Praha podpoří Hodinu Země, pražské památky zítra večer potemní

|

Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do Hodiny Země, celosvětové akce na ochranu přírody a klimatu. Prostřednictvím své servisní společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která spravuje soustavu veřejného osvětlení v metropoli, v sobotu večer od 20:30 do 21:30 hodin zhasne slavnostní osvětlení významných pražských památek.

„Až v sobotu pohasne několik pražských památek na jednu celou hodinu, někteří lidé budou možná googlit důvod tohoto zatmění. Myslím si ale, že většina Pražanů Hodinu Země již zná. Jde o celosvětovou iniciativu, jejíž cílem je upozornit na zhoršující se stav klimatu a úbytek biodiverzity. Pro Prahu ochrana životního prostředí není okrajové téma, již několik let má klimatický plán, který postupně naplňujeme,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

„Těší mě, že můžeme dát Zemi čas i touto symbolickou hodinou, na kterou zhasneme pražské dominanty, jako je Národní divadlo, Staroměstská radnice nebo Prašná brána. Omezení uhlíkové stopy a nežádoucích světelných emisí je cíl, na kterém pracujeme dlouhodobě. Modernizujeme pražskou soustavu veřejného osvětlení instalací energeticky úspornějších LED svítidel s dálkovým řízením a regulací. Další oblastí je podpora rozvoje elektromobility, kde stavíme víceúčelové stožáry, které Pražanům posvítí na cestu a zároveň z nich bude možné dobíjet elektroauta,“ řekl Michal Hroza, radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury.

Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka v sobotu v rámci Hodiny Země potemní celkem pět desítek významných pražských památek, které budou „zhasnuty“ dálkově z centrálního dispečinku společnosti v pražských Holešovicích za účasti náměstkyně primátora Jany Komrskové a radního Michala Hrozy odpovědného za městskou infrastrukturu.

Zhasnuty budou tyto památky: Národní divadlo, Kostel sv. Prokopa (na Žižkově), Žofín, Mánes, Malostranské mostecká věž, Památník Vítkov, Kostel sv. Antonína, Národní památka Vyšehrad, Kostel sv. Ludmily (na Nám. Míru), Loreta, Černínský palác, Dům umělců (Rudolfinum), Kostel sv. Mikuláše a Pomník Jana Husa (Staroměstské náměstí), Staroměstská radnice, Krannerova kašna, Kaple sv. Kříže, Karlův most, Petřínská rozhledna, Kostel sv. Havla, Stavovské divadlo, Čechův most, Rotunda sv. Máří Magdaleny, Obecní dům, Prašná brána, Kostel sv. Cyrila a Metoděje (Karlín), Kostel Emauzy, Kostel sv. Jana Nepomuckého Na Skalce, Strahovský klášter, Kostel. Sv. Apolináře, Kostel sv. Ducha, Socha Franze Kafky, Kostel sv. Šimona a Judy, Týnský chrám, Kostel sv. Haštala, Kostel sv. Jakuba Staršího, Socha TGM, Kostel sv. Norberta, Kostel sv. Ignáce, Státní opera, Kostel Nejsvětějšího srdce Páně,

Kostel sv. Petra (Dubeček), Kostel sv. Martina (Řepy), Sovovy mlýny, Kostel Panny Marie Vítězné, Kostel Povýšení svatého Kříže (Vinoř), Libeňský zámeček, Kostel sv. Fabiána a Šebestiána, Kostel sv. Remigia, Kaple, škola a park v Dolních Měcholupech, Památník obětem komunismu, Kostel sv. Cyrila a Metoděje (Nebušice), Zřícenina Baba.

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení, nasvěcuje také pražské památky a zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a stromy. Dále se stará o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Pro všechny technologie provozuje nonstop dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. THMP se podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a působí jako městský obchodník s energiemi. Cílem THMP je fungující město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Dárci věnovali do Primátorské velikonoční sbírky přes 3 tuny potravin, drogerie a krmiva pro zvířata

V rámci vůbec první Primátorské velikonoční sbírky potravin se vybralo 2 784 kilogramů potravin a drogerie a také půl tuny krmiva pro zvířata. Celková hodnota přinesených darů se přiblížila částce půl milionu korun. Úspěšnou akci na pomoc lidem v nouzi, která se uskutečnila ve čtvrtek 21. března 2024, připravilo hlavní město ve spolupráci s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj. Velké poděkování patří všem, kteří do sbírky přispěli.

Praha

Národní den bez spěchu: Pražský orloj se symbolicky zastaví. Upozorní na uspěchanou dobu

Pražský orloj na několik minut zastaví pohyb apoštolů. Připojí se tím k iniciativě Národní den bez spěchu, který organizuje Česká asociace pojišťoven. V rámci iniciativy se ve středu 3. dubna symbolicky zpozdí některé události, čímž se připomene, že spěchat je zbytečné, a to především za volantem. Iniciativa poukazuje na množství dopravních nehod na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti.