VZP··6 min

Užijte si dovolenou bez zbytečných komplikací aneb zdravotní pojištění na cestách v kostce

VZP

VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (zkratkou VZP ČR nebo VZP) je největší zdravotní pojišťovna, která zabezpečuje veřejné zdravotní pojištění a je zřizována státem. Byla zřízena zákonem č. 551/1991 Sb. s účinností od 1. ledna 1992. Podle zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění pak vede Centrální registr pojištěnců.

Tisková zpráva

Období dovolených se blíží a než vyrazíte na prázdniny je dobré zjistit, kde by vám v případě potíží stačil u lékaře český průkaz pojištěnce a jak se vyvarovat toho, abyste si ke vzpomínkám z dovolené přibalili tučný účet za ošetření. Ne všechna péče v zahraničí je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Přinášíme proto přehled informací, které se mohou hodit každému cestovateli.

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) = tzv. kartička pojištěnce

Na dovolenou si rozhodně nezapomeňte přibalit průkaz pojištěnce. Ten předkládáte ve zdravotnických zařízeních v ČR, ale hodit se vám bude i v zahraničí. V případě, že budete potřebovat ošetřit v některém státu EU, EHP (Island, Lichtenštejnsko, Norsko), Velké Británii a Švýcarsku, bude vám na základě platného Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC), poskytnuta nezbytná zdravotní péče na účet vaší zdravotní pojišťovny (za podmínek uvedených níže).

Ve vyjmenovaných zemích máte jako občan ČR s průkazem EHIC stejné podmínky pro čerpání zdravotní péče jako místní občan v rámci povinného zdravotního pojištění. V případě potřeby nezbytné zdravotní péče (onemocnění, úraz, neplánovaný porod atd.) je vždy nutné prokázat se u lékaře průkazem EHIC.


Průkaz EHIC mám. Kde mě můžou ošetřit?

Pro to, abyste mohli uplatnit průkaz EHIC, musíte vyhledat zdravotnické zařízení, které je financováno z veřejných zdrojů. Poskytnutou zdravotní péči uhradí zdravotnickému zařízení místní zdravotní pojišťovna a náklady následně přeúčtuje VZP. Vy za ošetření zaplatíte jen to, co by za něj zaplatil místní pojištěnec – např. regulační poplatek, poplatek za recept či hospitalizaci, poplatek za návštěvu lékaře nebo za předepsané léky apod.


Ošetřili mě v soukromém zařízení, refunduje mi to pojišťovna?

V případě, že by byla cestovateli zdravotní péče poskytnuta v cizině v soukromém zdravotnickém zařízení (tzn. jiném než napojeném na systém veřejného zdravotního pojištění) a neměl uzavřeno komerční cestovní pojištění, které by pokrylo (dle sjednaných smluvních podmínek) náklady na poskytnutou zdravotní péči, musí si náklady na tuto péči uhradit sám.

Po návratu do ČR může pojištěnec VZP zažádat o náhradu (refundaci) uhrazených nákladů. Pozor, mějte na paměti, že refundace nákladů je možná pouze do výše, která by byla českou zdravotní pojišťovnou hrazena při poskytnutí těchto zdravotních služeb na území ČR (tzn. do výše českých „cen“ a jen pokud šlo o péči, která je v ČR z veřejného zdravotního pojištění hrazená). Pokud jste v uvedených zemích hradili platbu za ošetření v hotovosti, uschovejte si účty – předkládají se k žádosti o refundaci. Více informací zde.


Co je nezbytná péče?

Nezbytnou zdravotní péčí se rozumí zdravotní péče, kterou z lékařského hlediska vyžaduje zdravotní stav pacienta. Nejde o takovou zdravotní péči, za kterou by pojištěnec do jedné z uvedených zemí přímo vycestoval, nebo o péči, kterou by zdravotní stav pojištěnce nevyžadoval (např. preventivní prohlídky, plánovaná operace).

Nezbytná péče se posuzuje s přihlédnutím k povaze nemoci a předpokládané době pobytu v zahraničí. Péče musí být poskytnuta v takovém rozsahu, aby pacient nemusel odcestovat ze zahraničí dříve, než zamýšlel. O konkrétním rozsahu a způsobu poskytnutí péče rozhoduje místní ošetřující lékař.


Komerční cestovní pojištění – rozmar nebo nezbytnost?

