Toyota··5 min

Toyota odhalila dvě limitované edice modelu GR Yaris navržené s Ogierem a Rovanperou

Toyota odhalila dvě exkluzivní vysoce výkonná provedení nového modelu GR Yaris. Na jejich návrhu spolupracovali mistři světa jezdící v barvách týmu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team (TGR-WRT) Sébastien Ogier a Kalle Rovanperä. Premiéra nových modelů je naplánována na první den závodu Rallye Monte Carlo, který je úvodním podnikem světového rallyového šampionátu (WRC) FIA 2024.

Nové modely, odvozené od koncepčních verzí prezentovaných na tokijském autosalonu v roce 2023, byly připraveny pod dohledem Sébastiena Ogiera, držitele osmi titulů mistra světa ve WRC, z toho dvou v barvách týmu TGR-WRT – v letech 2020 a 2021, a Kalleho Rovanpery, šampiona v letech 2022 a 2023.

Za vznikem těchto vozů je poděkování předsedy představenstva Toyoty Akia Toyody všem, kteří se podílí na rallyových závodech.

U obou vozů byly jízdní režimy „Gravel“ a „Track“ standardního provedení GR Yaris nahrazeny set-upem naprogramovaným v souladu s osobními preferencemi a způsobem jízdy příslušných jezdců.

Každá ze speciálních verzí se navíc pyšní novými výraznými stylistickými prvky pro exteriér i interiér.

Pod kapotou obou vozů najdeme nejnovější provedení přeplňovaného tříválce 1,6 litru modelu GR Yaris, disponujícího výkonem 280 koní a točivým momentem 390 Nm, spojeného se šestistupňovou inteligentní manuální převodovkou (6iMT).

Ogier Edition

GR Yaris v provedení Ogier Edition nabízí dva nové režimy řízení pohonu AWD: „Morizo“ a „Seb“. Režim Morizo připravil sám Akio Toyoda (alias Morizo) na základě svých zkušeností z rallyového sportu. Režim je zkalibrován tak, aby zajistil stabilní soutěžní časy za podmínek akcelerace, částečné akcelerace a brzdění.

Režim Seb, odladěný Sébastienem Ogierem, prostřednictvím samosvorných diferenciálů Torsen na obou nápravách a pohonu všech kol přenáší točivý moment na zadní kola tak, aby usnadnil vybočování zádě vozu. V řidiči tak posiluje pocit úplného souznění s vozem a pomáhá dosahovat rychlejších časů díky regulaci postavení karoserie za vysokých rychlostí jízdy.

Verze Ogier Edition je lakována speciálním matně šedým odstínem „Stealth“ a zkrášluje ji národní vlajka Francie (odkud Ogier pochází) na masce chladiče. Vůz obouvá kola BBS z lehké slitiny o rozměrech 18x8J. Na předních blatnících dále najdeme polepy s odkazem na WRC.

Zaujmou i další detaily včetně nového provedení zadního spoileru z materiálu CFRP s obsahem uhlíkových vláken nebo modře lakovaných brzdových třmenů. Na obou dveřích jsou polepy týmu TOYOTA GAZOO Racing, výklopnou záď zkrášluje emblém Ogier Edition.

Po usednutí do kabiny zaujme plaketa připomínající vítězství ve WRC na přístrojovém panelu (před spolujezdcem) nebo kontrastní modré, šedé a červené prošívání (s odkazem na francouzské národní barvy) na věnci volantu. Na manžetě řadicí páky, manžetě parkovací brzdy a čalounění sedadel je použito šedé prošívání.

Pro obě speciální edice byly upraveny digitální přístroje nového GR Yarisu s ohledem na nové režimy řízení pohonu všech kol, které zde doplňují standardní režim Normal.

Rovanperä Edition

Provedení Rovanperä Edition se chlubí jedinečným jízdním režimem Donut, vytvořeným speciálně pro nejmladšího šampiona WRC, známého svým umem driftování a kroužení koleček za efektního doprovodu kouře od pneumatik. Nový režim v tomto případě usnadňuje projíždění zatáček „dveřmi napřed“ s konstantním přísunem vysokého točivého momentu na zadní kola.

Toto provedení GR Yarisu dále disponuje režimem Kalle. Ten využívá diferenciál zadní nápravy se soukolím stálého převodu a přední/zadní samosvorný diferenciál Torsen na podporu lineárního ovládání, aby jezdec mohl snadno vybočit záď vozu při nájezdu do zatáčky, a naopak ve výjezdu vytáhnout vůz pod plynem předními koly.

Na karoserii je použito exkluzivní trojbarevné lakování, sestávající z řady lakovaných motivů od návrháře Rovanperovy závodní helmy. Na předních blatnících dále najdeme polepy s odkazy na vítězství ve WRC; dále polepy týmu TOYOTA GAZOO Racing na dveřích a zadním nárazníku, resp. emblém Rovanperä Edition na výklopné zádi. Kromě kol BBS z lehké slitiny o velikosti 18x8J je vůz vybaven nastavitelným zadním spoilerem z materiálu CFRP (stejným jako GRMN Yaris) a diferenciálem zadní nápravy se soukolím stálého převodu.

Prošívání obkladů a čalounění v kabině opět odpovídá národním barvám finského jezdce – v tomto případě je modré a šedé. Stejně jako u provedení Ogier Edition je zde speciální plaketa připomínající vítězství týmu TGR ve WRC.

Objem výroby provedení Ogier a Rovanperä Edition bude přísně omezen. Podrobnosti ohledně přijímání objednávek a prodeje na evropských trzích budou oznámeny v pozdějším termínu.

