Praha··5 min

Praha dlouhodobě zdokonaluje protipovodňovou ochranu obyvatel

Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Tisková zpráva
Mobilní hrazení na Smetanově nábřeží

Celková délka protipovodňových opatření na území hlavního města, která zahrnuje zemní valy, pevné betonové stěny a mobilní hrazení, je po dokončení všech etap 19,255 km, z toho mobilní hrazení tvoří 6,795 km. Výška mobilního hrazení se pohybuje v rozmezí od 0,2 do 6,27 metru. Pod všemi protipovodňovými liniemi jsou vybudovány vodotěsné železobetonové, štětovnicové či jílocementové stěny do hloubky nepropustného podloží, v některých místech až 12 metrů hluboké.

Zásadní jsou také další součásti protipovodňové ochrany, jako je například Čerpací stanice Libeň. Jedná se o protipovodňovou čerpací stanici se 6 čerpadly o celkové kapacitě 20 m3/s a protipovodňový uzávěr přístavů a přítoku Rokytky. Objekt umožňuje uzavřít ústí Rokytky i dešťovou kanalizaci a přečerpávat je do Vltavy. Obě vzpěrná vrata jsou přemostěna pěší a cyklistickou stezkou z Thomayerových sadů na Libeňský ostrov. Rozdíl mezi normální úrovní hladiny a úrovní z roku 2002 zde činí asi 8 metrů.

Vyústění Čertovky je už od roku 2004 ochráněno pojízdným tabulovým uzávěrem nazvaným Uzávěr Čertovka. Ten se v případě potřeby vysune. Jedná se o skrytá vrata o hmotnosti 51 tun, která jsou dlouhá 23,5 metru a vysoká 4,9 metru. Ochranou funkci uzávěru lze zvýšit mobilním hrazením na celkovou výšku 7,87 metru.

Dalším důležitým prvkem protipovodňové ochrany je zařízení na ochranu průmyslového koridoru KOMOKO, které se skládá z 13 čerpacích stanic o 25 čerpadlech různého výkonu a z hradících a vyvěracích šachet. Pro zajištění provozu při výpadku elektrické energie se čerpací stanice napojují na 8 kusů náhradních zdrojů elektrické energie. Součástí zařízení KOMOKO jsou čtyři podjezdy pod železniční tratí, které jsou hrazeny 56 kusy naplavovacích trámců v lokalitě městské části Praha 12, konkrétně v ulicích U Kina a K jezu, a dále v městské části Praha 4, v ulicích V Náklích a Mezi Vodami.

Vývoj budování protipovodňové ochrany v Praze

V důsledku povodní v roce 1997 na Moravě se začala řešit i protipovodňová ochrana hlavního města Prahy. V letech 1999-2000 byla realizována první etapa protipovodňové ochrany 0001 Staré Město a Josefov. V roce 2002 tato opatření zřejmě zachránila Staré Město před zaplavením.

Od povodní v roce 2002 byly zahájeny projekty na další etapy protipovodňové ochrany. Do roku 2006 byly dokončeny tyto oblasti: Etapa 0002 Malá Strana a Kampa, Etapa 0003 Karlín a Libeň, Etapa 0004 Holešovice a Stromovka, Etapa 0005 Výtoň, Podolí a Smíchov a Etapa 0008 Modřany. Do roku 2013 byla dokončena ještě Etapa 0006 Zbraslav, Radotín, Velká a Malá Chuchle a etapa 0007 Troja.

Ke konci roku 2012 bylo investováno do protipovodňové ochrany celkem 3,9 miliardy Kč. Za období 2018 až 2022 pak bylo vynaloženo na tento účel dalších 126 milionů Kč včetně DPH. Pro srovnání, jen obnova metra zatopeného v roce 2002 stála asi 7 miliard Kč. První etapy financovalo přímo hlavní město, pro zbývající části se Praha snažila získat podporu ze státního rozpočtu i příslušných evropských fondů. V srpnu 2007 dostala Praha státní dotaci 0,6 miliardy Kč na dokončení opatření.

