Člověk v tísni··8 min

Spouštíme nový online kurz o podpoře žáků, kteří se sebepoškozují

Člověk v tísni

Člověk v tísni

Člověk v tísni (anglicky People in Need) je česká humanitární, rozvojová, vzdělávací a lidskoprávní organizace vycházející z myšlenek humanismu, svobody, rovnosti a solidarity. Je to obecně prospěšná společnost. Svou činnost začínala v roce 1992. Pod současným názvem funguje od roku 2007.

Tisková zpráva
Spouštíme nový online kurz o podpoře žáků, kteří se sebepoškozují

© Foto: My Linh Nguyen

Bezplatný online kurz “Sebepoškozování – příběh Andrey” je určený všem pedagogickým pracovníkům, dobrovolníkům pracujícím s dětmi ve volnočasových organizacích i rodičům, kteří se setkají s případy sebepoškozování dětí. Na konkrétním příběhu čtrnáctileté dívky jim přiblíží možnosti podpory takového dítěte či dospívajícího, včetně příkladu toho, jak s nimi o tomto tématu vest rozhovor v bezpečném prostředí.

Data z článku odborného vědeckého časopisu APLP (Adiktologie v preventivní a léčebné praxi) uvádí, že v České republice je kvůli sebepoškozování ročně hospitalizováno kolem 3 tisíc lidí ve věku 15-24 let. Tato data jsou však jen pomyslnou špičkou ledovce, protože k hospitalizacím vedou jen ty nejzávažnější případy. Přesné počty sebepoškozujících se ani jejich rozložení v populaci tedy neznáme. Podle odborných odhadů má zkušenost se sebepoškozováním 17 procent českých adolescentů.

(© My Linh Nguyen)

Z opakovaných setkáních s pedagogy i z výpovědí pracovníků krizových linek a organizací pracujících s ohroženými dětmi můžeme usuzovat, že jde o velmi častý jev se stoupajícími počty těch, kteří se k sebepoškozování rozhodují. Například na Lince bezpečí se v roce 2023 tématu sebepoškozování týkalo přes čtyři tisíce hovorů, v roce 2019 jich byl jen tisíc (za první pololetí letošního roku zaznamenala Linka bezpečí stejný počet telefonátu k tomuto tématu jako za celé roky 2021 a 2022). Od roku 2021 je sebepoškozování druhým nejčastějším tématem řešeným na Lince bezpečí po sebevražedném chování.

"Tento kurz nabízí nejen vhled do příčin sebepoškozování, ale také praktické nástroje a strategie, jak těmto dětem citlivě pomoci."

/Alexandra Petrů, supervizorka a lektorka Člověka v tísni, spoluautorka online kurzu "Sebepoškozování - příběh Andrey/

“S případy sebepoškozování u dětí a mladých lidí se setkáváme stále častěji během supervizních setkání s učiteli i asistenty pedagoga, na kurzech, které pro ně pořádáme, I při dlouhodobých spolupracích s vybranými školami. Je to téma, které je tedy velmi aktuální, vyžaduje si specifické znalosti o něm i možnostech podpory mladých lidí, kteří se k sebepoškozování z různých důvodů uchýlí. Právě ty jsme se snažily v jednoduché, srozumitelné, ale přitom dostatečně odborné formě dostat do nového online kurzu,” vysvětluje Lucie Pivoňková, supervizorka a lektorka společnosti Člověk v tísni, která je zároveň jednou ze spoluautorek kurzu.

Online kurz „Sebepoškozování – Příběh Andrey“ najdete na webové stránce kurz-lepsiskola.clovekvtisni.cz.

Jak připravit plán podpory

Téma sebepoškozování je účastníkům online kurzu přiblíženo na příběhu čtrnáctileté Andrey. Ta si před rokem ošklivě zlomila nohu a musela na čas přestat s tréninky na běžkách, které pro ni do té doby byly vším. Od té doby často zažívá pocity smutku, prázdnoty a marnosti a po radě několika kamarádek zkusila sebepoškozování. To jí většinou nejdřív přivodí úlevu, pak následují výčitky, z bludného kruhu se jí samotné dostat nedaří.

