Toyota prodala v Česku už téměř 46 000 hybridů

|

Značky Toyota a Lexus prodaly za 30 let svého působení na českém trhu bezmála 46 000 hybridních vozů. Podíl hybridů na celkových prodejích tak za celou dobu tvoří 32 procent. V posledních letech dosahuje podíl hybridů v prodejích Toyoty 70 procent osobních vozů a u značky Lexus dokonce přes 90 procent.

Toyota začala vozy s hybridním pohonem nabízet na českém trhu v roce 2007. Prvními v Česku prodávanými modely byly Lexus LS, GS a RX a samozřejmě také první hybridní model světa, Toyota Prius. Hned v prvním roce uzavřelo české zastoupení smlouvy na 53 hybridních vozů, z toho 40 bylo značky Lexus.

Prvním v Česku uvedeným plug-in hybridním modelem byl opět Prius, který se začal prodávat v roce 2012. Následovala ho Toyota RAV4 plug-in v roce 2020 a v letech 2021 a 2022 další prémiová SUV, Lexus NX a RX. Toyota RAV4 je dosud nejprodávanějším plug-inem za obě značky. Dosud si ji s tímto pohonem objednalo 640 zákazníků.

A SUV RAV4 je zároveň s téměř 11 000 zákaznickými smlouvami také nejprodávanějším hybridním modelem skupiny, těsně před Toyotou Corolla. U prémiové značky Lexus je to SUV RX s 2239 dosud objednanými vozy.

Zájem o hybridy strmě roste

„Prodej aut s hybridním pohonem značek Toyota a Lexus v posledních letech strmě roste. Dá se říct, že od roku 2015 se každoročně zdvojnásobuje. Zlom nastal v roce 2016, kdy jsme za obě značky prodali dohromady přes 1500 hybridů, o tři roky později už to bylo přes 5000 a v posledních dvou letech jsme překročili desetitisícovou hranici, na kterou míříme i letos. Hybridy si získávají své řidiče zejména nízkými provozními náklady, spolehlivostí, komfortem, jednoduchostí obsluhy a v neposlední řadě i nízkoemisní stopou," říká Martin Peleška, generální ředitel Toyota a Lexus ČR.

Hybridní pohon páté generace

Historie trakčních baterií a elektromotorů v sériově vyráběných modelech Toyoty sahá do roku 1997, kdy se objevil hybridní Prius. Od začátku se jednalo o velmi vyspělé pohonné ústrojí, založené na spolupráci benzinového motoru s elektromotorem a s druhým elektromotorem, který plnil především funkci generátoru. Jejich práci řídila programovatelná řídicí jednotka PCU prostřednictvím jedinečné planetové převodovky. Nevyužitá energie vyrobená generátorem se ukládala do baterie.

V současnosti je v nabídce již hybridní pohon páté generace, který funguje sice stále na stejném principu, ale je mnohem účinnější a výkonnější. Chytrý software řídí celek tak, aby vůz co nejčastěji využíval pouze bezemisní elektromotor. Poprvé byl tento nejvyspělejší pohon uveden v loňském roce v modelu Toyota Corolla Cross a letos také ve faceliftované verzi modelu Corolla.

Vedle tradičních full hybridů rychle přibývají plug-in hybridy s možností dobíjení ze zásuvky. Vedle modelu Lexus RX a NX uvedených v posledních dvou letech to bude v příštím roce také nová druhá generace Toyoty C-HR. Výhodou plug-in hybridních modelů je ještě nižší spotřeba paliva, respektive možnost ujet několik desítek kilometrů čistě na elektřinu. Představují tak pomyslný mezikrok na cestě k čistým elektromobilům.

Rovněž čisté elektromobily již Toyota nabízí v podobě SUV bZ4X nebo užitkových modelů Proace a Proace City EV. Lexus uvedl v letošním roce faceliftovanou čistě elektrickou verzi crossoveru Lexus UX a čistě elektrické SUV Lexus RZ. To, že se japonská značka nezaměřuje pouze jedním směrem, dokládá i vodíkový model Toyota Mirai, který se s otevřením prvních vodíkových čerpacích stanic začíná na českém trhu rovněž etablovat.

Zdroj: www.toyotanews.eu

Toyota

Toyota dodala Vodafonu hybridní flotilu 144 vozů

Toyota Louwman Praha dodala pobočce operátora Vodafone flotilu 144 vozů Corolla financovaných formou operativního leasingu od společnosti SIXT. Prvních 30 aut firma získala na konci minulého roku, v současnosti probíhá dodávka zbývajících vozů.

Toyota

Světová premiéra: Nová Toyota Land Cruiser je návrat ke kořenům

Toyota odhalila zcela nový Land Cruiser, který představuje návrat ke kořenům, ovšem v novém designovém hávu. Geny legendy se spojily s novými technologiemi a přináší ještě lepší jízdní schopnosti. Předprodej nového Land Cruiseru pro evropské zákazníky zahájí Toyota v říjnu, první vozy by měly k zákazníkům dorazit v první polovině roku 2024.