Povodně v roce 2002 a v roce 2013

V roce 2002 muselo být v Praze evakuováno kvůli povodni téměř 50 000 obyvatel. Po výstavbě protipovodňových opatření bylo při povodni v roce 2013 evakuováno již pouze 1 279 obyvatel města. Celkové škody v roce 2002 činily 27 miliard Kč, při povodni v roce 2013 díky protipovodňové ochraně byly škody „pouze“ 4 miliardy Kč.

Povodní v srpnu 2002 byly postiženy městské části Praha 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 12, Suchdol, Lysolaje, Chuchle, Radotín Zbraslav Lipence a Troja. Nejpostiženějšími městskými částmi byly Praha 7 a Praha 8, kde došlo ke značným škodám jak na památkových objektech, tak i na obytných domech. Velmi postižena byla také Kampa, kde utrpěly nejvíce památkové objekty. Celkové škody v Praze 1 mohly být několikanásobně větší, ale díky tomu, že již byla vybudována protipovodňová ochrana na pravém břehu Vltavy v této městské části, došlo pouze ke škodám zapříčiněným spodní vodou, která vnikla do suterénů budov.

Velká voda před 22 lety také zaplavila celou spodní část pražské zoologické zahrady. Nejpostiženější byly pavilony goril, velkých savců či šelem. Celkem 134 zvířat povodeň nepřežilo, většina z nich byli ptáci. Část uhynula až po evakuaci kvůli stresu. Škody v zoo byly více než 230 milionů Kč.

Povodeň v roce 2002 zasáhla více než 5,8 % rozlohy města. Jednalo se i o místa s nejhustší či důležitou městskou (zejména dopravní) infrastrukturou, jakož i místa s největší hustotou obyvatel a s historickou zástavbou.

Veškeré aktuální informace k povodňovému ohrožení na území hlavního města najdou Pražané na webu: bezpecnost.praha.eu.

Zároveň byla na tento víkend ve dnech 14. a 15. září 2024 mimořádné zprovozněna informační linka Magistrátu hl. m. Prahy 800 100 000 v době od 9:00 do 15:00 hodin. Linka bude sloužit Pražanům v krizové situaci související s hrozícími povodněmi.

Zdroj: praha.eu

Další články

Další články od Praha

Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

Hlavním koncepčním pracovištěm města Prahy v oblasti architektury a urbanismu je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Do rozhodování kudy povedou koleje a potrubí, nebo kde vznikne park, se vždy snaží zapojit veřejnost, protože ta do projektů vnáší autentickou znalost prostředí a jeho problémů. Tímto způsobem vznikl i projekt Soutok, který získal 3. října 2024 v britském Birminghamu významné mezinárodní ocenění WMNP Awards. Je to velký úspěch, soutěže se zúčastnily týmy z celého světa, do finále jich postoupilo sedm.
| Praha
Na Staroměstské radnici se koná seminář k plánům udržitelné městské mobility

Na Staroměstské radnici se koná seminář k plánům udržitelné městské mobility

Praha ve středu a ve čtvrtek 9. a 10. října 2024 hostí v Sálu architektů na Staroměstské radnici školení zaměřené na plány udržitelné městské mobility (SUMP-Sustainable Urban Mobility Plan). Akce se koná za podpory hlavního města, protože může pomoci s efektivním zaváděním opatření aktualizovaného Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí.
| Praha
Praha spouští kampaň na podporu i nábor pracovníků v sociálních službách: Srdce na pravém místě

Praha spouští kampaň na podporu i nábor pracovníků v sociálních službách: Srdce na pravém místě

V rámci Týdne sociálních služeb ČR spouští hlavní město Praha společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS) novou kampaň „Srdce na pravém místě“. Kampaň, která je postavena na tvářích a citacích reálných zaměstnanců v sociálních službách, si klade za cíl upozornit na důležitost těchto profesí, poděkovat zaměstnancům za jejich službu. Nabídne ale také volné pracovní pozice v příspěvkových organizacích hl. m. Prahy, které sociální služby poskytují.
| Praha
Praha vypíše zakázku na stavební dozor rekonstrukce Divadla na Vinohradech

