E.ON··9 min

Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále. O prestižní ocenění se utká šest projektů

Obrovský počet 167 projektů zaměřených na ekologii se letos přihlásilo do 16. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. Všechny posoudila odborná porota a do finále se dostalo šest z nich. O vítězi, který k titulu získá také 500 000 Kč od pořadatele soutěže, společnosti E.ON, rozhodne veřejnost. Hlasování o vítězi odstartuje 23. května a potrvá do 20. srpna na webu soutěže. Slavnostní vyhlášení proběhne stejně jako loni na E.ON Ekofestivalu, tentokrát v Brně.

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty a každý rok jsem zároveň hrdá na to, kam soutěž E.ON Energy Globe směřuje a že ji vždy posouváme zase o krok dál – vlastně se dá říct mnohem blíž veřejnosti. Loni jsme v Praze uspořádali Ekofestival. Zavítalo na něj na 5 000 návštěvníků, kteří nám potvrdili, že jsme se vydali správnou cestou. Letos proto uspořádáme Ekofestivaly hned dva a budou znovu plné zajímavých přednášek, workshopů i zábavy pro všechny,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice.

První E.ON Ekofestival proběhne už 8. června v Českých Budějovicích a představí se na něm projekty soutěžící o titul ekologického projektu roku. Druhý se koná 31. srpna v Brně a bude tam vyhlášen vítěz letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe.

O vítězném projektu hlasuje veřejnost

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence a jejich projekty, které zlepšují krajinu kolem nás, šetří přírodu a energie a přispívají k trvalé udržitelnosti. Do letošního 16. ročníku se od začátku roku přihlásilo 167 projektů. „Jasně to ukazuje, že o E.ON Energy Globe je zájem a že v České republice je spousta lidí, kteří pro nás všechny chtějí lepší budoucnost. A to je skvělá zpráva,“ zdůrazňuje Claudia Viohl.

Šest finalistů vybrali experti z Akademie věd. Všechny projekty ve finále už známe a každý má navíc svého ambasadora z řad známých osobností. Svůj projekt podporují a propagují moderátor Tomáš Zástěra, herci Jitka Čvančarová a Marek Lambora, foodblogeři Markéta Pavleje a Lukáš Hejlík a skateboardista Maxim Habanec. Se všemi ambasadory se návštěvníci potkají také na ekofestivalech. Tváří celé soutěže je herečka a zpěvačka Veronika Khek Kubařová, která E.ON Energy Globe dlouhodobě podporuje.

„V porotě soutěže E.ON Energy Globe sedím už řadu let a musím říct, že každý rok je pro nás složité vybírat finálové projekty. Letos tomu nebylo jinak, protože kvalita přihlášených projektů byla vysoká a musím říct, že už jen fakt, že takové projekty vznikají a lidé takové nápady mají, je pro nás všechny obrovská výhra,“ říká o vybírání finalistů Bedřich Moldan, významná osobnost české ekologie, předseda poroty a zástupce ředitele centra pro otázky životního prostředí Karlovy Univerzity.

Vítěz si ze soutěže odnese 500 000 Kč na další rozvoj svého projektu a další finalisté dostanou ceny od dalších partnerů soutěže. Druhý v pořadí získá možnost nakoupit produkty u společnosti Ptáček – topení, voda, plyn za 100 000 Kč. Bronzový medailista si odnese voucher na nákup v obchodech Hornbach v hodnotě 50 000 Kč od Hornbach Baumarkt CS. Projekt, který skončí na čtvrtém místě získá možnost získat produkty společnosti DE Dietrich v hodnotě 50 000 Kč. Projekty, které obsadí páté a šesté místo dostanou voucher na nákup produktů od společnosti Trilux Česká republika v hodnotě 50 000 Kč a zapůjčku elektrovozidla s možností měsíčního dobíjení zdarma od společnosti E.ON Energie.

Odměnu dostanou i vylosovaní hlasující – ve hře je let balónem, týdenní zapůjčení elektrovozu, dárkové karty HORNBACH nebo kuchařky Kitchenette od Markéty Pavleje.

O přízeň veřejnosti se v letošním ročníku E.ON Energy Globe utkají

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy Univerzity v Brně přinášejí lepší klima, větší biodiverzitu, finanční úspory a zároveň popularizují malé skutky s velkým dopadem, o které se může pokusit každý (doma, v práci i v obci). Mezi opatření patří osázení zelené střechy lokálními rostlinami, využití čerpadla u fontány pro úsporu vody i peněz, vybudování nádrže na zachytávání dešťové vody, která je pro rostliny vhodnější a šetří pitnou vodu z kohoutku, zavedení mozaikové seče trávníků a dokonalejší údržba vzrostlých dřevin v areálu – tím se podpořilo ochlazení areálu i zvýšení biodiverzity, protože rostliny lákají různý druh hmyzu.

