ESET··9 min

Rok 2022 z pohledu kybernetických hrozeb: Útoky jsou stále propracovanější a profesionálnější, na vzestupu jsou phishingové hrozby

ESET

ESET

Jsme jednou z prvních evropských společností se zaměřením na digitální bezpečnost. Soukromou společnost ESET stále vedou inženýři, kteří ji před 30 lety založili. Díky naší nezávislosti se můžeme soustředit na náš nejdůležitější cíl – na ochranu koncových zákazníků a firem na jejich cestě k úspěšnější budoucnosti.

Tisková zpráva

Praha, 27. prosince 2022 – Vývoj kybernetických hrozeb v roce 2022 značně ovlivnila válka na Ukrajině – vrátil se nechvalně známý malware Industroyer, který cílil na velkou část ukrajinské vysokonapěťové elektrické sítě, nebo se objevily scamy zneužívající solidarity lidí s Ukrajinou. Nejčastějším cílem ransomwarových útoků se naopak stalo Rusko. V Česku narůstala oblast běžného malwaru, šíření dezinformací, scamy a phishingovové kampaně, které jsou rizikem nejen pro jednotlivce, ale stále více také pro firmy. Velkým tématem letošního léta se staly phishingové podvody na internetových bazarech, které opět nabraly na intenzitě před koncem roku. Během celého roku narůstaly v Česku také detekce škodlivého kódu, a to zejména spywaru. Shrnutí vychází z pravidelných bezpečnostních statistik společnosti ESET.

V době, kdy byla zahájena invaze na Ukrajinu, objevili analytici ze společnosti ESET dvě nové rodiny malwaru typu wiper (HermeticWiper a IsaacWiper), které cílily na ukrajinské organizace a měly za cíl mazat data v zařízeních. V dubnu poté ESET odhalil útok škodlivým kódem Industroyer2, jehož autorem byla ruskojazyčná útočná skupina Sandworm. Útok byl zaměřen na rozvodnou síť distribuující elektřinu na území Ukrajiny.

S válečným konfliktem na Ukrajině se také odstartovala vlna podvodných humanitárních sbírek, tedy scamů, které se šírily jak e-mailem, tak prostřednictvím sociálních sítí. Aktuálně jsou phishingové útoky, které se vyznačují manipulativní komunikací a cílí na uživatele všech operačních systémů a platforem, jednou z nejrychleji rostoucí oblastí hrozeb, a to i v Česku.

Rapidně vzrostl počet podvodů na internetu

Scamy na internetu se ale netýkaly jen podvodných sbírek. Letos v létě se staly rizikem pro uživatele podvody na internetových bazarech, při nichž útočníci zneužívali jména přepravních společností. V Česku se jednalo zejména o tuzemské přepravní společnosti – Českou poštu a Zásilkovnu.

Útoky jsou čím dál sofistikovanější a útočníci letos zneužívali k útokům i legitimní nástroje jako Google AdSense nebo WordPress. Prostřednictvím online reklamy mimo jiné lákali na investiční nabídky nebo nákup potravinových doplňků. Případně oběti přihlašovali k prémiovým mobilním službám. Podvodný obsah se objevoval v několika jazykových mutacích, včetně češtiny a útočníci jeho prostřednictvím zneužívali jména celebrit nebo známých společností, například skupiny Agrofert nebo ČEZ.

Celkově počet detekovaných případů phishingu podle bezpečnostních expertů letos narostl o stovky procent oproti roku předchozímu. „Z dat, která máme k dispozici, můžeme skutečně vyčíst narůstající trend phishingových kampaní. Jde o metodu, kdy se útočník vydává za důvěryhodnou autoritu s cílem získat citlivá data oběti. Takový způsob útoku označujeme jako sociální inženýrství a vedle útoků prostřednictvím malwaru, jako jsou infostealery nebo ransomware, se již dnes jedná o jednu z nejčastějších strategií, jak zaútočit na citlivá data domácích i firemních uživatelů,“ popisuje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu společnosti ESET.

