Siemens··4 min

Sedmadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense vyhlášen

Siemens

Siemens

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a nedílnou součástí českého průmyslu je již více než 130 let. Naše portfolio pokrývá řešení pro průmysl, energetiku, dopravu a veřejnou infrastrukturu, technologie budov a zdravotnictví. Siemens je průkopníkem v oblasti Průmyslu 4.0 a Smart Cities, v rámci kterých přináší komplexní digitální produkty a služby.

Tisková zpráva

Sedmadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense pro studenty, pedagogy a mladé vědce z technických a přírodovědeckých oborů byl vyhlášen. „Technologické a přírodovědné vzdělávání je pilířem budoucího rozvoje naší země. Cena Wernera von Siemense oceňuje mladé talenty, jejichž inovativní přístup a objevy mají potenciál přinést pokrok v klíčových oblastech průmyslu, technologií i dalších oborů. Zároveň nezapomínáme na pedagogickou práci, která často stojí v pozadí, ale je nesmírně důležitá a zaslouží si ocenění,“ uvedl k zahájení letošního ročníku soutěže Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens v České republice. Kandidáti se mohou přihlašovat prostřednictvím internetových stránek www.cenasiemens.cz až do 30. listopadu 2024.

Sedmadvacátý ročník rozdělí v sedmi kategoriích jeden milion korun. V kategoriích nejlepší diplomová a disertační práce spolu se studenty ocenění i finanční odměnu získají i vedoucí prací/školitelé. Finanční odměny, které společnost Siemens v minulých 26 letech rozdělila mezi 470 vítězných studentů, vědců a pedagogů, dosáhly částky 16,4 milionu korun.

Vyhlašované kategorie

  1. Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu (jednotlivec nebo výzkumný tým)
  2. Nejlepší pedagogický pracovník / pedagogická pracovnice
  3. Nejlepší diplomová práce (první tři místa + vedoucí práce)
  4. Nejlepší disertační práce (první tři místa + školitel/ka)
  5. Zvláštní ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce
  6. Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se tématy konceptu Průmysl 4.0
  7. Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou

Předsedové porot

  • prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc. (předsedkyně, Akademie věd České republiky) – Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu
  • doc. Ing. Ladislav Janíček Ph.D., MBA, LL.M. (rektor, Vysoké učení technické v Brně) – Nejlepší diplomová práce (první tři místa + vedoucí práce)
  • doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc. (rektor, České vysoké učení technické v Praze) – Nejlepší disertační práce (první tři místa + školitel/ka)
  • prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D. (předsedkyně, Česká konference rektorů) – Nejlepší pedagogický pracovník / pedagogická pracovnice
  • Ing. Eduard Palíšek, Ph.D., MBA (generální ředitel, Siemens ČR) – Zvláštní ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce
  • prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., dr. h. c. (vědecký ředitel, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT) – Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se tématy konceptu Průmysl 4.0
  • prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D. (ředitel, Centrum energetických a environmentálních technologií CEET, VŠB-TUO) – Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou

V předchozím ročníku soutěže nejvíce ocenění získalo České vysoké učení technické v Praze (6 oceněných), následované Akademií věd ČR (5 oceněných) a Vysokým učením technickým v Brně (3 ocenění), Univerzitou Palackého v Olomouci a Masarykovou univerzitou (po 2 oceněních), Univerzita Karlova a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (po 1 oceněním).

Do nominací se i letos může zapojit také široká veřejnost – kandidátky a kandidáty a jejich práce je možné nominovat prostřednictvím webových stránek www.cenasiemens.cz. V případě, že navržený kandidát nebo kandidátka zvítězí, získá nominující prémii ve výši 10 000 Kč.

O soutěži

Cenu Wernera von Siemense pořádá český Siemens spolu s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení prací. Záštitu nad udílením cen převzali předseda vlády Petr Fiala, ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Svým rozsahem, výší finančních odměn a historií je Cena Wernera von Siemense jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v České republice. V předchozích šestadvaceti ročnících soutěže bylo oceněno 470 studentů, pedagogů a vědců, na odměnách bylo vyplaceno přes 16,4 milionu Kč.

Zdroj: www.siemenspress.cz

Další články

Další články od Siemens

Siemens představuje portfolio Industrial Operations X a novou řadu průmyslových PC na bázi rychlých procesorů NVIDIA

Siemens představuje portfolio Industrial Operations X a novou řadu průmyslových PC na bázi rychlých procesorů NVIDIA

Společnost Siemens dnes oznámila uvedení nové řady průmyslových PC (IPC) vybavených grafickými procesory NVIDIA. Společně s rozšířenou nabídkou řešení umělé inteligence (AI), která je součástí portfolia Industrial Operations X, urychlí zavádění aplikací umělé inteligence a představuje tak další milník v rámci strategického partnerství firem Siemens a NVIDIA zahájeného v červnu 2022.
| Siemens
Siemens a Microsoft rozšiřují možnosti využití umělé inteligence v průmyslu

Siemens a Microsoft rozšiřují možnosti využití umělé inteligence v průmyslu

Společnosti Siemens a Microsoft přinášejí revoluci do prostředí průmyslové automatizace. Výsledkem jejich spolupráce je další úroveň využití asistenta Siemens Industrial Copilot, který lze nově ve větším měřítku nasadit i v náročných průmyslových provozech. Copilot díky spojení unikátního průmyslového know-how firmy Siemens a platformy Microsoft Azure OpenAI Service dále zlepšuje řešení náročných požadavků ve výrobě a automatizaci.
| Siemens
Společnosti Siemens a ServiceNow představily řešení pro bezpečnější výrobní provozy podporované generativní umělou inteligencí

