„Ve všech ohledech máme za sebou rekordní rok. Od samotného spuštění se snažíme systém E.ON Drive pro naše zákazníky neustále posouvat, protože chceme, aby využívání elektromobilů bylo dostupné a co nejvíce komfortní. Aktuálně vidíme, že měsíčně nám přibývá zhruba 300 uživatelů, kteří se registrují do systému E.ON Drive. Roste i využívání systému a přibývají nové možnosti pro naše zákazníky. Ti už mohou s naší službou například dobít u více než 70 000 bodů v deseti zemích Evropy, v naší aplikaci najdou všechny potřebné informace o stanici, její aktuální dostupnost i cenu,“ vysvětluje Jakub Kott, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie a dodává, že kromě podpory veřejného dobíjení společnost také zákazníkům v Česku dodává i elektromobilní řešení na míru. Pouze za loňský rok dodala klientům dobíječky s celkovým výkonem téměř 10 MW.
Jen od roku 2021 se počet uživatelů E.ON Drive zvedl z 3300 na 8 500 a neustále roste. Stejně tak roste i počet transakcí a objem odebrané energie. Zatímco v roce 2021 odebrali uživatelé pomocí karet E.ON Drive 0,5 GWh elektrické energie a provedli při tom 36 000 transakcí, v roce 2022 odebrali 1,2 GWh při 77 000 transakcích a loni se odběr energie zvýšil o dalších 66% při počtu transakcí o 44% vyšším než rok předtím. Nejvíce dobití provedli zákazníci v loňském roce na DC dobíječkách a to zhruba 74 % celkového objemu. A vedle využívání domovské sítě E.ON Drive nejvíce dobíjeli díky roamingu i u stanic ČEZ, PRE a stanic poskytovatele Chargepoint. Oproti minulým rokům se také mnohem více dobíjelo v zahraničí, kde se odebralo z celkového množství zhruba 0,2 GWh elektrické energie při téměř 9 000 transakcích.
E.ON Drive umožňuje dobití u více než 70 000 bodů
Klíčovou roli přitom hrají právě rozšiřující se roamingové služby. Dobíjet jednou kartou v zahraničí E.ON umožnil svým klientům před necelými dvěma lety. A z původních 12 000 možných dobíjecích bodů mohou zákazníci s registrací E.ON Drive využívat už 70 000 bodů v 10 evropských zemích u celkem 42 poskytovatelů roamingových služeb. Nejvíce v zahraničí dobíjeli zákazníci v Německu a v Rakousku. V Německu udělali 1 500 transakcí a v Rakousku 5 100 transakcí při průměru 22 a 23 kWh na jedno dobití.
„U roamingu v zahraničí – v Rakousku a v Německu, je vidět, že průměrný počet odebraných kWh při jednom dobíjení je o zhruba 30 % vyšší a přibližně 95 % dobití je realizováno na rychlodobíjecích nebo ultrarychlých dobíjecích stanicích. Přisuzujeme to tomu, že se jedná o tranzitní dobíjení. Naopak na Slovensku vidíme řádově nižší objemy. Tady to přikládáme tomu, že mnoho zákazníků na Slovensko jezdí velmi často, neexistuje jazyková bariera a mají tedy dobíjecí řešení sjednané i na tamním trhu,“ doplňuje Jakub Kott.
Zdroj: www.eon.cz