Portu··4 min

Událost, která změnila svět investování. Před 30 lety bylo spuštěno první ETF

Portu

Portu

Portu je první online investiční platforma svého druhu v Česku. Chceme, abyste zbytečně netrávili spoustu času výběrem konkrétních akcií nebo jiných investičních instrumentů. S Portu budete mít investování ve svých rukou, přitom neustále pod dohledem profesionálů. Portfolio vám poskládáme na míru. Vaše investice tak bude globálně diverzifikovaná proti riziku, a v případě příznivé situace na finančních trzích bude výnosově více než zajímavá. Díky tomu, že umíme využít moderní technologie a procesy ve váš prospěch, budete vždy platit pouze jeden nízký poplatek. Vytváříme lepší místo pro peníze. Vytváříme Portu.

Tisková zpráva

Před 30 lety došlo k revoluci v investování. Investoři si totiž vůbec poprvé mohli na burze kromě akcií koupit tzv. burzovně obchodovaný fond (ETF). Ty v následujících letech získaly oblibu investorů hlavně díky menší rizikovosti oproti kupování jednotlivých akcií. Došlo tak k zásadní změně v tom, jak lidé zhodnocují své peníze.

22. ledna 1993 došlo ke změně, která způsobila revoluci v investování. Před 30 lety byl totiž spuštěn první burzovně obchodovaný fond (ETF). Americká investiční společnost State Street vydala ETF, které kopírovalo index S&P 500. Tohle první ETF bylo označeno symbolem SPY, který nese dodnes. Obchoduje se na newyorské burze a jeho celý název je SPDR S&P 500 ETF trust. Vsadit na americký akciový trh byl chytrý tah. Pokud někdo do fondu vložil své peníze hned při spuštění, vynesla mu investice do současnosti přes 750 %.

Tohle ETF přezdívané “spider” se stalo velmi oblíbeným a dodnes se jedná, podle hodnoty aktiv pod správou, o největší ETF na světě. V současnosti spravuje přibližně 370 miliard dolarů. Je také nejvíce obchodovaným ETF na světě, denně se zobchoduje objem přesahující 30 miliard dolarů.

Dnes už jde ale prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů investovat do produktů kopírujících všechny významné akciové indexy, stejně tak existují ETF zaměřené na dluhopisy, komodity (tzv. ETC) nebo třeba kryptoměny.

Na burzovně obchodované fondy sází i moderní robo-investiční platformy jako je české Portu. ETF tak mohou jednoduše nakupovat běžní lidé z pohodlí domova, plně on-line. I do budoucna se tak očekává růst množství peněz, které investoři do ETF vkládají. V současnosti má svět burzovně obchodovaných fondů ohromující hodnotu přes 9 bilionu dolarů. Nakoupit je lze na více jak 60 světových burzách.

Nabídka ETF se od roku 1993 šířila bleskovou rychlostí. V roce 2002 bylo těchto fondů už přes 100 a dnes si investoři mohou vybrat z více než 11 tisíce ETF. Naprostá většina z nich je založena na principu pasivního investování a právě to jim přineslo obrovskou popularitu. V poslední době se tohle však trochu mění, jak jsme psali v tomto článku.

Souboj mezi ETF a podílovými fondy

Začala tak "soutěž" mezi ETF a tradičními podílovými fondy. Dlouho se jednalo o souboj vyrovnaný, v posledních letech ale ETF získávají převahu. Rok 2003 byl prvním rokem, kdy v USA čistý příliv peněz do ETF přesáhl příliv do podílových fondů. Významný milník byl poté pokořen v roce 2019. Podle údajů z Bloombergu ETF překonaly podílové fondy v hodnotě spravovaného majetku.

Co je ale důvodem, že se ETF staly během posledních let tak populární? Důvodem je hlavně spojení ETF s pasivním investováním. Pasivně spravované fondy si účtují nižší poplatky než aktivní fondy, protože šetří prostředky za správu a analytický výzkum. Pasivní investování též omezuje chyby lidského rozhodování a emocí, které většinou vedou k horším výkonům.

Do indexu S&P 500 lze dnes investovat přes SPY i řadu jiných ETF. Portu například využívá ETF od iShares, které se obchoduje v Evropě a je reinvestiční, což řada investorů oceňuje kvůli daňovým výhodám. Tyto dvě ETF jsme srovnali v tomto článku.

Pokud vás svět investování skrze ETF zaujal a rádi byste se stali investory, není nic jednoduššího, než si nechat sestavit portfolio přímo na míru. Navíc za návrh profesionálně sestaveného portfolia přímo podle vašich potřeb nic neplatíte.

