Praha··5 min

Praha dlouhodobě zdokonaluje protipovodňovou ochranu obyvatel

Mobilní hrazení na Smetanově nábřeží

Celková délka protipovodňových opatření na území hlavního města, která zahrnuje zemní valy, pevné betonové stěny a mobilní hrazení, je po dokončení všech etap 19,255 km, z toho mobilní hrazení tvoří 6,795 km. Výška mobilního hrazení se pohybuje v rozmezí od 0,2 do 6,27 metru. Pod všemi protipovodňovými liniemi jsou vybudovány vodotěsné železobetonové, štětovnicové či jílocementové stěny do hloubky nepropustného podloží, v některých místech až 12 metrů hluboké.

Zásadní jsou také další součásti protipovodňové ochrany, jako je například Čerpací stanice Libeň. Jedná se o protipovodňovou čerpací stanici se 6 čerpadly o celkové kapacitě 20 m3/s a protipovodňový uzávěr přístavů a přítoku Rokytky. Objekt umožňuje uzavřít ústí Rokytky i dešťovou kanalizaci a přečerpávat je do Vltavy. Obě vzpěrná vrata jsou přemostěna pěší a cyklistickou stezkou z Thomayerových sadů na Libeňský ostrov. Rozdíl mezi normální úrovní hladiny a úrovní z roku 2002 zde činí asi 8 metrů.

Vyústění Čertovky je už od roku 2004 ochráněno pojízdným tabulovým uzávěrem nazvaným Uzávěr Čertovka. Ten se v případě potřeby vysune. Jedná se o skrytá vrata o hmotnosti 51 tun, která jsou dlouhá 23,5 metru a vysoká 4,9 metru. Ochranou funkci uzávěru lze zvýšit mobilním hrazením na celkovou výšku 7,87 metru.

Dalším důležitým prvkem protipovodňové ochrany je zařízení na ochranu průmyslového koridoru KOMOKO, které se skládá z 13 čerpacích stanic o 25 čerpadlech různého výkonu a z hradících a vyvěracích šachet. Pro zajištění provozu při výpadku elektrické energie se čerpací stanice napojují na 8 kusů náhradních zdrojů elektrické energie. Součástí zařízení KOMOKO jsou čtyři podjezdy pod železniční tratí, které jsou hrazeny 56 kusy naplavovacích trámců v lokalitě městské části Praha 12, konkrétně v ulicích U Kina a K jezu, a dále v městské části Praha 4, v ulicích V Náklích a Mezi Vodami.

Vývoj budování protipovodňové ochrany v Praze

V důsledku povodní v roce 1997 na Moravě se začala řešit i protipovodňová ochrana hlavního města Prahy. V letech 1999-2000 byla realizována první etapa protipovodňové ochrany 0001 Staré Město a Josefov. V roce 2002 tato opatření zřejmě zachránila Staré Město před zaplavením.

Od povodní v roce 2002 byly zahájeny projekty na další etapy protipovodňové ochrany. Do roku 2006 byly dokončeny tyto oblasti: Etapa 0002 Malá Strana a Kampa, Etapa 0003 Karlín a Libeň, Etapa 0004 Holešovice a Stromovka, Etapa 0005 Výtoň, Podolí a Smíchov a Etapa 0008 Modřany. Do roku 2013 byla dokončena ještě Etapa 0006 Zbraslav, Radotín, Velká a Malá Chuchle a etapa 0007 Troja.

Ke konci roku 2012 bylo investováno do protipovodňové ochrany celkem 3,9 miliardy Kč. Za období 2018 až 2022 pak bylo vynaloženo na tento účel dalších 126 milionů Kč včetně DPH. Pro srovnání, jen obnova metra zatopeného v roce 2002 stála asi 7 miliard Kč. První etapy financovalo přímo hlavní město, pro zbývající části se Praha snažila získat podporu ze státního rozpočtu i příslušných evropských fondů. V srpnu 2007 dostala Praha státní dotaci 0,6 miliardy Kč na dokončení opatření.

Povodně v roce 2002 a v roce 2013

V roce 2002 muselo být v Praze evakuováno kvůli povodni téměř 50 000 obyvatel. Po výstavbě protipovodňových opatření bylo při povodni v roce 2013 evakuováno již pouze 1 279 obyvatel města. Celkové škody v roce 2002 činily 27 miliard Kč, při povodni v roce 2013 díky protipovodňové ochraně byly škody „pouze“ 4 miliardy Kč.

