Praha vypravila unikátní tramvaj v národních barvách Ukrajiny

|

Praha se ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) symbolicky připojuje k projektu #RIDEFORUKRAINE upozorňujícím na ukrajinskou vládní fundraisingovou platformu UNITED24. Proto byla ve středu v Opletalově ulici na trasu slavnostně vypravena souprava tramvají T3R.PV ev. č. 8161 a 8162 s unikátním designem v ukrajinských národních barvách a QR kódem, který vede právě na web platformy UNITED24. Na něm je možné finančně podpořit Ukrajinu v šesti různých oblastech: od urgentní humanitární pomoci, přes nákup zdravotnických pomůcek, odminovávání, vzdělávání a vědu, rekonstrukci země až po prostředky pro obranu. Tuto soupravu tramvají bude DPP prioritně nasazovat na páteřní linku 22 po dobu následujících zhruba šesti měsíců, a to s možností prodloužení.

K připojení k platformě UNITED24 město přistoupilo i na základě usnesení schváleného pražským zastupitelstvem v únoru minulého roku, ve kterém město žádalo DPP o podporu sesterských dopravních podniků na Ukrajině.

„Tramvají v barvách Ukrajiny s odkazem na oficiální státní fundraisingovou platformu Ukrajiny se připojujeme ke kampani probíhající v řadě dalších evropských měst, jako jsou třeba Vídeň, Haag, Riga nebo Vilnius. Role měst je v pomoci Ukrajině, která čelí genocidě ze strany Ruska, klíčová. Kvůli útokům na tamní důležitou infrastrukturu k nám prchají lidé, kterým jsme poskytli zázemí do doby, než válka v jejich zemi skončí. Naši pomoc je nutné směrovat především do míst, kde ji lidé nyní nejvíce potřebují,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

„Symbolická tramvaj ukrajinsko-českého přátelství pomůže v Praze přitáhnout pozornost obyvatel a návštěvníků města k iniciativě prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského UNITED24. Vážíme si toho, že Česká republika a Praha jsou naším spolehlivým přítelem a partnerem. Věřím, že podobných významných a společných projektů bude ještě mnoho,“ doplňuje Vitalij Usatyj, chargé d'affaires a.i. Ukrajiny v České republice.

Projekt #RIDEFORUKRAINE zahájili ukrajinští dobrovolníci pobývající v současné chvíli ve Vídni, Oleh Verbovyi a Vitalii Lytvyn. V září roku 2022 poprvé vyjela tramvaj s tímto designem právě ve Vídni. O měsíc později dva trolejbusy vyrazily na trasu ve Vilniusu, v listopadu vyjela tramvaj v Haagu a v únoru tohoto roku pak Rize vyrazil trolejbus.

„Tramvaj typu T3 jsme pro speciální polep zvolili zcela záměrně, protože tyto legendární vozy jsou na Ukrajině stále velmi rozšířené. Vyvážely se se sem ještě v době jejich výroby a v řadě měst stále jezdí vozidla, které v minulosti provozoval DPP. Speciální polep je naší formou podpory Ukrajiny. Realizovali jsme jej na základě usnesení pražského zastupitelstva z února loňského roku a dohody s akcionářem. Dárcovská platforma UNITED24 má nespornou výhodu v tom, že si dárci mohou vybrat konkrétní oblast, mohou přispět čistě na mírové projekty, jako jsou obnova zničené infrastruktury, vzdělání či vědu. Že se jedná o významnou platformu a lidem není lhostejné, co se na Ukrajině děje, ukazuje i doposud vybraná částka bezmála 360 milionů dolarů z celého světa,“ říká Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch a dodává: „Obě tramvaje budeme jako soupravu nasazovat primárně na páteřní linku 22. Protože jejich domovskou vozovnou jsou Strašnice, mohou se dle našich provozních potřeb objevit také na linkách 6, 7, 14, 15 nebo 26. Dnes soupravu vypravíme na linku 22 jako pořadí 33. První cestující svezou v 15:31 ze zastávky Průběžná. Souprava bude zatahovat zpět do vozovny ve 20:56.“

Společně se Středočeským krajem Praha pomohla více jak 150 tisícům prchajících z Ukrajiny před válkou a ukrajinským městům zaslala i významnou humanitární pomoc. Od začátku konfliktu patří mezi výrazné podporovatele Kyjeva, jako člena Paktu svobodných měst, a celé řady dalších měst na Ukrajině.

V rámci konfliktu například Praha věnovala Kyjevu 400 topidel a 10 elektrocentrál, dalším ukrajinským městům poskytla dvě desítky tramvají, sanitní a záchranné vozy, čtyři autobusy, balíčky s potravinami a dalším základním vybavením v hodnotě 10 milionů korun (ve spolupráci s organizací Člověk v tísni) a také zdravotnický materiál. Praha spolupracuje s UNICEF na rozmanité a dlouhodobější pomoci dětem a jejich rodinám, které našly v Praze bezpečí. UNICEF na tuto pomoc vyhradil 333 milionů korun. Podobně pomáhají i další členská města Paktu svobodných měst. Varšava nad rámec humanitární pomoci poskytla třeba 60 vagónů metra, Budapešť 15 autobusů a Bratislava 25 autobusů.

Projekt UNITED24 má řadu významných podporovatelů a ambasadorů mezi světovými celebritami či společnostmi. Jsou mezi nimi např. skupina Imagine Dragons, herečka a zpěvačka Barbra Streisand, kanadská herečka Katheryn Winnick, americký herec Mark Hamill (představitel legendárního Luka Skywalkera), bývalý světoznámý fotbalista a trenér Andrij Ševčenko, podnikatel a filantrop Richard Branson, anglický dokumentarista Bear Grylls, americký kosmonaut Scott Kelly nebo americký historik Timothy Snyder. Z médií projekt podporují např. deníky The Guardian, New York Times, módní časopis Vogue, televizní stanice BBC, CNN, agentura Bloomberg nebo společnosti Uber či Deloitte.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Prahu čekají velké změny: Chystá se výstavba dalších nových tramvajových tratí

Na další ze série debat z cyklu Velké změny Prahy prezentovali náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib a náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček další projekty, které navazují na tramvajový boom započatý v předešlém volebním období. Na debatě v Centru architektury a městského plánování (CAMP) představili tramvajový okruh a další prodloužení stávajících tramvajových tratí, jejichž délka brzy dosáhne 150 km.

Praha

Praha dokončila stavbu moderního parkovacího domu v Nových Butovicích pro 380 aut

Hlavní město dnes slavnostně otevřelo nové kryté parkoviště u stanice metra B Nové Butovice v Praze 13. Parkovací objekt v ulici Petržílkova vznikal poslední rok a půl a aktuálně rozšíří nabídku parkování v oblasti pro místní obyvatele. Zároveň však také umožní řidičům odjinud odložit zde své vozidlo a pohodlně pokračovat v cestě městskou hromadnou dopravou. Celkově vybudování parkoviště stálo 343 milionů korun. Pro veřejnost se parkoviště otevřelo dnes ve 12:00 hodin.