Zdroj: www.portu.cz

Další články

Další články od Portu

Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů

Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů

Nové bydlení je nejméně dostupné v Praze. Při průměrné ceně 120,4 tis. Kč za metr čtvereční je na třípokojový byt potřeba 14,4 ročních hrubých platů. Obdobná dynamika se týká i starších bytů. Po Praze je další nejméně dostupné bydlení v Bratislavě a Mnichově. Od začátku roku 2015 se ceny bytů zvýšily téměř o 150 %, zatímco mzdy vzrostly o 62 %. Dostupnost vlastního bydlení zhoršují i rostoucí náklady domácností spojené s bydlením a energiemi. V Česku za posledních 20 let vzrostly o 8,8 % a v rámci EU jsme na šesté příčce s 26% podílem na celkových výdajích domácnosti. Data k aktuální dostupnosti bydlení a nákladům spojeným s ním se podívala ve své analýze online investiční společnost Portu.
| Portu
Portu spravuje svým klientům přes 30 miliard korun

Portu spravuje svým klientům přes 30 miliard korun

Investiční platforma Portu je u klientů čím dál populárnější. Nyní překonala další důležitou metu, když množství peněz, které svým klientům spravuje (AUM), překročilo hranici 30 miliard korun. Portu je na trhu šestým rokem a za tu dobu zpřístupnilo investování více než 200 tisícům lidí.
| Portu
Novinky na Portu Gallery: Inzertní plocha a online převody

Novinky na Portu Gallery: Inzertní plocha a online převody

Platforma Portu Gallery představuje dlouho očekávanou funkci. Investoři mají nově možnost nabízet či poptávat dříve upsané předměty na nové Inzertní ploše v rámci platformy. Pokyn k převodu jde nově také zadat online. Investoři tak mohou prodávat a nakupovat dříve zakoupené certifikáty nabízených předmětů od ostatních uživatelů.
| Portu
Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také. Přesto si v investicích stále nevěří přes dvě třetiny Čechů

Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také. Přesto si v investicích stále nevěří přes dvě třetiny Čechů

Češi a Češky se v investičních znalostech rok od roku zlepšují. Investiční gramotnost se zlepšuje také napříč generacemi, nejrychleji své aktuální manko ve znalostech dohání mladí lidé do 35 let. Stále nám však chybí sebevědomí – za nepříliš nebo zcela neznalého investora se označují dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z posledního Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala investiční platforma Portu na základě výzkumu agentury IPSOS.
| Portu
Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP

Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP

Zhruba třetina (34 %) Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Z těch, kteří si na stáří už nějaké peníze střádají, jich nejvíce (28 %) odkládá částku 500–1 000 korun.
| Portu
Vánoční bonusy dostává více než třetina Čechů. Nejčastěji si na ně sáhnou vysokoškoláci

Vánoční bonusy dostává více než třetina Čechů. Nejčastěji si na ně sáhnou vysokoškoláci

Vánoční nadílka není jen o dárcích pod stromečkem, ale pro řadu Čechů také o finančních odměnách v zaměstnání. Podle průzkumu pro investiční platformu Portu 37 % Čechů dostává s koncem roku nějakou formu finančního přídavku od zaměstnavatele. Nejčastěji se na odměny mohou těšit vysokoškoláci pracující ve velkých městech. V rámci pohlaví je rozdíl minimální, o něco málo více dostávají odměny muži než ženy.
| Portu
Portu se osamostatňuje

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services. S licencí obchodníka s cennými papíry od České národní banky se v lednu 2024 odštěpí do samostatné společnosti WOOD Retail Investments. Po tomto oddělení získává Portu krom samostatnosti hlavně větší flexibilitu pro další rozvoj produktů i expanzi na nové trhy. Pro stávající klienty Portu se nic nemění.
| Portu
Portu je nejlepším fintechem roku 2023

Portu je nejlepším fintechem roku 2023

Portu se daří upevnit pozici nejlepšího fintechu v České republice. Po letošním vítězství v soutěži Zlatá koruna v kategorii FinTech se Portu umístilo na prvním místě v kategorii Fintech roku 2023 v prestižní soutěži Banka roku. V letošním roce se jedná už o 5. ocenění.
| Portu
Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur

Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur

Po letošních pátých narozeninách, prvenství v soutěži Zlatá koruna a čerstvému titulu Fintech roku 2023 v Portu slavíme další důležitý milník, a to překročení hranice 1 miliardy eur pod správou. Náš dlouhodobý cíl demokratizovat investování v Česku i za hranicemi je tak zase o krok dále.
| Portu
Plánované změny v Portfoliích na míru

Plánované změny v Portfoliích na míru

Během dnešního obchodního dne Portu (26. 10. 2023) došlo k realizaci plánovaých úprav dluhopisové složky Portu portfolií (klasických i ESG varianty), jak je popsáno níže v článku. Ze strany klientů není potřeba dělat žádné kroky, vše provedl systém automaticky. Aktuální strukturu portfolia je možné vidět na jeho detailu.
| Portu