Povodní v srpnu 2002 byly postiženy městské části Praha 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 12, Suchdol, Lysolaje, Chuchle, Radotín Zbraslav Lipence a Troja. Nejpostiženějšími městskými částmi byly Praha 7 a Praha 8, kde došlo ke značným škodám jak na památkových objektech, tak i na obytných domech. Velmi postižena byla také Kampa, kde utrpěly nejvíce památkové objekty. Celkové škody v Praze 1 mohly být několikanásobně větší, ale díky tomu, že již byla vybudována protipovodňová ochrana na pravém břehu Vltavy v této městské části, došlo pouze ke škodám zapříčiněným spodní vodou, která vnikla do suterénů budov.

Velká voda před 22 lety také zaplavila celou spodní část pražské zoologické zahrady. Nejpostiženější byly pavilony goril, velkých savců či šelem. Celkem 134 zvířat povodeň nepřežilo, většina z nich byli ptáci. Část uhynula až po evakuaci kvůli stresu. Škody v zoo byly více než 230 milionů Kč.

Povodeň v roce 2002 zasáhla více než 5,8 % rozlohy města. Jednalo se i o místa s nejhustší či důležitou městskou (zejména dopravní) infrastrukturou, jakož i místa s největší hustotou obyvatel a s historickou zástavbou.

Veškeré aktuální informace k povodňovému ohrožení na území hlavního města najdou Pražané na webu: bezpecnost.praha.eu.

Zároveň byla na tento víkend ve dnech 14. a 15. září 2024 mimořádné zprovozněna informační linka Magistrátu hl. m. Prahy 800 100 000 v době od 9:00 do 15:00 hodin. Linka bude sloužit Pražanům v krizové situaci související s hrozícími povodněmi.

Zdroj: praha.eu

Zadavatel
Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Další články od Praha

Protipovodňová opatření v Praze zůstávají v platnosti. Na náplavky je stále uzavřen vstup, plavba na Vltavě je i nadále zastavena
Praha

Protipovodňová opatření v Praze zůstávají v platnosti. Na náplavky je stále uzavřen vstup, plavba na Vltavě je i nadále zastavena

V úterý od 11:00 hodin se opět sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci ohledně povodňové aktivity. Praha zůstává stále v pohotovosti a sleduje postupně se vyvíjející situaci. Vzhledem k vysokému průtoky vody na Vltavě zůstávají i nadále veškerá dosud schválená opatření v platnosti. Snižování průtoku vody bude postupné a mělo by trvat zřejmě do konce týdne. V současnosti zůstávají pro veřejnost uzavřeny jak náplavky, tak je zastavena plavba na Vltavě. Metropole již řeší některé požadavky obcí na materiální pomoc a v co nejkratší době zajistí dopravu materiálu na postižená místa. Povodňová komise opět zasedne nejpozději ve středu od 14:00 hodin.
Protipovodňová opatření v Praze zůstávají v platnosti a metropole je stále v pohotovosti. Krajům zasaženým povodněmi nabídla materiální pomoc
Praha

Protipovodňová opatření v Praze zůstávají v platnosti a metropole je stále v pohotovosti. Krajům zasaženým povodněmi nabídla materiální pomoc

V pondělí od 10:30 hodin se opět sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci s hrozícími povodněmi. Praha zůstává v pohotovosti a sleduje postupně se vyvíjející situaci, a to i s ohledem na přesun srážek na západ a do oblasti jižních Čech, což může ovlivnit tok Vltavy. Metropole nabídla ostatním krajům pomoc s řešením povodňové situace a jejími následky. Povodňová komise opět zasedne nejpozději v úterý od 11:00 hodin.
Praha důrazně varuje, aby se lidé nepřibližovali k vodním tokům. Všechny složky a subjekty zůstávají i nadále v pohotovosti
Praha

Praha důrazně varuje, aby se lidé nepřibližovali k vodním tokům. Všechny složky a subjekty zůstávají i nadále v pohotovosti

V neděli od 10:30 hodin se opět sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci s hrozícími povodněmi. Hlavní město chce důrazně varovat obyvatele, aby se nepřibližovali k vodním tokům, jelikož terén v okolí Vltavy a menších toků je v souvislosti s dešti podmáčený a může zde hrozit nebezpečí. Veškeré jednotky dobrovolných hasičů a dalších subjektů jsou v pohotovosti a připraveny operativně začít stavět další zábrany podle povodňového plánu, pokud by se zvyšoval průtok vody ve Vltavě. Metropole je také připravena pomoci ostatním krajům s řešením povodňové situace a jejími následky. Povodňová komise opět zasedne nejpozději v pondělí od 10:30 hodin.
Na Vltavě byla zastavena plavba, lodě se přesouvají do ochranných přístavů. Praha vyzývá obyvatele k omezení veškerých venkovních volnočasových aktivit
Praha

Na Vltavě byla zastavena plavba, lodě se přesouvají do ochranných přístavů. Praha vyzývá obyvatele k omezení veškerých venkovních volnočasových aktivit