"V České republice je kvůli sebepoškozování ročně hospitalizováno kolem 3 tisíc lidí ve věku 15-24 let. Podle odborných odhadů má zkušenost se sebepoškozováním 17 procent českých adolescentů."

(© My Linh Nguyen)

Po seznámení se s Andreou a jejím příběhem studující projdou několika částmi online kurzu, ve kterých se postupně dozvědí základní informace a fakta o možných příčinách a projevech tohoto chování u dětí a mladistvých. V části věnované možnému postupu při řešení takové situace, pokud se s ní u svých žáků nebo ve svém okolí setkají, se pak seznámí s tím, jak s těmi, kdo se sebepoškozují, vést rozhovor v bezpečném prostředí. Součástí kurzu je i konkrétní návod na to, jak připravit plán podpory pro takové dítě nebo mladistvého.

„Sebepoškozování je mezi dospívajícími stále častější realitou, která může mít vážné následky – a právě o tom je náš nový online kurz. Je určen pedagogům, kteří chtějí umět včas rozpoznat varovné signály a efektivně zasáhnout. Tento kurz nabízí nejen vhled do příčin sebepoškozování, ale také praktické nástroje a strategie, jak těmto dětem citlivě pomoci. Posouvá hranice školní podpory a přináší tak možnost řešit obtížné situace dospívajících, se kterými se potýkají,“ popisuje obsah nového online kurzu další z jeho autorek, supervizorka a lektorka Člověka v tísni Alexandra Petrů.

Důležitost práce s emocemi

(© My Linh Nguyen)

Online kurz během jeho přípravy pilotně vyzkoušelo několik učitelů a učitelek z různých typů škol. Jednou z těch, která již kurz prošla, byla i Kateřina Šimková, speciální pedagožka z ústecké ZŠ Předlice. „Kurz je podle mě čtivý, srozumitelný a zajímavý. Velmi rychle vtáhne studujícího do problematiky, ve které mnozí učitelé dnes dost tápou. V kurzu je mnoho praktických, konkrétních příkladů a nástrojů, včetně ukázek rozhovorů. Jednoduchým a názorným způsobem je v něm popsána i práce s emocemi žáků, u které je zároveň jasně vysvětlena její důležitost pro skutečnou pomoc žákům,“ shrnuje své zkušenosti z absolvování kurzu Kateřina Šimková.

Online kurz „Sebepoškozování – Příběh Andrey“ najdete na webové stránce kurz-lepsiskola.clovekvtisni.cz. Kurz je součástí série bezplatných online kurzů pro asistenty pedagoga a vyučujících všech stupňů škol nazvané Společně k lepší škole. V rámci této série tak zájemci mohou projít kurzy o práci s žáky se sociálním znevýhodněním, s náročným chováním i o tom, jak řešit případy náročného chování dětí pomocí metody case managementu.

(© My Linh Nguyen)

Technickou část kurzu zajistila společnost Educasoft. Kurz vznikl díky podpoře ze sbírky Lepší škola pro všechny vyhlašované každoročně společností Člověk v tísni.

Příběh Andrey (citace z příběhu z kurzu)

Všechno to začalo asi před rokem, kdy si Andrea zlomila nohu. Zlomila si ji dost ošklivě, v kotníku, následovala operace, sádra, doba klidu, půl roku v háji. Ztracený čas, žádný sport. Žádné kámošky na tréninku, endorfiny, buzerace a pak slastný pocit úspěchu, když to vyšlo a stála na bedně... Nic. Dokonce i sbor ji přestal bavit. Najednou jí přestalo dávat všechno smysl. V té době se jí začalo špatně usínat. Na radu kamarádek zkusila sebepoškozování. Andrea si sama sobě slibuje, že to zkusí jen jednou, možná dvakrát, jestli to bude opravdu fungovat. A když jo, tak toho pak nechá, jen potřebuje přežít následující týden... Pak už to zvládne i bez žiletky... Nezvládla... Ocitla se v bludném kruhu sebepoškozování.

