, který bude významné jubileum připomínat po celou letošní sezonu. E.ON připravil pro návštěvníky vylepšenou prohlídkovou trasu uvnitř vodní elektrárny, ale i nový turistický okruh v rámci projektu Turistika beze stop, jehož cílem je edukovat návštěvníky k udržitelnému způsobu turistiky, a snaží se také unikátním způsobem ukázat nově vytipované trasy, které mohou lidé při svých výletech navštívit.
„Udržitelnost je v naší společnosti jedno z hlavních témat. Už šestnáct let například pořádáme soutěž E.ON Energy Globe, která hledá, oceňuje a zviditelňuje projekty z oblasti ekologie, už osm let také chodíme Uklízet Česko a tohle je další dílek do skládačky našeho přístupu k tomuto tématu. Co považuji za hodně důležité, to je fakt, že nejde o jeden výkřik, ale Turistice beze stop se chceme věnovat a podporovat ji dlouhodobě. Při přípravě projektu jsme také spojili síly s profesionály z oboru cestovního ruchu nebo ochrany přírody, abychom ukázali a nabádali k tomu, že i turistika se dá provozovat tak, aby po nás příroda zbyla i pro další návštěvníky,“ vysvětluje Tomáš Bělohoubek, jednatel společnosti E.ON Česká republika.
Právě Vranov nad Dyjí a okolí zařadila společnost E.ON dohromady s Klubem českých turistů a agenturou CzechTourism mezi osmnáct tras, které mohou veřejnosti poskytnout alternativu k vytíženým místům. Každá trasa má nějaký ekologický cíl, který sleduje, a ve spolupráci s influencerem Lukášem Hejlíkem byla doplněná i o udržitelný gastrotip, který se na té trase přímo nachází.
Záměrem bylo vytipovat lokality ve všech krajích České republiky. Všechny lokality, stejně jako více informací o projektu najdou zájemci na webu turistikabezestop.cz. Trasy naleznou i v aplikaci Mapy.cz, kde stačí do vyhledávače zadat jen heslo: „Turistika beze stop“ a nabídka tras se sama zobrazí přímo v mapách, jako je tomu i u Vranova.
Speciální medailonky pak o trasách natáčí internetová televize DVTV. Před letními prázdninami takto vznikne devět tras. Na podzim pak přibude dalších devět. První díl ukázal právě zajímavé stezky kolem Vranova nad Dyjí. Trasa vede nádhernou přírodou na hranici jednoho z nejkrásnějších českých národních parků – Podyjí. Turisté se mohou zastavit i na zámku Vranov a přímo v srdci vodní přehrady se dozví, jak se ekologicky vyrábí elektřina.
Komentovaná prohlídka zdarma láká
Právě vodní elektrárna E.ONu patří k jedněm nejzajímavějších míst na Vranovsku, kam mohou lidé zavítat zdarma v rámci speciální prohlídkové trasy s komentovaným výkladem. V uplynulých letech na ni přišlo průměrně 8 500 návštěvníků ročně. Veřejnost se zde dozví, jak funguje vodní elektrárna nebo jaký je její přínos pro okolní prostředí. Návštěvníci si prohlédnou kompletní zázemí elektrárny, včetně turbínového sálu, strojovny nebo původního velína. „Veřejnost se stále více zajímá i o technické památky, které jen tak běžně neuvidí. I proto jsme se v souvislosti s oslavami 90 let od uvedení vodní elektrárny do provozu rozhodli upgradovat i prohlídkovou trasu. Zmodernizovali jsme zázemí nebo rozšířili časy prohlídek, na které se mohou zájemci zdarma registrovat na našem webu,“přibližuje Renata Votavová, senior manažerka marketingu společnosti E.ON.
Lidé mohou na nové prohlídkové trase obdivovat nejen technickou stránku elektrárny, ale i výstavu historických fotografií zachycujících výstavbu elektrárny. Na dalších obrázcích uvidí srovnání, jak místo vypadalo v minulosti a jak nyní. Vyfotografovat se mohou u Francisovy turbíny, která je vystavena v areálu elektrárny. Novinkou je vytvoření tzv. instaspotu. „Lidé se zde mohou zvěčnit a sdílet své zážitky na sociálních sítích. Vstupní budovy jsme nechali vyzdobit streetartovými malbami, na kterých návštěvníci najdou obrázky zvířat žijících v Podyjí, jako je mlok, různé druhy ryb, anebo vydru Máňu, jež je pomyslným maskotem vranovské elektrárny a skutečně zde žije. Motiv vydry nese i nově vyřezávaná lavička, na níž si turisté mohou odpočinout a kterou po dohodě s obecním úřadem umístíme na zajímavé místo ve Vranově nad Dyjí,“ dodává Renata Votavová.
Lidé mohou výjimečně nahlédnout i do strojovny přehrady
Společnost E.ON aktivně participuje na projektu Vranovská přehrada 90. Do něj se zapojila řada státních institucí, neziskových společností, ale i soukromých podnikatelských subjektů. Projekt má po celou sezonu až do konce září připomínat významné jubileum a upozornit na pestrou nabídku Vranovska. Oslavy začnou oficiálně o víkendu 25. a 26. května. „V rámci oslav, ale potom i každou další sobotu až do 30. září, vždy od devíti do třinácti hodin, budou prohlídky elektrárny rozšířeny i o ukázku spodní strojovny vranovské přehrady, která jinak není návštěvníkům běžně přístupná,“ uzavírá Renata Votavová.
O vodní elektrárně Vranov
Vodní elektrárna Vranov, kterou vlastní a provozuje společnost E.ON, byla spuštěna současně s dostavbou přehrady na jaře 1934. Již od prvopočátku byla stavěna, a dodnes tak funguje, jako špičková vodní elektrárna. Její hlavní charakteristikou jako tzv. špičkového zdroje je možnost rychlého startu a odstavení. Zároveň je záložním zdrojem pro znovunastartování jaderné elektrárny Dukovany v případě blackoutu. Také slouží i pro případy, kdy je potřeba využít služeb výkonové rovnováhy pro společnost ČEPS. Výrobu elektřiny ve vodní elektrárně na Vranově zajišťují tři Francisovy turbíny, každá s výkonem 6,3 MW. Řízení provozu elektrárny je zcela digitalizované a již několik let dokáže celou elektrárnu ovládat (výroba elektřiny, průtoky atd.) jeden člověk z dispečinku E.ONu v Brně. Ročně vyrobí vranovská vodní elektrárna v průměru zhruba 25 000 MWh elektrické energie. Pro představu, to odpovídá podle dat Českého statistického úřadu, kdy průměrná domácnost spotřebuje průměrně 3 MWh ročně, spotřebě zhruba 8 300 domácností.
Zdroj: www.eon.cz