Hlavním rizikem zůstává také spyware

Spyware po celý rok v Česku útočil především přes nebezpečné e-mailové přílohy a hlavním cílem útoků zůstávají uživatelská hesla, především ta, která si uživatelé ukládají do internetových prohlížečů. Ty totiž nejsou před těmito útoky dostatečně zabezpečené.

Mezi hrozbami pro operační systém Windows v roce 2022 dominovaly spywary Agent Tesla (21,45 % případů), Formbook (12,96 %) a password stealer Fareit (9,72 %). Za nimi (3,38 %) ještě následuje SPY Agent AES, dříve přiřazovaný ke spywaru Agent Tesla. Téměř všechny nejčastěji detekované hrozby jsou nějakým způsobem zadní vrátka do systému (backdoory), které mohou nainstalovat do zařízení další malware, jako ransomware, poté co odcizí ze systému hesla, nebo jiné osobní údaje.

„V Česku se pravidelně objevují české překlady celosvětových útočných kampaní, což svědčí o tom, že je Česká republika na seznamu cílových zemí. Nebezpečné přílohy mají svými názvy uživatele přesvědčit, že se jedná o reálnou fakturu, účtenku, nebo doklad k objednávce a přimět je tak k otevření souborů, čímž umožní spywaru infikovat jejich zařízení,” říká Jirkal.

Stalkerware a bankovní malware ustupují škodlivé reklamě

V případě zařízení s operačním systémem Android se ukazuje, že nejvíce detekovanou moderní hrozbou se stává nevyžádaná reklama s různými stupni míry invaze do systému.

„Nejběžnějším škodlivým kódem byl letos v Česku Andreed (30,78 % případů), který je nejméně invazivní, což může být důvodem jeho největšího přetrvávání. Ustupuje stalkerware, který dominoval minulý rok a také malware Cerberus, který byl v ČR začátkem roku 2022 velice aktivní. Uživatelé by ale neměli propadat falešnému pocitu bezpečí - například malware Triada, který se v menších či větších číslech v ČR pohybuje celoročně, dokáže v systému napáchat uživateli již nemalé škody,” dodává Martin Jirkal.

Hrozby pro firmy

Ransomware je v současnosti jednou z největších hrozeb pro firmy a jeho výskyt ještě zhoršil trend hybridní práce. Malé a střední podniky se stávají stále atraktivnějším cílem útoků, a to proto, že ačkoli uchovávají spoustu cenných zákaznických a finančních dat, často jim chybí komplexní bezpečnostní opatření, která používají velké korporace.

„Ransomware se může do sítě společnosti dostat přes služby vzdálené správy nebo právě pomocí phishingových kampaní. Útoky jsou čím dál sofistikovanější a útočníci využívají i nově objevených zranitelností systémů, případně provádějí útoky na dodavatelský řetězec, kdy infikují nebo manipulují se softwarovým produktem dodavatele,” říká Robert Šuman, vedoucí pražské virové laboratoře společnosti ESET.

Jak vyplynulo ze zprávy SMB Digital Security Sentiment Report 2022 ransomware je jednou z nejobávanějších hrozeb pro malé a střední podniky, v ČR se ho obává 65 % z těchto firem. Více se čeští respondenti obávají pouze virů a malwaru (75 %). Za zmínku stojí i vysoké procent českých firem (62 %), které se obávájí Business E-mail Compromise (BEC), při kterých dochází ke zneužití identity zaměstnance, kterou útočník odcizí nejčastěji pomocí technik sociálního inženýrství, včetně phishingu.

Kryptoměny je výhodnější krást

V letošním roce přetrvával trend miningu kryptoměn v prohlížečích a cryptostealers útoky. Hrozby v oblasti kryptoměn obvykle korelují s jejich směnnými kurzy. Směnné kurzy kryptoměn a ochotu obchodovat nebo je těžit ale negativně ovlivnily rostoucí ceny energií. Stále výhodnější je tedy kryptoměny spíše odcizit jejich držitelům.

