Avast··6 min

Stalkerware v Česku vzrostl za poslední tři roky o 600 %

PRAHA, Česko a TEMPE, Arizona, 14. března 2023 – Riziko, že se čeští uživatelé mobilních zařízení setkají se stalkerwarem, vzrostlo podle nejnovějších statistik oddělení Avast Threat Labs ve společnosti GenTM (NASDAQ: GEN) za poslední tři roky o 600 %. Celosvětově pak riziko napadení stalkerwarem vzrostlo o 289 %. Stalkerware je typ malwaru a zároveň forma zneužití technologií. Oběť okrádá o fyzickou i online svobodu tím, že sleduje její polohu a monitoruje veškerou aktivitu na telefonu, včetně navštívených webových stránek, textových zpráv a hovorů.

„Zaznamenaný nárůst stalkerwaru je opravdu znepokojující,“ říká analytik hrozeb v Genu Jakub Vávra. „Stalkerware lidem často tajně instalují do telefonu jejich násilničtí manželé, bývalí partneři, špatní přátelé nebo znepokojení rodiče a obětem může způsobit závažné fyzické i psychologické újmy. Nejde jen o krádež osobních dat, ale také o praktické dopady na jejich bezpečí.“

Během posledních tří let objevili výzkumníci hrozeb z oddělení Avast Threat Labs ve společnosti Gen, která je zároveň součástí koalice proti stalkerwaru, širokou škálu mobilních aplikací sloužících k nedobrovolnému stalkingu. Na jejich odstranění spolupracovali s obchody s aplikacemi, jako je např. Google Play. Jejich nedávná analýza odhalila, že jednou z nejrozšířenějších forem stalkerwaru jsou rodičovské aplikace, které lidé zneužívají ke sledování hovorů, SMS zpráv, aktivity na internetu a sociálních sítích, nahrávání audia a videa, pořizování fotografií nebo snímků obrazovky a aktuální polohy. Dalším častým typem stalkerwaru jsou aplikace, které se vydávají za lokátory ztracených nebo ukradených zařízení. Po instalaci se v zařízení buď zcela schovají, nebo se vydávají za aplikace na poznámky, aby je nic netušící uživatel nedokázal odhalit. Stalker může následně tyto aplikace na dálku ovládat a provádět škodlivé aktivity.

„Programy Avast detekují a blokují stalkerware kombinací automatizace a lidského zásahu, aby zajistily optimální úroveň ochrany před novými a vyvíjejícími se hrozbami,“ dodává Vávra. „Budeme dál dělat vše, co je v našich silách, abychom ochránili fyzickou i online svobodu uživatelů před tímto rostoucím problémem.“

Výzkumníci z oddělení Avast Threat Labs přinášejí několik tipů, jak rozpoznat stalkerware a jak se před ním chránit:

  • Výkon vašeho zařízení se najednou zhoršil. Můžete si všimnout výrazného zpomalení nebo častějších zamrznutí či pádů aplikací.
  • Nastavení telefonu se změnilo bez vašeho vědomí. Pokud máte náhle novou domovskou stránku v prohlížeči, nové ikony na ploše, jiný výchozí vyhledávač nebo jste objevili jiné změny, které jste neudělali, může za tím být stalkerware.
  • Dostáváte podivná oznámení, jako např. záplavu vyskakovacích oken nebo chybových hlášek z aplikací, které dříve fungovaly bez problémů.
  • Na výpisu účtu za telefon máte nevysvětlitelné hovory.
  • K vašemu zařízení měl někdy přístup násilník.
  • Násilník ví, co děláte, kam chodíte a s kým komunikujete.

Pokud se obáváte napadení stalkerwarem, zde jsou rady, jak mu předcházet:

  • Zajistěte svůj telefon před veškerým neoprávněným fyzickým přístupem. Zabezpečte jej dvoufázovým ověřením např. pomocí kódu a další formy ověření identity, jako je otisk prstu nebo potvrzovací e-mail.
  • Nainstalujte si na telefon spolehlivý antivirus. Dobrý mobilní antivirus vyhodnotí stalkerware jako potenciálně nežádoucí program (PUP) a dá vám možnost jej odstranit.

Jak manuálně odstranit stalkerware z vašeho telefonu:

  • V situaci nucené kontroly by odstranění stalkerwaru mohlo upozornit násilníka, že jste škodlivou aplikaci odhalili, a tím vás vystavit většímu nebezpečí. Proto se před jejím odstraněním ujistěte, že vám násilník nemůže ublížit.
  • Restartujte telefon v nouzovém režimu. Podržte tlačítko pro vypnutí, dokud se vám nezobrazí možnosti „vypnout“ a „restartovat“. Dlouze stiskněte tlačítko „vypnout“ a zobrazí se vám možnost restartovat zařízení v nouzovém režimu. Tu potvrďte.
  • Odstraňte všechny podezřelé aplikace. Po restartování v nouzovém režimu otevřete nastavení a zvolte možnost „Aplikace“, nebo „Aplikace a oznámení“. Projděte si seznam aplikací a hledejte ty, které neznáte.
  • Odstraňte všechny škodlivé aplikace. Klikněte na tlačítko „odinstalovat“. Pokud si nejste jistí, že je aplikace škodlivá, vyhledejte si její název na internetu a podívejte se, zda s ní měli ostatní uživatelé nějaký problém.

Metodika

Data zahrnutá v této zprávě pocházejí ze sítě detekce hrozeb Avastu a představují detekovaný a zablokovaný stalkerware na mobilních zařízeních v období od ledna 2020 do prosince 2022.