(…)

Andrea spolu se svými rodiči využila veškerou dostupnou podporu, kterou jim škola nabídla. Po půl roce se podařilo najít pro Áju psychoterapeuta, který se stal součástí jejího zotavení. Díky terapii, podpoře rodiny a přátel a také díky dobrovolnické aktivitě, do které se zapojila (začala doučovat děti), se Ája postupně přestala sebepoškozovat. Tento pozitivní obrat nastal v průběhu jednoho roku.

Více informací poskytne

Lucie Kundra

Lucie Kundra

Zástupkyně vedoucího, Koordinátorka projektů

Vzdělávací program Varianty > Vedení sekce / Interkulturní vzdělávání

+420 723 065 163 [email protected]

(© My Linh Nguyen)

Autor: Václav Zeman

Zdroj: www.clovekvtisni.cz

Další články

Další články od Člověk v tísni

Připravili jsme nový online kurz podporující výuku dětí s odlišným mateřským jazykem v českých školách

Připravili jsme nový online kurz podporující výuku dětí s odlišným mateřským jazykem v českých školách

V kurzu nazvaném „Děti s OMJ v české škole – příběhy pokračují“ se vzdělavatelé opět setkají se třemi žáky s odlišným mateřským jazykem – Daryou, Olenou, Romanem – a asistentkou pedagoga Annou, které již znají z předchozího online kurzu. Nyní se za nimi vrátí po delší době, kdy již dochází na českou školu, a budou s nimi řešit nové situace a výzvy, se kterými se tito studenti při studiu na české škole setkávají. Kurz je volně dostupný na adrese kurz-lepsiskola.clovekvtisni.cz.
| Člověk v tísni
Reporty v systému IATI

Reporty v systému IATI

V Člověku v tísni publikujeme informace o našich rozvojových a humanitárních aktivitách pomocí datového standartu IATI. Jedná se o soubor pravidel a pokynů pro organizace distribuující zdroje zajišťující snadný přístup k transparentním informacím.
| Člověk v tísni
Osmi školám jsme předali Ceny inspirace Světové školy

Osmi školám jsme předali Ceny inspirace Světové školy

V prostorách Senátu ČR jsme 22. listopadu ocenili žáky i učitele osmi škol z různých míst republiky, které se minulý školní rok v programu Světová škola intenzivně věnovaly vybraným globálním problémům. Pracovaly s nimi ve výuce, pořádaly veřejné akce jako charitativní běh, jarmark nebo konferenci o dětské práci.
| Člověk v tísni
Úrok až procento denně, půjčka přeplacená i pětinásobně. Nový Index odpovědného úvěrování odhaluje nemravné půjčky

Úrok až procento denně, půjčka přeplacená i pětinásobně. Nový Index odpovědného úvěrování odhaluje nemravné půjčky

Úrok až 1 % denně, zavádějící údaje v úvěrových kalkulačkách, slabá kontrola úvěruschopnosti. To jsou jen některá zjištění našeho nového Indexu odpovědného úvěrování. Srovnává 32 bankovních i nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů a pomocí 14 parametrů hodnotí, jak jsou bezpečné.
| Člověk v tísni
Uplynulo 1000 dnů války v Ukrajině. Neziskové organizace opět svolávají shromáždění na výročí války na Staroměstské náměstí

Uplynulo 1000 dnů války v Ukrajině. Neziskové organizace opět svolávají shromáždění na výročí války na Staroměstské náměstí

Devaténáctého listopadu 2024 uplyne 1000 dní od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Válka nepolevuje a nesmíme ani my. Proto na třetí výročí války svolávají organizace Paměť národa, Člověk v tísni, Milion chvilek pro demokracii, Díky, že můžem a Evropský kongres Ukrajinců shromáždění Společně za Ukrajinu. To se uskuteční v předvečer výročí, v neděli 23. února 2025 od 15:00 na Staroměstském náměstí.
| Člověk v tísni
Startuje 20. ročník Měsíce Příběhů bezpráví: představujeme tři nové snímky ze série 1989