V každé zemi mohou platit jiná pravidla a předpisy, ne všechna zdravotní péče může být hrazena z veřejného zdravotního pojištění, tak jak jsme zvyklí v České republice. Doporučujeme si ověřit, že vaše cílová destinace patří mezi ty, kde vám s EHIC průkazem bude péče poskytnuta. Průkaz EHIC neplatí automaticky ani ve všech státech Evropy (pouze v zemích EU a EHP, Velké Británii, Švýcarsku). V případě cesty mimo Evropu by mělo být komerční cestovní pojištění nezbytností.


Mám se nechat očkovat před dovolenou?

V případě, že jste si vybrali exotickou dovolenou, je dobré si zjistit jaká jsou povinná a doporučená očkování v dané destinaci – např. zde. VZP malým i velkým cestovatelům přispěje 1 000 Kč na cestovní očkování (na očkování proti žluté zimnici, japonské encefalitidě, břišnímu tyfu, horečce dengue, vzteklině, choleře) nebo na zakoupení léků na ochranu před malárií (tzv. antimalarik) na základě receptu od lékaře.

Očkování před infekčními onemocněními je důležité, ať vás cestovatelská touha zavede kamkoli. Ocenit byste mohli příspěvek VZP na očkování proti klíšťové encefalitidě (děti 700 Kč, dospělí 500 Kč) nebo virové hepatitidě (500 Kč bez omezení věku).

PVZP, a.s.
Komerční cestovní pojištění kryje náklady na zdravotní péči v zahraničí. Vybírat můžete z několika balíčků cestovního pojištění u dceřiné společnosti Pojišťovna VZP, a. s. Cestovní pojištění si můžete sjednat on-line se slevou 10 %. Při sjednání na pobočce VZP nebo PVZP získají pojištěnci VZP slevu 20 % a členové Klubu pevného zdraví 30 %.

Zdroj: www.vzp.cz

Další články

Další články od VZP

S koncem prázdnin riziko dětských úrazů rozhodně nekončí

S koncem prázdnin riziko dětských úrazů rozhodně nekončí

V posledních letech se v České republice zvyšuje počet dětských úrazů, přičemž nejčastěji postihují náctileté. Dle statistiky VZP ČR muselo v loňském roce vyhledat lékaře více než 220 tisíc dětí, nejčastěji kvůli poranění ruky, nohy a hlavy. Nejvíce dětí bylo ošetřeno na začátku a na konci školního roku. Náklady na léčbu úrazů přesáhly 830 milionů korun.
| VZP
Vrácení přeplatků za léky za první pololetí 2024 láme rekordy

Vrácení přeplatků za léky za první pololetí 2024 láme rekordy

VZP svým klientům za první pololetí 2024 vrací na přeplatcích za léky 345 milionů korun. Oproti stejnému období loňského roku vzrostla celková částka o 27 %. Suma bude rozdělena mezi více než 435 tisíc pojištěnců, což je o 18 % pojištěnců více než za loňské první pololetí. Průměrná výše přeplatku u VZP za první pololetí loňského roku činila 793 Kč (tj. o 56 Kč víc než v roce 2023). VZP přeplatky posílá automaticky, není třeba o ně žádat.
| VZP
Klienti VZP mění přístup ke svému zdraví, počet preventivních prohlídek roste

Klienti VZP mění přístup ke svému zdraví, počet preventivních prohlídek roste

Účast na preventivních prohlídkách i screeningových vyšetřeních meziročně významně vzrostla. Na prevenci tak VZP ČR letos vydá o čtvrtinu víc než vloni, a to 9 miliard korun. V případě screeningových prohlídek stoupá návštěvnost meziročně téměř o 17 %.
| VZP
Vloni se v lázních léčilo na křížek 55 tisíc klientů VZP ČR

Vloni se v lázních léčilo na křížek 55 tisíc klientů VZP ČR

Klientů, kterým VZP ČR hradí lázeňskou péči, rok od roku přibývá. Během deseti let vzrostl počet takových pacientů téměř o 40 %. Zatímco vloni hradila Všeobecná zdravotní pojišťovna lázeňskou péči 55 tisícům svých klientů, v roce 2013 jich bylo necelých 39 tisíc. Dospělé posílá pojišťovna do lázní nejčastěji s nemocemi pohybového ústrojí, děti kvůli problémům s dýcháním. V roce 2024 má VZP pro své klienty na lázně (komplexní i příspěvkové) připraveno celkem 2,5 miliardy korun.
| VZP
Po bodnutí hmyzem vyhledají lékaře každoročně tisíce lidí

