Praha··7 min

Práce na finálním návrhu Vltavské filharmonie mohou začít, Praha podepsala smlouvu s architekty BIG

Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Tisková zpráva

Zástupci hlavního města Prahy uzavřeli smlouvu o dílo s dánským studiem Bjarke Ingels Group (BIG), autorem vítězného návrhu Vltavské filharmonie. Ti budou mít nyní devět měsíců na dopracování soutěžního návrhu do podrobné architektonické studie. Do tohoto procesu se opět může zapojit veřejnost, participace návrhu začne příští týden.

Budoucí výstavba Vltavské filharmonie, moderního kulturního centra, které v následujících deseti letech vyroste v pražských Holešovicích, byla v úterý 11. října stvrzena podpisem smlouvy mezi hl. m. Prahou a architekty z renomovaného dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG). Předmět smlouvy zahrnuje vytvoření architektonické studie, projektové dokumentace, výkon inženýrské činnosti, autorského dozoru a veškeré související činnosti.

„Právě jsme podepsali smlouvu o dílo se studiem BIG a můžeme se pustit do další fáze prací na tomto významném projektu. Vltavská filharmonie bude specifická tím, že bude přístupná všem, a to díky venkovním terasám vedoucím od břehu řeky až na střechu. Věřím, že tento projekt vrátí Prahu a celou Českou republiku na mapu současné světové architektury, ale také nastartuje proměnu navazujícího největšího pražského brownfieldu, 110hektarového území Bubny-Zátory,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

„Od vyhlášení výsledků architektonické soutěže letos v květnu jsme ušli pořádný kus cesty. Podařilo se nám získat změnu územního plánu a dostali jsme podporu od zastupitelstva i rady města v pokračování projektu. A podpis smlouvy je korunou těchto klíčových milníků. Otevírá nám dveře k dopracování finálního návrhu Vltavské filharmonie do podrobné architektonické studie, která bude základním kamenem pro zpracování projektové dokumentace a získání potřebných povolení. Zahájení stavby by mělo proběhnout v roce 2027,“ komentuje situaci Petr Hlaváček, náměstek primátora pro územní rozvoj.

„Vltavská se už v těchto dnech mění z jizvy na tváři Prahy na skvělé místo pro setkávání a sportování mladých lidí. Budova Vltavské filharmonie se stane novým důležitým bodem na kulturní mapě Prahy i Evropy a propojí Prahu 7 s řekou. Stavba musí vzniknout v harmonii se svým okolím z urbanistického i společenského hlediska. Srdečně proto zvu všechny Pražany, aby se v příštím týdnu přišli na Strosmayerovo náměstí zapojit do ladění podoby veřejných prostranství nového kulturního centra v metropoli,“ popisuje Jan Čižinský, starosta městské části Praha 7.

Do první etapy, dopracování soutěžního návrhu do podrobné architektonické studie, bude zapojena také veřejnost, a to hned z počátku celého procesu. Od pondělí 17. října do středy 26. října je možné navštívit participační kontejner na Strossmayerově náměstí. Ve středu 2. listopadu je pak v Centru architektury a městského plánování (CAMP) připraveno setkání a diskuse se zástupci autorskému týmu z ateliéru BIG. V rámci participačních aktivit se budou moci zájemci zapojit do zpřesnění podoby veřejných prostranství a veřejných části budovy tak, aby tyto prostory co nejlépe odpovídaly potřebám jejich budoucích uživatelů.

