Rychlejší a efektivnější pomoc při odstraňování následků povodní, jednodušší administrativa či snadnější organizace pomoci armády a složek integrovaného záchranného systému. To vše umožní prodloužení stavu nebezpečí v části Moravskoslezského a Olomouckého kraje o třicet dnů. O prodloužení vládu požádali hejtmani dvou nejvíce zasažených krajů.
Vláda dnes vyjádřila souhlas s prodloužením stavu nebezpečí o 30 dnů v některých obcích Moravskoslezského a Olomouckého kraje, které v září postihly povodně. Stav nebezpečí pomůže především při likvidačních pracích a obnově postižených lokalit. "Díky vyhlášenému stavu nebezpečí bude možné snadněji řešit rozsáhlé následky povodní, kdy v nejvíce postižených lokalitách stále není obnovena základní infrastruktura, především zásobovaní plynem a elektřinou," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že vzhledem k blížící se zimě je potřeba postupovat co nejrychleji.
O prodloužení stavu nebezpečí o dalších 30 dnů požádali vládu hejtmani Moravskoslezského a Olomouckého kraje. V Moravskoslezském kraji se prodloužení týká území vymezeného správním obvodem osmi obcí s rozšířenou působností, a to konkrétně Bohumína, Bruntálu, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Kravař, Krnova, Opavy a Ostravy. Stav nebezpečí zde potrvá do 13. listopadu 2024. V Olomouckém kraji bude stav nebezpečí prodloužen v Jeseníku a Šumperku do 12. listopadu 2024 do 15 hodin.
Stav nebezpečí
Stav nebezpečí se jako bezodkladné opatření může vyhlásit, jsou-li v případě živelní pohromy, ekologické nebo průmyslové havárie, nehody nebo jiného nebezpečí ohroženy životy, zdraví, majetek či životní prostředí. Zároveň platí, že intenzita ohrožení nedosahuje značného rozsahu a ohrožení není možné odvrátit běžnou činností správních úřadů a složek integrovaného záchranného systému. Stav nebezpečí může vyhlásit hejtman kraje či pražský primátor nejvýše na dobu 30 dnů, poté je možné dobu prodloužit jen se souhlasem vlády.
Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
10. 10. 2024
Zdroj: www.mvcr.cz