Praha vypíše zakázku na stavební dozor rekonstrukce Divadla na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech je o krok blíže své kompletní plánované opravě. Pražští radní v pondělí schválili veřejnou zakázku na zajištění technického dozoru stavebníka na rekonstrukci historické budovy divadla včetně modernizace divadelní technologie. Zakázka na samotné stavební práce byly vypsána letos v létě. Stavební práce by mohly začít v prvním čtvrtletí příštího roku.
| Praha
Praha hodnotí pokroky na poli inovací v hlavním městě za rok 2023

Praha hodnotí pokroky na poli inovací v hlavním městě za rok 2023

Pražská městská společnost Operátor ICT (OICT) vydala již 7. ročenku Smart Prague Index, která mapuje a vyhodnocuje pokrok české metropole v oblasti inovací, digitalizace a moderních technologií za rok 2023. Kromě zhodnocení dosažených výsledků také nastavuje směr a priority pro další rozvoj Prahy.
| Praha
Praha je o krok blíž k výstavbě nového sídla Agentury Evropské unie pro Kosmický program

Praha je o krok blíž k výstavbě nového sídla Agentury Evropské unie pro Kosmický program

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání rozhodla o výběru dodavatele veřejné zakázky na transformaci budovy původního Centra Nová Palmovka na sídlo Agentury Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA). Nový dodavatel, společnost GEOSAN GROUP, tak formou Design & Build vybuduje nové zázemí pro agenturu, která je nositelem klíčového vědeckého a technologického rozvoje a České republice může přinést zásadní hospodářský růst. Společnost GEOSAN GROUP, a. s. uspěla s nabídkovou cenou necelých 2,4 miliardy Kč bez DPH.
| Praha
Pražský magistrát ve státní svátek opět zpřístupní své historické objekty v centru města

Pražský magistrát ve státní svátek opět zpřístupní své historické objekty v centru města

Při příležitosti státního svátku, Dne vzniku samostatného československého státu, se v pondělí 28. října 2024 uskuteční tradiční Den otevřených dveří Magistrátu hl. m. Prahy. Tento den budou od 10:00 do 18:00 hodin pro veřejnost mimořádně otevřeny běžně nepřístupné prostory historických budov. Lidé si budou moci prohlédnout Novou radnici na Mariánském náměstí, ale i sousední primátorskou rezidenci, Clam-Gallasův palác, Škodovy salonky nebo budovu Městské knihovny Praha. Na některé části programu je nutné si udělat předem rezervace, které budou spuštěny už v pondělí 7. října.
| Praha
Praha představí veřejnosti projekt obnovy horní poloviny Václavského náměstí spojené s návratem tramvají

Praha představí veřejnosti projekt obnovy horní poloviny Václavského náměstí spojené s návratem tramvají

Hlavní město připravilo na čtvrtek 10. října 2024 program s cílem informovat širokou veřejnost o pokračující rekonstrukci Václavského náměstí a jeho nové podobě se zapojením tramvají. Na akci, která se uskuteční v již opravené dolní části náměstí, vystoupí odborníci, kteří se podílejí na přestavbě náměstí a na výstavbě nové tramvajové trati. Program bude doplněn diskusní zónou, výstavou, projekcí historických záběrů a fotografií náměstí, ale také vizualizacemi nové podoby celého prostranství nebo hudebními vystoupeními.
| Praha
Pravidelná zkouška sirén

Pravidelná zkouška sirén

Dnes, ve středu 2. října 2024, se uskuteční na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. Ve 12:00 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu 140 vteřin. Na území hlavního města Prahy budou před polednem na zkoušku lidé upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Informace zazní v českém a anglickém jazyce.
| Praha
Nová pravidla nájemního bydlení se osvědčují

Nová pravidla nájemního bydlení se osvědčují

Před rokem začala platit nová pravidla nájemního bydlení v hlavním městě a prvních dvanáct měsíců jejich fungování ukazuje, že se jedná o cestu správným směrem. Nový systém je spravedlivější ke všem skupinám žadatelů a zároveň se radikálně snížily počty stížností na nájemníky.
| Praha