„Již příští týden začne další kolo setkání s veřejností, ve kterých budeme zjišťovat přání obyvatel ohledně finální podoby Vltavské filharmonie. Z dřívějšího zájmu obyvatel i nyní předpokládáme, že Pražené se budou chtít podílet na finálním dopracování návrhu. Informační kontejner Vltavské filharmonie letos v květnu navštívilo přes 900 návštěvníků, na komentovaných vycházkách jsme zaznamenali zhruba 150 účastníků. Participační a informační kontejnery jsou ve městě již stálicí, Institut plánování a rozvoje tímto prostředkem již tradičně zapojuje širokou veřejnost do plánování města. Bez obyvatel by totiž město pro lidi vytvářet nešlo a platí to samozřejmě také o Vltavské filharmonii, která se, jak ze soutěžního návrhu vyplývá, stane významným veřejným prostorem,“ komentuje zapojení občanů Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

„Mimo participace s veřejností nyní probíhají také jednání s budoucími uživateli budovy, tedy s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a Městskou knihovnou v Praze,“ dodává Martin Krupauer, vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie.

„Praha je jediné z velkých měst Evropy, které nemá moderní koncertní sál odpovídající nárokům a současným požadavkům na koncerty všech typů hudby. Jsem šťasten, že se moje myšlenka na jeho vybudování ujala a že jsme se dostali ze snů do reality. Koncertní sál se stává skutečností,“ uvedl Bohuslav Svoboda, bývalý primátor Prahy a lídr SPOLU v pražských komunálních volbách.

„Každá generace by měla po sobě zanechat v Praze stopu, architektonickou vrstvu, a to takovou, která bude originální a která obohatí Prahu a Pražany. Bohužel za posledních několik desítek let tu máme z tohoto hlediska snad jen Tančící dům. Budova Vltavské filharmonie toto kritérium bezpochyby splňuje. Bohužel se tak ale děje ve špatné době. Musíme si uvědomit, co teď Pražany trápí a co řeší. Ani tento důležitý projekt nemůže přehlušit aktuální a akutní problémy Pražanů a finanční nároky s tím spojené. Na to je třeba myslet," říká Patrik Nacher, pražský zastupitel a lídr ANO v pražských komunálních volbách.

„Je potřeba si uvědomit, že příprava projektů této velikosti trvá vždy několik let. Například soutěž na proměnu Václavského náměstí proběhla v roce 2005, a teprve tento rok jsme dokončili první etapu. Chci Pražany ubezpečit, že příprava tohoto významného projektu nijak neovlivní pomoc potřebným s energetickou krizí a inflací, kterou jsme schválili napříč politickým spektrem. Jsem přesvědčen, že Vltavská filharmonie bude společnost spojovat, nikoliv rozdělovat," dodal Petr Hlaváček.

„Myšlenka nové filharmonie je snem, který má kořeny již ve 30. letech a který znovu ožil například v době Václava Havla,“ uzavřel člen projektového týmu Martin Gross.

Vltavská filharmonie, která v budoucnu vyroste v pražských Holešovicích, bude moderním kulturním centrem disponujícím třemi vysoce kvalitními koncertními sály. Návštěvníci zde naleznou také kreativní hub – hudební oddělení Městské knihovny v Praze, vzdělávací a multifunkční prostory pro využití školami, kroužky či jednotlivci z řad široké veřejnosti. Nebude chybět ani střešní restaurace. Harmonogram projektu je navržený tak, aby se mohlo začít stavět v roce 2027 a budova byla dokončena v roce 2032. První návštěvníci by tedy mohli do prostor Vltavské filharmonie vstoupit za deset let.

Více informací o chystané participaci najdete zde.

Zdroj: www.praha.eu

Další články

Další články od Praha

Hlavní město začne odstraňovat první části protipovodňových zábran. Stále platí varování před možnými pády stromů

Hlavní město začne odstraňovat první části protipovodňových zábran. Stále platí varování před možnými pády stromů