Projekt Rezervace velkých kopytníků ukazuje, jak může chov těchto zvířat přispět k obnově evropské krajiny s květnatými loukami. Volně žijící divocí koně, zubři a pratuři pomáhají zvyšovat rozmanitost přírody tím, že spásají divoce rostoucí traviny a uvolňují místo dalším rostlinám i živočichům. Krajina také lépe zadržuje vodu v půdě a nejsou na ní potřeba mechanické zásahy. Společnost Česká krajina vybudovala světově unikátní rezervaci v Milovicích a 14 menších rezervací po celém Česku. Koncept šíří tím, že zájemcům, které projekt inspiruje, nabízí rezervace mláďata kopytníků zdarma.

Elektřina ze zeleného vodíku pro energeticky nezávislé budovy i dobíjení elektromobilů je projekt společnosti Devinn. Ta díky svým generátorům a dobíjecím stanicím pro elektromobily zpřístupňuje vodíkovou energetiku všem zájemcům a umožňuje zvýšení energetické nezávislosti. Zelený vodík je totiž slibný energetický zdroj, do kterého můžeme ukládat přebytky například solární energie z léta pro pozdější využití v zimě – zelený vodík se pomocí generátoru přemění zpět na elektřinu, kterou využívají obytné, administrativní i výrobní budovy, nebo třeba elektromobily.

Projekt Patronáty, za kterým stojí Junák, prohlubuje vztah dětí i veřejnosti k přírodě a místu, kde žijí. A to díky dlouhodobé péči o svěřené lokality pod odborným vedením – školní třída nebo dětský oddíl odstraňuje invazivní druhy, vysazuje stromy, zavěšuje ptačí budky nebo třeba pečuje o tůně. Průvodce skupinu učí přímo v terénu, jak o přírodu pečovat, a zároveň plánuje se správcem lokality nejvhodnější plán péče. Děti se učí chovat zodpovědně k životnímu prostředí a pomáhají přírodě i svému zdraví díky pobytu v přírodě. Zároveň vidí, že svým úsilím mohou ovlivnit svět kolem sebe.

Roboton – autonomní a ekologický robot v zemědělství představuje revoluční řešení, které snižuje nutnost náročné lidské práce, spotřebu herbicidů i negativní dopad na obdělávanou půdu. Výroba potravin se totiž na produkci emisí podílí ze 26 %, těžká technika poškozuje půdu, herbicidy škodí zdraví a v zemědělství chce pracovat stále méně lidí. Roboton je inteligentní stroj poháněný solární energií a i díky své modularitě zvládne setí, zalévání, okopávání či pletí stejně dobře jako člověk. Napomáhá tak lokální běžné i bio produkci, umožňuje větší výtěžnost a přispívá ke zlepšení zdraví zemědělské půdy.

Biometanová stanice v Litomyšli je první zemědělskou biometanovou stanicí svého druhu v Česku a tím i vzorem lokálního zpracování organických odpadů na ekologicky příznivé a klimaticky neutrální palivo. Zatímco jiné stanice vyrábějí bioplyn, v Litomyšli z odpadů ze zemědělské výroby (hnůj či kvalitativně nevhodná krmiva pro zvířata) vyrábí biometan, který vtláčí do plynárenské sítě. Využít jej tak mohou domácnosti i firmy po celé republice. Biometan by tak mohl nahradit až 20 % spotřeby zemního plynu jeho zelenou alternativou. To znamená zvýšení energetické bezpečnosti Česka a snížení emisí CO2.

Hlasovat pro vybraný projekt můžete od 23. května na webu soutěže www.energyglobe.cz.

O E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe je součástí prestižní mezinárodní soutěže Energy Globe Award, v České republice ji od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. Jde o nejvýznamnější české ocenění pro projekty a inovativní nápady v oblasti ekologie, životního prostředí a úspor energií. Soutěž už přilákala 3 779 projektů, z nichž každý rok vyhraje jeden podle hlasování veřejnosti. Vítěz pak zastupuje Česko na světovém finále mezi dalšími 186 zeměmi. Více informací o soutěži najdete na webu www.energyglobe.cz.

Zdroj: www.eon.cz

Zadavatel
E.ON

E.ON

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem na 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více jak 65 000 km dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,2 milionu zákazníků, zejména v jižních Čechách a na jižní Moravě. Její tržní podíl v tomto sektoru činí 20 %. V oblasti plynu disponuje více jak 4 000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činí téměř 11 %.