Masivně narostly i pokusy o podvodné vylákání kryptoměn na diskuzních platformách typu Discord nebo Telegram, kde se útočníci vydávali za správce témat, oficiální zástupce kryptoburz nebo support tým. Phishingové útoky se také skrývaly za tváře známých osobností např. Elona Muska, kdy se jednalo o falešné rozdávání dárků a bonusů (tzv. giveaways), jejichž cílem bylo z oběti vylákat menší množství kryptoměny s vidinou získání násobného počtu dané kryptoměny.

„Kryptoměny budou nadále jednou z hlavních oblastí, přes kterou mohou útočníci monetizovat, budou využívány pro různé podvody jako je phishing, vishing atd. Pravděpodobně budeme často vídat pokusy ukrást přístupy k peněženkám nebo k účtům na burzách a podvodné investice do kryptoměn,” říká Šuman.

„Celkově se příští rok budeme setkávat se stálými hrozbami, neočekáváme výrazné změny trendu. Nadále porostou phishingové útoky, jako byly letos například podvody na online bazarech, a poroste tak potřeba, aby byl i bežný uživatel internetu stále informovanější a opatrnější. Dominovat budou nadále infostealery jako jsou spywary nebo password stealery a můžeme počítat i se sofistikovanými útoky na firmy prostřednicvtím ransomwaru. Rizikem zůstávají také útoky typu dodavatelský řetězec nebo penetrační průniky přes zranitelnosti s komplexním vytěžením informací, strojového času apod. v infikované společnosti,” shrnuje Šuman z ESETu.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Kontakt pro média:

Ondřej Šafář

Manažer PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 776 234 218

[email protected]

Lucie Mudráková

Specialistka PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 702 206 705

[email protected]

Další články

Další články od ESET

Průzkum ESET: Se svými daty Češi riskují, podceňují zálohy i jejich bezpečnost

Průzkum ESET: Se svými daty Češi riskují, podceňují zálohy i jejich bezpečnost

Bezpečnostní experti opakovaně upozorňují na nutnost zálohovat si data, přesto třetina Čechů zálohuje méně než jednou měsíčně a desetina dokonce nikdy. Osobní vzpomínky a cenné dokumenty mohou být přitom cílem hackerů. Zálohování je klíčové pro jejich ochranu. Češi pro zálohování preferují cloudová úložiště a velkokapacitní paměťové disky, naopak flash disky a CD už jsou spíše raritou. Více než třetina lidí si svá zálohovaná data již nijak dále nechrání. Vyplývá to z posledního průzkumu společnosti ESET. Odborníci doporučují pravidelně zálohy dat kontrolovat, používat silná hesla a vícefázové přihlášení i šifrování dat na zařízeních.
| ESET
Přehled hrozeb pro Android: Útočníci v září lákali na falešné investice, využili jména firem OpenAI a IBM

Přehled hrozeb pro Android: Útočníci v září lákali na falešné investice, využili jména firem OpenAI a IBM

Na platformě Android v Česku vzrostly v září především detekce adwaru Andreed, a to na více než 18 procent všech zachycených případů. Zatímco detekce bankovního trojského koně Cerberus v září klesly, do popředí pravidelné statistiky se vyšplhaly škodlivá aplikace FakeApp.AFZ a trojský kůň Agent.FBG. V případě škodlivého kódu FakeApp.AFZ pak útočníci opět využili strategii, při které jej vydávali za investiční aplikace zneužívající jména služeb IBM a OpenAI. Tyto falešné aplikace pak obětem nabízely možnosti investování do kryptoměn, přičemž cílem útočníků bylo pouze odcizit jejich peníze. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.
| ESET
ESET rozšiřuje nabídku pro domácnosti, poskytne ještě lepší ochranu před krádeží identity a škodlivými kódy

ESET rozšiřuje nabídku pro domácnosti, poskytne ještě lepší ochranu před krádeží identity a škodlivými kódy