Ve středu se od 14:00 hodin se opět sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci ohledně povodňové aktivity. Vzhledem k vývoji situace začne metropole od čtvrtka s odstraňováním prvních částí protipovodňových zábran, jedná se například o Stromovku v Bubenči, Braník či zábrany v ulici Varhulíkové v Holešovicích. V současnosti zůstávají pro veřejnost uzavřeny náplavky, zastavena je plavba na Vltavě. Metropole chce varovat obyvatele, že i nadále hrozí kvůli podmáčené půdě pád stromů v parcích, lesoparcích a na dalších místech, kde jsou vzrostlé stromy. Doporučuje veřejnosti se těmto místům vyhnout, například v úterý řešili hasiči 15 spadlých stromů v různých částech metropole. Do některých míst na východě České republiky již dorazila první materiální pomoc od hlavního města. Povodňová komise opět zasedne nejpozději ve čtvrtek od 13:00 hodin.
| Praha
Protipovodňová opatření v Praze zůstávají v platnosti. Na náplavky je stále uzavřen vstup, plavba na Vltavě je i nadále zastavena

Protipovodňová opatření v Praze zůstávají v platnosti. Na náplavky je stále uzavřen vstup, plavba na Vltavě je i nadále zastavena

V úterý od 11:00 hodin se opět sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci ohledně povodňové aktivity. Praha zůstává stále v pohotovosti a sleduje postupně se vyvíjející situaci. Vzhledem k vysokému průtoky vody na Vltavě zůstávají i nadále veškerá dosud schválená opatření v platnosti. Snižování průtoku vody bude postupné a mělo by trvat zřejmě do konce týdne. V současnosti zůstávají pro veřejnost uzavřeny jak náplavky, tak je zastavena plavba na Vltavě. Metropole již řeší některé požadavky obcí na materiální pomoc a v co nejkratší době zajistí dopravu materiálu na postižená místa. Povodňová komise opět zasedne nejpozději ve středu od 14:00 hodin.
| Praha
Protipovodňová opatření v Praze zůstávají v platnosti a metropole je stále v pohotovosti. Krajům zasaženým povodněmi nabídla materiální pomoc

Protipovodňová opatření v Praze zůstávají v platnosti a metropole je stále v pohotovosti. Krajům zasaženým povodněmi nabídla materiální pomoc

V pondělí od 10:30 hodin se opět sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci s hrozícími povodněmi. Praha zůstává v pohotovosti a sleduje postupně se vyvíjející situaci, a to i s ohledem na přesun srážek na západ a do oblasti jižních Čech, což může ovlivnit tok Vltavy. Metropole nabídla ostatním krajům pomoc s řešením povodňové situace a jejími následky. Povodňová komise opět zasedne nejpozději v úterý od 11:00 hodin.
| Praha
Praha důrazně varuje, aby se lidé nepřibližovali k vodním tokům. Všechny složky a subjekty zůstávají i nadále v pohotovosti

Praha důrazně varuje, aby se lidé nepřibližovali k vodním tokům. Všechny složky a subjekty zůstávají i nadále v pohotovosti

V neděli od 10:30 hodin se opět sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci s hrozícími povodněmi. Hlavní město chce důrazně varovat obyvatele, aby se nepřibližovali k vodním tokům, jelikož terén v okolí Vltavy a menších toků je v souvislosti s dešti podmáčený a může zde hrozit nebezpečí. Veškeré jednotky dobrovolných hasičů a dalších subjektů jsou v pohotovosti a připraveny operativně začít stavět další zábrany podle povodňového plánu, pokud by se zvyšoval průtok vody ve Vltavě. Metropole je také připravena pomoci ostatním krajům s řešením povodňové situace a jejími následky. Povodňová komise opět zasedne nejpozději v pondělí od 10:30 hodin.
| Praha
Na Vltavě byla zastavena plavba, lodě se přesouvají do ochranných přístavů. Praha vyzývá obyvatele k omezení veškerých venkovních volnočasových aktivit

Na Vltavě byla zastavena plavba, lodě se přesouvají do ochranných přístavů. Praha vyzývá obyvatele k omezení veškerých venkovních volnočasových aktivit