Další články od E.ON

Projekt Energie pomáhají opravdu pomáhá. Rozdělí mezi ohrožené skupiny obyvatel přes 42 milionů Kč
E.ON

Projekt Energie pomáhají opravdu pomáhá. Rozdělí mezi ohrožené skupiny obyvatel přes 42 milionů Kč

Více než 42 milionů korun na pomoc ohroženým skupinám obyvatel rozdělil nebo ještě rozdělí projekt Energie pomáhají. Ten na začátku roku 2023 spustila společnost E.ON ve spolupráci s Charitou Česká republika, Nadací Naše dítě a SOS dětskými vesničkami. Cílem projektu bylo v době energetické krize pomoci ohroženým skupinám obyvatel a to primárně se zvyšujícími se náklady na energie. Pomohl už tisícům žadatelů. Vedle toho ale měl projekt motivovat zákazníky společnosti E.ON k efektivnímu nakládání s energiemi a k šetření. Obojí se podařilo. Zákazníci totiž ušetřili přes 8 795 MWh elektrické energie a dalších 6 685 MWh plynu oproti svým předchozím zvyklostem.
EG.D připravilo zcela novou aplikaci Distribuce24. Zákazníkům přinese ještě více funkcí a komfortu
E.ON

EG.D připravilo zcela novou aplikaci Distribuce24. Zákazníkům přinese ještě více funkcí a komfortu

Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, připravila pro všechny odběratele z řad domácností, firem i municipalit na svém distribučním území, zcela novou mobilní aplikaci Distribuce24. Ta zároveň nahrazuje původní aplikaci pod jménem Distribuce. Největší změnou oproti ní je možnost registrace a správy odběrných míst konkrétního zákazníka, zabezpečení pomocí biometrických údajů, integrace nových funkcí jako jsou technické a smluvní informace o odběrných místech nebo historie odečtů. Odběratelé v aplikaci Distribuce24 najdou díky registraci i přesnější informace o odstávkách a poruchách, a mají i snazší přístup k časům nízkého tarifu, jelikož nemusejí přepisovat kódy z přijímače HDO. Distribuce24 je také připravena na budoucnost a umožňuje zobrazení dat z chytrého měření. Ke stažení je zdarma pro mobilní systémy iOS a Android.
S hledáním závad budou pomáhat automatické drony a umělá inteligence. EG.D testuje tuto technologii
E.ON

S hledáním závad budou pomáhat automatické drony a umělá inteligence. EG.D testuje tuto technologii

Automatické drony při inspekcích elektrického vedení a následné vyhodnocování těchto kontrol pomocí umělé inteligence testuje ve svém provozu distributor EG.D, člen skupiny E.ON. Technici společnosti nejdříve vytvoří pomocí manuálního letu 3D model elektrického vedení velmi vysokého napětí. Následně tuto trasu nahrají do dronu, který po trase automaticky létá a pořizuje stovky snímků. Ty pak vyhodnocuje umělá inteligence, která hledá případné poruchy, a navíc se na základě získaných dat učí odhalovat další souvislosti. Díky tomu se výrazně zkracuje doba hledání závad, čímž se zrychlují i případné opravy na elektrickém vedení. Do ostrého provozu chce EG.D tuto inovativní technologii jako první distributor v České republice nasadit od ledna příštího roku.
E.ON nabídne stálým zákazníkům možnost snížit si cenu elektřiny. Levnější ceník mohou získat online
E.ON

E.ON nabídne stálým zákazníkům možnost snížit si cenu elektřiny. Levnější ceník mohou získat online

Zákazníci společnosti E.ON mohou znovu ušetřit za dodávku energií. E.ON dlouhodobě nabízí svým klientům férové ceny a ceníky postupně snižuje. Na květnové plošné snížení cen plynu pro zákazníky bez fixace navazuje i novým produktem v elektřině. Od poloviny června budou mít všichni stálí klienti E.ONu možnost získat nový produkt, který má o 16 % nižší cenu za 1 MWh dodávky energie oproti základním ceníkům na dobu neurčitou. Za poslední rok a půl tak mohou mít stálí klienti se základními ceníky ceny nižší dokonce až o 34 % oproti loňským vládním stropům.
Společnost E.ON spustila na Vranově jedinečné bateriové úložiště
E.ON

Společnost E.ON spustila na Vranově jedinečné bateriové úložiště

Unikátní bateriové úložiště spustila letos na jaře společnost E.ON ve své vodní elektrárně na vranovské přehradě. Akumulátor o výkonu 2,5 MW a využitelné kapacitě 2,5 MWh, se může v případě potřeby zapojit naplno do pěti sekund do služeb výkonové rovnováhy a pomoci tak udržovat stabilitu a spolehlivost rozvodné sítě. Investice za téměř 60 milionů korun je unikátní v tom, že poprvé v rámci České republiky bylo takto velké bateriové úložiště instalováno přímo dovnitř budovy, a ne do kontejnerů, jak se používá běžně. Instalace navíc proběhla do stavby elektrárny ze 30. let 20. století, což si vyžádalo i jedinečné řešení požárního zabezpečení.
E.ON otevřel v Ostravě modernizovanou pobočku. Klienti ji najdou v Nové Karolině
E.ON