Po bodnutí hmyzem vyhledají lékaře každoročně tisíce lidí

Bodnutí vosou, včelou, sršní je v letních měsících častým problémem, setkal se s ním téměř každý. Pro běžného člověka to ve většině případů znamená chvilkovou nepříjemnost, bolest, lokální otok a zarudnutí v místě bodnutí, kde pomůže chlazení a třeba použití zklidňující masti. Přesto musí každý rok tisíce lidí po bodnutí hmyzem vyhledat lékařskou pomoc. Jen mezi klienty VZP ČR je takových pacientů každoročně víc než 16 tisíc. Za péči o ně pojišťovna vloni uhradila zhruba 15 mil. Kč.
| VZP
Horké počasí dokáže potrápit zdraví lidí, někdy vyžaduje i hospitalizaci

Horké počasí dokáže potrápit zdraví lidí, někdy vyžaduje i hospitalizaci

Intenzivní vlny veder, které zasahují Českou republiku také v průběhu letošních prázdnin, mohou mít výrazně negativní dopad na zdravotní stav obyvatel. Většina postižených řeší nevolnost, malátnost, bolesti hlavy a další příznaky z přehřátí či dehydratace vlastními silami. Každoročně ale musí několik stovek lidí kvůli extrémním teplotám vyhledat lékaře.
| VZP
Dva ze tří oslovených klientů VZP ČR se zapojují do screeningu rakoviny plic, odhaleny byly víc než dvě stovky nádorů

Dva ze tří oslovených klientů VZP ČR se zapojují do screeningu rakoviny plic, odhaleny byly víc než dvě stovky nádorů

Od zahájení programu pro časný záchyt karcinomu plic v ČR v lednu 2022 do konce prvního kvartálu letošního roku se do tohoto screeningu zapojilo víc než 11 000 klientů VZP ČR. Zachyceno u nich bylo 235 nádorů. „Za pozitivní považuji, že dva ze tří oslovených kuřáků se do screeningu zapojí, i když samozřejmě i toto číslo by mohlo být vyšší.
| VZP
Moderní léčbu cystické fibrózy bude VZP hradit dětem už od dvou let věku

Moderní léčbu cystické fibrózy bude VZP hradit dětem už od dvou let věku

Přípravek Kaftrio určený pro léčbu cystické fibrózy bude nově dostupný dětem již od dvou let věku. Dosud byl podáván pouze pacientům starším šesti let. Rozšíření indikace povolila na konci minulého roku Evropská léková agentura (EMA).
| VZP
Ročně skončí v nemocnici se salmonelózou stovky lidí, nejčastěji se s ní potkáme v letních měsících

Ročně skončí v nemocnici se salmonelózou stovky lidí, nejčastěji se s ní potkáme v letních měsících

Salmonelóza je infekce způsobená bakteriemi rodu Salmonella. Mezi hlavní příznaky patří horečka, průjem, bolesti břicha a zvracení. Vloni muselo kvůli obtížím způsobeným bakterií salmonelly vyhledat lékařskou pomoc 4 116 pojištěnců VZP, z nichž 782 bylo dokonce akutně hospitalizováno. V letních měsících je riziko infekce salmonelózy nejvyšší kvůli zvýšené kazivosti potravin, grilování či cestování. Inkubační doba je obvykle 12 až 72 hodin po požití kontaminované potraviny.
| VZP
VZP upravuje otevírací dobu poboček, vyhradí čas na řešení složitějších případů

VZP upravuje otevírací dobu poboček, vyhradí čas na řešení složitějších případů

V průběhu následujících třech měsíců bude postupně docházet k úpravě otevírací doby poboček. Změna se bude týkat pouze těch pracovišť, která mají otevřeno pět dní v týdnu a kde systém umožňuje objednání na konkrétní čas on-line. Nově budou tyto pobočky jeden den v týdnu otevřeny pouze pro předem objednané klienty. Podobně jako v bankovním sektoru budou ve vyhrazený čas k dispozici například pro řešení komplikovanějších případů v diskrétnějším prostředí.
| VZP