V sobotu od 11:00 hodin se opět sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci s hrozícími povodněmi. Konstatovala, že plavba na Vltavě byla zastavena a lodě se přesouvají do ochranných přístavů. Zároveň byla dokončena výstavba protipovodňových opatření plánovaná na sobotní ráno. Veškeré jednotky dobrovolných hasičů a dalších subjektů jsou v pohotovosti a připraveny operativně začít stavět zábrany podle povodňového plánu, pokud by se zvyšoval průtok vody ve Vltavě. Praha také vyzývá obyvatele, aby kvůli bezpečnosti omezili veškeré venkovní volnočasové aktivity a omezili cesty autem, pokud jejich cesta není nezbytná. Povodňová komise opět zasedne nejpozději v neděli v 10:30 hodin. O víkendu je také v časech od 9:00 do 15:00 hodin zprovozněna infolinka pražského magistrátu na čísle 800 100 000.
Hlavní město bude v sobotu pokračovat s výstavbou protipovodňových zábran. V ranních hodinách bude zastavena lodní doprava
Praha

Hlavní město bude v sobotu pokračovat s výstavbou protipovodňových zábran. V ranních hodinách bude zastavena lodní doprava

V pátek večer se sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci s hrozícími povodněmi. Konstatovala, že náplavky v Praze 1, 2 a 5 byly uzavřeny v 19:00 hodin. V sobotu ráno bude pokračovat výstavba protipovodňových opatření například v Holešovicích, Bubenči a ve Zbraslavi. Pohyb lodí na Vltavě bude zastaven již v ranních hodinách. Povodňová komise opět zasedne v sobotu v 11:00 hodin. O víkendu bude také v časech od 9:00 do 15:00 hodin zprovozněna infolinka pražského magistrátu na čísle 800 100 000.
Pražští zastupitelé schválili vyhlášení podpory sociálních služeb
Praha

Pražští zastupitelé schválili vyhlášení podpory sociálních služeb

Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo vyhlášení Programu podpory registrovaných sociálních služeb. Jednotliví poskytovatelé sociálních služeb na území Prahy se tak mohou přihlásit o podporu. Žádat mohou skrze internetovou aplikaci OK služby – Poskytovatel. Dotace je určena k financování běžných výdajů. Lhůta pro podání žádosti je od 17. října do 8. listopadu 2024 včetně.
Hlavní město rozdělí další finance na sociální služby v Praze
Praha

Hlavní město rozdělí další finance na sociální služby v Praze

Zastupitelstvo hlavního města Prahy na čtvrtečním jednání schválilo úpravu rozpočtu vlastního hlavního města na rok 2024 a poskytnutí účelových neinvestičních dotací příspěvkovým organizacím hl. m. Prahy a městským částem pro jejich příspěvkové organizace, a to na podporu poskytování sociálních služeb v metropoli.
Pražské zastupitelstvo schválilo splátkový kalendář s významným dlužníkem
Praha

Pražské zastupitelstvo schválilo splátkový kalendář s významným dlužníkem

Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo čtyřletý splátkový kalendář se společností Lorinfaj Promotion dlužící za nájem domu na Staroměstském náměstí 27 milionů korun. Město tak v průběhu čtyř let získá dlužnou částku zpět a nebude riskovat soudní proces s nejistým výsledkem. Dohodu musí ještě podepsat druhá strana.
Praha dlouhodobě zdokonaluje protipovodňovou ochranu obyvatel
Praha

Praha dlouhodobě zdokonaluje protipovodňovou ochranu obyvatel

Celková délka protipovodňových opatření na území hlavního města, která zahrnuje zemní valy, pevné betonové stěny a mobilní hrazení, je po dokončení všech etap 19,255 km, z toho mobilní hrazení tvoří 6,795 km. Výška mobilního hrazení se pohybuje v rozmezí od 0,2 do 6,27 metru. Pod všemi protipovodňovými liniemi jsou vybudovány vodotěsné železobetonové, štětovnicové či jílocementové stěny do hloubky nepropustného podloží, v některých místech až 12 metrů hluboké.
Hlavní město uzavře náplavky a preventivně zahájí výstavbu protipovodňových opatření na některých úsecích. Připravuje se také zastavení lodní dopravy
Praha

Hlavní město uzavře náplavky a preventivně zahájí výstavbu protipovodňových opatření na některých úsecích. Připravuje se také zastavení lodní dopravy

V pátek ráno se sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci s hrozícími povodněmi. Konstatovala, že vrata na Čertovce jsou již uzavřena a od 19:00 hodin budou uzavřeny také náplavky v Praze 1, 2 a 5. Preventivně také již začíná stavba některých protipovodňových opatření, například na Zbraslavi, v centru metropole a také v Libni. Předpokladem je, že plavba lodí na Vltavě bude zastavena nejpozději v sobotu. Povodňová komise opět zasedne v pátek od 18:00 hodin.