E.ON otevřel v Ostravě modernizovanou pobočku. Klienti ji najdou v Nové Karolině

Vyřídit snadno vše, co se týká energií, ze svého mobilu nebo tabletu online je v posledních letech pro zákazníky E.ON čím dál větší samozřejmost. Online nástroje v současnosti využívá více než 65 % klientů společnosti. I přes jasný trend používání digitální obsluhy existují momenty, kdy klienti preferují osobní kontakt, což dokazují i data obsluhy na zákaznické lince a v poradenských centrech. Jen vloni využili klienti E.ONu osobní kontakt u téměř 580 000 požadavků. Společnost má dvě velká poradenská centra v Českých Budějovicích a v Brně a dalších 26 poboček po celém Česku. Vloni začal E.ON s jejich vylepšováním. Nyní otevřel zcela modernizovanou pobočku i v Ostravě, kterou zákazníci nově najdou v nákupním centru Nová Karolina.
Projekt ACON propojuje český Hodonín se slovenským Holíčem
E.ON

Projekt ACON propojuje český Hodonín se slovenským Holíčem

Mezi českým Hodonínem a slovenským Holíčem vzniká nové 22kV propojení elektrických distribučních soustav. Investice se realizuje v rámci přeshraničního projektu ACON, jehož cílem je zajištění bezpečných a spolehlivých dodávek energie příhraničním oblastem. V okolí měst bylo vybudováno 122 moderních distribučních trafostanic s inteligentními prvky a desítky kilometrů nových optických linek.
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále. O prestižní ocenění se utká šest projektů
E.ON

Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále. O prestižní ocenění se utká šest projektů

Obrovský počet 167 projektů zaměřených na ekologii se letos přihlásilo do 16. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. Všechny posoudila odborná porota a do finále se dostalo šest z nich. O vítězi, který k titulu získá také 500 000 Kč od pořadatele soutěže, společnosti E.ON, rozhodne veřejnost. Hlasování o vítězi odstartuje 23. května a potrvá do 20. srpna na webu soutěže. Slavnostní vyhlášení proběhne stejně jako loni na E.ON Ekofestivalu, tentokrát v Brně.
Vodní elektrárna ve Vranově funguje už 90 let. E.ON oslaví výročí novou prohlídkovou trasou
E.ON

Vodní elektrárna ve Vranově funguje už 90 let. E.ON oslaví výročí novou prohlídkovou trasou

Vranovská přehrada, jejíž součástí je i vodní elektrárna, kterou vlastní a provozuje společnost E.ON, slaví letos 90 let od uvedení do provozu. Od samého počátku byl hlavním posláním obou staveb energetický a vodohospodářský přínos, což platí dodnes. Lokalita se za devět desetiletí stala i významnou turistickou destinací. Společnost E.ON se i proto zapojila do projektu Vranovská přehrada 90, který bude významné jubileum připomínat po celou letošní sezonu. E.ON připravil pro návštěvníky vylepšenou prohlídkovou trasu uvnitř vodní elektrárny, ale i nový turistický okruh v rámci projektu Turistika beze stop, jehož cílem je edukovat návštěvníky k udržitelnému způsobu turistiky, a snaží se také unikátním způsobem ukázat nově vytipované trasy, které mohou lidé při svých výletech navštívit.
EG.D spustilo jako první distributor kalkulačku pro sdílení elektřiny v bytových domech
E.ON

EG.D spustilo jako první distributor kalkulačku pro sdílení elektřiny v bytových domech

Už více než dva roky eviduje distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, zvýšený zájem o připojování obnovitelných zdrojů do sítě. Vedle instalací fotovoltaických elektráren na střechy rodinných domů, se čím dál tím častěji objevují i instalace solárních systému na bytových domech. Změna legislativy v loňském roce totiž umožnila sdílení vyrobené elektřiny ze společných solárních panelů v rámci společenství vlastníků jednotek (SVJ). Aby společnost EG.D svým zákazníkům co nejvíce pomohla s orientací a možnostmi v této oblasti, spustila jako první z tuzemských distributorů na svém webu kalkulačku sdílené elektřiny. Ta členům SVJ navrhne vhodné řešení a pomůže jim při rozhodování o vytvoření energetické komunity v bytovém domě.