Společnost ESET, světový lídr v oblasti vývoje řešení kybernetické bezpečnosti, aktualizovala svou nabídku ESET HOME Security pro Českou republiku. V rámci řešení pro domácnosti představuje nové funkce, jako je například zabezpečená složka ESET Folder Guard, spolu s celkovým vylepšením stávajících funkcionalit. Součástí aktualizované nabídky pro domácnosti je také nová funkce Ochrana identity, která monitoruje dark web a uživatele upozorní, pokud dojde k úniku jejich osobních údajů.
| ESET
ESET: Největším rizikem pro počítače v Česku byl v září spyware Formbook

ESET: Největším rizikem pro počítače v Česku byl v září spyware Formbook

Spyware Formbook, který se v Česku vyskytuje dlouhodobě po boku spywaru Agent Tesla, byl v září již druhým měsícem nejčastěji detekovanou hrozbou pro uživatele operačního systému Windows. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb společnosti ESET. Útočníci jej šíří především v globálních e-mailových kampaních a nebezpečné přílohy se tak v jeho případě zatím neobjevují s českými názvy. S ohledem na jeho dosavadní růst lze podle expertů očekávat podobný vývoj i v následujících měsících. Spyware útočníci využívají ke krádežím našich dat. Rizikem je především pro nedostatečně zabezpečená uživatelská hesla.
| ESET
Hrozby pro macOS: Investice i Spotify, útočníci šíří škodlivé kódy v napodobeninách populárních aplikací

Hrozby pro macOS: Investice i Spotify, útočníci šíří škodlivé kódy v napodobeninách populárních aplikací

Adware Pirrit a malware PSW.Agent zůstávají nejčastěji detekovanými hrozbami pro platformu macOS v Česku a na Slovensku. Jejich přítomnost opět potvrdila pravidelná statistika kybernetických hrozeb od společnosti ESET, tentokrát za období od července do září 2024. Zatímco adware je kybernetickou hrozbou, kterou útočníci využívají především k instalaci škodlivých doplňků do prohlížeče či zobrazovaní nebezpečného či podvodného reklamního obsahu, škodlivý kód PSW.Agent využívají ke krádeži našich dat, a to jak přihlašovacích údajů do různých účtů, tak citlivých osobních dat, která poté dále mohou přeprodávat. Již několik měsíců jej útočníci také používají k získání přístupů do kryptopeněženek. Útočníci šíří oba typy škodlivých kódů prostřednictvím napodobenin legitimních aplikací, naposledy například prostřednictvím falešné aplikace pro investování Meta Trader či přehrávače Spotify.
| ESET
ESET: Podvodníci z online bazarů se nově zaměřili na ubytovací platformy Booking.com a Airbnb

ESET: Podvodníci z online bazarů se nově zaměřili na ubytovací platformy Booking.com a Airbnb

Společnost ESET zveřejnila nové informace o kybernetických zločincích využívajících online nástroj Telekopí (Telekopye), který funguje v rámci platformy Telegram. Útočníkům slouží k vytváření podvodné komunikace a koordinaci jednotlivých členů různě velkých kyberkriminálních uskupení, a to především k organizování podvodů na internetových tržištích, jako je Vinted, eBay, Facebook Marketplace, Bazoš či Sbazar. Podle posledních informací se podvodníci navíc zaměřili také na populární služby pro rezervace ubytování Booking.com a Airbnb. V rámci těchto podvodů zneužívají legitimní účty hotelů a pronajímatelů ubytování s cílem přimět oběti k zadání údajů z platebních karet do formulářů na falešných webových stránkách. Útočníci byli nejvíce aktivní v období letní sezóny, kdy počet těchto podvodů více než dvojnásobně překročil počet podvodů na online tržištích. S ohledem na popularitu obou platforem útočníci cílí na uživatele z celého světa.
| ESET
ESET popsal kyberšpionáž Ruskem podporované skupiny Gamaredon, cílem byla Ukrajina a země NATO

ESET popsal kyberšpionáž Ruskem podporované skupiny Gamaredon, cílem byla Ukrajina a země NATO