Startuje 20. ročník Měsíce Příběhů bezpráví: představujeme tři nové snímky ze série 1989

Přes 570 škol a více než 100 dalších institucí z celé republiky se zapojí do letošního Měsíce Příběhů bezpráví. Slavnostní zahájení jubilejního ročníku proběhlo 4. listopadu v pražské Lucerně, součástí večera bylo předání Cen Příběhů bezpráví osobnostem, které se postavily komunistickému režimu. Mezi hosty byl i Nariman Dželal, místopředseda medžlisu krymských Tatarů, který byl před nedávnem propuštěn z ruského vězení.
| Člověk v tísni
Spouštíme nový online kurz o podpoře žáků, kteří se sebepoškozují

Spouštíme nový online kurz o podpoře žáků, kteří se sebepoškozují

Bezplatný online kurz “Sebepoškozování – příběh Andrey” je určený všem pedagogickým pracovníkům, dobrovolníkům pracujícím s dětmi ve volnočasových organizacích i rodičům, kteří se setkají s případy sebepoškozování dětí. Na konkrétním příběhu čtrnáctileté dívky jim přiblíží možnosti podpory takového dítěte či dospívajícího, včetně příkladu toho, jak s nimi o tomto tématu vest rozhovor v bezpečném prostředí.
| Člověk v tísni
Menstruační potřeby volně k dispozici. Desítkám českých škol zajišťujeme jejich zásobu na rok

Menstruační potřeby volně k dispozici. Desítkám českých škol zajišťujeme jejich zásobu na rok

V čtyřiašedesáti převážně základních, ale i středních školách v Česku přibudou na dívčích toaletách k samozřejmostem, jako jsou toaletní papír a mýdlo, nově také menstruační potřeby. Zásoby zhruba na jeden rok postupně opouštějí kladenský sklad. Putují do námi oslovených škol nebo do těch, které se samy přihlásily do aktivity projektu Reprodukční zdraví dívek a žen. Jednou z jeho snah je zamezit menstruační chudobě v Česku, aby dívky kvůli nedostačujícímu množství hygienických potřeb zbytečně nechyběly ve škole.
| Člověk v tísni
Přes 3 800 domácností zasažených povodněmi podpoříme částkou 50 tisíc korun

Přes 3 800 domácností zasažených povodněmi podpoříme částkou 50 tisíc korun

Více než tisíci zaplaveným domácnostem už odešlo na účet 50 milionů korun, každé po 50 tisíci korunách. Většinu ze 190 milionů určených v prvních plošných finančních darech na pokrytí nejnutnějších výdajů vyplatíme do konce října. Zhruba 30 procentům nejhůře poškozených a ekonomicky a sociálně nejvíce ohrožených domácností budeme minimálně do jara 2025 poskytovat individualizovanou finanční a další podporu.
| Člověk v tísni
Pomohli jsme více než 5 milionům lidí. Už 10 let humanitární pomoci v Ukrajině

Pomohli jsme více než 5 milionům lidí. Už 10 let humanitární pomoci v Ukrajině

V roce 2014 jsme začali s humanitární pomocí v Ukrajině s jediným jasným cílem – pomáhat lidem v nouzi. Náš tým na začátku podporoval zranitelné na východě Ukrajiny na obou stranách linie dotyku a dodával vodu, potraviny a hygienické balíčky. V roce 2022 jsme se rychle zmobilizovali a začali poskytovat pomoc hned druhý den plné invaze Ruska do Ukrajiny. Dnes jsme jednou z vedoucích organizací v poskytování pomoci. Máme více než 300 zaměstnanců, kteří pracují v 11 kancelářích po celé zemi a zajišťují poskytování pomoci.
| Člověk v tísni