Přehled hrozeb pro Android: V říjnu byl škodlivý kód nejčastěji ve falešných hrách, útočníci opět cílí na děti

|

Praha, 27. listopadu 2023 – Rizikem pro platformu Android v Česku byl i v říjnu Adware Andreed, a to spolu se škodlivým kódem Spy.SpinOk a downloaderem Agent.CZB. Bezpečnostní specialisté z ESETu objevili všechny tři nejčastější hrozby ve falešných verzích mobilních her. Upozorňují tak na to, že se může opět jednat o hlavní strategii útočníků, kterou cílí na širokou uživatelskou veřejnost, včetně nejmenších uživatelů z řad dětí. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.

Bezpečnostní experti z ESETu pozorovali v říjnu na platformě Android celou řadu falešných aplikací a her, prostřednictvím kterých útočníci v Česku dlouhodobě šíří adware a škodlivé kódy. Především falešné a upravené verze známých her jsou častou strategií, ke které se útočníci uchylují v období blížících se svátků a prázdnin.

„Nejčastěji jsme v říjnu na platformě Android opět detekovali adware Andreed. Dlouhodobě v jeho případě pozorujeme, že ho útočníci šíří primárně přes různé verze her, které nabízejí v obchodech třetích stran, a to za výhodných podmínek nebo zcela zdarma. V říjnu se jednalo například o hry Tasty Planet Forever, Geometry Jump nebo My Singing Monsters Composer,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET. „S větším počtem falešných her jsme se naposledy setkávali v letošním létě. Je tak pravděpodobné, že s blížícím se koncem roku a s tím souvisejícími prázdninami a nákupy technologií pod stromeček budou útočníci opět cílit na širokou veřejnost, a to včetně dětských uživatelů, kteří patří již v nízkém věku také mezi fanoušky mobilních her,“ dodává Jirkal.

Další škodlivé kódy, které se v říjnu objevily na předních místech pravidelné statistiky, objevili bezpečnostní specialisté také v některých hrách. Downloader Agent.CZB se například objevil v upravené verzi populární hry Roblox, škodlivý kód Spy.SpinOk, který má funkce spywaru, pak kromě her také v upravených aplikacích pro stahování hudby a videí z internetu nebo v aplikacích pro přenos souborů.

Hry jsou spolehlivou návnadou

Právě mobilní hry jsou pro útočníky většinou spolehlivým způsobem, jak škodlivý kód nepozorovaně doručit uživatelům do jejich chytrých telefonů. Kvůli ochranným krokům kyberbezpečnostní komunity jsou však nuceni nebezpečné verze her neustále měnit, což přispívá k tomu, že se kyberbezpečnostní situace pro platformu Android v Česku neustále proměňuje.

„Jeden měsíc vidíme, že sílí detekce adwaru, v jiném měsíci ho střídá jiný typ malwaru. A ačkoli pozorujeme, že vážných typů malwaru pomalu ubývá, pravděpodobně nezmizí nikdy. Útočníci do svých strategií neustále investují a obměňují je, využívají roční období, svátky, studují chování uživatelů. Uživatelé by tak rizika pro chytré telefony neměli podceňovat, naopak by měli zůstávat informovaní o aktuálních hrozbách. Pokud mají děti, které už také vlastní svůj chytrý telefon, je na místě jim vysvětlit základní pravidla bezpečného digitálního života. Útočníci totiž prostřednictvím her cílí i na ně,“ říká Jirkal.

Kromě adwaru, který se vyznačuje zobrazováním agresivních reklam a inzerováním různých odkazů na méně či více pochybné a nebezpečné webové stránky, mohou falešné hry a aplikace šířit i závažnější typy škodlivých kódů. Škodlivý kód Spy.SpinOk je softwarový modul s funkcemi spywaru, který dokáže shromažďovat informace o souborech v napadeném zařízení a následně je odesílat útočníkům. Downloader Agent.CZB pak stahuje z internetu jiné škodlivé kódy, které v zařízení nepozorovaně spustí. Podle posledních informací by mohl mít i funkce k převzetí kontroly nad telefonem a získávání informací ze zařízení.

Uživatele každého věku ochrání bezpečnostní software

Nejen před adwarem, ale také před závažnějšími škodlivými kódy, jako je například spyware, uživatele ochrání bezpečnostní software. Ten dokáže odhalit i hrozby, které mohou v našich zařízeních zůstávat nepozorovaně po delší dobu a ohrožovat tak naše data a soukromí.

