Praha finančně podpoří dovybavení jednotek sborů dobrovolných hasičů novou požární technikou

|

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila poskytnutí účelových investičních dotací městským částem na nákup požární techniky pro jednotky sborů dobrovolných hasičů například v městských částech Praha–Ďáblice, Praha–Lipence, Praha–Zličín nebo Praha 21. Celková výše podpory z rozpočtu hlavního města bude v letošním roce činit 36 650 000 Kč.

„Dobrovolní hasiči tvoří důležitou součást požárních sborů. A pokud mají plnit své poslání, potřebují k tomu i náležité technické vybavení. Proto jsme dnes schválili účelové investiční dotace, které jsou určeny na doplnění jejich vozových parků. Bezpečnost hlavního města bereme vážně, což se týká i vybavenosti dobrovolných hasičů,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda.

V návaznosti na již dříve schválenou Koncepci plánu financování dovybavení jednotek sborů dobrovolných hasičů na území hl. m. Prahy požární technikou a věcnými prostředky na období 2022-2026 dnes projednali pražští radní uvolnění finančních prostředků na podporu činnosti jednotek sborů dobrovolných hasičů. Pro tento účel bude z rozpočtu hlavního města pro rok 2023 dohromady vyčleněno 36 650 000 Kč.

Přidělené prostředky využijí městské části Praha–Ďáblice, Praha–Lipence a Praha–Zličín na nákup cisternové automobilové stříkačky pro své dobrovolné hasiče. Hlavní město pak bude také spolufinancovat pořízení nové cisternové automobilové stříkačky pro městskou část Praha 21 i nákup nového automobilu pro městské části Praha 8 a Praha–Klánovice nebo požárního přívěsu pro hasiče z Prahy–Zbraslav. Uvedené městské části už totiž získaly dotace také od Ministerstva vnitra - generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Hlavní město se v souladu se zákonem č. 133/1985 Sb., o požární ochraně podílí na financování jednotek sborů dobrovolných hasičů, jejich akceschopnosti i na pořízení a obnově techniky. Městským částem, které jsou jejich zřizovateli, proto přispívá na zabezpečení těchto činností.

Pondělní rozhodnutí pražské rady musí ještě potvrdit Zastupitelstvo hl. m. Prahy na svém příštím jednání.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Městská policie o víkendu odhalila přes 700 přestupků jezdců na koloběžkách a kolech

V neděli o půlnoci skončila další čtyřdenní bezpečnostně preventivní akce, při které strážníci kontrolovali, jak cyklisté a jezdci na elektrokoloběžkách dodržují pravidla silničního provozu. Kontrolu provádělo více jak 64 strážníků na území Prahy. Hlídky si vytipovaly lokality a časové úseky, které jsou z jejich pohledu nejvíce problematické. Jedná se již o druhou akci hlavního města ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy zaměřenou na tento typ přestupků.

Praha

Hlavní město vybralo vítěze soutěže na podobu nového sídla pražské záchranky na Proseku

Rada hl. m. Prahy dnes na základě předchozího rozhodnutí poroty schválila výsledky otevřené mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže na návrh Administrativně-technické budovy Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Vítězný návrh vytvořil tým architektů z bratislavského studia PLURAL. Ve finálovém kole vybírala porota celkem ze šesti návrhů. Nové sídlo záchranky vznikne na Proseku a bude sloužit jako dispečink, středisko pro výcvik záchranářů nebo například pro servis sanitních vozů.

Praha

Hlavní město vyhlásilo program na podporu cestovního ruchu pro příští rok. Nově Praha podpoří i vybraná významná výročí

Radní hl. m. Prahy na pondělním zasedání schválili Program podpory cestovního ruchu pro rok 2024. Ten je určen hlavně pro pořadatele asociačních kongresů a konferencí a významných akcí konaných v Praze. Jeho cílem je zejména podpora příjezdového cestovního ruchu. Oproti roku 2023 nově přibylo opatření určené pro vybraná významná výročí, a to konkrétně ke 100. výročí úmrtí Franze Kafky a k Roku české hudby 2024. Celková předpokládaná podpora pro celý program je 21 000 000 Kč. Žádosti mohou zájemci podávat od 20. 11. 2023 do 11. 12. 2023.