Porota vybírá podobu nového sídla Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy na Proseku

|

Odborná porota o tomto víkendu rozhodne o vítězném návrhu architektonické soutěže na stavbu nového sídla Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (ZZS) na Proseku. Ve finálním kole vybírá porota ze šesti postupujících. Nové sídlo na Proseku bude sloužit jako dispečink, středisko pro výcvik záchranářů nebo například pro servis sanitních vozů. Podoba nové stavby bude veřejnosti představena po schválení Radou hl. m. Prahy na některém z příštích jednání.

Ve finálním kole architektonické soutěže se utká šest týmů, které odevzdaly své dopracované návrhy na konci července. Porota na svém dnešním a zítřejším jednání znovu posoudí kvalitu jejich architektonického řešení včetně stavebně konstrukčního řešení, ekonomičnost budoucího provozu a sociální a ekologickou kvalitu navržené budovy. Rozhodnutí poroty budou v příštích týdnech schvalovat pražští radní. Vítěz soutěže poté vypracuje kompletní projekční práce včetně autorského dozoru.

„Dnes začalo druhé kolo architektonické soutěže, díky které se realizace nového sídla našich pražských záchranářů už pomalu stává realitou. Těší mě, že součástí poroty jsou také zástupci Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, protože právě oni nejlépe znají své potřeby. Věřím tedy, že nové sídlo našich strážných andělů bude nejen esteticky krásná stavba, ale zároveň funkční a praktická pro ty, kteří v ní budou trávit svoji službu a 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu odtud budou vyjíždět zachraňovat životy Pražanů,“ říká Alexandra Udženija, náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví.

Hlavní město mezinárodní soutěž na nové sídlo Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy vyhlásilo v září 2022. Metropole obdržela celkem 19 návrhů od mezinárodních týmů. Konkrétní jména soutěžících jsou nadále anonymní a všechny návrhy budou veřejnosti představeny až po ukončení soutěže.

„Máme před sebou velmi vysokou kvalitu návrhů s velice komplexním programem, soutěžící odvedli veliký kus práce. Vysokou úrovní rozpracovaností návrhů kladou na porotu velikou odpovědnost. Výběr vítězných návrhu bude velice náročný,“ komentuje předseda poroty Martin Sobota.

Nové sídlo by mělo být hotové v roce 2030, nyní záchranáři sídlí v Korunní ulici v budově, kterou sdílí s Městskou policií hl. m. Prahy. Do novostavby na pozemcích vedle Polikliniky Prosek by se měl přemístit dispečink, kde pracovníci přijímají tísňové hovory a řeší krizové situace, dále pak Vzdělávací a výcvikové středisko pro záchranáře, administrativní zázemí nebo zařízení pro servis a údržbu sanitních vozů.

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy byla založena 8. prosince 1857, kdy začala fungovat díky skupině dobrovolníků. Služba dlouho vykonávala svou funkci v rámci různých provozů a nemocnic. První oficiální sídlo pražského zdravotnického operačního střediska vzniklo v 50. letech 20. století v ulici Dukelských hrdinů v Holešovicích, kde vydrželo až do konce 20. století, kdy se přesunulo do ulice Korunní na Vinohradech. Zrekonstruovaná budova je však pro celkový provoz ZZS nevyhovující, a tak od roku 2005 vznikají plány na výstavbu nové centrální budovy, kde by se kromě dispečinku – zdravotnického operačního střediska – sdružovaly i další provozy, jako například administrativní zázemí, servis sanitních vozidel nebo Vzdělávací a výcvikové středisko. Současná architektonická soutěž po 11 letech od prvního záměru hledá podobu nového sídla ZZS.

Jmenovaná porota: Alexandra Udženija, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví; Jan Chabr a Eva Horáková, zastupitelé hl. m. Prahy. Náhradníky závislé časti poroty byli jmenováni zastupitel hl. m. Prahy Jan Wolf; Karel Horejš, vedoucí Odboru výstavby a územního rozvoje MČ Praha 9; dále je v pozici porotce Tomáš Portlík, starosta MČ Prahy 9, na jejímž území nové sídlo Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy vznikne.

Radní také již dříve potvrdili renomovanou mezinárodní nezávislou část poroty, kterou jako předseda povede Martin Sobota z holandského ateliéru Cityförste, dalšími členy jsou Jeannette Kuo z curyšského ateliéru Karamukkuo, z pražské scény Petr Burian z DaM a Lenka Míková z Lenka Míková Architekti, dále z brněnského Consequence forma architects Martin Sládek. Náhradníkem nezávislé časti poroty je architekt Jakub Koňata.

Vice o soutěži naleznete na https://cceamoba.cz/souteze/zzs.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Praha otevřela v Ďáblicích Luční hřbitov, první ekologické pohřebiště

V areálu Ďáblického hřbitova byl dnes slavnostně představen Luční hřbitov, který se stal vůbec prvním pohřebištěm v České republice, jež je určeno k ekologickému pohřbívání těl do země. Tento přírodní prostor doplněný altánem má kapacitu celkem 350 míst a jeho zřizovatelem je příspěvková organizace hlavního města Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy.

Praha

Štvanická lávka se uchází o titul Stavba roku 2023

Praha letos v červenci slavnostně otevřela Štvanickou lávku spojující holešovický a karlínský břeh s ostrovem Štvanice. Nyní byla tato stavba, která se pyšní řadou architektonických i technologických unikátů, vybrána odborníky mezi 38 nominovaných na prestižní tituly Stavba roku 2023. Lávka navíc usiluje také o vítězství v kategorii hlasování veřejnosti, do které se může až do 23. listopadu 2023 zapojit kdokoliv.