Bezpečnostní analytici společnosti ESET prozkoumali kyberšpionážní operace APT skupiny Gamaredon napojené na Rusko. Gamaredon je v současnosti nejaktivnější APT skupinou na Ukrajině a většina jejích kyberšpionážních útoků je vedena proti ukrajinským vládním institucím. ESET ale zaznamenal také několik pokusů o napadení cílů v zemích NATO – konkrétně v Bulharsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku. Ani v jednom z těchto případů však útok nebyl úspěšný. Skupina Gamaredon v poslední době výrazně vylepšila své schopnosti v provádění kyberšpionáže a vyvinula několik nových nástrojů pro krádež cenných dat z aplikací poskytovatelů e‑mailových služeb, chatovacích aplikací jako je Signal nebo Telegram a webových aplikací. Analýza expertů z ESETu odhalila také infostealer PteroBleed, který skupina využívá k odcizení dat z ukrajinského vojenského systému.
| ESET
Přehled hrozeb pro Android: Srpnová bilance kyberhrozeb v Česku opět poukázala na podceňovaný adware

Přehled hrozeb pro Android: Srpnová bilance kyberhrozeb v Česku opět poukázala na podceňovaný adware

Srpnová statistika kybernetických hrozeb pro platformu Android zatím potvrdila očekávání bezpečnostních expertů a uživatelé se ani ve druhé polovině léta nesetkali s výraznými odchylkami od dlouhodobě monitorovaných škodlivých kódů. V čele kyberhrozeb nadále stojí adware Andreed a doplňuje ho malware Agent.HQS s bankovním trojským koněm Cerberus. Bezpečnostní experti upozorňují, že ačkoli je adware někdy ze strany uživatelů podceňovaným rizikem, může být součástí větších a propracovanějších útoků, jejichž cílem jsou naše data a finance. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.
| ESET
ESET: Škodlivý kód Agent Tesla v srpnu utlumil svou aktivitu, spyware však v Česku přesto útočil

ESET: Škodlivý kód Agent Tesla v srpnu utlumil svou aktivitu, spyware však v Česku přesto útočil

Zatímco počty detekcí spywaru Formbook a spywaru Agent.AES zůstaly v srpnu bez výrazného poklesu nebo nárůstu, u spywaru Agent Tesla zaznamenali bezpečnostní experti výrazný propad v počtu zachycených útoků na uživatele a uživatelky operačního systému Windows v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET. I přesto, že počet případů škodlivého kódu Agent Tesla tentokrát nepřekročil ani sedm procent, spyware je jako typ hrozby v Česku stále aktivní. Bezpečnostní experti situaci monitorují a nevylučují novou vlnu vylepšených útočných kampaní.
| ESET
ESET zmapoval nejnovější aktivity ransomwarového gangu CosmicBeetle, který útočil na organizace a firmy v Česku

ESET zmapoval nejnovější aktivity ransomwarového gangu CosmicBeetle, který útočil na organizace a firmy v Česku

Bezpečnostní analytici společnosti ESET popsali chování nového ransomwaru ScRansom, který pro své útoky vyvinula skupina CosmicBeetle. Cílem tohoto ransomwarového gangu jsou především malé a střední firmy v Asii a v Evropě, včetně České republiky. Své oběti napadá prostřednictvím několik let starých zranitelností v jejich systémech. Podle zjištění společnosti ESET skupina experimentuje s uniklým nástroji nechvalně proslulé kyberkriminální skupiny LockBit a využívá její známé jméno k tomu, aby útoky vypadaly přesvědčivěji a přiměla oběti zaplatit výkupné. Podle expertů je také možné, že se skupina CosmicBeetle stala v nedávné době partnerem ransomwarového gangu RansomHub, který na ransomwarové scéně působí od března 2024 a patří k nejaktivnějším útočníkům současnosti. Bezpečnostní experti před útoky gangu CosmicBeetle varují, protože jeho nespolehlivé procesy zašifrování a dešifrování nemusí vždy vést k úspěšné obnově souborů po útoku.
| ESET