„Bezpečnostní řešení dokáže uživatele ochránit nejen před malwarem, ale také před podvodnými weby či potenciálně nechtěnými aplikacemi. Řada řešení již navíc není jen antivirem, ale nabízí komplexní ochranu a řadu pokročilejších funkcí, jako je ochrana před dosud neznámými hrozbami, správce hesel pro bezpečnou správu přihlašovacích údajů nebo VPN, virtuální privátní síť, pro bezpečné připojení k veřejným Wi-Fi sítím,“ vysvětluje Jirkal. „Ke svému celkovému zabezpečení pak samozřejmě mohou přispět sami uživatelé, a to tím, že nebudou stahovat aplikace a hry z neověřených obchodů s aplikacemi nebo z veřejných internetových úložišť. Děti by kromě tohoto pravidla měly navíc vědět také o bezpečném nakládání s hesly nebo o nástrahách manipulativní komunikace prostřednictvím sociálního inženýrství,“ dodává Jirkal z ESETu.

Nejčastějším rizikům pro děti na internetu se věnuje také iniciativa Safer Kids Online, která má za cíl pomoci nejen jejich rodičům, ale také například učitelům či vychovatelům zorientovat se v nástrahách digitálního světa.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za říjen 2023:

  1. Android/Andreed trojan (15,98 %)
  2. Android/Spy.SpinOk trojan (5,42 %)
  3. Android/Agent.CZB trojan (4,76 %)
  4. Android/Agent.ELC trojan (4,49 %)
  5. Android/Hiddad.SJ trojan (4,49 %)
  6. Android/Agent.ELP trojan (4,36 %)
  7. Android/Hiddad.AYE trojan (3,70 %)
  8. Android/Hiddad.AYF trojan (2,91 %)
  9. Android/FakeApp.XS trojan (2,91 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,38 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Kontakt pro média:

Rita Gabrielová

Senior PR & Communication Manager

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 720 829 561

[email protected]

Lucie Mudráková

Specialistka PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 702 206 705

[email protected]

ESET

Hrozby pro macOS: V říjnu se adware šířil falešnými aplikacemi pro sledování a stahování videí na YouTube

Praha, 14. listopadu 2023 – Adware Pirrit zůstal s pětinou všech detekovaných případů i v říjnu nejčastějším škodlivým kódem pro platformu macOS v Česku a na Slovensku. Stejně jako škodlivý kód Downloader.Adload se tentokrát šířil prostřednictvím falešných verzí aplikací pro stahování videí nebo pro jejich sledování bez reklam na platformě YouTube. Bezpečnostní specialisté proto varují uživatele, aby aplikace a programy nadále stahovali pouze z oficiálního obchodu App Store. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.

ESET

ESET: Hackerské skupiny napojené na Čínu zacílily na EU, terčem skupin napojených na Rusko zůstává Ukrajina

Praha, 8. listopadu 2023 – Společnost ESET vydala zprávu ESET APT Activity Report, ve které se věnuje nejnovějším informacím o aktivitách dlouhodobě sledovaných útočných skupin napojených na národní státy, především na Čínu, Severní Koreu, Rusko a Írán. Podle posledních zjištění se útočné skupiny v několika posledních měsících zaměřovaly na zneužívání zranitelností celé řady široce využívaných programů a mezi jejich cíli nechybí organizace zemí Evropské unie, včetně České republiky. Zpráva se také zabývá přetrvávajícími kampaněmi na cíle v EU, za nimiž stojí skupiny napojené na Čínu, anebo vývojem kybernetické války na Ukrajině, která se z fáze sabotáže přesunula ke špionáži.

ESET

Přehled hrozeb pro Android: V září na uživatele cílil nejen adware, ale také škodlivé kódy určené ke špionáži

Praha, 24. října 2023 – Adware Andreed a malware Spy.SpinOk byly v září nejčastěji detekovanými škodlivými kódy na platformě Android v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET. Zatímco adware se dále šíří především prostřednictvím falešných verzí mobilních her, malware Spy.SpinOk se v aplikacích objevuje jako škodlivý doplněk s funkcemi spywaru. Třetím nejčastěji detekovaným škodlivým kódem byl v září downloader Agent.CZB, který stahuje do zařízení další malware. Podle posledních zjištění by mohl i tento škodlivý kód získávat informace ze zařízení nebo převzít nad zařízením kontrolu. S proměnou kyberbezpečnostního prostředí na platformě Android, kdy méně závažný adware aktuálně doplňují škodlivé kódy, které jsou rizikem pro naše data a soukromí, bezpečnostní specialisté doporučují chránit také chytré mobilní telefony bezpečnostním softwarem.