Přehled prvků výbavy pro speciální edice

GR Yaris CZ 595

Zdroj: www.toyotanews.eu

Zadavatel
Toyota

Toyota

Toyota je japonská automobilka, kterou založil v roce 1937 Kičiro Tojoda. Je největším výrobcem automobilů na světě a vyrábí jak osobní automobily, tak dodávky, nákladní auta, motory, autobusy, roboty a jiné. Je to zároveň osmá největší společnost světa. Firma sídlí ve městě Tojota v prefektuře Aiči. Pod křídla společnosti spadají i poměrně mladé automobilky Lexus a Scion

Další články od Toyota

Toyota dodala 35 hybridních Yarisů české firmě ACCOM
Toyota

Toyota dodala 35 hybridních Yarisů české firmě ACCOM

Toyota dodala 35 vozů Yaris hybrid společnosti ACCOM, která se zabývá výrobou a distribucí mléčných výrobků. Vozy dodané jednorázově firmou Autobond byly pořízeny na operativní leasing.
První vodíkové Toyoty Hilux se už testují na silnicích
Toyota

První vodíkové Toyoty Hilux se už testují na silnicích

Britské zastoupení automobilky Toyota ve svém závodu v anglickém hrabství Derbyshire už vyrobilo celkem 10 prototypů modelu Hilux poháněných palivovými články. Pět vozidel v současnosti absolvuje přísné provozní zkoušky na bezpečnost, jízdní schopnosti, funkčnost a odolnost včetně shromažďování údajů z testovacích jízd za reálných provozních podmínek.
Toyota RAV4: 30 let kultovního průkopníka
Toyota

Toyota RAV4: 30 let kultovního průkopníka

Toyota RAV4 slaví již tři desetiletí existence od doby, kdy proměnila automobilový trh, aby si postupně vydobyla postavení kultovního modelu SUV, jenž přichází se stále novými technologiemi a dokáže předvídat očekávání zákazníků.
Největším hitem Toyota Víkendu byl Yaris Cross
Toyota

Největším hitem Toyota Víkendu byl Yaris Cross

Největším hitem uplynulého akčního víkendu v dealerské síti Toyota byl Yaris Cross následovaný RAV4. Zákazníci během Toyota Víkendu uzavřeli celkem 314 smluv, z toho na Yaris Cross bylo 61 kontraktů a na RAV4 35 smluv. Dalšími nejvíce poptávanými modely byly Yaris a modely Corolla.
Nová Toyota Camry startuje v akční nabídce pod milionem korun
Toyota

Nová Toyota Camry startuje v akční nabídce pod milionem korun

Na český trh přichází nová Toyota Camry s nejmodernějším hybridním pohonem, vylepšenými jízdními vlastnostmi a rozšířenou výbavou. Cena modelu pro rok 2024 začíná v rámci akční nabídky na méně než jednom milionu korun. Se slevou 121 000 Kč na 999 000 Kč je možné získat novou Camry s bohatou výbavou Comfort.
Toyota Víkend láká na výhodné ceny modelů, včetně novinek Yaris a Yaris Cross
Toyota

Toyota Víkend láká na výhodné ceny modelů, včetně novinek Yaris a Yaris Cross

Během Toyota Víkendu mohou zákazníci výrazně ušetřit při nákupu prakticky jakéhokoli modelu, který je aktuálně na trhu – od nejmenšího vozu Aygo X až po největší Highlander nebo jakýkoli užitkový vůz. Hlavní hvězdou Toyota Víkendu však budou modernizované modely Yaris a Yaris Cross.
Toyota pokračuje v růstu, je druhá na trhu osobních vozů
Toyota

Toyota pokračuje v růstu, je druhá na trhu osobních vozů

České zastoupení automobilky Toyota zvýšilo za první čtyři měsíce prodeje o 19 procent na 7729 osobních a lehkých užitkových vozů, a drží tak celkově druhé místo na trhu. V samotném dubnu pak rostla o 52 procent oproti stejnému období loňského roku, a potvrdila tak svou stříbrnou pozici, a to i v osobních vozech, kde rostla dokonce o 53 procent.
Toyota je opět partnerem festivalu Rock for People, poprvé zde vytvoří unikátní zónu s Drink & Drive barem
Toyota

Toyota je opět partnerem festivalu Rock for People, poprvé zde vytvoří unikátní zónu s Drink & Drive barem

Hlavním partnerem pro mobilitu festivalu Rock for People je i v letošním roce české zastoupení automobilky Toyota. Pro festival poskytne flotilu 20 nízkoemisních vozů včetně bateriových elektromobilů a vodíkové Toyoty Mirai. Budou sloužit pro zázemí festivalu i dopravu kapel a hostů. Světovou premiérou bude rozsáhlá zážitková zóna s Drink & Drive barem, která ve spolupráci s Toyotou nabídne nealkoholické koktejly po celou dobu festivalu.
Toyota Autobond otevírá v Ostravě nový showroom
Toyota

Toyota Autobond otevírá v Ostravě nový showroom

Síť dealerství Toyota v Česku se letos dále rozšiřuje. V polovině května se otevírá v Ostravě-Svinov zcela nový reprezentativní showroom. Společnost Autobond jej v Opavské ulici vybudovala přestavbou centra jiné značky.
Toyota Domanský otevřela nový showroom v Praze
Toyota

Toyota Domanský otevřela nový showroom v Praze

Značka Toyota otevřela v dubnu v pražských Stodůlkách specializované centrum pro prodej firemním zákazníkům. Showroom společnosti Domanský na ploše 450 m² je umístěný v ulici Tlumačovská 1298.