„Riziko“ označuje poměr rizika, který je definovaný jako poměr lidí, na které cílí stalkerware a kteří jsou aktivně chráněni produkty Avast v dané zemi a měsíci, ku celkovému počtu aktivních uživatelů v dané zemi a měsíci.

Výzkumníci z oddělení Avast Threat Labs zjistili, že celosvětově vzrostl počet lidí, na které cílí stalkerware, z průměrných 18 na 100 000 lidí v roce 2020 na 61 na 100 000 lidí v roce 2022. V Česku jde o nárůst ze 4 na 100 000 lidí v roce 2020 na 28 na 100 000 lidí v roce 2022.

Zdroj: press.avast.com

Zadavatel
Avast

Avast

Avast (LSE: AVST), člen indexu FTSE 100, je globální lídr v oblasti digitálního zabezpečení a ochrany soukromí se sídlem v Praze. Svým více než 435 milionům uživatelů nabízí produkty pod značkami Avast a AVG, které je chrání před hrozbami na internetu i těmi, které přibývají v prostředí Internetu věcí (IoT). Síť Avastu pro detekci hrozeb je jednou z nejpokročilejších na světě a díky technologiím strojového učení a umělé inteligence dokáže odhalovat a zastavovat útoky v reálném čase. Bezpečnostní produkty Avastu pro mobilní zařízení, Windows a Mac se pravidelně umisťují na předních místech žebříčků a získaly certifikace od institucí jako VB100, AV-Comparatives, AV-Test, SE Labs a dalších. Avast je členem mezinárodních uskupení jako jsou koalice Coalition Against Stalkerware, iniciativa No More Ransom nebo organizace Internet Watch Foundation. Navštivte www.avast.com.

Další články od Avast

Každý osmý Čech ve svém telefonu našel sledovací aplikaci
Avast

Každý osmý Čech ve svém telefonu našel sledovací aplikaci

Útočníci u svých obětí nejčastěji sledují jejich polohu, navštívené weby a jaké aplikace používají. Často také ke sledování partnerů zneužívají zařízení dětí
Téměř 90 % kyberhrozeb spočívá v manipulaci člověkem
Avast

Téměř 90 % kyberhrozeb spočívá v manipulaci člověkem

Podle zprávy o hrozbách Avast Threat Report v roce 2024 roste množství obsahu zmanipulovaného umělou inteligencí a ukradených účtů na sociálních sítích
Avast zablokoval v roce 2023 rekordních 10 miliard útoků; Česko sužovaly finanční a seznamovací podvody
Avast

Avast zablokoval v roce 2023 rekordních 10 miliard útoků; Česko sužovaly finanční a seznamovací podvody

Škodlivé push notifikace, klamavé soubory PDF, zneužívání cookies ke krádežím informací a další hrozby ve 4. čtvrtletí 2023
Většina Čechů nakupuje vánoční dárky online, někteří k inspiraci využívají sociální sítě i umělou inteligenci
Avast

Většina Čechů nakupuje vánoční dárky online, někteří k inspiraci využívají sociální sítě i umělou inteligenci

Nové nákupní metody však přinášejí také nové hrozby, které mohou vést i k výrazným finančním ztrátám. V průměru Češi v důsledku podvodů při online nakupování přicházejí o 6 tisíc korun
Počet Avastem zablokovaných hrozeb dosáhl rekordního počtu 1 miliardy za měsíc
Avast

Počet Avastem zablokovaných hrozeb dosáhl rekordního počtu 1 miliardy za měsíc

O 50% nárůst se zasloužily podvody na sociálních sítích a seznamkách s využitím umělé inteligence, podvody na mobilních zařízeních, adware, malvertising a další
Průzkum Avastu: Třetina Čechů se při online nakupování setkala s podvodem
Avast

Průzkum Avastu: Třetina Čechů se při online nakupování setkala s podvodem

Nelegitimního nákupu přes internet se obává 48 % respondentů. I přesto však mnozí volí chování, které je může vystavit riziku
Průzkum Avastu: Čeští rodiče kyberbezpečnost svých dětí často podceňují
Avast

Průzkum Avastu: Čeští rodiče kyberbezpečnost svých dětí často podceňují

Se zásadami online bezpečnosti se děti nejčastěji setkají do devíti let. Prvotní samostatnou návštěvu internetu však mnohdy podnikají dříve
Průzkum Avastu: Třetina Čechů nezná VPN, dalších 37 % ji nikdy nepoužilo
Avast

Průzkum Avastu: Třetina Čechů nezná VPN, dalších 37 % ji nikdy nepoužilo

Češi se tak mohou vystavit nebezpečí zejména na cestách, kde častěji používají veřejné Wi-Fi. Více než 38 % veřejných routerů má totiž bezpečnostní problémy
Avast: Kyberhrozby dosáhly tříletého maxima; Podvody v Česku za 2. čtvrtletí narostly o 81 %, na Slovensku o 57 %
Avast

Avast: Kyberhrozby dosáhly tříletého maxima; Podvody v Česku za 2. čtvrtletí narostly o 81 %, na Slovensku o 57 %

Phishing a podvody zaměřené na manipulaci s lidmi představují více než 75 % všech detekovaných hrozeb na počítačích
Podvody s dary na charitu: kyberzločinci vydělávají na falešných videích s nemocnými dětmi
Avast

Podvody s dary na charitu: kyberzločinci vydělávají na falešných videích s nemocnými dětmi

Výzkumníci Avastu zjistili, že podvodná videokampaň organizace, která údajně vybírá peníze pro nemocné děti, vylákala z obětí přes 4 miliony korun