V sobotu od 11:00 hodin se opět sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci s hrozícími povodněmi. Konstatovala, že plavba na Vltavě byla zastavena a lodě se přesouvají do ochranných přístavů. Zároveň byla dokončena výstavba protipovodňových opatření plánovaná na sobotní ráno. Veškeré jednotky dobrovolných hasičů a dalších subjektů jsou v pohotovosti a připraveny operativně začít stavět zábrany podle povodňového plánu, pokud by se zvyšoval průtok vody ve Vltavě. Praha také vyzývá obyvatele, aby kvůli bezpečnosti omezili veškeré venkovní volnočasové aktivity a omezili cesty autem, pokud jejich cesta není nezbytná. Povodňová komise opět zasedne nejpozději v neděli v 10:30 hodin. O víkendu je také v časech od 9:00 do 15:00 hodin zprovozněna infolinka pražského magistrátu na čísle 800 100 000.
| Praha
Pražští zastupitelé schválili vyhlášení podpory sociálních služeb

Pražští zastupitelé schválili vyhlášení podpory sociálních služeb

Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo vyhlášení Programu podpory registrovaných sociálních služeb. Jednotliví poskytovatelé sociálních služeb na území Prahy se tak mohou přihlásit o podporu. Žádat mohou skrze internetovou aplikaci OK služby – Poskytovatel. Dotace je určena k financování běžných výdajů. Lhůta pro podání žádosti je od 17. října do 8. listopadu 2024 včetně.
| Praha
Hlavní město bude v sobotu pokračovat s výstavbou protipovodňových zábran. V ranních hodinách bude zastavena lodní doprava

Hlavní město bude v sobotu pokračovat s výstavbou protipovodňových zábran. V ranních hodinách bude zastavena lodní doprava

V pátek večer se sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci s hrozícími povodněmi. Konstatovala, že náplavky v Praze 1, 2 a 5 byly uzavřeny v 19:00 hodin. V sobotu ráno bude pokračovat výstavba protipovodňových opatření například v Holešovicích, Bubenči a ve Zbraslavi. Pohyb lodí na Vltavě bude zastaven již v ranních hodinách. Povodňová komise opět zasedne v sobotu v 11:00 hodin. O víkendu bude také v časech od 9:00 do 15:00 hodin zprovozněna infolinka pražského magistrátu na čísle 800 100 000.
| Praha
Hlavní město rozdělí další finance na sociální služby v Praze

Hlavní město rozdělí další finance na sociální služby v Praze

Zastupitelstvo hlavního města Prahy na čtvrtečním jednání schválilo úpravu rozpočtu vlastního hlavního města na rok 2024 a poskytnutí účelových neinvestičních dotací příspěvkovým organizacím hl. m. Prahy a městským částem pro jejich příspěvkové organizace, a to na podporu poskytování sociálních služeb v metropoli.
| Praha
Pražské zastupitelstvo schválilo splátkový kalendář s významným dlužníkem

Pražské zastupitelstvo schválilo splátkový kalendář s významným dlužníkem

Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo čtyřletý splátkový kalendář se společností Lorinfaj Promotion dlužící za nájem domu na Staroměstském náměstí 27 milionů korun. Město tak v průběhu čtyř let získá dlužnou částku zpět a nebude riskovat soudní proces s nejistým výsledkem. Dohodu musí ještě podepsat druhá strana.
| Praha
Praha dlouhodobě zdokonaluje protipovodňovou ochranu obyvatel

Praha dlouhodobě zdokonaluje protipovodňovou ochranu obyvatel

Celková délka protipovodňových opatření na území hlavního města, která zahrnuje zemní valy, pevné betonové stěny a mobilní hrazení, je po dokončení všech etap 19,255 km, z toho mobilní hrazení tvoří 6,795 km. Výška mobilního hrazení se pohybuje v rozmezí od 0,2 do 6,27 metru. Pod všemi protipovodňovými liniemi jsou vybudovány vodotěsné železobetonové, štětovnicové či jílocementové stěny do hloubky nepropustného podloží, v některých místech až 12 metrů hluboké.
| Praha