Společnosti Siemens a ServiceNow představily řešení pro bezpečnější výrobní provozy podporované generativní umělou inteligencí

Společnosti Siemens a ServiceNow oznámily zahájení nové spolupráce. Jejím cílem je posílit kybernetickou bezpečnost v průmyslu a podpořit začlenění generativní umělé inteligence (AI) ve výrobních provozech. Spolupráce bude postavena na řešení Siemens Sinec Security Guard pro řízení zranitelností v průmyslovém prostředí a Siemens Industrial Copilot pro automatizaci podporovanou generativní umělou inteligencí. ServiceNow poskytne svůj koncept automatizace pracovních procesů, která je nezbytná pro efektivnější a lepší provoz výrobních zařízení.
| Siemens
Zlatá medaile MSV 2024 pro soustruh DynaTurn 102 CNC s řídicím systémem Sinumerik 828D

Zlatá medaile MSV 2024 pro soustruh DynaTurn 102 CNC s řídicím systémem Sinumerik 828D

Zlatou medaili MSV 2024 získal soustruh DynaTurn 102 CNC vybavený řídicím systémem Sinumerik 828D, který jako jediný ve své třídě nabízí nativní digitální dvojče. „Jsme moc rádi, že ocenění získal projekt, který propojuje český obráběcí stroj a nejnovější technologie Siemens,“ uvedla Elvíra Zajícová, ředitelka obchodní jednotky Siemens Motion Control.
| Siemens
ORLEN Unipetrol Doprava zařadil do své flotily osmou lokomotivu Siemens Vectron

ORLEN Unipetrol Doprava zařadil do své flotily osmou lokomotivu Siemens Vectron

Společnost ORLEN Unipetrol Doprava, přední český nákladní železniční dopravce, patřící do rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol, pokračuje v modernizaci své flotily. K sedmi stávajícím lokomotivám Siemens Vectron MS řady 383 přibydou do konce roku 2025 čtyři další. První z nich, celkově v pořadí osmou, převzal ORLEN Unipetrol od společnosti Siemens do užívání v těchto dnech. Pořízení dalších modulárních elektrických lokomotiv je součástí dlouhodobého modernizačního plánu zaměřeného na zvýšení efektivity a udržitelnosti přepravních služeb. ORLEN Unipetrol Doprava tím aktivně přispívá ke snižování emisí CO2 a naplňování cílů skupiny ORLEN Unipetrol, která se zavázala snížit emise uhlíku o 25 % do roku 2030 a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.
| Siemens
Distribuovaný řídicí systém Siemens pomohl výrobci viskózových vláken zvýšit bezpečnost provozu

Distribuovaný řídicí systém Siemens pomohl výrobci viskózových vláken zvýšit bezpečnost provozu

Společnost Indorama Ventures Mobility Bohemia, přední výrobce vysokopevnostních viskózových vláken pro výrobu pneumatik, instalovala ve svém lovosickém závodě distribuovaný řídicí systém. Zásadní byla výměna lokálních řídicích systémů celého závodu za centrální řídicí systém na platformě SIMATIC PCS7, zavedení nového řídicího systému navíc umožnilo vybudovat centrální velín, který sleduje celý proces výroby. Zvýšila se také dostupnost a bezvýpadkovost výroby, a to díky redundanci na úrovni automatizačních stanic, vizualizačních serverů a komunikace. Projekt navrhla a realizovala společnost SIDAT, Siemens Solution Partner.
| Siemens
Siemens na MSV: Premiéra řídicího systému s digitálním dvojčetem na českém obráběcím stroji

Siemens na MSV: Premiéra řídicího systému s digitálním dvojčetem na českém obráběcím stroji

Návštěvníci letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně (MSV) budou mít příležitost shlédnout ve světové premiéře CNC soustruh DynaTurn 102 od českého výrobce společnosti DynamiTech, vybavený nejnovější verzí řídicího systému Siemens Sinumerik 828D, který jako jediný ve své třídě nabízí nativní digitální dvojče.
| Siemens
Green Mobility Partners vstupuje na trh s lokomotivami Siemens Vectron

Green Mobility Partners vstupuje na trh s lokomotivami Siemens Vectron

Nový hráč na evropském trhu s „full service“ službami pronájmu lokomotiv se sídlem ve Vídni, Green Mobility Partners, objednává až 50 lokomotiv u společnosti Siemens Mobility. Uzavřená smlouva zahrnuje závazný nákup osmi lokomotiv Vectron MS a podporu v oblasti servisu.
| Siemens
Řídicí systémy a pohony Siemens zvyšují produktivitu výroby hliníkových nádobek na spreje

Řídicí systémy a pohony Siemens zvyšují produktivitu výroby hliníkových nádobek na spreje

Společnost Siemens dodala decentralizované pohony a řídicí systémy firmě Moravia Cans, která vyrábí hliníkové nádobky na aerosolové přípravky pro mnoho významných výrobců a značek kosmetiky. Technologie Siemens zajišťují manipulaci s hotovými nádobkami, jejich balení a intralogistiku.
| Siemens
RS Lease rozšíří flotilu až o 65 lokomotiv Siemens Vectron

RS Lease rozšíří flotilu až o 65 lokomotiv Siemens Vectron

RS Lease, přední soukromý pronajímatel železničních vozidel na Slovensku, podepsal se společností Siemens Mobility rámcovou smlouvu na dodávku až 65 lokomotiv Vectron. Dohoda zahrnuje rychlé dodání 30 lokomotiv Vectron MS a opci na nákup dalších 35 lokomotiv ve vícesystémové variantě Vectron MS a dvouzdrojové variantě Vectron Dual Mode.
| Siemens